Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank  (Přečteno 4235 krát)

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« kdy: 27 Prosince 2019, 10:30:32 »
Zakoupil jsem multifunkční tiskárnu EPSON L4160, předem jsem si ověřil, že jsou dostupné ovladače pro tiskárnu i scanner - http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/?OSC=LX , při výběru značky jsem sázel na chválenou technologii Ecotank, dostupné ovladače pro Linux a dobrou referenci kolegy.
Po instalaci ovladačů a bezdrátovém připojení tiskárny jsem zjistil, že zatímco z LibreOffice tisknu bez problémů cokoliv, z jiného programu neleze nic - prohlížeč souborů (fotky, PDF), GIMP, Inkscape - prostě nic. Vše vyzkoušeno na Ubuntu 19.10, posléze se stejným výsledkem na Ubuntu 18.04.3. Rovněž nefunguje Document Scanner, věc ale řeší -VueScan, který můžu doporučit.
Poradil by někdo, jak vyřešit ten tisk? tisknout z GIMP a Inkscape bych opravdu potřeboval.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2019, 11:22:37 »
Jak "nic"?

Je tiskárna vidět v nabídce tisku těch zmiňovaných aplikací?

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2019, 12:45:57 »
Ano, když dám tisk, objeví se hláška Tisk zahájen, za chvíli pak Tisk dokončen, ale nestane se nic, dokument nezůstává v tiskové frontě, tváří se to, jakoby se vše v pořádku vytisklo. Problém s právy u Snap aplikací není, to jsem už zkoušel.
Nevím, jestli LibreOffice používá nějaký jiný tiskový server, ale tam běží vše včetně obrázků i PDF.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2019, 13:23:42 »
Ano, když dám tisk, objeví se hláška Tisk zahájen, za chvíli pak Tisk dokončen, ale nestane se nic, dokument nezůstává v tiskové frontě, tváří se to, jakoby se vše v pořádku vytisklo. Problém s právy u Snap aplikací není, to jsem už zkoušel.
Nevím, jestli LibreOffice používá nějaký jiný tiskový server, ale tam běží vše včetně obrázků i PDF.

A jak ta tiskárna vypadá v CUPSu?

http://localhost:631/printers/

Jinak v /opt/epson-inkjet-printer-escpr/doc/ by se po instalaci driveru (*.deb pro 64bit je na https://download3.ebz.epson.net/dsc/f/03/00/10/49/18/41ef4e1bb2cb43759ae3173912fde3c37f9f4b98/epson-inkjet-printer-escpr_1.7.7-1lsb3.2_amd64.deb) měl nalézat soubor README, v němž jsou popsány kroky po instalaci (můžou se lišit dle distribuce).

Pozor na to, že "drivery" mohou být tři různé a liší se dle účelu, viz screenshot hledání u Epsonu v příloze.

Ještě poznámka: někdy v minulosti jsem udělal podobnou zkušenost, tedy že z Libre (či Open?) Office v Linuxu mi tisk fungoval, z jiných aplikací ne. Ale už si nevzpomenu, s jakou tiskárnou (Epson to určitě nebyl, spíš nějaká HP) a v jaké distribuci to bylo. LO/OO by dle info na webu neměly mít/používat svůj vlastní printer driver, ale jak to je doopravdy (myslím tím přímou informaci od autorů), jsem momentálně nenašel ...
« Poslední změna: 27 Prosince 2019, 21:28:23 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2019, 19:19:30 »
LO/OO vyuzivaju vlastny system pre tlac, Gimp/Inkscape najprv prevedu vystup do pdf a potom vyuziju prehliadac pdf v distribucii pre tlac(napr. Atril). Mozno by to chcelo zkontrolovat prave ten.
Ako sa to sprava pri pokuse o tlac cez kabel USB/LAN.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #5 kdy: 27 Prosince 2019, 21:33:41 »
LO/OO vyuzivaju vlastny system pre tlac,..

Konkrétní odkaz (detaily) by nebyl?

