Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grub Customizer nezapíše nastavení  (Přečteno 11089 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #100 kdy: 26 Února 2020, 21:47:12 »
Vyloženě "dobrej ročník"... :-[
Jinak starší verzi (2.02) si můžete stáhnout zde

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #101 kdy: 26 Února 2020, 22:05:17 »
Koukal jsem na gnu grub bugreport a je tam toho k 2.04 vic - vylozene podarena verze ...

A nejhorší je že to je v LTS, kde to nemá co dělat, protože LTS přece je etalonem stability a spolehlivosti. Tohle by mělo být v tzv. "nestabilních" verzích, ne?

Vyloženě "dobrej ročník"... :-[
Jinak starší verzi (2.02) si můžete stáhnout zde

Já už jsem to zkoušela, stáhla jsem ty čtyři soubory a nešlo mi to nainstalovat, chtělo to po mě milion závislostí a nakonec to skončilo chybou. Použila jsem na to návod jak mi tu někdo radil jak obnovit grub, protože mi to po restartu nenaběhlo.

Kdyby měl někdo návod jak spolehlivě nainstalovat starší verzi tak sem s ním :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #102 kdy: 26 Února 2020, 22:37:28 »
No, ono "desetinkové" verze lze nainstalovat zpátky normálně - tam by opravdu žádné "krkolomné" zpětné závislosti (backward dependency hell) hrozit neměly...
Nakonec je to i logické...
------------------------------
Nevím sice úplně přesně kdy nastal ten "zlom" (cca půl roku zpět), ale dělám si pravidelně snapshoty, takže to mám i takto jištěné..
------------------------------
Takže vrátit snapshot + uzamčít ty 4 balíky (grubu). To je vlastně celé....
-----------------------------
A krom toho, jak již uvedeno výše, "vrátit" desetinkovou verzi (grubu) by neměl býti zásadní problém, ty verze se liší pouze v detailech...

« Poslední změna: 26 Února 2020, 22:47:33 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #103 kdy: 26 Února 2020, 23:30:54 »
No, vrátit snapshot se snadno řekne, ale když ten systém mám nainstalovaný tak měsíc, možná měsíc a půl :-)

A když je snadné vrátit desetinkovou verzi, prosím, smutně koukám, jak?

Instalovaná verze a možnost vynutit verzi - viz screenshoty.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #104 kdy: 27 Února 2020, 00:25:16 »
Verze 2.02 taky uz neni bez vyhrad - hlavne co se tyce nekterych biosu via sata-usb adapteru. Nejmensi potize jsem mel s 1.98
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #105 kdy: 27 Února 2020, 00:51:43 »
No ale já mám 2.02 a dělá to to, co tu celou dobu řešíme. Naopak 2.04 v OpenSUSE Tumbleweed funguje tak jak by to asi fungovat mělo.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #106 kdy: 02 Března 2020, 14:46:35 »
Tak zajímavá věc. Protože se mi stále některé věci v jakémkoliv *buntu nepovedly zprovoznit, tak jsem zkusila Manjaro KDE, tam je Grub 2.04 a změny udělané v Grub Customizeru se normálně zapíší a projeví, ta chyba z *buntu tam není (a kromě jiného mi například konečně funguje Handbrake tak jak chci aby fungoval a i nějaké další věci).

Takže se nabízí otázka jestli je chyba v Grub všeobecně nebo jen v *buntu.
« Poslední změna: 02 Března 2020, 14:51:44 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #107 kdy: 02 Března 2020, 15:41:46 »
Me to delalo v MX - takze nejspis nejaka kombinace grubu a OS - taky zalezi na konfiguraci HDD nejspis.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #108 kdy: 02 Března 2020, 16:45:05 »
HDD, no, já mám jen SSD a to stále stejné, pro Linux je to M.2 SATA Crucial MX300 275 GB, pro Windows 1 TB M.2 NVMe Crucial P1 a pro data (sdílí oba systémy) to je SATA 2.5" SSD SanDisk 480 GB.
A notebook má jedno SSD kde je dualboot Windows 10 a Linux a k tomu 500 GB HDD, opět sdílený mezi oběma systémy (oba sdílené disky jsou NTFS a připojeny přes /etc/fstab).

Na obou počítačích se to chová stejně. Notebook je MBR a desktop je UEFI.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #109 kdy: 02 Března 2020, 16:59:35 »
Cucel jsem do souboru pro grub, az jsem neco zjistil - od verze 2.02 se castecne zmenila struktura a syntaxe prikazu (v Xubu 18.04 mam take 2.02 a taky se neukladalo nastaveni) predavaneho ze souboru /deafalult/grub do generatoru finalniho konfiguracniho souboru. Tedy nektere prikazy, ktere se nachazeji v /deafult/grub uz neplati a tak se nezapisou do grub.cfg - bylo treba prostudovat manual pro grub (na strankach gnu grub je uz pro verzi 2.04 - ale aplikoval jsem na 2.02) a zmenit ty prikazy - no a uz vse funguje jak ma. Tim padem nema zadna starsi verze grub-customizer sanci - ten totiz edituje ten soubor, ale podle stare syntaxe a tak to nefunguje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #110 kdy: 02 Března 2020, 17:10:00 »
Aha, zajímavé info. Jenže dvě věci. 1. Grub Customizer je z ofiko repozitáře, tedy by to neměla být starší verze a 2. mám ověřeno na Manjaro a OpenSUSE Tumbleweed že tam to funguje.
Takže to je nějaká ubuntovina?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #111 kdy: 02 Března 2020, 18:39:43 »
No jo, ale k "potížím" dochází i při přímé editaci /etc/default/grub
Navíc, vždy když se grub aktualizuje (na novou verzi) mi vyskočí dotaz, zda chci ponechat starou konfiguraci nebo použít novou.
Pokaždé zvolím "ponechat starou". Možná právě proto "potíže" nemám....

Každopádně je to bug (nekompatibilita se starší konfigurací) nového grubu, protože k tomu by rozhoně docházet nemělo.
Běžný Franta Uživatel by se tímto vůbec neměl muset zabývat.
Možná by pomohlo grub kompletně odinstalovat (vč. veškeré konfigurace (purge)) a nainstalovat znova.
« Poslední změna: 02 Března 2020, 18:42:07 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #112 kdy: 02 Března 2020, 20:58:29 »
Jak jsem psal - měl jsem s tím potíže i v MX - a to je postavené na Antixu. Určitě to bude v grubu - jen nějak závisí na konfiguraci více faktorů nejspíš ...
ale novou syntaxi novější verze grub2 opravdu mají  ....
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re:Grub Customizer nezapíše nastavení
« Odpověď #113 kdy: 02 Března 2020, 21:07:45 »
Tak mám asi měsíc na disku nainstalované Xubuntu 20.04 a mohu konstatovat že ruční nastavení grubu se normálně zapíše. Právě jsem zkusil parametr nopti, potom vypnutí quiet splash a nakonec jsem změnil timeout z defaultní 0 na 60 a grub čekal. Omlouvám se vlákno jsem celé nečetl, ale v 20.04 se grub chová zcela normálně  :) Možná to někoho potěší.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.