Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VLC nezobrazuje  (Přečteno 11431 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
VLC nezobrazuje
« kdy: 18 Ledna 2020, 13:50:12 »
Zřejmě v souvislosti s tímto problémem - https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84746.0.html jsem objevila ještě jeden problém a to že VLC mi nepřehrává obraz,ovládací prvky se "klonují" a jdou za sebou, zvuk jde normálně, obraz neběží. Na druhém monitoru (1080 20") je to v pořádku. Když ten druhý monitor odpojím tak to jde v pořádku i na primárním (4k 40"). Zkusila jsem VLC přeinstalovat, nepomohlo. Vymazala jsem nastavení, nepomohlo. Zkusila jsem betu, to funguje normálně, ale zase rozhraní je dost příšerné, zmatené a video se mi spustí v samotném okně a ovládání je v tom původním, takže tohle taky není řešení. Zkusila jsem i Kaffeine ale je tam stejný problém jako ve VLC. Zkusila jsem i odinstalovat Nvidia ovladače a po restartu je nainstalovat znova (z terminálu, fůůů  :o ), ale nepomohlo to, s těmi to zřejmě nijak nesouvisí.
A také jsem zjistila, že mi v Boinc zmizela GPU, normálně Boinc počítal na GPU a teď ji nevidí. Něco se muselo asi rozbít při nějaké aktualizaci, ale těžko už dohledám při jaké :(
Máte někdo nějaké řešení nebo bude rychlejší čistá instalace a začít od začátku?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2020, 17:00:11 »
Tak jsem zkusila jinou distribuci - KDE Neon a je tam stejná chyba, takže chyba je zjevně někde v Linuxu resp. v kombinaci VLC, Linux a Nvidia ovladače takže asi nezbývá nic jiného než čekat až to někdo opraví, už aby to bylo protože se to takhle nedá používat.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2020, 17:31:42 »
Zkus VLC snap.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2020, 17:55:34 »
Vlc-nastroje-nastavenia-video
skus vybrat rucne "vystup", pripadne zvolit "zariadenie pre video zobrazovane na celu obrazovku".
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2020, 19:07:15 »
Já už jsem na to možná přišla, jenom nevím jak to ověřit jestli je to správně. Jak můžu nainstalovat starší ovladače Nvidia a zakázat jejich aktualizaci? Jak totiž řeším vedle problém s Handbrake, tak mi nefunguje kódování když dám NVEnc ale když to dám normálně přes procesor, tak to jede. Takže právě podezírám ovladače Nvidie, že mají v současné verzi nějaký problém, mám 440.44.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2020, 20:27:59 »
Já už jsem na to možná přišla, jenom nevím jak to ověřit jestli je to správně. Jak můžu nainstalovat starší ovladače Nvidia a zakázat jejich aktualizaci? Jak totiž řeším vedle problém s Handbrake, tak mi nefunguje kódování když dám NVEnc ale když to dám normálně přes procesor, tak to jede. Takže právě podezírám ovladače Nvidie, že mají v současné verzi nějaký problém, mám 440.44.

Obecný postup:
1. Sehnat starší verzi.
2. Odinstalovat stávající verzi.
3. Nainstalovat starší verzi.
4. Uzamknout nainstalované balíky (v Synapticu) aby se neaktualizovaly.

U většiny balíků nabízí přímo Synaptic možnost "vynutit verzi" (je nabízeno více verzí, vybere se žádaná kterou je pak třeba opět uzamčít).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2020, 20:29:34 »
Zkusím to prozkoumat, díky.

Mimochodem, mezi odinstalací a reinstalací musí být restart nebo není nutný?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #7 kdy: 18 Ledna 2020, 20:35:29 »
Zkusím to prozkoumat, díky.

Mimochodem, mezi odinstalací a reinstalací musí být restart nebo není nutný?