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #6 kdy: 27 Prosince 2019, 22:14:39 »
Omlouvám se, že to neřeší tvůj problém, ale mám Epson L350 (taky tankový systém) a na LinuxMint 18.3 funguju bez problémů (tisk přes wifi ze všech aplikací) i skenování.
Problém s ovladači jsou v údržbě (nelze softwarově nastavovat - jen přes panel tiskárny).
Držím palce.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #7 kdy: 28 Prosince 2019, 10:39:21 »
LO/OO vyuzivaju vlastny system pre tlac,..

Konkrétní odkaz (detaily) by nebyl?
Otvor si tlac v OO/LO pripadne nahlad tlace a daj si "o programe", ukaze ti OO/LO. Ak si das nahlad tlace v Gimp ukaze ti atril alebo iny prehliadac suborov/dokumentov z tvojej distribucie.
OO/LO pravdepodobne dokaze odoslat tlac priamo na ovladac. Ja sa velmi v sposobe tlace v linuxe nerozumiem tak ti ten rozdiel presne neviem popisat ale docital som sa o nom ked som zistoval ako z gimp vytlacit presny rozmer. Cital som clanok kde pisali ze vo win. dokaze gimp posielat data s presnymi nastaveniami pre tlaciaren ale v lin. tuto vlastnost nema a musi vyuzivat ine programy s tym ze najprv vystup vyexportuje ako pdf.
« Poslední změna: 28 Prosince 2019, 12:07:13 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #8 kdy: 28 Prosince 2019, 12:47:22 »
LO/OO vyuzivaju vlastny system pre tlac,..

Konkrétní odkaz (detaily) by nebyl?
Otvor si tlac v OO/LO pripadne nahlad tlace a daj si "o programe", ukaze ti OO/LO. ..

Nic takového tam přece není (alespoň tedy v OO/LO pro Kubuntu)...

Myslím si (a zkusím to ověřit), že veškerý tisk v soudobém Linuxu probíhá přes CUPS.
« Poslední změna: 28 Prosince 2019, 12:52:40 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #9 kdy: 28 Prosince 2019, 12:54:52 »
Nemyslim tym ze tlac neprebieha cez cups ale ze priprava pre tlac prebieha v kazdom programe inak.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #10 kdy: 28 Prosince 2019, 13:07:40 »
Nemyslim tym ze tlac neprebieha cez cups ale ze priprava pre tlac prebieha v kazdom programe inak.

No to nepochybně, ale oním sjednocujícím mezičlánkem mezi aplikacemi a ovladačem tiskárny je právě CUPS. Čili tam (včetně třeba jeho logu) by mělo být možné zjistit, co se děje.

Viz i např. https://wiki.ubuntu.com/DebuggingPrintingProblems

No a abych se vrátil k tématu: tazatel nějak nereaguje, tak počkám na odpovědi.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #11 kdy: 28 Prosince 2019, 13:16:51 »
No to nepochybně, ale oním sjednocujícím mezičlánkem mezi aplikacemi a ovladačem tiskárny je právě CUPS. Čili tam (včetně třeba jeho logu) by mělo být možné zjistit, co se děje.
Jj, len doplnim ze teraz som pozeral a v ubuntu sa do gimp nedoinstaluje automaticky tlacovy plugin gimp-gutenprint a treba ho instalovat rucne, pre inkscape som ani podobny plugin nenasiel.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #12 kdy: 28 Prosince 2019, 13:41:28 »
No to nepochybně, ale oním sjednocujícím mezičlánkem mezi aplikacemi a ovladačem tiskárny je právě CUPS. Čili tam (včetně třeba jeho logu) by mělo být možné zjistit, co se děje.
Jj, len doplnim ze teraz som pozeral a v ubuntu sa do gimp nedoinstaluje automaticky tlacovy plugin gimp-gutenprint a treba ho instalovat rucne, pre inkscape som ani podobny plugin nenasiel.

Já gimp-gutenprint nemám nainstalovaný (viz screenshot) a přesto tisk z GIMPu (momentálně 2.10.14) funguje normálně. Jestli ono to nebude tím, že:

Citace
Since the 2.4.0 release, GIMP has its own printing module.

