Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)  (Přečteno 2336 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Měj bych pro jednoho člena rodiny v důchodovém věku opět zprovoznit tohoto krasavce, nebo šrot, jak chcete. :-)


Zadání:
Co nejpodobnější ovládání U10-U14. TB pošta, Chromium, Youtube, Writer, SnapShot...

Uvnitř je:
Intel Pentium 4 CPU 3.00 GHz x 2
HD Bus Type:   Serial ATA-150 ATA-100
Grafika: Intel 865G x86/MMX/SSE2
32 bit
2 GB RAM (víc RAM nezkousne)
320 GB HDD ATA
swap 8GB

Zde jsou mé dosavadní zkušenosti:

Ubuntu 14.04.6 LTS
+gnome-panel
neobjeví se myš po probuzení bez hesla, stará známá chyba, jinak se dá použít, uživatel heslo zadávat nechce :-) Nepodařilo se mi přeinstalovat balík s intel grafiky (kde je údajně tyto chyba vyřešena) ovladačem na jinou verzi.

Ubuntu 16.04.6 LTS
+gnome-panel, metacity
trochu pomalejší než předchůdce, zabírá ihned po spuštění 20-30% RAM, dost žere Evolution data server, nevím jak bezpečně kompletně odstranit.

Ubuntu 18.04. LTS
+gnome-panel, metacity
funguje, ale pomalu, okna se přesouvají nevlídně a mírně trhaně

Xubuntu 18.04.
dá se použít, budoucímu uživateli vadí mírně odlišný vzhled i funkce (například menu pravou myší atd.)

Ubuntu 18.04. Mate
mírně pomalejší, ale dá se použít

Ještě testnu Lubuntu a doplním to sem.

Nebo byste tam dali U10/12, které tam kdysi běželo jako víno i s compizem, okna se vlnila jak z gumy, a krychle s plochami se točila a video hrálo i přes hranu poloprůhledné krychle?

Díky za případné rady, tipy, zkušenosti. Tuším, že se objeví i názory typu "hoď to do popelnice" apod.... :-)

:-)

P.S: Testuju lubuntu 16 a lubuntu 18, novejší jsem pro 32bit nenašel, máte tip?
« Poslední změna: 13 Února 2020, 16:39:25 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #1 kdy: 13 Února 2020, 15:03:04 »
Pěkný den, netuším jestli je to to pravé ořechové. Osvědčilo se mě na tyto straší Lubuntu a Ubuntu Mate.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #2 kdy: 13 Února 2020, 18:23:31 »
Na stroji s prakticky stejnými parametry (jen tam je přídavná grafika nVidia, generačně novější) jsem provozoval Kubuntu 14.04 a dlouhá léta předtím openSUSE s KDE všech možných vydání. Bylo to normálně použitelné.

Teď tam mám Q4OS s Trinity (viz jiné mé příspěvky na toto téma v tomto fóru) a je to úplně v pohodě.

Vzhled Trinity (jelikož to v podstatě je staré dobré KDE 3.5.x) lze přizpůsobit prakticky jakkoliv. Totéž se týká aplikací.

Příslušné diskusní fórum je pouze anglicky a často nikdo nereaguje, ale principy jsou pořád tytéž a jistě se lze dotázat i tady (třeba v příslušné sekci). Zase jde o odvozeninu Debianu.

Jo a ten zmiňovaný můj PC není šrot (Dell ze zlaté doby), to IBM taky nebude.
« Poslední změna: 13 Února 2020, 22:57:08 od JirkaZ »

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #3 kdy: 13 Února 2020, 19:19:20 »
Doporučuji článek od redhawk, ve kterém tuto problematiku poměrně podrobně rozebírá. K uvedeným distribucím bych ještě přidal Antix s  IceWM.
https://redhawk75.wordpress.com/2019/12/03/linuxove-distribucie-2019-na-pocitaci-z-roku-2006-testy-a-hodnotenie/

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #4 kdy: 13 Února 2020, 20:29:02 »
Taky se dá zkusit čistý současný 32 bit Debian, ale není to tak snadné jako Ubuntu.

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/i386/iso-dvd/

https://www.debian.org/doc/

Jo a začal bych tím, že bych "budoucímu uživateli v důchodovém věku" vysvětlil, že věci v životě nejsou naprosto stejné a neměnné... Lze je tak vybírat, přizpůsobovat, ale nikdy to není na 100%.

Přizpůsobovat se musí i on. Kdyby byl odkázán na widle, tak by na tom byl mnohem hůř.