Restart rozhodně nic nepokazí, takže raději ano...
P.S. Netvrdil tu onehdá někdo (v jiném vlákně) jak rozběhat HW akceleraci grafikou pro H.265 rendering je jednoduchá záležitost??  :-\

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2020, 20:44:02 »
Tak ve Windows i na Macu je to jednoduché, stačí si to vybrat a používat :) A v Linuxu mi to ještě před nedávnem fungovalo také, stačilo nainstalovat ovladače grafiky, nevím co se rozbilo a proč to nefunguje, ale během dneška jsem stihla vyzkoušet čtyři aktuální distribuce a nefunguje to v žádné z nich (Kubuntu 18.04.3, Ubuntu 18.04.3, KDE Neon, OpenSUSE Tumbleweed s KDE a Fedora 31 s Gnome). Ale jak mám zjistit, v čem je problém, když ve Windows to funguje normálně? A na Macu nemám Nvidii, tam to jede přes Intel GPU. Ve Windows aktualizuju ovladače GPU hned jak vyjdou a vždycky fungují bezproblémově, dokonce i s Boinc a navíc tam jsou novější - 441.87. Nevím, prostě mě napadá několik možností a u žádné vlastně nevím jak to ověřit a přiznám se že se mi ani nějak moc nechce to řešit, zbytečně ztrácet čas když potřebuju fungovat :( Doufám, že se to po nějaké aktualizaci zase rozběhne, protože u mě chyba zjevně není (viz čtyři čisté instalace různých distribucí a jedna dlouhodobě používaná).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2020, 22:19:10 »
Tak ve Windows i na Macu je to jednoduché, stačí si to vybrat a používat :) A v Linuxu mi to ještě před nedávnem fungovalo také, stačilo nainstalovat ovladače grafiky, nevím co se rozbilo a proč to nefunguje, ale během dneška jsem stihla vyzkoušet čtyři aktuální distribuce a nefunguje to v žádné z nich (Kubuntu 18.04.3, Ubuntu 18.04.3, KDE Neon, OpenSUSE Tumbleweed s KDE a Fedora 31 s Gnome). Ale jak mám zjistit, v čem je problém, když ve Windows to funguje normálně? A na Macu nemám Nvidii, tam to jede přes Intel GPU. Ve Windows aktualizuju ovladače GPU hned jak vyjdou a vždycky fungují bezproblémově, dokonce i s Boinc a navíc tam jsou novější - 441.87. Nevím, prostě mě napadá několik možností a u žádné vlastně nevím jak to ověřit a přiznám se že se mi ani nějak moc nechce to řešit, zbytečně ztrácet čas když potřebuju fungovat :( Doufám, že se to po nějaké aktualizaci zase rozběhne, protože u mě chyba zjevně není (viz čtyři čisté instalace různých distribucí a jedna dlouhodobě používaná).

No, malá nápověda - mám dojem, že to přímo souvisí s tímto
případně s tímto
A po žádné budoucí aktualizaci se to tím pádem rozhodně "nerozběhne"....

Jediná šance je udělat rollback na předchozí kernel (= ještě nepostižený tímto patchem) a uzamknout ho (= aby se neaktualizoval).
Protože vypnutí tohoto patche (bootovacím parametrem kernelu) zatím bohužel není možné...

Já sám to zatím řeším setrváním na posledním neopatchovaném kernelu, protože kvůli nějakému pofidernímu pocitu bezpečnosti (stejně se za chvíli zase objeví další "hrozba") se přeci dobrovolně nepřipravím o polovinu grafického výkonu.. :-\

Jo, a poslední "nepostižený" kernel je např. 5.0.0.37
A tu "jedovatou" záplatu na  CVE-2019–14615  dostaly nyní všechny kernely vč. 18.04 LTS trojkového...
« Poslední změna: 18 Ledna 2020, 22:25:01 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2020, 22:24:02 »
No, malá nápověda - mám dojem, že to přímo souvisí s tímto
případně s tímto
A po žádné budoucí aktualizaci se to tím pádem rozhodně "nerozběhne"....

Jediná šance je udělat rollback na předchozí kernel (= ještě nepostižený tímto patchem) a uzamknout ho (= aby se neaktualizoval).
Protože vypnutí tohoto patche (bootovacím parametrem kernelu) zatím bohužel není možné...

Já sám to zatím řeším setrváním na posledním neopatchovaném kernelu, protože kvůli nějakému pofidernímu pocitu bezpečnosti (stejně se za chvíli zase objeví další "hrozba") se přeci dobrovolně nepřipravím o polovinu grafického výkonu.. :-\

Může mi to dělat i přesto, že mám AMD Ryzen a Nvidia RTX? Prosím prosím, jak se vrátím na "nepostižený" kernel a hlavně který to je :) ? A co do budoucna, to už ten problém zůstane navždy nebo se to nějak podaří vyřešit aby to fungovalo?

