Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: agregace - kontrola poskytovatele Internetu  (Přečteno 2647 krát)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
agregace - kontrola poskytovatele Internetu
« kdy: 16 Prosince 2019, 15:36:26 »
Lze vůbec nějak kontrolovat u providera Internetu nasmlouvanou agregaci?
Asi po 10 letech mi poskytovatel mění smlouvu (jiný kód tarifu, nově zavedený) s tím, že zachovává původní cenu 260Kč/měs, jen agregace je lepší 1:4 (zachování přenosové kapacity).
V novém ceníku je původní tarif snížen na 200Kč/měs s agregací 1:20, údajně vhodný jen pro IoT (internet věcí).
Zatím mi přenosová kapacita stačila - na Skylink TV a podobné doma nenáročné přistupování k Internetu. Jde mi jen o teoretickou možnost ověření agregace. Dotaz berte jako takové pele-mele.
« Poslední změna: 16 Prosince 2019, 15:38:04 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:agregace - kontrola poskytovatele Internetu
« Odpověď #1 kdy: 17 Prosince 2019, 12:18:57 »
Ověřit to jak nemáš. Snad jedině porovnáním rychlosti v nějakém špičkovém období (víkend večer) kdy u tarifu s vyšší agregací může o něco poklesnout rychlost.
Já sám mám agregaci 1:50 a žádné potíže nepozoruji....

shox

  • Host
Re:agregace - kontrola poskytovatele Internetu
« Odpověď #2 kdy: 17 Prosince 2019, 15:58:23 »
Za prvé nechápu takovou otázku u tarifu za 260,- a za druhé tohle nejde absolutně jak zjistit. ISP není hloupý, takže každému takovému měření vyhradí větší pásmo (traffic shaping), aby nemusel řešit fňukání svých "kliošů" kvůli malé rychlosti. A takhle by to dělal každý.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:agregace - kontrola poskytovatele Internetu
« Odpověď #3 kdy: 17 Prosince 2019, 20:44:32 »
Má agregace byla 1:4. Wireshark a Qbittorrent nasměrovaný na můj server směrem z domu mi udělali grafy a ukázalo se, že jsem ojebáván. Takže jsem se na základě těch grafů a cca měsíčního jednání dohodl na garantované rychlosti a vše je v cajku. Na serveru mám 200/200, na novém bydlišti není optika, tak jsem kývl na 40/40.

Změřit se to tedy dá, jen musíte spolehnout na vlastní programy, nebo zdroje. Speedtest.net, rychlost.cz a další jsou opravdu snadno vychytatelné a ovlivnitelné. Každému provajdrovi se v rámci reklamy vyplatí posílat na metriky plnou linku. Jestli to někoho zajímá, tak na serveru mám Meep.cz a na doma Vejnet a jsem na ostravsku, tak trochu putovně. Nejsem jen na jednom místě.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.