Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grub Customizer nezapíše nastavení  (Přečteno 10844 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #75 kdy: 30 Ledna 2020, 10:30:59 »
To si pro zajimavost prectu - mam neblahe tuseni, kam to bude nejspis mirit ...
S tou naivitou mas bohuzel naprostou pravdu - ta je tim zakladem pro ta svinstva, ktera se tu deji a jsou tolerovana.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #76 kdy: 30 Ledna 2020, 12:29:12 »
KDE Neon má jistě starší verze...
A zrovna Linux umožňuje (napotvoru) si nejprve vše vyzkoušet v live verzi... (uznávám, že ne na všechny potíže se přijde hned..).
Takže zčásti nechápu ten "brek"...
Prostě dané distro mi (už v live) na daném HW nevyhovuje --> tak ho zkrátka neinstaluji... :-\

To jako mám v live nainstalovat a změnit všechno podle sebe? A jak třeba live změním ten grub, to přece nemůže jít když je read only.

To je neuvěřitelně naivní a zároveň škodlivé vidění faktů...

Důvěra v hodného globalizátora v dnešní šmírovací éře, fakt masakr. Něco jako soudruzi svazáci v 50. letech...

Jsem technik, který se ale snaží vidět věci v souvislostech (vždycky). Už jsem toho zažil fakt dost, a to napříč historií. Mohl bych toho napsat spoustu na téma zkušeností jak s HW, tak s OS a aplikacemi (a "podporou"), na druhé straně zkušeností s různými ekonomickými i politickými systémy, modely a subjekty, ale nechce se mi.

Mám totiž intenzivní pocit házení hrachu na zeď a to je něco, co nesnáším.

Snad jen jeden odkaz za všechny: https://www.svobodny-svet.cz/search.html?search=panoptikon

Howgh.

Mysli si co chceš, ale dokud se nestane to co jsem napsala tak Linux bude ten nepoužívaný stále se rozbíjející systém spravovaný jen pár nadšenci a nikdy se na desktopy běžných uživatelů nedostane, protože běžný uživatel nemá ani čas ani chuť řešit problémy, které vznikají samy od sebe. Ale chápu, že mezi linuxáky tahle myšlenka bude brána jako škodlivá, takové množství paranoiků a současně všeználků na jednom místě nelze jinde potkat :D Jsou tu i normální lidé, samozřejmě a je jich dost, ale paranoiků je tu taky hodně, neuvěřitelné...

Jinak ten odkaz je fakt důvěryhodný, skutečně :) Přečetla jsem si tam pár článků a je to web na úrovni sputniku, aeronetu a podobných.

Ale to je jedno, uvidíme časem kdo má pravdu, o tomhle se fakt bavit nehodlám.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #77 kdy: 30 Ledna 2020, 12:59:21 »
Jo s linuxem problemy jsou a vyvojari by mely ubrat - zbytecne se pretahuji a tim sitim horkou jehlou a nesmyslnym rejpanim a vylepsovanim, toho co bez problemu leta fungovalo prokazuji skutecne sluzbu medvedi a dokazuji svou pychu a hloupost.
Na druhou stranu, kdo muze fungovat na Windows 10 muze uz fungovat na vsem - nikdy nic se nesralo tak casto s kazdou druhou vetsi aktualizaci a nikdy nebylo tolik reklamaci PC a NTB, jako od nastupu W10. A nejhorsi je, ze tem strojum nic neni - jen maji W10. Nekolik let mam Xubu 14.04, nainstaloval par uzitecnych aplikaci, slozite rozchodil tiskarnu Canon a vyjma samovolneho prohazovani pozic ikon na plose a bugem ve stickynotes nemam jediny problem.
Pravda je, ze na ntb mam 18.04 a tam uz jsou zatim drobne problemy. Mimochodem jsou stabilnejsi a doladenejsi distribuce, nez Ubu-based. Jen v cz/sk nemaji temer zadnou podporu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #78 kdy: 30 Ledna 2020, 13:05:28 »
Mimochodem jsou stabilnejsi a doladenejsi distribuce, nez Ubu-based. Jen v cz/sk nemaji temer zadnou podporu ...

