Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu minimální instalace - šok.  (Přečteno 4365 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Ubuntu minimální instalace - šok.
« kdy: 20 Listopadu 2019, 22:16:05 »
Drazí přátelé, už jsem toho zažil hodně, ale co je moc...
Ubuntu nově nabízí možnost minimální instalace (= pouze základní balíky). Tak jsem to vyzkoušel, mysleje si naivně, že takováto "minimální" instalace bude za chvíli hotová...
Jaký omyl - s úžasem jsem sledoval její průběh:
Nejprve se totiž stáhly/nainstalovaly úplně všechny balíky a v závěru se postupně zase odinstalovaly všechny "ty navíc".
Výsledkem bylo, že tahle "minimální instalace" trvala cca 2-3x tak dlouho jako ta klasická. To zkrátka nevymyslíš.... >:(
« Poslední změna: 21 Listopadu 2019, 20:38:14 od juwa2 »

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2019, 23:52:22 »
Taky jsem si tuhle šílenost zkoušel v Kubunutu 18.04 a potvrzuji  ;D
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2019, 09:56:49 »
Hm, zajímavé. Ve firmě pracuji s konkurečním o.s.. Zde zase vznikla v průběhu let zajímavost u portable šířeného SW. Kdysi byl pod pojmem portable brán proces:
- rozbalím do vhodného adresáře sbalené soubory (zip, rar...)
- spustím SW
Dnes dojde k samo-rozbalení v podstatě s běžnou instalací (někdy s nutností doinstalace z internetu) a zaneřádí se systémový registr. Až nyní můžete aplikaci libovolně překopírovat, třeba na externí nosič dat. Proto 'zneužívám' Wine v Ubuntu. Instaluji pod Wine a z
Kód: [Vybrat]
/.wine/drive_c/Program Files/vytvářím ZIP-sbalené portable balíky.
« Poslední změna: 21 Listopadu 2019, 16:43:41 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2019, 14:09:53 »
juwa2: proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě. Já jsem si říkala, že zkusím tu minimální instalaci a něco mě od ní odrazovalo, takový vnitřní pocit, že si jen přidělám práci a on ten pocit nebyl úplně blbej koukám :-)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2019, 15:35:56 »
Co na to říct jiného, než že se jedná o jasný důkaz šířící se idiocie mezi programátory stejně jako webmakery. Bohužel tento trend je tu již několik let a ani přes mnoho negativních ohlasů starších odborníků či fundovaných a mnoha uživatelů se nemění a spíše narůstá. Možná v Canonicalu pracují ti samí tupci jako v Microsoftu - na půl úvazku dělaj Windosw 10 a na půl Ubuntu - sem bych dal smajlíka, ale žádnej s blitím tu není ...
Pomalu se odhodlávám na přechod - buď čistej Debian, nebo spíš MX na Antixu. Akorát mi bude chybět nejspíš jen dočasné sezení hosta z Xubuntu - a nezjistil jsem onehdy, jak to zprovoznit třeba na Mintu. Možná se to pořeší nějakým skriptem ...
« Poslední změna: 21 Listopadu 2019, 15:39:56 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2019, 16:00:06 »
Drazí přátelé, už jsem toho zažil hodně, ale co je moc...
Ubuntu nově nabízí možnost minimální instalace (= pouze základní balíky). Tak jsem to vyzkoušel, mysleje si naivně, že takováto "minimální" instalace bude za chvíli hotová...
Jaký omyl - s úžasem jsem sledoval průběh takovéto instalace:
Nejprve se totiž nainstalovaly úplně všechny balíky a v závěru se postupně zase odinstalovaly "ty navíc".
Výsledkem bylo, že minimální instalace trvala cca 2-3x tak dlouho jako ta klasická. To zkrátka nevymyslíš.... >:(

