Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc  (Přečteno 2608 krát)

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« kdy: 16 Prosince 2019, 00:54:26 »
Nejde mi nainstalovat 18.04 z vypaleneho DVD - po prvnich par krocich mi to vzdy oznami, ze potrebuju 8.6 GB na disku a ze muj PC ma 0.0 B. V BIOSu disk vidim a DVD by melo byt v poradku - vypalil jsem ho stejnym zpusobem, jako jiz nekolikrat v minulosti a timto zpusobem jsem Ubuntu uspesne nainstaloval na ruzne stroje. Nize je specifikace stroje.
https://www.datart.cz/hp-slim-desktop-290-a0000nc-amd-a4-9125-4gb-ddr4-2400-1x4gb-256-gb-ssd-nvme-amd-radeon-r3-wifi-a-b-g-n-ac-1x1-bt-wired-keyboard-mouse-dvdrw-ac-adapt-65-watt-freedos-2-2-0-8kg49ea-bcm.html
Mohl by nekdo poradit?
Predem moc diky,
Ludek

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #1 kdy: 16 Prosince 2019, 04:36:38 »
Bylo ověřeno stažené .iso?  Proběhla kontrola po vypálení??

Instalační médium musí být připravené pro bios nebo uefi, podle toho co na PC máš. Použij flešku + Rufus s patřičným nastavením.
Při instalaci zvol možnost "ruční rozdělení disku", a tam už si vybereš co a kam...

Pokud ale ani tam nebude ten disk "vidět", není zřejmě kompatibilní s deskou. Kvůli tomu nelze dokonce z některých SSD bootovat.
Základ je, aby byl disk vidět v biosu.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #2 kdy: 16 Prosince 2019, 07:42:40 »
Mrkni se také v jakém režimu disk operuje - dost často bývají v BIOSu zapnuté režimy RAID a podobné, které vedou k tomu, že z instalátoru disk není vidět.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #3 kdy: 16 Prosince 2019, 11:05:27 »
Tady https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=301181 na stejném (? - přinejmenším podobném) PC provozuje Linux Mint, takže naděje tu je...

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #4 kdy: 17 Prosince 2019, 14:15:22 »
ad juwa2) Stazene ISO jsem overil a soubory na vypalenem DVD zkontroloval, takze tady problem nebyl. Dle doporuceni jsem v Rufusu pripravil instalacni flesku, Ubuntu na stroji fungovalo ale jen jako live - instalace se nepodarila. Kdyz jsem kliknul na 'About', kde se objevi 'Device name' a dalsi polozky, tak u posledni polozky 'Disk' se objevilo 0 bytes. JInak v BIOSu, jak jsem psal, disk SSD vidim.

ad Petr Merlin Vanecek) V BIOSu je nastaven AHCI, RAID tam ani neni v nabidce.

ad JirkaZ) Diky za nadeji, ale slo o Linux Mint a na stroji neni SSD disk - viz nize.
https://support.hp.com/us-en/document/c06001270

Je jeste neco, co bych mel zkusit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #5 kdy: 17 Prosince 2019, 14:49:03 »
Upřesni pojem "instalace se nepodařila".
Zvolil jsi třetí možnost (= něco jiného = ruční rozdělení disku)?  Je tam ten disk viditelný?

Pokud z live spustíš GParted, je tam ten disk viditelný? Pokud ano, oddíly k instalaci si můžeš připravit dopředu (v GParted).

Ten disk je určitě v pořádku? Kontrolovals to? Jak a čím?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #6 kdy: 17 Prosince 2019, 14:58:44 »
...
Je jeste neco, co bych mel zkusit?

Zkusil bych hledat konkrétní typ použitého motherboardu a SSD ve spojení s Linuxem.

Zkusil bych úplně jiné distribuce (je jich moře - namátkou: jiné (něco)buntu, Debian, openSuse, Fedora, Mint, Slax...). Myslím tím ty, co umějí i live, protože tím se odfiltrují prvotní problémy.

Jo a jinak boot flash je (v Linuxu) údajně nejlepší připravit bitovým kopírováním obrazu pomocí dd - viz např. https://askubuntu.com/questions/372607/how-to-create-a-bootable-ubuntu-usb-flash-drive-from-terminal

Jen je přitom potřeba si vážně dát pozor, aby si jeden nepřepsal úplně jinou jednotku ;-)
« Poslední změna: 17 Prosince 2019, 15:01:57 od JirkaZ »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #7 kdy: 17 Prosince 2019, 15:23:11 »
Jak to vypadá v LIVE? Je ten disk vidět? Dle specifikace by tam měl být 256 GB M.2 SSD PCIe NVMe

Nabootuj do live a postni sem výpisy:

Kód: [Vybrat]
dmesg | grep nvme
sudo lspci -nn
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #8 kdy: 17 Prosince 2019, 23:37:28 »
Upřesni pojem "instalace se nepodařila".
Zvolil jsi třetí možnost (= něco jiného = ruční rozdělení disku)?  Je tam ten disk viditelný?

