Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ntb vs. TV  (Přečteno 7252 krát)

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Ntb vs. TV
« kdy: 26 Ledna 2020, 12:37:23 »
Ahoj,
mám Kubuntu 18.10 a rád bych ho propojil s televizí, staršího data výroby (HDMI má).
Při připojení funguje, ale kraje jsou osekané - což by mi nevadilo, ale pokud si to orientuju na levý dolní roh (abych mohl do menu), už je to oseknutí nahoře a vpravo příliš veliké.
Zkoušel jsem to obráceně (pozměnit rozlišení), kdy v TV byl menší obraz z ntb. ale šlo to v tv roztáhnout - a v ntb jsme viděl jen kus. Což mi nevadí, ale pro změnu zase se mi v TV nezobrazí hlavní lišta, a ani boční s ikonama  :o

Rád bych nějaký lepší SW na práci s plochami, kterej umí použít jiné rozlišení pro TV než pro ntb současně, a zároven by to fungovalo jako dvě plochy - tzn. abych si okno z ntb musel myší poslat do obrazu TV.

Díky za tipy

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2020, 13:22:54 »
To je dáno grafikou (grafika nepodporuje všechna rozlišení co TV a ta zase nepodporuje všechna rozlišení co grafika. Takže výsledkem je ten kočkopes co tam máš. Žádný zázračný sw s tím nic nenadělá...
-------------------------------------------------------------
K přehrávání videí používej DLNA (= po síti - pokud to ovšem ta TV umí).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2020, 15:06:22 »
Hledej v menu TV např. přesnímání, zvětšení obrazu, filmový režim apod. Třeba u Samsung je to ve Velikost obrazu volba na obrazovku. Akorát že u dementního Samsungu tato volba není vždy aktivní - pouze podmínečně k určitým věcem (např. signál musí být v HD), takže někdy má divák zvětšený a mírně oříznutý obraz z donucení.

No a doplňkově offtopic - jen na dokreslení pokračující demence SW vývojářů: Už hodně značek a modelů smart TV, které jsem zkoušel mají neaktivní téměř všechny volby práce s obrazem v případě přehrávání z USB či vnějšího zdroje. Hlavně co se týče zoom, fitscreen apod. , které jsou zrovna u filmů, kde různé kombinace kodeků, kontejnerů a přehrávačů spolu s nedobrým nastavením pana kodéra, zrovna deformují obraz a tedy zde jsou takové funkce nejvíc potřeba.

K tomu Samsungu - neoprávněně předražené krámy, s téměř nulovou ochranou vůči kolísání napětí, se sice velmi rychlým, ale velmi chybovým OS.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2020, 16:02:04 »
to osekání není vinou GK, ani operačního systému (ve Win ti to udělá taky), ale vinou televize....musíš si to nastavit na ní...bohužel jsi nenapsal, jakou TV máš, takže je těžké radit....

pokud máš Samsung (též mám zatím cca 7 let starší kousek) tak postup je následující:
Na DO svého Samsungu stiskni tlačítko Source - vybrat příslušný HDMI, ke kterému máš ntb připojen - tlačítko Tools - Upravit název - z příslušného seznamu vyber "PC". Potvrdíš a obraz na TV by měl být ok. Upozorňuji, že pro jednotlivé modely se může drobně lišit, proto je vhodné si pro příslušný model TV vygooglit postup, pokud nebudeš vědět, jak na to.
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2020, 18:05:24 »
S dovolením jsem s i s tím trochu víc pohrál, moje otázka zde byla hodně předčasná - všem děkuju za pomoc, vše vyřešeno, až na malou drobnost. Jinak pro zajímavost na TV jsem vypnul přeformátování na 16:9

A ted ten problém, co řeším:
Dolní panel s hodinami a boční s ikonami - mám pouze bud na televizi, nebo na notasu. Jedna z těch obrazovek musí bejt primární. To si bud přepnu manuálně, nebo tím že zaklapnu monitor nebo TV odpojím a přepne se to samo.

