Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční gpu  (Přečteno 1348 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Nefunkční gpu
« kdy: 04 Února 2020, 07:24:38 »
Dobrý den. Opět se mi povedlo něco pokazit. V mém pc jsem zdárně vyměnil gpu za novou gt 1030. Zkoušel jsem nesvobodný ovladač nabídnutý systémem. Po změně zpět na svobodný a restartu mi pc nenaběhne do grafického  režimu. Lze to nějak opravit přes recovery mode? Nemám zálohu ani  nevím přesně číslo toho ovladače nvidie, který tam asi vadí.... Děkuji za rady.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční gpu
« Odpověď #1 kdy: 04 Února 2020, 07:49:59 »
Zkus nabootovat s kernel parametrem "nomodeset".
Postupuj podle https://askubuntu.com/questions/19486/how-do-i-add-a-kernel-boot-parameter
(samozřejmě tam napíšeš místo foo=bar nomodeset).
---------------------------------------------------------------------------
Jinak nechápu, proč si neděláš zálohu systému, zvláště pokud rád experimentuješ. Ono pak většinou není jednoduché to zase dát do pořádku a v reinstalacích si libuje málokdo....
« Poslední změna: 04 Února 2020, 08:04:06 od juwa2 »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Nefunkční gpu
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2020, 09:35:29 »
Děkuji za radu, do grafického prostředí jsem se dostal, ale grafiku jsem stejně nerozchodil. Podruhé jsem se už do grafického prostředí nedostal. Takže populární přeinstalace, teď již všechno v pořádku. Neměl jsem tam skoro žádná data, takže to nebyl problém. Zeptám se - mezi těmi ovladači grafiky lze přepnout, nebo se musí nepoužívaný odinstalovat? Myslím přepnout ve správci software. Jestli ano, tak ten ovl. Nvidia znestabilnil systém. Poprosím ještě o nějaký ověřený postup na zálohování. Děkuji a zdravím Pavel.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nefunkční gpu
« Odpověď #3 kdy: 05 Února 2020, 10:14:51 »
Děkuji za radu, do grafického prostředí jsem se dostal, ale grafiku jsem stejně nerozchodil. Podruhé jsem se už do grafického prostředí nedostal. Takže populární přeinstalace, teď již všechno v pořádku. Neměl jsem tam skoro žádná data, takže to nebyl problém. Zeptám se - mezi těmi ovladači grafiky lze přepnout, nebo se musí nepoužívaný odinstalovat? Myslím přepnout ve správci software. Jestli ano, tak ten ovl. Nvidia znestabilnil systém. Poprosím ještě o nějaký ověřený postup na zálohování. Děkuji a zdravím Pavel.

Ten se kterým to "nejede" ani neinstalovat.

Zálohuj pomocí osvědčeného Timeshiftu
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

(zálohy lze ukládat pouze na cíl s linuxovým filesystémem)
Pro efektivní zálohování je lepší mít /home na samostatném oddíle. Ale ta aplikace to nutně nevyžaduje, pouze je to z mnoha důvodů praktičtější.
Taky je možné nabootovat Clonezillu a udělat zálohu systémového oddílu. To ale už není tak pohodlné, nicméně má to i svoje výhody.

V každém případě se vyhneš zbytečným reinstalacím kvůli každé ptákovině - zkrátka obnovíš zálohu a je to.  ;)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:Nefunkční gpu
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2020, 11:54:06 »
Děkuji za návody a rady, uzavírá vlákno.

máslonakoulích

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nefunkční gpu
« Odpověď #5 kdy: 16 Února 2020, 21:42:12 »
Měl jsem podobný problém. Mám 1050ti a po přepnutí na nesvobodný ovladač mi po přihlášení jménem a heslem nenaběhla plocha - vrátilo se to na ten samý login. Vyřešil jsem to odinstalováním svobodného ovladače nouveau přes příkazovou řádku. Pak už to šlapalo jak po másle.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.