Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila  (Přečteno 4716 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« kdy: 29 Ledna 2020, 13:07:56 »
Představte si co se mi stalo. A podařilo se mi to vyřešit bez Googlu i bez otázky zde. Ale popíšu to, kdyby se to stalo někomu jinému, ono to co to píše jako chybovou hlášku totiž není zrovna jednoznačné.
Po několika dnech co jsem byla jen ve Windows jsem dnes spustila Linux a on se mi odvděčil hláškou zde - https://i.imgur.com/cTxEbFR.jpg
Zkusila jsem všechno co se tam píše, ale nic z toho samozřejmě nezabralo. Tak jsem se vrátila zpátky do Windows a něco jsem tam dělala, ale nedalo mi to a Linux jsem spustila znova a samozřejmě ta samá hláška. Tak jsem restartovala ještě jednou a vzpomněla jsem si, že když se stiskne ESC, tak se objeví textový výpis toho, co se spouští. A ono to psalo něco o UUID a spousta dalších znaků a běžel čas do minuty a půl. A pak mi to došlo. V mezičase co jsem byla jen ve Windows jsem totiž pořídila ten NAS a dala jsem do něj dva disky, které jsem dočasně měla v PC a byly trvale připojeny přes fstab. Takže jsem je z fstab vymazala, uložila, restartovala a Linux naběhl.

Chápu že odborník se zasměje, ale pro mě to není nic co bych dokázala bez problémů vyřešit a je to spíš náhoda že se mi to podařilo bez pomoci. Co ale nechápu, proč systém nenapíše něco ve smyslu "Disk not found. Press any key to continue." nebo "Disk not found. Edit /etc/fstab and continue." Proč se tam objeví chybová hláška o systemctl, která s tím vlastně vůbec nesouvisí? Ale jsem na sebe hrdá že jsem to vyřešila :D

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #1 kdy: 29 Ledna 2020, 17:46:28 »
Mně se podobný problém stává pravidelně s odkládacím oddílem, protože většina instalátorů si nedá vysvětlit, aby ho nezformátovaly nebo mu alespoň nechaly původní UUID... Ale tam alespoň systém neskončí v emergency režimu.

Pokud chceš rozumná chybová hlášení, vypni si v /etc/default/grub v GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT parametr „quiet“ a ideálně i „splash“ (stačí je smazat a nechat tam prázdné uvozovky a po změně musíš použít „sudo update-grub2“). To to chybové hlášení pak vypadá rozumněji, viz přiložený obrázek.

Chybová hláška o systemctl je ještě alespoň trochu navádějící. Já vážně nesnáším chybové hlášení: „Jejda. Něco se pokazilo.“

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2020, 17:52:05 »
Díky za radu. Co vlastně ty parametry quiet a splash konkrétně dělají? Abych věděla než to vyzkouším :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2020, 20:24:12 »
Díky za radu. Co vlastně ty parametry quiet a splash konkrétně dělají? Abych věděla než to vyzkouším :)

Vždyť ti to napsal - během bootování budou zobrazovány údaje o tom jak nabíhá systém (defaultně je to skryté).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2020, 20:52:40 »
Parametry quiet splash znamenaji bez vypisu a bez loga a obrazku behem bootu. Kdyz tyto parametry nezadas, tak budes mit na obrazovce kontinualni vypis co zrovna system dela, dokud nedojede do grafickeho prostredi.

Jinak je to dalsi dukaz, ze ty vyvojari zase hodne hulili jointy - opravdu by tam logicky mohlo byt, ze disky nenalezeny - skip y/n ... no jo holt nejsme vsici ajnstajni ...

Jo Abby - uz jsi tu dlouho, mohla by jsi umet davat obrazky do prispevku ...
« Poslední změna: 29 Ledna 2020, 20:54:38 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2020, 12:53:03 »
Vždyť ti to napsal - během bootování budou zobrazovány údaje o tom jak nabíhá systém (defaultně je to skryté).

Nenapsal, napsal přesně: "Pokud chceš rozumná chybová hlášení, vypni si v /etc/default/grub v GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT parametr „quiet“ a ideálně i „splash“ (stačí je smazat a nechat tam prázdné uvozovky a po změně musíš použít „sudo update-grub2“). To to chybové hlášení pak vypadá rozumněji, viz přiložený obrázek."

Jo Abby - uz jsi tu dlouho, mohla by jsi umet davat obrazky do prispevku ...

To já umím, ale všimni si, jak jsou ty obrázky velké a fórum mi nedovolí je vložit. A kdybych to zmenšila tak to nebude čitelné.
« Poslední změna: 30 Ledna 2020, 12:55:08 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2020, 13:06:42 »
Tak snad by se dalo najit nejake stredni rozliseni, ale chapu, ze to je slozitejsi - ale jen na poprve - pak uz si clovek zapamatuje nebo napise tu nejmensi velikost, kdy je to citelne a uz to pak jen rychle zmensi ...
Ale vpohode - to ja tak edukativne skadlim - nic osobniho ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2020, 13:08:50 »
Tak snad by se dalo najit nejake stredni rozliseni, ale chapu, ze to je slozitejsi - ale jen na poprve - pak uz si clovek zapamatuje nebo napise tu nejmensi velikost, kdy je to citelne a uz to pak jen rychle zmensi ...
Ale vpohode - to ja tak edukativne skadlim - nic osobniho ...

Jako jestli je to problém že používám imgur tak to budu zmenšovat a dávat sem, je to otázka pár kliknutí, ale tím jak mám 4k monitor tak je to prostě velké a nevím jestli půjde zmenšit všechno aby bylo čitelné.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2020, 13:11:24 »
Tak je to min. nepohodlne a z tech postimage apod. to pak mizi a znehodnocuje to vlakna. No a na mobilu to nekdy problem je - ne vzdy to do te citelnosti zoomovat lze ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #9 kdy: 30 Ledna 2020, 14:03:49 »
Dobře, tak já to začnu zmenšovat a nahrávat sem :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #10 kdy: 30 Ledna 2020, 14:57:57 »
Kdyz to jen trochu pujde, bude to fajn  :) Dekujeme
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Systém se nechce spustit a jak jsem to vyřešila
« Odpověď #11 kdy: 30 Ledna 2020, 15:30:44 »
Není zač :)

Mimochodem, potřebuju radu. Na chvíli jsem odpojila všechny SSD disky kromě toho s Windows a když jsem je zapojila zpátky, tak nemůžu nabootovat Linux, je tam vidět starý záznam OpenSUSE, který jsem po instalaci Neonu odstranila a Neon tam vůbec není :O Nějaká rada co s tím?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.