BTW což mě napadá, že bych asi měla zkusit jak to funguje na notebooku, je to starý střep, HP650 s Pentiem a nějakou Intel GPU a tam Handbrake fakt nepoužívám, ale bylo by zajímavé zjistit jestli ho to postihlo taky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #11 kdy: 18 Ledna 2020, 22:34:59 »
Který "nepostižený" kernel je poslední píšu výše.
Vrátíš se na něj nejlépe rollbackem (pomocí Timeshift) (= obnovit systém do prosince 2019) a zamknout (v Synapticu) aktualizace kernelu (= přísl. metabalíky, jsou dva)).
Jinak libovolný kernel je možno si nainstalovat z mainline https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/?C=N;O=D
Buď stáhnout/nainstalovat přísl. balíky ručně, nebo pro méně zdatné, k témuž využít aplikaci UKUU (ale starší verzi - nová už není bohužel zdarma...).
A "přepnout" na něj při rebootu.
Nepotřebné kernely je možno odinstalovat.

Ryzenu by se to snad týkat nemělo - ale vyzkoušet to nemám jak.
Starých intelů by se to možná taky týkat nemělo, ale to jenom hádám...

Nicméně jsem na 90% přesvědčený, že tvůj momentální problém se týká právě této záležitosti. Jediné rozumné řešení je vrátit se na poslední nezáplatovaný kernel (5.0.0.37) (a zamknout ho).

Pokud se časem objeví bootovací přepínač (parametr) kterým se dá výše zmíněná záplata "vypnout", pak ho prostě použiješ.
Tím pádem můžeš uzamčení kernelu zrušit a jet na kernelech nových, které budou ovšem bootovat s přísl. parametrem a nedojde tak k degradaci výkonu grafiky.  :)

Bootovací parametry kernelu se vkládají do souboru /etc/default/grub
buď přímo (pomocí txt editoru)
nebo to samé lze "naklikat" např. pomocí aplikace "Grub Customizer" viz obrázek (tam vidíš moje současné bootovací parametry kernelu).
Mám vypnuté všechny ty meltdown/spectre blbosti které snižují výkon CPU (Intel).
Až vyjde přepínač na  CVE-2019–14615, s radostí ho tam přidám.
Do té doby prostě "vydržím na nezáplatovaném" kernelu. Taková (a bude stále hůř) ztráta výkonu je pro mě prostě nepřípustná.
Vše si poctivě zálohuji a proto se žádného ransomware nebojím, ano, už jsem měl tu čest se s ním setkat. A právě obnova dat ze zálohy to beze zbytku vyřešila. Veškeré zálohy mám vícenásobné, na sobě nezávislé a samozřejmě všechny offline...
Počítače s důležitým obsahem vůbec nesmí na internet - nikdy, to je základ.
A počítače které na internet smí, na těch jsou jenom "hlouposti" - prohlížeč, pár filmů, nějaká muzika, obrázky, něco o počasí, facebook atd.
Tam ať si každý zkoumá co chce, když ho to baví... :)
« Poslední změna: 19 Ledna 2020, 00:04:29 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #12 kdy: 18 Ledna 2020, 22:53:00 »
Díky, zkusím to, snad se to podaří.

Já jsem právě v létě ještě slušně prodala svou i5 i s deskou a přešla jsem na Ryzen 5 3600 a ani trochu nelituju. Ještě by mohlo AMD  máknout na grafikách, je to dost tragédie...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #13 kdy: 18 Ledna 2020, 23:09:36 »
Díky, zkusím to, snad se to podaří.

Já jsem právě v létě ještě slušně prodala svou i5 i s deskou a přešla jsem na Ryzen 5 3600 a ani trochu nelituju. Ještě by mohlo AMD  máknout na grafikách, je to dost tragédie...

No podařit se to přece musí, když to předtím fungovalo...
A příčina "nefungování" nějaká určitě existuje.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Právě k tomu je ideální možnost rollbacku - člověk nemusí nic pracně hledat/zkoumat/řešit, zkrátka vrátí systém v čase zpět do konkrétního bodu a opět vše funguje (pokud to fungovalo předtím..).
Je sice možné, že následné kroky/aktualizace to pak celé znova  "rozboří", ale opět tu zůstává možnost vrátit se (zpět) do daného bodu v čase (ten se rollbackem nezničí) a postup (třeba i mnohokrát) opakovat, či zvolit jiné body obnovy...