Přiznám se že tomu moc nevěřím :) Používám Kde neon a Kubuntu jsem nedávno zkoušel 19.10 v minimální instalaci, protože nepotřebuju aplikaci jako např. Kmail, který potřebuje spoustu závislostí prom mě zcela nepotřebných. Na stolním PC samotná instalace trvá max. 3-4 minuty z rychlejší usb flešky. V rychlosti klasické instalace a minimální instalace nevidím rozdíl. Možná s delším časem instalace na pomalejším hw  jsou rozdíly patrnější. Ale že by se nainstaloval Kmail se vším všudy a hned se odinstaloval a žádná "památka" po závislostech nezůstala se mi moc nezdá. Ubuntu 18.04 a novější jsem nikdy nezkoušel tak nevím.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #6 kdy: 21 Listopadu 2019, 20:56:01 »
Hm, zajímavé. Ve firmě pracuji s konkurečním o.s.. Zde zase vznikla v průběhu let zajímavost u portable šířeného SW. Kdysi byl pod pojmem portable brán proces:
- rozbalím do vhodného adresáře sbalené soubory (zip, rar...)
- spustím SW
Dnes dojde k samo-rozbalení v podstatě s běžnou instalací (někdy s nutností doinstalace z internetu) a zaneřádí se systémový registr. Až nyní můžete aplikaci libovolně překopírovat, třeba na externí nosič dat. Proto 'zneužívám' Wine v Ubuntu. Instaluji pod Wine a z
Kód: [Vybrat]
/.wine/drive_c/Program Files/vytvářím ZIP-sbalené portable balíky.

Ano, skutečných "portable aplikací" (= zapisují výhradně do své vlasní složky) je jako šafránu....
Tip: Naprostou většinu běžných windows instalátorů rozbalíš pomocí této (portable!) utility Takže ve skutečnosti instalovat nemusíš....

Další možnost je "lehká virtualizace", např. https://chocolatey.org/ a další. (vytvoří virtuální adresáře/sandbox, takže do skutečného systému/registrů se nic nezapisuje....).
« Poslední změna: 22 Listopadu 2019, 20:22:02 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #7 kdy: 22 Listopadu 2019, 09:26:09 »
Možná mě budete považovat za idiota, ale mě mechanismus minimální instalace zase tolik neudivuje. Spíš mě udivuje, proč instalátor nabízí volbu „Nainstalovat aktualizace během instalace“, dobu instalace ve VirtualBoxu to prodlouží o několik minut (kvůli problémům se sítí) a po instalaci je potřeba stejně aktualizovat další stovky balíků, protože při instalaci se skoro žádné aktualizace nenainstalovaly. (Možná jen bezpečnostní aktualizace, nevím.)

Nejsem si jistý/á, jak přesně ta instalace funguje, ale myslím, že se na pevný disk prostě rozbalí „obraz live DVD“ z instalačního DVD a pak se odstraní přebytečné balíky (všiml/a jsem si, že při normální instalaci se dokonce odinstalovává i samotný instalátor ubiquity  :o ). Podle mého názoru je smyslem minimální instalace Ubuntu, aby zabrala minimální místo na disku. (Ačkoliv i to by se možná dalo udělat lépe.) Přítomnost minimálního množství balíků v nainstalovaném systému je pak už jen vedlejší efekt. Pokud by měli uživatelé zájem o „rychlou instalaci“, muselo by se to udělat jinak, ale to asi nebyl záměr, takže není na místě kritizovat, že minimální instalace trvá déle než normální... Co myslíte?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #8 kdy: 22 Listopadu 2019, 11:27:51 »
No a ten smysl je potřen tím, když už to malé místo na disku máš před tou instalací (Z jakéhokilv důvodu - může jich být více) - zatímco normální minimálka by se ti tam třeba nouzově vešla, tak takováhle hovadina způsobí nenainstalaci , kvůli nedostatku místa. A vůbec i ze všech ostatních hledisek je to debilita. Tebe za idiota nemám, ale toho pakoše v Canonicalu, který toto spískal jo.
Jinak myslím, že ten disk se nerozbaluje rovnou na HDD - že se připojuje, narozbaluje, tak jak je nebo po částech do RAM, dle velikosti, a od tamtud se potom zapisují potřebné soubory na HDD. No a v tomto zhovadělém případě je pak minimální instalační médium zbytečně veliké, trvá to delší dobu, zabere víc cílového místa a zanechá po sobě znečištěný systém.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #9 kdy: 22 Listopadu 2019, 20:26:20 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D
« Poslední změna: 22 Listopadu 2019, 20:27:57 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #10 kdy: 22 Listopadu 2019, 21:04:04 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D

A tohle https://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_minimalcd je co?