Souhlasím, třeba OpenSUSE, ale české fórum je mrtvé a postupy z *buntu se většinou nedají aplikovat. Ale podle mě OpenSUSE má našlápnuto k tomu, co jsem psala. Já mám na notebooku Tumbleweed, na desktopu Neon a Tumbleweed prostě funguje lépe a ten jejich Yast je bezvadná věc. Ale zeptat se na něco znamená, že se odpověď nedozvím, tedy v ČR. A na globálním fóru je docela těžké sjednotit termíny a názvy :D

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #79 kdy: 30 Ledna 2020, 17:21:16 »
[

Mysli si co chceš, ale dokud se nestane to co jsem napsala tak Linux bude ten nepoužívaný stále se rozbíjející systém spravovaný jen pár nadšenci a nikdy se na desktopy běžných uživatelů nedostane, protože běžný uživatel nemá ani čas ani chuť řešit problémy, které vznikají samy od sebe. Ale chápu, že mezi linuxáky tahle myšlenka bude brána jako škodlivá, takové množství paranoiků a současně všeználků na jednom místě nelze jinde potkat :D Jsou tu i normální lidé, samozřejmě a je jich dost, ale paranoiků je tu taky hodně, neuvěřitelné...




Nějak dobře nechápu pokud je Linux takový jak píšeš, proč z několika OS které provozuješ (Anroid, Mac, Windows, Linux) proč ho tedy vlastně používáš. Tři kvalitní OS nestačí? Nemyslím to opravdu nijak jedovatě, já používám výhradně Kde neon, případně miniinstalaci Kubuntu a jsem naprosto spokojený několik let. Kdybych spokojený nebyl nasadil bych zakoupenou fpp krabicovku Windows 10. Určitě bych si nemohl dovolit trávit spoustu času "stále se rozbíjejícím systémem". Snad jedině mít Linux jako hobby což jsem měl před mnoha lety když začínalo Suse...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #80 kdy: 30 Ledna 2020, 18:47:12 »
min25: protože mě neskutečně zlobí Windows 10 a tak doufám, že jednou budu moct plnohodnotně přejít. Snažím se Linux používat, pravda moc to nejde, ale fakt věřím tomu že to jednou půjde. Jinak PC mám primárně kvůli hrám, proto Windows 10 a dělám na něm s videem a běží na něm výpočty Boinc, protože obojí je rychlejší než na Macu. Na skutečnou práci mám Mac. A Android je jen telefon, stejně jako iPhone, to nedokáže počítač nikdy plnohodnotně nahradit.
Jinak kdybych nehrála hry tak by mi stačil libovolný MacBook, ale na hry zkrátka nemá výkon. A opravdu věřím že jednou bude Linux použitelný i na ty hry (spousta her na Steamu už běží) a pro normální lidi a nebude to takové tamagochi jako teď, kdy se na něj křivě podíváš a on začne protestovat.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #81 kdy: 31 Ledna 2020, 22:34:03 »
Potvrzuji - i u me v MX si to tvrdosijne trva na 30s, at tam pisu co tam pisu.
Zjistil jsem, ze v grub.cfg je timeout zapsan 2x k nejake zhuverile podmince, kdy pokud se splni, tak to jede podle defaultgrub (totozna hodnota) a pokud se nesplni, tak je tam napevno 30s. Proc a ceho se presne tyka ta podminka zatim netusim.
To same je v themegrub souboru s barvama a pozadim - nejaka silena podminka, ktera proste bojkotuje zakladni nastaveni.
Vyreseno pro vzhled tim, ze se zmeni vsechny vetve podminky v prislusnem koconfu a no a co se tyce casu, take na tvrdo - i kdyz se to spravne nema - editaci grub.cfg, kde jsem prepsal oba timeoty. Coz nejspise zmizi po update-grub, ale ten tak casto delat netreba.
Jeste se na to casem trochu mrknu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #82 kdy: 02 Února 2020, 17:07:59 »
MX 18 po ruční změně grub.cfg s vloženou poznámkou o změně:
Kód: [Vybrat]
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
  set timeout=8
else
  if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
    set timeout_style=menu
    set timeout=8 #zde proběhla změna v souladu s /default/grub#
  # Fallback normal timeout code in case the timeout_style feature is
  # unavailable.
  else
    set timeout=8 #zde ručně změněno ze 30 na 8#
  fi
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=cyan/black
set menu_color_highlight=yellow/black
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###
Změna vzhledu se projevila až po editaci i 2. části podmínky v 05_debian_theme
Kód: [Vybrat]
set_default_theme(){
case $GRUB_DISTRIBUTOR in
Tanglu|Ubuntu|Kubuntu)
# Set a monochromatic theme for Tanglu/Ubuntu.
echo "${1}set menu_color_normal=cyan/black"        #Zde úprava - v Xubu stačí.
echo "${1}set menu_color_highlight=yellow/black"

