Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Chybí memtest v grub menu.  (Přečteno 3021 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Chybí memtest v grub menu.
« kdy: 03 Března 2020, 14:51:15 »
Klonoval jsem disk pomocí AOMEI backuper z flashky a disk nenabootoval. Tak jsem spustil Parted Magic a v něm Grub Doctor. Disk po opravě bootoval avšak v nabídce grub chyběly memtesty. Nepomohl ani update-grub samotný ani po přeinstalaci grubu z terminálu.

Nakonec jsem našel
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /etc/grub.d/20_memtest86+
sudo update-grub
a voilá - už je našel a fungují ...

... záhada, že tomu souboru ty práva zmizely - možná jim dal grub doctor potažmo parted magic nějaký svoje ...

PS: Příště zkusím Acronis TI, popř. rovnou ruční instalaci z terminálu v live - v grub doctoru se stejně klikalo tolikrát, že bych to měl stejně rychle  i ručně v terminále ...
« Poslední změna: 03 Března 2020, 14:55:18 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Chybí memtest v grub menu.
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2020, 22:43:50 »
Aomei, Acronis a další "windowsí" programy sice disk/oddíly naklonují, ale neumí zachovat uuid jednotlivých oddílů.
(ve světě windows se na uuidy "nehraje")
Naklonované oddíly mají uuid nové, zcela náhodné. To pak nesouhlasí se zápisem v souboru /etc/fstab  a důsledkem logicky je, že systém nenabootuje (grub který se orientuje podle fstab marně hledá neexistující oddíly).

Náprava je naštěstí snadná:  Nabootovat live, zjistit uuid oddílů (blkid) a editovat /etc/fstab  tak, aby to souhlasilo.
Potom už systém normálně nabootuje.

Jinak doporučuji používat osvědčenou Clonezillu, která umí uuid oddílů zachovat.

Myslel jsem, že ty jako zkušený uživatel tohle dávno ví.... ;)

« Poslední změna: 03 Března 2020, 23:30:16 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Chybí memtest v grub menu.
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2020, 23:55:59 »
Chtel jsem to vyzkouset - jak je to dobry a jestli to cas usetri nebo nakonec moc ne.
Kazdopadne chapu, proc grub nenabehl, ale ty prava zmeneny jen u toho jedinyho souboru nechapu - vsechny ostatni kokonfiguraky se normalne nacetly vcetne "40_custom", kde mam chainload na multiboot Win PE.
Pravda je, ze s ext neumi  ani Aomei ani Acronis moc pracovat - umi ho prenaset ciste po blocich, takze komplet velikost oddilu.
S tou Clonezillou porad hledam odvahu - vypada to tak slozite a doted jsem delal poradek v datech a zalohach - umorny 3 dny - ufuf ;)

Jinak, ze se grub orientuje podle fstab se mi nejak nezda - ten by mel zavadet a ne fizlovat - at se boot zastavi ve fazi fstab, to je tusim faze az dlouho po initramfs, a zahlasi chybu tam - to by davalo smysl. Taky mam pocit, ze by nabehl alespon grub rescue, ale nestalo se nic - myslim tedy, ze Aomei nejak kasle na klon MBR - minimalne v pripade grubu.
« Poslední změna: 04 Března 2020, 00:04:50 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Chybí memtest v grub menu.
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2020, 00:20:04 »
Clonezilla nezklame - nikdy. A ta "složitost" není tak hrozná jak to na první pohle vypadá, dokonce můžeš zůstat v základním módu. Tím pádem budeš jenom potvrzovat volby.
« Poslední změna: 04 Března 2020, 06:55:46 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.