Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Avidemux alternativa?  (Přečteno 5193 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Avidemux alternativa?
« kdy: 04 Ledna 2020, 23:06:30 »
Přátelé, je nějaká alternativa Avidemuxu pro lineární střih videa? Jde mi o jednoduchý střih - vysekání reklam bez nutnosti reenkódování. Mimochodem, proč avidemux zmizel z repozitářů?
Kubuntu 20.04

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2020, 23:13:09 »
Já si stahuju nejnovější avidemux jako appImage odtud  https://www.avidemux.org/nightly/appImage4/

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2020, 23:18:53 »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2020, 23:49:35 »
Býval v repozitářích přímo ubuntu...
Kubuntu 20.04

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #4 kdy: 04 Ledna 2020, 23:56:35 »
Mám ho nainstalovaný, jen mne napadlo, jestli není jednoduchá obdoba v repozitářích ubuntu - nepotřebuji filtry apod - jen sestříhat video a bez reenkódování uložit...
Kubuntu 20.04

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2020, 11:40:51 »
Já ty dotazy naprosto nechápu...

1) v "oficiálních" repozitářích nikdy nemůže být všechno a je samozřejmě dobře, že jsou i jiné možnosti.

No a že něco bylo a není? V Linuxu je vždy možnost to napravit - míním tím vlastními silami, od bugreportu až po členství v týmu vývojářů.

2) filtry v Avidemuxu nejsou povinnost, ale možnost. Jednodušší základní rozhraní než má Avidemux se opravdu dá těžko najít.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2020, 13:11:36 »
JirkaZ: to je škoda, že se tady člověk nemůže normálně zeptat, proč oblíbený program zmizel z repozitáře Ubuntu, aniž by chytl jízlivou poznámku od nějakého chytrolína. Jinak - nepochopil jsi smysl mého dotazu. Avidemux jsem bez problémů nainstaloval a kupodivu také tak nějak tuším, že nemusím aplikovat všechny filtry, když je k pouhému střihu nepotřebuji(používám ho mimochodem již od Ubuntu 8.04).  Smysl dotazu je, jestli není v repozitáři jiná  jednoduchá utilitka schopna pouhého střihu  a uložení bez reencodingu, když dnes již nepotřebuji pokročilejší funkce avidemuxu, který navíc musím zbytečně řešit z externího zdroje.
Kubuntu 20.04

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2020, 16:11:02 »
Vidcutter, FFmpeg?
Ps: Jaky je rozdil ;)
« Poslední změna: 05 Ledna 2020, 16:14:59 od Korek »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #8 kdy: 05 Ledna 2020, 23:59:20 »
Každá aplikace/program má svého autora, vlastníka licence (ať už je ta licence jakákoli).
O tom, jakým způsobem hodlá tento vlastník svůj program šířit (dávat k dispozici uživatelům) rozhoduje výhradně on sám.
Zda tak učiní jeho zařazením do oficiálního Ubuntu repo, nebo vytvoří PPA vlastní, či zvolí cestu appimage/snap/flatpak, nebo dá jenom zdroják na Github  je pouze jeho věc.
Svoje důvody jistě má a není povinen je komukoli sdělovat.
------------------------------------------------------
Pokud tedy chce uživatel daný program instalovat/používat, musí se tomu přizpůsobit.  Je to logické a jiné cesty není.

K některým programů zkrátka alternativy nejsou, zejména pokud uživatel trvá na "klikátku".
Vše potřebné sice bohatě zvládne ffmpeg, ale zase je potřeba naučit se pracovat s příslušnými příkazy (= najít si je (myšlení a snažení totiž bolí)).
Tím bych asi toto krátké shrnutí uzavřel...
« Poslední změna: 06 Ledna 2020, 00:57:50 od juwa2 »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #9 kdy: 06 Ledna 2020, 21:07:23 »
Jen pozn.
Přestože jsem si vědom, že ffmpeg je nějakým způsobem základní součástí systému, když jsem jej doinstaloval do Ubuntu 20 (focal fosa), přestal celý systém fungovat a skončilo to reinstalací.

Jen odhaduji doporučení: Udělejte si zálohu systému před instalací ffmpeg.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #10 kdy: 06 Ledna 2020, 21:45:44 »
V řádce některé věci dělám rád, ale docela bych se podíval, jak z nové nahrávky  vystřihneš reklamy pouze přes ffmpeg v konzoli, když je pod tvou úroveň použít nějakou GUI appku.
Kubuntu 20.04

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #11 kdy: 06 Ledna 2020, 21:56:45 »
Jen pozn.
Přestože jsem si vědom, že ffmpeg je nějakým způsobem základní součástí systému, když jsem jej doinstaloval do Ubuntu 20 (focal fosa), přestal celý systém fungovat a skončilo to reinstalací.

Jen odhaduji doporučení: Udělejte si zálohu systému před instalací ffmpeg.