Ovšem já bych rád měl současně na obojím - lze? Nějak nevím, jak na to :-(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2020, 18:47:02 »
Ve volbách pro displeje by mělo být nastavení zrcadlení či kopírovat plochu nebo tak podobně.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2020, 19:03:30 »
Mám tady jen "sjednotit výstupy", což v praxi znamená, že že jeden obraz mám na obou obrazovkách :-(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2020, 19:09:37 »
Aha - ty chceš mít rozšířeno plochu, ale panel na obou. Tak to si nejsem jist, jestli tuto možnost vůbec nějaká konfigurace umožňuje - to počkej na někoho zkušenějšího. Nicméně by přinejhorším měla být možnost na druhé ploše si vytvořit nový panel a ten si nakonfigurovat dle potřeby - třeba totožně s tím prvním ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2020, 19:32:33 »
Tak se mi to celý podělalo :o
Zkoušel jsem vytvořit nový panel na TV, ale místo toho se vytvořil na NTB nahoře - a nejde ani odstranit, a ani na jednom nefunguje nabídka "start" :o

V obou případech (nabídka "start" a nastavení panelu) se jakoby vyroluje, ale v zápětí zmizí

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2020, 20:05:49 »
Ten panel se vytvoří na základní ploše, ale mohl by jít přesunout.
Zrušit uzamknutí panelu a přetáhnout? Nebo něco takového - nepoužívám výchozí prostředí Ubuntu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2020, 20:17:38 »
Právě že vůbec - widgety odemčené, ale rozbalení k nastavení (kde je položka ke smazání, či změna velikosti), se prostě neobjeví. A ani menu ze "startu" nevyjede..
Jen to blikne jako že se to zobrazí, a hned zmizí

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2020, 22:18:52 »
Proc vubec pouzivas 18.10?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #12 kdy: 26 Ledna 2020, 22:52:30 »
nevím, zda jsem to pochopil dobře, ale nehledáš tohle?

https://extensions.gnome.org/extension/921/multi-monitors-add-on/

edit: aha, špatně jsem se podíval, ty používáš KDE, ne Gnome, pro KDE tedy bohužel netuším
« Poslední změna: 26 Ledna 2020, 22:54:41 od macu »
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #13 kdy: 26 Ledna 2020, 23:34:16 »
Nějak jsem nezachytil, že je novější verze Kubuntu - a jelikož tohle běží, nějak nemám náladu to měnit. Kdyby mi to nabídlo povýšení systému tak jo... Ale není důvod no.

Ve finále se asi s tím spokojím, jak ta televize jde ted. Mám to jen pro soukromé účely, takže to hrotit nemusím

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #14 kdy: 27 Ledna 2020, 09:23:15 »
Ne - nejde o novejsi verzi - jde o to pouzivat stabilni verze s dlouhodobou podporou a nikoliv verze vyvojove a testovaci, kde casteji neco neni uplne doladene a nefunguje vse korektne. Tedy v tomto pripade 16.04 nebo posledni 18.04.
Ostatni verze (hlavne nejnovejsi) se pouzivaje zejmena v pripadech, kdy nejaky HW nefunguje bo je to moc nove na Linux a zkousi se , jestli uz to vyvojari implementovali do nove verze.
« Poslední změna: 27 Ledna 2020, 09:25:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #15 kdy: 28 Ledna 2020, 20:16:04 »
Nojo, ale mě všechno funguje  :) Aktualizace nějakej pátek běžely, ted už dlouho nic...
Hlavně já mám docela dost starej ntb - čím novější OS, tím stoupaj nároky na HW a pak je všechno strašně znát na rychlosti

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #16 kdy: 28 Ledna 2020, 21:06:25 »
Tak na stary HW se necpe KDE  ;)
Na to jsou jina prostredi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #17 kdy: 28 Ledna 2020, 23:29:17 »
Vím, ale na KDE jsem zvyklej, a já nerad novoty. A nemám s tím problém :-)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #18 kdy: 29 Ledna 2020, 13:28:16 »
Tak na stary HW se necpe KDE  ;)
Na to jsou jina prostredi ...

