Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Oprava/nová instalace grub z live  (Přečteno 1604 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Oprava/nová instalace grub z live
« kdy: 31 Ledna 2020, 12:33:36 »
Nevím co se stalo, na chvíli jsem odpojila všechny disky kromě systémového Windows a po zapojení zpět PC nevidí grub na disku s Linuxem resp. vidí tam starý OpenSUSE, který tam sice byl ale odstranila jsem ho a nakonec tam byl grub jen pro Neon. Našla jsem si návod https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=64750.0 jak ho nainstalovat z live, připojila jsem oddíly atd ale poslední příkaz před instalací grubu mi vyhodí chybu chroot failed to run command ‘/bin/bash’ permission denied.

V čem dělám chybu? V tom návodu to není napsané, ale předpokládám že musím nejdřív vytvořit mount points, je to tak?
Díky, nechce se mi instalovat znova...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2020, 19:23:33 »
A prostý příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
nepomůže?

Ano, všechny mountpoints je třeba nejprve vytvořit (sudo mkdir /mounpoint)
Hlavně připoj/chrootni ty správné oddíly. A kde máš grub nainstalovaný snad víš...
Akorát ten posední příkaz bych dal raději
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure grub-pc
Samozřejmě, až se to podaří chrootnout...
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud by se snad stále nedařilo, existuje na to pro méně zkušené utilita boot-repair Která to udělá automaticky.
Tuto utilitu lze buďto nainstalovat do live
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install software-properties-common
sudo add-apt-repository "deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu $(lsb_release -sc) universe"
sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Nebo použít samostatný boot-repair-disk (z .iso vytvořit bootflešku a nabootovat ji).

Takže kvůli vadnému grubu reinstalace rozhodně není nutná. A zdá se mi, že v poslední době je grub tvojí "oblíbenou" aplikací....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2020, 19:27:38 »
Ten příkaz určitě nepomůže, protože se do systému nemůžu dostat... Prostě z nabídky v biosu to úplně zmizelo, nechápu důvod... Jen jsem odpojila na chvíli disk.

Já zkusím tedy spíš ten boot-reapir a kdyby ten nepomohl tak teprve zkusím nějak vyřešit ten chroot. Ale už mě asi trochu znáš a víš že radši využiju klikátko :D

Grub si na mě asi nějak zasedl, nedokážu si to vysvětlit :D

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2020, 20:27:34 »
Tak pomohl ten boot-repair, moc děkuju, už to zase funguje :)

Jinak tedy zajímavá věc. Grub byl takový divný ošklivý modrý a bylo tam spousta různých položek, přičemž zavaděč Windows byl až jako poslední. V Grub Customizer jsem odstranila všechno co tam nemá co dělat, Windows jsem dala na první místo a přejmenovala na Windows 10 (původně něco jako Windows Boot Loader on /dev/nvme), dobu čekání na 10 sekund a jako výchozí jsem dala právě Windows 10 a nastavila jsem ten svůj požadovaný theme. Dala jsem použít, restart a Windows se správným názvem jsou první, doba spuštění výchozí položky je 30 sekund a zůstalo to hnusné modré cosi. Tak jsem nainstalovala theme Breeze (výchozí pro Neon) a ten se po restartu normálně aplikoval.
Tak nevím, ale zjevně to zapisuje jen něco a zajímalo by mě proč.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2020, 21:16:17 »
Tak nevím, ale zjevně to zapisuje jen něco a zajímalo by mě proč.

No ale to už jsme zde řešili - je to nějaký bug v té verzi grubu, že nerespektuje některé položky v /etc/default/grub

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2020, 22:58:38 »
No ale to už jsme zde řešili - je to nějaký bug v té verzi grubu, že nerespektuje některé položky v /etc/default/grub

Já vím ale je to divné...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2020, 14:06:40 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2020, 14:16:54 »
Jako napsat to do grub.cfg natvrdo? Na začátku souboru je ale napsáno, že se nesmí editovat ručně, to varování není tak vážné jak vypadá?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Oprava/nová instalace grub z live
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2020, 18:34:13 »
Jako napsat to do grub.cfg natvrdo? Na začátku souboru je ale napsáno, že se nesmí editovat ručně, to varování není tak vážné jak vypadá?

Není. Napřed si ten soubor zálohuj, to nikdy není na škodu.
Pokud máš snapshoty tak nemusíš, protože původní verzi souboru si vždycky můžeš z libovolného snapshotu vykopírovat...
« Poslední změna: 01 Února 2020, 18:42:23 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.