(https://docs.gimp.org/2.10/en/file-print-gtk.html)

Z Inkscape taky tisknu úplně bez problémů a nikdy jsem neřešil, jak vlastně (tedy např. nehledal jsem nějaké pluginy)...
« Poslední změna: 28 Prosince 2019, 13:43:00 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #13 kdy: 28 Prosince 2019, 13:58:39 »
Ano, ak to spravne chapem bez pluginov sa vtedy tlaci cez export do pdf ako som pisal vyssie...
Vtedy je ale minimalne nastavenie tlace. Preto som aj pisal ci nemoze byt problem pri tom exporte do pdf a posielani cez atril.(do cups) Predpokladam ze OO/LO uz v sebe maju nieco ako ten tlacovy plugin ...
Ale ako som pisal vyssie, nevyznam sa v tlacovych systemoch programov a len strielam.

P.s. Este doplnim ze ten problem co som hore spominal a hladal riesenie bol, ze v gimp som mal velkost obrazku nastavenu na A4 ale v tlaciarni mi to tlacilo A6. Chyba bola niekde pri tom prevode do pdf lebo uz v atril to davalo tento rozmer vo vlastnostiach. Ani som vtedy neprisiel na riesenie a vytlacil som to nudzovo cez FF. :D
« Poslední změna: 28 Prosince 2019, 14:05:38 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #14 kdy: 29 Prosince 2019, 13:50:48 »
Tiskárna se chová stejně přes wifi i USB. Jsem teď mimo domov, na CUPS, plugin do GIMPu i ATRILL se mrknu.
Jinak dříve jsem na stejném počítači tisknul ze všech programů na laser SAMSUNG.

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #15 kdy: 01 Ledna 2020, 11:20:22 »
Tak jsem zkontroloval CUPS, tiskárnu vidí. Doinstaloval gutenprint - a pořád nic, kromě LO/OO tiskárna netiskne, i když se Ubuntu tváří, že tisk proběhl normálně.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #16 kdy: 01 Ledna 2020, 12:14:10 »
A ta stranka ktoru tlacis z gimp ma aku velkost v tlacovej fronte, neposiela gimp prazdnu stranku?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #17 kdy: 01 Ledna 2020, 16:29:20 »
Tak jsem zkontroloval CUPS, tiskárnu vidí. Doinstaloval gutenprint - a pořád nic, kromě LO/OO tiskárna netiskne, i když se Ubuntu tváří, že tisk proběhl normálně.

A zkušební stránka z CUPSu se vytiskne normálně?

Co logy z CUPSu (/var/log/cups/) po neúspěšném tisku resp. alespoň http://localhost:631/jobs?which_jobs=all ?
« Poslední změna: 01 Ledna 2020, 16:34:40 od JirkaZ »

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #18 kdy: 01 Ledna 2020, 19:02:33 »
Zkušební stránku v CUPS to vytisklo, ale ne bez problémů - tedy výsledek ok, ale v error logu:
E [01/Jan/2020:18:33:59 +0100] [Job 10] File \'\' not found

A pak:


Výsledek:

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #19 kdy: 01 Ledna 2020, 20:32:05 »
Zkušební stránku v CUPS to vytisklo, ale ne bez problémů - tedy výsledek ok, ale v error logu:
E [01/Jan/2020:18:33:59 +0100] [Job 10] File \'\' not found

No dobře, a co je v logu po neúspěšném pokusu o tisk z nějaké aplikace?

Viz též https://wiki.ubuntu.com/DebuggingPrintingProblems#CUPS_error_log a dále na té stránce.
« Poslední změna: 01 Ledna 2020, 20:36:43 od JirkaZ »

pskarlin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Multifunkční tiskárna EPSON EcoTank
« Odpověď #20 kdy: 15 Února 2020, 12:48:42 »
PROBLÉM VYŘEŠEN!
Po běžném update Ubuntu a ruční instalaci tiskárny vše funguje bezvadně.
Po instalaci ovladače z terminálu, staženého z webu - viz výše, nastaví Ubuntu tiskárnu automaticky, objeví se pod svým názvem v nastavení tiskáren, ovšem nefunguje (kromě LibreOffice). Když jsem teď přidal tiskárnu ručně, vše funguje správně. Skenovat je třeba nádále přes Vuex.
Tiskárna tiskně pěkně, EcoTank má skutečně malou spotřebu inkoustu, takže nakonec můžu doporučit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.