To je pro nováčky doslova "výhra v loterii".  Nemusí se totiž bát experimentovat/zkoušet nové věci, jelikož vědí, že i když něco (i fatálně) pokazí, mají vždycky tzv. "krytá záda". Pověstný Damoklův meč reinstalace po každé sebemenší chybě se prostě nekoná... ;)
« Poslední změna: 18 Ledna 2020, 23:29:53 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #14 kdy: 19 Ledna 2020, 01:15:57 »
Právě k tomu je ideální možnost rollbacku - člověk nemusí nic pracně hledat/zkoumat/řešit, zkrátka vrátí systém v čase zpět do konkrétního bodu a opět vše funguje (pokud to fungovalo předtím..).
Je sice možné, že následné kroky/aktualizace to pak celé znova  "rozboří", ale opět tu zůstává možnost vrátit se (zpět) do daného bodu v čase (ten se rollbackem nezničí) a postup (třeba i mnohokrát) opakovat, či zvolit jiné body obnovy...

To je pro nováčky doslova "výhra v loterii".  Nemusí se totiž bát experimentovat/zkoušet nové věci, jelikož vědí, že i když něco (i fatálně) pokazí, mají vždycky tzv. "krytá záda". Pověstný Damoklův meč reinstalace po každé sebemenší chybě se prostě nekoná... ;)

S tím rozhodně souhlasím, akorát těžko zjišťovat odkdy to nefunguje...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #15 kdy: 19 Ledna 2020, 11:27:47 »
Desi me, ze podle toho, co zde pisete, tak se nejedna jen o snizeni vykonu, ale se udelal patch jadra, ktery primo znemoznuje vyuziti akceleraci GPU pro encoding. Tedy jednu ze zasadnich vyhod. To je bud nepovedeny patch, ktery by opravit meli nebo nebetycna blbost tvurcu toho patche. Vubec mi to prijde, ze Linux misto aby byl rok od roku pouzitelnejsi, tak v nem od 14.04 funguje mene a mene veci a ty co jeste funguji, tak ne uz uplne nebo z velikym usilim je rozchodit. A jak se dozvidam z predikce zkuseneho Juwa, tak se objevuji veci, kterym nedava nadeji na opravu ... To mi vhani slzu do oka.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #16 kdy: 19 Ledna 2020, 12:20:30 »
Desi me, ze podle toho, co zde pisete, tak se nejedna jen o snizeni vykonu, ale se udelal patch jadra, ktery primo znemoznuje vyuziti akceleraci GPU pro encoding. Tedy jednu ze zasadnich vyhod. To je bud nepovedeny patch, ktery by opravit meli nebo nebetycna blbost tvurcu toho patche. Vubec mi to prijde, ze Linux misto aby byl rok od roku pouzitelnejsi, tak v nem od 14.04 funguje mene a mene veci a ty co jeste funguji, tak ne uz uplne nebo z velikym usilim je rozchodit. A jak se dozvidam z predikce zkuseneho Juwa, tak se objevuji veci, kterym nedava nadeji na opravu ... To mi vhani slzu do oka.