Co je to starý HW? Píšu to teď vedle, mám notebook HP650 s Pentiem B980, 8 GB RAM, jakousi Intel HD grafikou a 240 GB SSD a KDE na tom běží normálně. Asi to dělá to SSD, ale to je dnes minimální investice s obrovským přínosem. Zkoušela jsem i XFCE a LXDE a kromě toho že se mi nelíbí a ztrácela jsem se v nich to bylo stejně rychlé jako KDE, jen to bralo asi o 500 MB RAM míň.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #19 kdy: 29 Ledna 2020, 14:01:06 »
Kdysi jsem na P4 3GHz HT zkousel LM 17.3 xfce - celkem bezal a jakstatks se dal pouzit i browser (videa jen na nejnizsi rozliseni) zatimco Cinnamon uz byl o nervy a tehdejsi Slax 7 s KDE mel aplikacni odezvy oken kol 30 sekund a browser byl uplne zasekany a pak uz nenabehlo nic - verdikt nepouzitelne. Myslim, ze demonstrativne to staci. Jinak ja tedy opticky rozdil v narocnosti pozoruji na stejnem stroji (i3-2xxx) a stejnem hdd i u Xubu vs MX - oboji xfce, natozpak, kdyz tam soupnu Mate. KDE je u mne leta mimo - prave kvuli vykonu - a pochybuji, ze ho tak dobre zoptimalizovaly ...
B980 neni az takovy strasny strep ... To byl tusim prechodovy CPU mezi C2D a Core i.
« Poslední změna: 29 Ledna 2020, 14:39:29 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #20 kdy: 29 Ledna 2020, 14:09:40 »
Dobře, já beru jako použitelné počítače z generace Core a novější, P4 je fakt už vykopávka tak maximálně do sběrného dvora :-)
Ale fakt je ten, že na tom mém HP není rozdíl v rychlosti mezi KDE a XFCE znát, ale rozdíl v uživatelském komfortu je znát na první pohled, KDE je pohodlné, pěkné a dá se v něm všechno snadno nastavit, XFCE je ošklivé a mě teda vůbec nesedlo. A rozdíl 500 MB s 4+ GB RAM fakt nehraje roli. Ale asi ten rozdíl dělá i to SSD, což ale fakt považuji za základ, 240 GB SSD koupíš pod tisícovku a 120 GB dokonce asi za 600 Kč. A do takových starých střepů stačí i těch 120 GB, stejně se toho na nich moc dělat nedá.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #21 kdy: 29 Ledna 2020, 14:34:40 »
Tak jasne, ze to uz tehdy byl dosluhujici stroj pro kluka na svobodarku na FB a pousteni hudby/filmu, ale referencne prokazuje rozdilnost, ktera se samozrejme muze vicemene setrit pri dostatecnem vykonu HW a rychlosti disku - coz SSD naplnuji.
Souhlasim, ze KDE je pekne a v lecjake ficure i elementarme pohodlne ale xfce je tedy ergonomicky propracovanejsi - tedz v globalu pohodlnejsi, a take prave hospodarnejsi s prostredky. Skoda jen, ze distra s vychozim xfce nemaji i vychozi compiz - to si pak spolu s nejakym hezkym tematem a sadou ikon a nastavenymi efekty, muze graficky zadat i s KDE temer vyrovnanou partii ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #22 kdy: 29 Ledna 2020, 14:36:36 »
Ale nemuzu si pomoct - a to si pujdu hubu trikrat vymachat do octa - musim rict, ze designove jsem zatim nevidel nic povedenejsiho, nez Windows 7 ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #23 kdy: 29 Ledna 2020, 14:37:10 »
To máš pravdu, když jsem zkoušela XFCE a rozběhla jsem Compiz tak to vypadalo podstatně lépe, mělo by to být výchozí. Ono spousta lidí dá na vzhled v první řadě a použitelnost je až někde vzadu :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ntb vs. TV
« Odpověď #24 kdy: 29 Ledna 2020, 14:39:33 »
Ale nemuzu si pomoct - a to si pujdu hubu trikrat vymachat do octa - musim rict, ze designove jsem zatim nevidel nic povedenejsiho, nez Windows 7 ...

Vím že se určitě ozve někdo, že dělám reklamu a podobné hloupé kecy, ale jestli máš možnost, zkus týden používat macOS, ale tak jako to Apple zamýšlel, nezkoušej ho ohýbat podle sebe :) A možná ten názor přehodnotíš. Já jsem tedy nic ergonomičtějšího, pohodlnějšího a hezčího než macOS nepotkala. Ale právě KDE docela dost konkuruje a fakt doufám, že bude jednou možné na běžném PC nahradit Windows právě něčím s KDE, plnohodnotně.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.