Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HWE  (Přečteno 726 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
HWE
« kdy: 13 Února 2020, 14:26:19 »
Co je to Ubuntu HWE a jaké to má výhody?

Tady https://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-18-04-4-lts-nabizi-nove-jadro-5-3-a-rozsirenou-podporou-hardware/ jsem si přečetla že to má lepší podporu HW, grafických karet atd. takže když to nainstaluju, bude mi PC fungovat lépe když mám nový HW (ZEN2, RTX...)?

Díky moc.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:HWE
« Odpověď #1 kdy: 13 Února 2020, 19:28:10 »
Co je to Ubuntu HWE a jaké to má výhody?

Tady https://www.root.cz/zpravicky/ubuntu-18-04-4-lts-nabizi-nove-jadro-5-3-a-rozsirenou-podporou-hardware/ jsem si přečetla že to má lepší podporu HW, grafických karet atd. takže když to nainstaluju, bude mi PC fungovat lépe když mám nový HW (ZEN2, RTX...)?

Díky moc.

Už jsem to zde na fóru uváděl, takže jenom stručně:
1. Pokud máš U nainstalované z obrazu 18.04 nebo 18.04.1 tak dostaneš GA kernel (4.15) který bude dostávat záplaty až do konce EOL (04/2023)

2. Kdo instaloval z obrazu 18.04.2 a vyššího, bude automaticky převeden na HWE stack. To znamená, že vždy (každého půl roku) dostane automaticky nový kernel. (4.15 > 4.18 > 5.0 > 5.3 atd.)

3. Nicméně i ten kdo instaloval z 18.04 a 18.04.1 může kdykoli (ručně) na HWE přejít příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-hwe-18.04 xserver-xorg-hwe-18.04
Potom pro něj bude platit to samé jako pro bod 2 
Rozhodně tedy není kvůli tomu nutno znovu instalovat celý OS....
Aktuální HWE kernel je 5.3.0-28
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud máš novější HW tak rozhodně přejdi. Pokud bude vše fungovat dle očekávání, můžeš starý kernel (kernely) odstranit (zbytečně zabírají místo).
Ovšem neodpustím si poznámku - je třeba být neustále ve střehu, co je novější nemusí být vždy automaticky lepší....
« Poslední změna: 13 Února 2020, 19:57:06 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:HWE
« Odpověď #2 kdy: 14 Února 2020, 14:42:54 »
Díky moc, už jsem na to přešla a zdá se že všechno funguje normálně, ale to fungovalo i předtím (až na ty chyby které tu řeším jinde :) ). Nový HW mám, takže to snad bude fungovat i lépe. Jinak jsem si před provedením toho příkazu udělala snapshot v TimeShift :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:HWE
« Odpověď #3 kdy: 15 Února 2020, 20:48:41 »
Jinak jsem si před provedením toho příkazu udělala snapshot v TimeShift :)

Chválíme!   :)  To rozhodně není nikdy na škodu (nepotřebné snapshoty lze později (pokud vše funguje) kdykoli smáznout).
Kéž by si to takto navykli dělat i ostatní, ale pak by zde zase možná nebylo skoro co řešit.... ;)

P.S.  Ale zrovna v tomto konkrétním případě to až tak "kritické" není. Protože se vždy lze (v případě potíží) vrátit (po rebootu) na předchozí kernel a ten problémový odinstalovat....
Nicméně, samozřejmě, snapshot to jistí 100%ně, o tom žádná...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.