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #11 kdy: 22 Listopadu 2019, 21:34:02 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D

A tohle https://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_minimalcd je co?

To je ale opravdu naprostý základ a je třeba spoustu věcí doinstalovat. Chtěl jsem čistou instalaci LxQT před několika lety. Povedlo se, ale pokud jsem doinstalovával potřebné aplikace tak se současně stáhla spousta nepotřebných a nechtěných závislostí. S minimální instalací je to jednoduší s podobným výsledkem

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #12 kdy: 23 Listopadu 2019, 09:49:31 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D
Nedávno jsem v nějaké diskusi uváděl, že například kdysi mp3 slavný přehrávač WinAmp býval distribuován ve třech verzích 'light' osekaný jen na přehrávání mp3, 'middle' navíc s možností grabování například z CD, a plný multimediální  verze (i na DivX/XviD). Vím, nesplněný sen, ale uvítal bych takové šíření SW obecně. Plus možnost instalace s výběrem.
https://vitux.com/how-to-install-winamp-on-ubuntu-using-playonlinux/
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #13 kdy: 23 Listopadu 2019, 11:06:59 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D

A tohle https://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_minimalcd je co?
Co som to skusal, tak to vyzeralo na online instalaciu. Vsetko sa pocas instalacie stahovalo z netu. Cize iba minimal cd. Ak si dobre pamatam tak 64MB cd obraz.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #14 kdy: 23 Listopadu 2019, 11:27:27 »
Napadá mě otázka:  Proč není rovnou nabízeno ke stažení/ instalaci ubuntu_minimal.iso o cca třetinové velikosti ?  Nebylo by to takto daleko lepší??   :D

A tohle https://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_minimalcd je co?
Co som to skusal, tak to vyzeralo na online instalaciu. Vsetko sa pocas instalacie stahovalo z netu. Cize iba minimal cd. Ak si dobre pamatam tak 64MB cd obraz.

No, vždyť ano, a tam si (nejspíš) lze vybrat, co minimálního chci nainstalovat... Takže sice nutnost být on-line (v tom spatřuju demenci, ale tak už to dnes bohužel je...), nicméně to v podstatě splňuje požadavek na minimální systém.

Když budu chtít něco opravdu malého a přitom hotového (off-line), nejspíš zvolím úplně jinou distribuci (Slax apod.). Holt nikdo se nezavděčí všem.
« Poslední změna: 23 Listopadu 2019, 11:34:55 od JirkaZ »

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #15 kdy: 23 Listopadu 2019, 20:06:56 »
Pozor na 'mini-u18-32bit.iso'
 (asi stazeno z http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-i386/current/images/netboot/mini.iso).
Pri instalaci, vzhledem k tomu, ze jsem v nabidce instalace nevidel desktop gnome tak jsem zvolil instalaci bez desktopu.
Po doinstalovani 'gnome'  pro rozsireni o  mnou uzivane aplikace nebylo jednoduse mozne.  Nabidka volitelnych aplikaci byla omezena.
Proto jsem je dale dle ruznych webu pro 18.04 .. zkousel je doinstalovat pres terminal.

Desktop gnome se choval velmi podivne. Mel omezene moznosti zmen zobrazeni plochy (napr. nesla zmensit velikost ikon,
nelogicke prechody v menu), nebylo mozno na plose otevrit novy soubor .. .
Podivne se chovaly komunikace pres ttyUSB. Mam vytvoreny komunikace na zaklade sluzeb 'termios' ktere byly take nejak
podivne funkcni. PC mam pripojeno pres dratovy ethernet. Instalace site nebyla detekovana presto
ze weby v prohlizecich sly (snad pres 'enp1s10'). Pres spoustu pokusu o opravy byla instalace nepouzitelna.

Zkusil jsem zde dale nainstalovat jeste desktop 'mate' (Po natazeni instalacnich souboru se instalace zakousla).
Nasledny boot mel jiz logo mate ale desktop gnome. Az pomoci jiz pritomneho 'mate-terminalu' se mi
se mi povedlo instalaci opravit, tak, ze v boot jiz byla i volba desktopu a bylo mozno spustit desktop mate.
Oproti 'gnome' zde bylo mozno 'mate' desktop spravovat lepe i instalovat mnoho novych aplikaci bez terminalu.
Bohuzel spousta aplikaci se chovala divne - byla ne zcela funkcni.

