Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rytmická činnost HDD.  (Přečteno 1512 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Rytmická činnost HDD.
« kdy: 18 Ledna 2020, 18:45:00 »
Na ntb HP EB 840 G1 mám Xubu 14.04 a všiml jsem si nově, že v pravidelném zhruba vteřinovém intervalu poťukává hlavička HDD - takový mikroswap. Když se člověk potřebuje soustředit, tak je to rušivé - je pro to nějaký důvod - příčina? Dá se něco třeba zkusit přenastavit?
Mohl bych pro začátek zrušit swap jako takový - jak se to dělá? A co můžu zkusit dál, pokud to nezabere?

Jednorázově vím s tím swapem - to bude takto:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -a a jak potom trvale? Prosté zakomentování # řádku:
Kód: [Vybrat]
/swapfile         none            swap    loop,sw         0       0 popř.
Kód: [Vybrat]
UUID=xxxxxxxx-xxxx-xxxxx-xxx-xxxxxxxxxxx none            swap    sw              0       0 opravdu funguje?
« Poslední změna: 18 Ledna 2020, 18:49:29 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #1 kdy: 18 Ledna 2020, 19:54:27 »
Ano, stačí zakomentovat řádek v /etc/fstab  (ten s tím uuid) a restartovat.
Nebo můžeš ten swap oddíl odstranit v Gparted (zůstane tam nepřidělené místo), napřed ho ale odpoj (Pokud je ale součástí extended oddílu spolu se systémovým oddílem, budeš to muset udělat z live).

Počítej ale, že pokud v systému beze swapu překročíš využití dostupné ram, spadne to...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podle mě bys měl spíše důkladně prověřit zdraví toho disku, nejlépe utilitou od výrobce či některým nástrojem na UBCD (vřele doporučuji).
Ale ještě před tím bych prověřil/opravil filesystémy na všech oddílech (pomocí GParted), swap bych naformátoval znovu (pozor, změní to jeho uuid, to nové je třeba zapsat do /etc/fstab).
I tohle ale budeš muset udělat offline, tj. z live (boot media), protože kontrolovat/opravovat disk/oddíl ze kterého aktuálně běží systém zkrátka nelze...
« Poslední změna: 18 Ledna 2020, 20:21:32 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #2 kdy: 18 Ledna 2020, 20:58:00 »
Nezdá se mi, že to souvisí z diskem samotným - to systém přece řídí činnost hdd a nevím proč každou vteřinu na to sahá. A tomu chci zamezit - ještě ke všemu se jedná o sekundární disk ntfs z daty - nikoliv systémový - sem si uvědomil - takže swapem to není.
? ? ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2020, 21:53:38 »
Platí stále:
Prověřit fyzický stav celého disku.
Prověřit/opravit FS na jednotlivých oddílech.
(tohle udělej v každém případě a bez reptání  >:().
------------------------------------------------------------------------------------------------
A co na disk "sahá" zjistíš např v aplikaci iotop
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install iotop
Příkaz ke spuštění je (překvapivě) viz obrázek
Kód: [Vybrat]
iotop
« Poslední změna: 18 Ledna 2020, 22:00:08 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2020, 22:00:03 »
jeste kdyby ro ukazovalo na ktery disk to saha ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2020, 22:03:32 »
jeste kdyby ro ukazovalo na ktery disk to saha ...

Teď na to nemám čas, ale s největší pravděpodobností má iotop parametr který "vyfiltruje" příslušný disk/oddíl.
Ale to už si snad jsi schopen najít sám (iotop -help)...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #6 kdy: 19 Ledna 2020, 10:43:39 »
To by bylo super - urcite pohledam. Diky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #7 kdy: 19 Ledna 2020, 19:50:05 »
Tak se omlouvam za zbytecne psani - zjistil jsem, ze to ten disk dela proste sam od sebe. Najel jsem do bootmenu ntb a to cvakani tam slyset uz bylo. Ale je to divne - pro cinnost hlavicky neni duvod a ten rytmus je pravidelny po vterine a hdd nema 1 otacku za vterinu, ze by plotna o neco drhla. Takze to nejspis dela hlavicka, ktera se v intervalu hybe. Ale proc?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #8 kdy: 19 Ledna 2020, 20:44:23 »
Tak se omlouvam za zbytecne psani - zjistil jsem, ze to ten disk dela proste sam od sebe. Najel jsem do bootmenu ntb a to cvakani tam slyset uz bylo. Ale je to divne - pro cinnost hlavicky neni duvod a ten rytmus je pravidelny po vterine a hdd nema 1 otacku za vterinu, ze by plotna o neco drhla. Takze to nejspis dela hlavicka, ktera se v intervalu hybe. Ale proc?

Prověřit utilitou výrobce disku nebo aplikacemi na UBCD sekce HDD. Ztratil jsi jeden den... :-\

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Rytmická činnost HDD.
« Odpověď #9 kdy: 20 Ledna 2020, 00:17:09 »
Nic jsem neztratil - ma mila me k ntb nepustila, nebot ma ve stredu 4 zkousky ...
Myslim, ze HDD je touto jednoduchou zkouskou zarazen coby neduveryhodny a je treba ho co nejdrive zalohovat a vymenit. Paklize se neukaze, ze to zpusobuje nejaky sofistikovany vir pusobici na urovni FW notebooku. A to nevim, jak bych vubec mohl proverit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.