if [ -e /usr/share/plymouth/themes/default.grub ]; then
sed "s/^/${1}/" /usr/share/plymouth/themes/default.grub
fi
# For plymouth backward compatiblity. Can be removed
# after xenial.
if [ -e /lib/plymouth/themes/default.grub ]; then
sed "s/^/${1}/" /lib/plymouth/themes/default.grub
fi
;;
*)
# Set the traditional Debian blue theme.
echo "${1}set menu_color_normal=cyan/black"      #V MX i zde ...
echo "${1}set menu_color_highlight=yellow/black"
;;
esac
}

Xubu 14.04 - původní vygenerovaný soubor bez úpravy:
Kód: [Vybrat]
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
  set timeout=30
else
  if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
    set timeout_style=menu
    set timeout=8
  # Fallback normal timeout code in case the timeout_style feature is
  # unavailable.
  else
    set timeout=8
  fi
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=cyan/black
set menu_color_highlight=yellow/black
set color_normal=cyan/black
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###
Zde stačilo editovat pouze 1. podmínečný zápis pro změnu vzhledu 05_debian_theme
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #83 kdy: 02 Února 2020, 18:46:13 »
Já jsem zatím změnila jen dobu automatického spuštění, do ruční editace témata vzhledu se pouštět nebudu, netroufám si na to. Kdyby stačilo změnit jen cestu k souboru theme.txt tak to udělám, ale ono je toho potřeba víc, nějaké fonty a rozlišení a tak a toho se fakt bojím.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #84 kdy: 02 Února 2020, 19:47:11 »
Menim si tam jenom barvicky, kvuli ocim - v Ubu jsou bohuzel zavaznejsi potize, nez aby mel clovek chut se jeste mordovat s kdovijakym vzhledem pro 10 vterin uvodniho menu ...
A pro nadsence jsou na netu navody, jak si grub vylahodit ...
« Poslední změna: 02 Února 2020, 20:37:54 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #85 kdy: 02 Února 2020, 19:53:42 »
No to je fakt, zajímalo by mě jestli to je i v jiných distribucích nebo ty mají zase své potíže a jestli vůbec nějaká je opravdu vyladěná.