Po nekolika ztracenych dnech jsem stahl 'ubuntu-mate-18.04.3-desktop-i386.iso'.  Zde   'normalni' instalace
 jiz vypada celkove funkcni.  Mam v teto instalaci mate jeste nejake nevyresene drobnosti,
 ale ty budu ve foru resit az budu mit vice casu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #16 kdy: 23 Listopadu 2019, 20:35:50 »
To mohlo byt tym ze vela aplikacii ma rozsirenia pomocou pluginov. Ak ich nedoinstalujes a poznas tu aplikaciu s nimi, moze sa zdat ze nieje plne funkcna. Rovnako sa niektore funkcie nezobrazia ak nemas doinstalovane vsetky balicky. Napr. nedoinstalujes zip, nezobrazi sa ti v menu komprimovanie suborov/adresarov.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #17 kdy: 25 Listopadu 2019, 09:32:44 »
Když jsem kdysi instaloval svůj první linux - tehdy RedHat s KDE 1.4, nechal jsem jako klasický "widlák" vše na instalátoru. Výsledkem bylo, že všechny programy byly nejméně ve třech verzích - tři "pošťáci", textové editory, prohlížeče, správci souborů.... Vypadá to jako zhovadilost, ale bylo to geniální v tom, že jsem si všechny verze vyzkoušel a vybral si, co mi vyhovovalo. Následně při opakované instalaci už jsem postupoval opatrněji - instalátor mi totiž UMOŽNIL VYBRAT si, co v systému chci. Sice to trvalo déle, ale nakonec jsem po instalaci měl jen to, co jsem opravdu chtěl ! Od té doby jsem žádné distro, které by toto umělo, neviděl (a zkusil jsem jich hodně). (Možná tak Antix, ale ten neznám.)
Dnes když chci opravdu "mini", sáhnu po netinst Debianu - nainstaluje jen základ a všechny desktopy, aplikace, jazyky atd. se vybírají dodatečně, takže si nainstaluji třeba jen testovací Apache apod., zcela bez desktopu a vše řeším přes příkazový řádek. Tento postup má ovšem jednu zásadní nevýhodu: bez internetu si neškrtnete  a co dělat s NB, který má jen WiFi a v základu Debianu nejsou (z licenčních důvodů) ovladače? (např. pro karty Intell). Dokonce v nepříliš dávné době dovolil při instalaci použít ovladače z jiného média - výhradně z DISKETY "A"!  Dnes už to jde i z USB, ale musíte si je připravit předem.
Mini iso Ubuntu jsem nezkoušel, ale pokud je to skutečně tak, pak je to blbost - to už je jednodušší nainstalovat komplet (který podle mínění tvůrců distra obsahuje přesně to, co potřebujete  ::)) a pak nepotřebné odinstalovat - ideálně s "purge".  Dostanete se do stejné situace, jako já při druhé instalaci RedHat, jen obráceně - napřed nainstalovat a pak vybrat (a odstranit). Ovšem ani "purge" neodstraní vše nepotřebné.
Nobody is perfect!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #18 kdy: 25 Listopadu 2019, 18:28:05 »
Když jsem kdysi instaloval svůj první linux - tehdy RedHat s KDE 1.4, nechal jsem jako klasický "widlák" vše na instalátoru. Výsledkem bylo, že všechny programy byly nejméně ve třech verzích - tři "pošťáci", textové editory, prohlížeče, správci souborů.... Vypadá to jako zhovadilost, ale bylo to geniální v tom, že jsem si všechny verze vyzkoušel a vybral si, co mi vyhovovalo. Následně při opakované instalaci už jsem postupoval opatrněji - instalátor mi totiž UMOŽNIL VYBRAT si, co v systému chci. Sice to trvalo déle, ale nakonec jsem po instalaci měl jen to, co jsem opravdu chtěl ! Od té doby jsem žádné distro, které by toto umělo, neviděl (a zkusil jsem jich hodně). (Možná tak Antix, ale ten neznám.)
Dnes když chci opravdu "mini", sáhnu po netinst Debianu - nainstaluje jen základ a všechny desktopy, aplikace, jazyky atd. se vybírají dodatečně, takže si nainstaluji třeba jen testovací Apache apod., zcela bez desktopu a vše řeším přes příkazový řádek. Tento postup má ovšem jednu zásadní nevýhodu: bez internetu si neškrtnete  a co dělat s NB, který má jen WiFi a v základu Debianu nejsou (z licenčních důvodů) ovladače? (např. pro karty Intell). Dokonce v nepříliš dávné době dovolil při instalaci použít ovladače z jiného média - výhradně z DISKETY "A"!  Dnes už to jde i z USB, ale musíte si je připravit předem.
Mini iso Ubuntu jsem nezkoušel, ale pokud je to skutečně tak, pak je to blbost - to už je jednodušší nainstalovat komplet (který podle mínění tvůrců distra obsahuje přesně to, co potřebujete  ::)) a pak nepotřebné odinstalovat - ideálně s "purge".  Dostanete se do stejné situace, jako já při druhé instalaci RedHat, jen obráceně - napřed nainstalovat a pak vybrat (a odstranit). Ovšem ani "purge" neodstraní vše nepotřebné.