Na novém HW je prý dopad toho patche minimální. https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-gen7-hit&num=1
Jinak tato přehnaná honba za bezpečností za každou cenu až do nefunkčnosti mě děsí.... :(
Osobně mám všechny tyhle nesmysly povypínané. Ten poslední vypnout nejde (zatím), proto zůstávám na 5.0.0.37 kernelu.
Dobrý přehled o tom co je/není vypnuté poskytne https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker
« Poslední změna: 19 Ledna 2020, 13:44:23 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #17 kdy: 19 Ledna 2020, 13:59:37 »
Mám nový HW a rozhodně se nedá říct, že by dopad byl minimální, nefunguje mi ani obyčejné přehrávání videa, nefunguje kódování v Handbrake a nefungují výpočty přes GPU v Boinc - oprava, výpočty už fungují, nemám nejmenší tušení proč, ale najednou to samo od sebe začalo vidět GPU. A to je jenom to co vím, kdoví kolik toho nefunguje co nevím. Navíc fakt nechápu proč by opravy pro Intel měly postihnout ty, co mají AMD, mám AMD Ryzen 5 3600, deska MSI B450 Tomahawk Max, RTX 2060, SSD Crucial MX 300 M.2 (a pro Windows ještě další SSD NVMe 1 TB a tak), zvukovka SB Audigy RX a 32 GB DDR4, rozhodně se tedy nedá říct, že by to byl nějaký starý šunt. Ale jestli to fakt způsobila nějaká pitomá záplata pro Intel, tak to mám teda fakt radost :( Proč mám být bita za neschopnost Intelu? Fakt doufám že to bude zase normálně fungovat, protože teď vlastně nemůžu počítač s Linuxem vůbec používat, i když mi fungují pracovní věci tak si k práci pouštím videa na druhém monitoru a ty nefungují. Odpojit druhý monitor není řešení i když to pak fungovat začne (na Handbrake to ale vliv nemá).

Jinak jsem nainstalovala jádro 5.0.0.37, teď na něm PC běží a výsledek viz screenshot :(


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #19 kdy: 19 Ledna 2020, 15:09:14 »
Je pravda - a to me velmi velmi prekvapilo - jsem instaloval Xubu 18.04 na HP EB 745 G2, kde neni od Intelu ani wifi ani prd a kdyz jsem projizdel nabidnute aktualizace, tak mezi nimi byl i Intel microcode a nejaky Intel neco (asi nejaky patch) - pro Boha k cemu a proc ?!!

Jinak Juwa poprosim, jestli by jsi treba do sekce pro tipy nedal nejaky soupis/strucny navod jak, kde u ceho povypinat jake patche? A jak je zase zapnout. To by nejspis vyuzilo vic lidi, kteri treba enkoduji apod. - proste je pro ne vykon dulezity.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #20 kdy: 19 Ledna 2020, 16:16:16 »
Tak pánové, už jsem na to přišla a nebudete věřit tomu, co tenhle problém s VLC způsobuje. Vyzkoušela jsem jak nejnovější kernel tak doporučený 5.0.0.37 a nic, žádná změna. Vyzkoušela jsem starší ovladače 430, nic, žádná změna. Nainstalovala jsem úplně čistý KDE Neon (který si už asi nechám), aktualizovala a VLC prostě na primárním 4k monitoru nefunguje. Na sekundárním 1080 funguje normálně. Když odpojím sekundární monitor tak také funguje. Nakonec mě napadlo zkusit změnit škálování na 1.0 (normálně používám 1.7 při rozlišení 3840x2160). No a tady je ten zakopaný pes, při škálování 1.0 VLC funguje normálně. Akorát teda je všechno hrozně maličké, proto také používám škálování na 1.7 a je to jeden z důvodů, proč používám KDE, protože v Gnome je možné nastavit jen 100% a 200% a nic mezi...

Takže, co způsobuje problém je nalezeno, mám teď jádro 5.3.0-26, ovladače 435.21 (tedy to nejnovější co Neon nabízí) a při škálování 1.0 to funguje bez nejmenšího problému. Když ale dám pro mě pohodlné škálování 1.7 tak je problém zpátky (stejné škálování používám i ve Windows, je to pro mě optimální velikost). Co s tím? Napadá vás něco? Tedy kromě toho že si pořídím lupu :D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #21 kdy: 19 Ledna 2020, 16:19:54 »
Je pravda - a to me velmi velmi prekvapilo - jsem instaloval Xubu 18.04 na HP EB 745 G2, kde neni od Intelu ani wifi ani prd a kdyz jsem projizdel nabidnute aktualizace, tak mezi nimi byl i Intel microcode a nejaky Intel neco (asi nejaky patch) - pro Boha k cemu a proc ?!!

Jinak Juwa poprosim, jestli by jsi treba do sekce pro tipy nedal nejaky soupis/strucny navod jak, kde u ceho povypinat jake patche? A jak je zase zapnout. To by nejspis vyuzilo vic lidi, kteri treba enkoduji apod. - proste je pro ne vykon dulezity.