Ale mám pro dnešek pochvalu. Po třech letech konečně funguje moje síťová laserová tiskárna a dokonce ji Neon detekoval sám a sám ji nastavil. A sám detekoval a nastavil i moji starou tiskárnu HP LaserJet 1200, ale tu nastavil špatně, zvolil špatný ovladač (i když teda nechápu, proč musí být cca 8 různých ovladačů když správně funguje jeden). Ale chválím to, že ta detekce funguje a že rozběhnout tiskárny už není takové utrpení jako ještě nedávno. Možná se dočkám toho, že Windows opustí můj PC :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #86 kdy: 02 Února 2020, 20:39:03 »
A co mas za laserovku sitovku? Je to multifunkce? Tak pro inspiraci ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #87 kdy: 02 Února 2020, 22:56:39 »
Není to multifunkce, je to barevná Lexmark CS317, na to jak málo stála tak tiskne pěkně, i fotky jsou použitelné, vybraly jsme ji vlastně místo inkoustovky, kde by neustále zasychaly hlavy. Akorát tonery jsou dost drahé, ale za ty tři roky co ji máme jsme se dostaly na +-80%, nejvíc se spotřeboval purpurový, toho zbývá 70%. Ale na text máme ještě starou HP LaserJet 1200 s cenou toneru asi 300 Kč a tiskovými náklady doslova nula nula nic, nejvíc stojí papír :D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #88 kdy: 22 Února 2020, 09:21:51 »
Nove poznatky:
Instaloval jsem via Rufus na flashku grub2 2.04 a dalsi problem "symbol grub_file_filters_all not found" a grub rescue>
Tak jsem patral a je cim dal jasnejsi, ze verze 2.04 je bud brutalne zabugovana a nebo vyvojari uz brutalne vypatlany a uplne meni jeho funkcnost bez ohledu na zpetnou kompatibilitu - nevim ted presne, neco by snad napovedela tato diskuze, ktere jsem ale uplne neporozumel vyjma toho (plus dalsi diskuze s jinyma chybama stejne verze), ze s verzi 2.04 ma potize cimdalvic lidi. Mozna z toho lepsi anglictinar vycte mozne jadro pudla. Neco tam naznaceno je ohledne nekompatibility modulu a jadra zavadece, ale druhy to popira a jeho vysvetleni uz nerozumim ...
https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=931896#10
« Poslední změna: 22 Února 2020, 12:10:47 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #89 kdy: 22 Února 2020, 12:31:04 »
A ty máš na PC uefi?
Píše se tam, že to není (prý) chyba grubu, ale pouze to, že mu "nevoní" určitý firmware nebo aktuální layout oddílů atd.
Každopádně funkčním řešením je použití starší (2.02) verze.
P.S. Od jisté doby si balíčky .deb co se instalují/aktualizují pečlivě schovávám. Jelikož už víckrát se mi starší verze hodily, dodatečně je sehnat nemusí být snadné...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #90 kdy: 23 Února 2020, 00:05:28 »
Nekteri prispevatele psali, ze jedou na legacy a maji ten samy problem. Layout je mozna pricina - to uz by byla stupidita vyvojaru, takovouhle sabotazni funkci pridat.
Ano s tim schovavanim mas pravdu - ty pahnupi ty starsi verze mazou - jakoby jim zabiraly tolik mista na serveru. No bude to spis pycha a zbabelost neuznat, ze neco zkazili a ze je docasne lepsi se vratit ke starsi verzi ...
Nicmene treba vyvojari Rufus - vsici by si z nich meli vzit priklad - maji moznost stazeni jakekoliv verze a tak jsem stahl starsi, kde maji jeste verzi grub2 2.02 a takto pripravena flashka s doplnenim modularnich souboru je funkcni - vyzkouseno na Slaxu, ktery az tak funkcni neni  ;) Ale jinak se mi ta koncepce libi daleko vice, nez ta puvodni - nejspis proto, ze mistr Matejicek ji vytvoril zcela v duchu mych tehdejsich pripominek, ktere jsem mu psal :D - ale bude to spis shoda okolnosti, ze je to rozumny chlap a z neho by si zase meli vzit priklad vsici vyvojari at uz Windows nebo Ubuntu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #91 kdy: 23 Února 2020, 08:07:03 »
Jeste k tomu schovavani baliku - neni mozne jakykoliv balik ziskat z nejake starsi verze distra? Jako ze se rozbali squashfile a z nej se to nejak vypreparuje, popr. najede live a z nej vykopiruje?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #92 kdy: 23 Února 2020, 14:08:50 »
Jeste k tomu schovavani baliku - neni mozne jakykoliv balik ziskat z nejake starsi verze distra? Jako ze se rozbali squashfile a z nej se to nejak vypreparuje, popr. najede live a z nej vykopiruje?