Ffmpeg není v základu nainstalován, ale jeho (obvykle ne úplně nová) verze je součástí oficiálních repo.
Nevidím důvod proč by jeho instalace měla "rozbourat" celý systém.  :o

Novější verzi ffmpeg lze nainstalovat buď přidáním některého neofic. PPA nebo (doporučuji) použít statickou verzi (má všechno potřebné "v sobě") https://johnvansickle.com/ffmpeg/
která se neinstaluje (binárky se pouze nakopírují do PATH). Navíc verze "git" vychází prakticky denně.

Ano, systém samozřejmě pravidelně zálohovat (reinstalace jsou otravné)....
A nestabilní non LTS distra zásadně nepoužívat.
« Poslední změna: 06 Ledna 2020, 22:20:57 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #12 kdy: 06 Ledna 2020, 22:05:48 »
V řádce některé věci dělám rád, ale docela bych se podíval, jak z nové nahrávky  vystřihneš reklamy pouze přes ffmpeg v konzoli, když je pod tvou úroveň použít nějakou GUI appku.

1. Zjistíš (třeba v přehrávači) časy (začátky a konce) reklam a uložíš je do txt souboru.
2. Použiješ přísl. příkaz ffmpeg který si z toho souboru ty časy načte a pak provede vystřižení. Více https://ffmpeg.org/ffmpeg.html nebo https://linux.die.net/man/1/ffmpeg

Ale uznávám, že v GUI (většina jich je stejně postavená nad ffmpeg - co sis myslel?) je to pohodlnější. Dokonce není pod úroveň GUI používat.
Stejně jako není pod úroveň přidat si jiný PPA nebo stáhnout .appimage... ;)
« Poslední změna: 06 Ledna 2020, 22:09:18 od juwa2 »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #13 kdy: 06 Ledna 2020, 22:54:24 »

Nevidím důvod proč by jeho instalace měla "rozbourat" celý systém.  :o
Tento důvod nevidí určitě ani autoři ať už ffmpeg tak Ubunu.
Přesto se to stalo. kompletní  blok počítače a to i po restartu.  Psal jsem to jen jako varování. Samozřejmě mi nevadí, že to celé kleklo. Bylo to v rámci pokusů. Jsem rád, že jsem mohl vývojářům přispět chybovým hlášením.

Samozřejmě soudný člověk nebude používat pro seriozní práci dosud nevydané distribuce.


Jde jen o to, že ffmpeg má nějaký problém s nainstalovanými součástmi systému. Pravděpodobně tam bude prapůvod pádu. Jinak to taky nechápu, jak jste psal. Jde o velmi zvláštní záležitost vhodnou ke studiu.

TIMESHIFT forever.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #14 kdy: 08 Ledna 2020, 17:45:49 »
V řádce některé věci dělám rád, ale docela bych se podíval, jak z nové nahrávky  vystřihneš reklamy pouze přes ffmpeg v konzoli, když je pod tvou úroveň použít nějakou GUI appku.

1. Zjistíš (třeba v přehrávači) časy (začátky a konce) reklam a uložíš je do txt souboru.
2. Použiješ přísl. příkaz ffmpeg který si z toho souboru ty časy načte a pak provede vystřižení. Více https://ffmpeg.org/ffmpeg.html nebo https://linux.die.net/man/1/ffmpeg

Ale uznávám, že v GUI (většina jich je stejně postavená nad ffmpeg - co sis myslel?) je to pohodlnější. Dokonce není pod úroveň GUI používat.
Stejně jako není pod úroveň přidat si jiný PPA nebo stáhnout .appimage... ;)
Presne tak. K tomu PPA, pokud se to neprehani, tzn. pokud PPA nenahrazuje prilis mnoho systemovych veci.
K tomu ffmpeg, to chybove hlaseni bych rad videl, protoze se behem startu bezne nespousti.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #15 kdy: 08 Ledna 2020, 23:00:19 »

Samozřejmě soudný člověk nebude používat pro seriozní práci dosud nevydané distribuce.

Naprostý souhlas i když jedu na 20.04 a zatím žádný neřešitelný problém. Horší je že se nedoporučuje např. non LTS 19.10 která je nejpovedenější a nejstabilnější distro za posledních několik let. Nebo se zase mýlím?



Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Avidemux alternativa?
« Odpověď #16 kdy: 26 Ledna 2020, 21:11:35 »

Samozřejmě soudný člověk nebude používat pro seriozní práci dosud nevydané distribuce.

Naprostý souhlas i když jedu na 20.04 a zatím žádný neřešitelný problém. Horší je že se nedoporučuje např. non LTS 19.10 která je nejpovedenější a nejstabilnější distro za posledních několik let. Nebo se zase mýlím?

Prý je moc fajn. Já ho testl na dvou NTB a na jednom se sekal zvuk, na druhém nešel. Chvíli jsem to zkoušel opravit a pak se vrátil na LTS 18.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.