Pokud z live spustíš GParted, je tam ten disk viditelný? Pokud ano, oddíly k instalaci si můžeš připravit dopředu (v GParted).

Ten disk je určitě v pořádku? Kontrolovals to? Jak a čím?

Zadna treti moznost nebyla, respektive nebyla vubec zadna moznost - disk proste nebyl viditelny (viz foto v priloze).
V GParted disk viditelny neni.
Disk je v poradku - kontrola pres BIOS (HP PC Hardware Diagnostics UEFI: Smart Check: Passed; Long DST: Passed) i Ubuntu (v GRUBu zvolena moznost kontroly)

JirkaZ navrhuje zkusit jine distribuce - to bych udelal jen opravdu v krajnim pripade. Jednak chci pouzivat Ubuntu a jednak by to byla dost pakarna pripravovat bootovaci flesky pro vsechny distribuce a postupne je zkouset ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #9 kdy: 17 Prosince 2019, 23:45:11 »
« Poslední změna: 17 Prosince 2019, 23:46:55 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #10 kdy: 18 Prosince 2019, 07:30:18 »
Upřesni pojem "instalace se nepodařila".
Zvolil jsi třetí možnost (= něco jiného = ruční rozdělení disku)?  Je tam ten disk viditelný?

Pokud z live spustíš GParted, je tam ten disk viditelný? Pokud ano, oddíly k instalaci si můžeš připravit dopředu (v GParted).

Ten disk je určitě v pořádku? Kontrolovals to? Jak a čím?

Zadna treti moznost nebyla, respektive nebyla vubec zadna moznost - disk proste nebyl viditelny (viz foto v priloze).
V GParted disk viditelny neni.
Disk je v poradku - kontrola pres BIOS (HP PC Hardware Diagnostics UEFI: Smart Check: Passed; Long DST: Passed) i Ubuntu (v GRUBu zvolena moznost kontroly)

JirkaZ navrhuje zkusit jine distribuce - to bych udelal jen opravdu v krajnim pripade. Jednak chci pouzivat Ubuntu a jednak by to byla dost pakarna pripravovat bootovaci flesky pro vsechny distribuce a postupne je zkouset ...

1. Ano disk skutečně není pro instalaci (ani live system) viditelný.

2. Kontrola disku se dělá zásadně utilitou výrobce k tomu určenou - ostatní způsoby jsou irelevantní.....

3. Zkus tam dát jiný disk - výsledek??

4. Instaluješ U18.04.3 ?    Vytvořit multiboot flešku (pomocí Yumi), "naházet" na ni 20 různých dister a postupně je bootovat není až tak pracné.

5. Jen tak pro zajímavost - instalátor windows ten disk vidí?  Vyzkoušej to.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #11 kdy: 18 Prosince 2019, 12:40:56 »
4. Flashka pomocí Yumi zrovna na strojích HP často nefunguje - po proběhnutí initramfs se loop odpojí a nemůže najít squashfile.
Můžeš zkusit použít Sardu, kde však bývá problém s následnou instalací. Jako multiboot Live však funguje a na vyzkoušení, zda OS vidí SSD je nejspíš použitelný.  Podrobněji k tomuto s návodem na ruční vytvoření všudefunkční multiboot flash zde:
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,77643.0.html
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #12 kdy: 19 Prosince 2019, 08:14:18 »
@Ludek2, můžeš poslat výpisy těch příkazů z live, co jsem psal?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ludek2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Instalace 18.04 na SSD disk v HP Slimline 290-a0000nc
« Odpověď #13 kdy: 23 Prosince 2019, 10:26:11 »
Nakonec jsem to vzdal a vyuzil 14-denni lhuty pro vraceni zbozi koupeneho v e-shopu. Dalsi navrhy reseni jsem jiz nezkousel. Kazdopadne vsem moc diky za snahu pomoci. Pri reseni problemu jsem se naucil radu veci, ale dost me to casove i psychicky vycerpalo - jsem jen lehce pokrocily uzivatel.
PS: Snad jen doplnim, ze se jednalo o verzi 18.04.3.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.