To by sice možná šlo, z live ale přímo balíky nevykopíruješ, jenom jednotlivé soubory. Ale jednodušší je stáhnout si balíky pro starší distra třeba odtud

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #93 kdy: 23 Února 2020, 14:58:40 »
Nekteri prispevatele psali, ze jedou na legacy a maji ten samy problem.

Potvrzuji, mám kromě moderních počítačů a notebooků i starý HP 650, který má jen BIOS, nikoliv UEFI a na něm je stejný problém jako na těch nových, takže BIOS vs UEFI je ten samý problém.

Co mě zlobí snad ještě víc je že po každé aktualizaci systému se čas výchozího spuštění změní na 30 sekund. Už by to fakt mohli opravit, vždyť už se to táhne strašně dlouho. Kdyby na to takhle dlabali v komerční firmě tak už zkrachují...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #94 kdy: 24 Února 2020, 17:07:57 »
Já jsem si teď na starší notebook nainstaloval/a (v UEFI režimu) na dualboot Kubuntu 19.10 Eoan Ermine, kde je GRUB 2.04, ručně nakonfiguroval/a /etc/default/grub a po upgradu bezproblémově funguje jak má, dokonce i GRUB_SAVEDEFAULT, takže to asi opravdu bude jen problém určitého hardware (což mi připadne divné). Dělá to někomu i bez Grub Customizeru? Pokud ne, pak by mohlo jít o problém nekompatibility Grub Customizeru s novým GRUBem...

Abby, můžeš to vyzkoušet ve VirtualBoxu?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #95 kdy: 24 Února 2020, 17:49:20 »
Grub Customizer nedělá nic jiného, než že edituje soubor /etc/defaut/grub  Problém přetrval i po jeho ruční editaci.
Tím to tedy rozhodně není, už se tu o tom psalo, ale to by bylo třeba číst celé vlákno, že....
« Poslední změna: 24 Února 2020, 17:51:20 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #96 kdy: 24 Února 2020, 19:22:51 »
Grub Customizer nedělá nic jiného, než že edituje soubor /etc/defaut/grub  Problém přetrval i po jeho ruční editaci.
Tím to tedy rozhodně není, už se tu o tom psalo, ale to by bylo třeba číst celé vlákno, že....
To je pravda. Omlouvám se. TL;DR...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #97 kdy: 26 Února 2020, 19:38:15 »
Já jsem si teď na starší notebook nainstaloval/a (v UEFI režimu) na dualboot Kubuntu 19.10 Eoan Ermine, kde je GRUB 2.04, ručně nakonfiguroval/a /etc/default/grub a po upgradu bezproblémově funguje jak má, dokonce i GRUB_SAVEDEFAULT, takže to asi opravdu bude jen problém určitého hardware (což mi připadne divné). Dělá to někomu i bez Grub Customizeru? Pokud ne, pak by mohlo jít o problém nekompatibility Grub Customizeru s novým GRUBem...

Abby, můžeš to vyzkoušet ve VirtualBoxu?

S HW to nemá nic společného a s Grub Customizerem také ne, není tedy ve virtuálu co zkoušet.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #98 kdy: 26 Února 2020, 20:20:21 »
S HW to nemá nic společného a s Grub Customizerem také ne, není tedy ve virtuálu co zkoušet.
Tak, tak...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #99 kdy: 26 Února 2020, 20:34:49 »
Koukal jsem na gnu grub bugreport a je tam toho k 2.04 vic - vylozene podarena verze ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.