S tím "dodatečným odstraněním to ale není jenom tak. Většinou pokus o odstranění jednotlivé i marginální aplikace končí tím, že by bylo nutno zároveň (závislosti) odstranit mraky dalších aplikací, mnohdy dokonce včetně celého ubuntu desktop :o.  Většinou pak nezbývá, než to ze systému pracně vypárat.... :-[
« Poslední změna: 25 Listopadu 2019, 18:30:51 od juwa2 »

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #19 kdy: 25 Listopadu 2019, 19:45:43 »
Ovšem ani "purge" neodstraní vše nepotřebné
Od toho taky neni, ty potebujes hlavne odstranit meta baliky, bez odstraneni zavislosti. Teprve pak muzes toho odinstalovat vic aniz by to chtelo odinstalovat 3/4 systemu. Je ale jasne ze kazdy vyvojar ma nejake priority (pro nej vetsinove uzitecne) a nektere zavislosti jsou pevne, a proto u nektereho baliku nedosahnes casto stejneho vysledku zestihleni jako u zdrojovych distribuci. Mam ale zkusenosti z Gentoo, ze nakonec ty zavislosti jsem postupne stejne pridaval, protoze najednou nejaka funkcionalita chybela.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 245
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #20 kdy: 26 Listopadu 2019, 06:33:09 »
Jenže podle těch příspěvků přesně toto miniiso dělá. Proto to považuji za blbost. Celý metabalík neodstraní základní systém, předpokládám, že o ten v miniiso jde. Proto nechápu, proč to dělají tak složitě. Při netinst v debianu se žádný metabalík neinstaluje, pokud si ho nevyžádáš. A purge někdy neodstraní ani to, co by mohlo - třeba adresář se zapomenutým záložním souborem.
Nobody is perfect!

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« Odpověď #21 kdy: 26 Listopadu 2019, 10:23:54 »
Moje zkusenost ze dvou instalaci miniiso je, ze co v nove instalaci bude, zalezi take na tom
v jakem stavu byl prostor na disku do ktereho se instaluje !
Instalace  miniiso na novem HDD nebo do smazaneho partition gparted vymazem do 0 vypada jinak
nez instalace do jen smazaneho partition s puvodnim nejakym ubuntu.
Druhou instalaci miniiso jsem delal na SSD, do mista ke bylo pred tim U16.
Prostor byl uvolnen jen vymazanim partition pres gparted (nechtelo se mi cekat na sformatovani do 0).
V teto instalaci miniiso se take objevila nektera nastaveni z puvodniho U16 (napriklad US i CZ kllavesnice,
i jeste neco jineho na co si jiz nevzpominam ). V teto instalaci miniiso  se take v home  objevil muj
puvodni archiv  ulozenych  '.mht' stazenych z webu ve U16.
Tuto zkusenost mam jiz z drivejska i ze std. ubuntu instalaci !

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.