Je to tak jednoduché, že není návod potřeba. Vypnutí spočívá v přidání příslušných bootovacích parametrů kernelu do souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/default/grub
Lze to taky (pohodlněji) udělat pomocí aplikace Grub Customizer.

Jednotlivé parametry jsou vždy oddělené mezerou:
pti=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier

Následně (po rebootu) lze ověřit co je/není vypnuté pomocí https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker

Patche se zpátky zapnou odstraněním oněch bootovacích parametrů a následným rebootem.
« Poslední změna: 19 Ledna 2020, 16:22:58 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #22 kdy: 19 Ledna 2020, 16:27:19 »
Tak pánové, už jsem na to přišla a nebudete věřit tomu, co tenhle problém s VLC způsobuje. Vyzkoušela jsem jak nejnovější kernel tak doporučený 5.0.0.37 a nic, žádná změna. Vyzkoušela jsem starší ovladače 430, nic, žádná změna. Nainstalovala jsem úplně čistý KDE Neon (který si už asi nechám), aktualizovala a VLC prostě na primárním 4k monitoru nefunguje. Na sekundárním 1080 funguje normálně. Když odpojím sekundární monitor tak také funguje. Nakonec mě napadlo zkusit změnit škálování na 1.0 (normálně používám 1.7 při rozlišení 3840x2160). No a tady je ten zakopaný pes, při škálování 1.0 VLC funguje normálně. Akorát teda je všechno hrozně maličké, proto také používám škálování na 1.7 a je to jeden z důvodů, proč používám KDE, protože v Gnome je možné nastavit jen 100% a 200% a nic mezi...

Takže, co způsobuje problém je nalezeno, mám teď jádro 5.3.0-26, ovladače 435.21 (tedy to nejnovější co Neon nabízí) a při škálování 1.0 to funguje bez nejmenšího problému. Když ale dám pro mě pohodlné škálování 1.7 tak je problém zpátky (stejné škálování používám i ve Windows, je to pro mě optimální velikost). Co s tím? Napadá vás něco? Tedy kromě toho že si pořídím lupu :D

A ten Handbrake už jede?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #23 kdy: 19 Ledna 2020, 17:19:13 »
Je to tak jednoduché, že není návod potřeba. Vypnutí spočívá v přidání příslušných bootovacích parametrů kernelu do souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/default/grub
Lze to taky (pohodlněji) udělat pomocí aplikace Grub Customizer.

Jednotlivé parametry jsou vždy oddělené mezerou:
pti=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier

Následně (po rebootu) lze ověřit co je/není vypnuté pomocí https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker

Patche se zpátky zapnou odstraněním oněch bootovacích parametrů a následným rebootem.

Takže když mám AMD tak tam můžu dát bezpečně všechny tyto parametry a PC v ohrožení nebude? Jinak chtělo by to někam zapsat, já si to píšu do poznámek, ale aby to dohledali i ostatní...

A ten Handbrake už jede?

To momentálně nevím, šla jsem cvičit a pouštím si na mobílku filmy a protože momentálně nemám NAS (OMV ani jiny NAS OS pro PC nefunguje jak by měl a na výdaje má přednost auto, takže NAS bude, ale až někdy) tak sdílím disky z PC a z Linuxu to nemám zprovozněné (nevím jak, klikátko jsem na to nenašla, v OpenSUSE stačilo klepnout pravým myšítkem na složky a dát sdílet, ale v Neonu to není). Zjistím to za chvilku a dám vědět.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #24 kdy: 19 Ledna 2020, 17:33:01 »
Tak Handbrake už také jede, akorát tam pro změnu zase nemám HE-AAC kodek... :/

Jinak nevím jestli to na nižším rozlišení bude ze screenshotu patrné, ale přikládám screenshot plochy jak to vypadá při škálování 1.0. Já na to prostě nevidím, nemám oči jako Sokolí oko a nedá se to takhle používat, je to prostě všechno hrozně moc malinké. Ještě přiložím pro porovnání screenshot okna Chromu, kde mám stránku zvětšenou na 175% a zbytek je systémově. Doufám že bude poznat jak to reálně vypadá i na nižším rozlišení. Akorát to musím nahrát někam jinam, je to moc velké a sem mi to nejde vložit.

https://i.imgur.com/Xqm7DHK.png
https://i.imgur.com/cwBeIdP.png

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.