Lidi chodí na university 3. věku i hodně dlouho po vstupu do důchodu...
« Poslední změna: 13 Února 2020, 20:33:15 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #5 kdy: 13 Února 2020, 21:04:27 »
Co to ja za patici na cpu? Model desky a chipset? Divim se, ze to neda aspon 4 GB jestli to neni sc478 a je-li to 775.
Jinak doporucuji Xubuntu nebo MX - uzivatel zjisti, ze xfce je opravdu intuitivni a menu na prave mysi ma snad vsechno - pokud nebude vyhovovat Antix s icewm.
Lubuntu nebo LX se mu moc libit jiste nebude - to je takovy ucelove strohe, ale pofrci lip, nez Xubu s timhle cpu - a to je srot ...
« Poslední změna: 13 Února 2020, 21:06:58 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #6 kdy: 14 Února 2020, 10:02:04 »
Co to ja za patici na cpu? Model desky a chipset? Divim se, ze to neda aspon 4 GB jestli to neni sc478 a je-li to 775.

Díky, jak to zjistím?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #7 kdy: 14 Února 2020, 10:18:31 »
Ahoj, do nedávna jsem S50tku taky provozoval a šlapal na ni Linux Mint 18 i 19 s prostředím Cinnamon k mé plné spokojenosti. Jen vypadá spíš jako Windows XP  ;)
  Ostatní, graficky náročnější prostředí se mi kousala...
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

oldam

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #8 kdy: 14 Února 2020, 19:09:24 »
Zdravím přátelé. Doporučuji linuxové distro- Q4OS. To jede naprosto bez problému na těch nejstarších PC. Mám to vyzkoušeno. Lubuntu a Xubuntu jsou sice fajn, ale na tohle žáden z nich nemá.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #9 kdy: 14 Února 2020, 22:22:30 »
Co to ja za patici na cpu? Model desky a chipset? Divim se, ze to neda aspon 4 GB jestli to neni sc478 a je-li to 775.

Díky, jak to zjistím?

Překvapivě třeba takhle: https://www.cnet.com/products/thinkcentre-s50/specs/

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2020, 23:05:02 »
Zdravím přátelé. Doporučuji linuxové distro- Q4OS. To jede naprosto bez problému na těch nejstarších PC. Mám to vyzkoušeno. Lubuntu a Xubuntu jsou sice fajn, ale na tohle žáden z nich nemá.

Tak jsem nainstalovala na jeden straší ntb a jsem mile překvapena. Děkuji, zase jsem o něco chytřejší.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #11 kdy: 15 Února 2020, 07:38:10 »
Budu se na nej muset mrknout nekdy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #12 kdy: 15 Února 2020, 23:30:45 »
Pěkný večer, mám tento straší Netbook Acer Aspire One HAPPY. Dnes jsem zkoušela distribuci  Q4OS která je na starší kousky. Ovšem bez výsledku.  Jedině jdou dobře již starší vydání. Ráda bych ho zprovoznila a něco se naučila nového. Co si mám přečíst, co zdroje, a podobně. Děkuji.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #13 kdy: 16 Února 2020, 00:49:23 »
Pěkný večer, mám tento straší Netbook Acer Aspire One HAPPY. Dnes jsem zkoušela distribuci  Q4OS která je na starší kousky. Ovšem bez výsledku.  Jedině jdou dobře již starší vydání. Ráda bych ho zprovoznila a něco se naučila nového. Co si mám přečíst, co zdroje, a podobně. Děkuji.

https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84736.msg568632.html#msg568632 => https://www.root.cz/clanky/q4os-debian-a-trinity-se-vzhledem-windows-pro-nejstarsi-pocitace/

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #14 kdy: 16 Února 2020, 21:46:13 »
Co to ja za patici na cpu? Model desky a chipset? Divim se, ze to neda aspon 4 GB jestli to neni sc478 a je-li to 775.

Díky, jak to zjistím?

Překvapivě třeba takhle: https://www.cnet.com/products/thinkcentre-s50/specs/

Není to nic překvapivého. Tam jsem koukal a píšou tam 2GB max.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #15 kdy: 16 Února 2020, 21:55:07 »
Zdravím přátelé. Doporučuji linuxové distro- Q4OS. To jede naprosto bez problému na těch nejstarších PC. Mám to vyzkoušeno. Lubuntu a Xubuntu jsou sice fajn, ale na tohle žáden z nich nemá.

Díky, zkusím,  vypadá to velice zajímavě.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2446
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jaké distro dát dnes do starého šrotu (IBM ThinkCentre S50)
« Odpověď #16 kdy: 23 Února 2020, 09:46:45 »
lubuntu 18 zvítězilo a po mírném poladění jede, jak drak...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.