Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefungují mi názvy zařízení v síti  (Přečteno 3669 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Nefungují mi názvy zařízení v síti
« kdy: 20 Února 2020, 19:46:36 »
Mám problém s tím, že se nejde připojit k zařízení v síti podle jména, funguje pouze IP adresa. Ve Windows i macOS fungují i jména.
Třeba můj NAS má zobrazit přihlášení do administrace po zadání https://diablo a zobrazí pouze toto:

Kód: [Vybrat]
Tento web není dostupnýIP adresa serveru diablo nebyla nalezena.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

V /etc/samba/smb.conf jsem povolila wins server a nastavila jsem ho na adresu modemu/routeru.

Když zadám v Dolphinu smb://diablo/movies tak si to řekne normálně o uživatelské jméno a heslo, přihlásí se to a dá se normálně pracovat se soubory.
Co s tím udělat aby to všechno fungovalo jak má? Děkuji.
« Poslední změna: 20 Února 2020, 19:49:51 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #1 kdy: 20 Února 2020, 20:25:02 »
Může za to nová verze samby, která (prý z bezp. důvodů) nepodporuje funkci "observe". Co s tím?

Edituj soubor /etc/samba/smb.conf
Do sekce [global] přidej řádek
Kód: [Vybrat]
client max protocol = NT1
Nezapomeň uložit. Nakonec sambu restartuj (restart je nutný po každé změně konfigurace, jinak se změna neprojeví):
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/smbd restart
Pak už by se to mělo chovat normálně (=stejně jako dřív).
V PC s Windows je potřebné povolit SMB1
« Poslední změna: 20 Února 2020, 20:29:23 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2020, 20:34:27 »
Já to nechápu, ve všech OS je nová verze Samby (verze 3) a ve dvou OS ze tří to funguje, proč to nejde i v tom třetím?

Mimochodem, chápu to dobře, že kvůli jednomu OS budu upravovat minimálně tři jiné OS aby to fungovalo? :O Na NASu totiž taky budu muset nějak povolit tu starou verzi a je otázka jestli to vůbec nějak půjde, protože v nastavení to nikde není.

edit: macOS 10.15 Catalina removed Samba v1 support. Co dál?
« Poslední změna: 20 Února 2020, 20:36:44 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2020, 21:02:49 »
Proč to v Ubuntu nejde už jsem napsal, já verze SMB nevymýšlím.  A ano, jedná se o bezpečnost za každou cenu, třeba i na úkor funkčnosti.
Zkrátka se rozhodlo, že uživatelům to takto stačí (zadávat IP sdílené složky), nic víc nepotřebují... :-\
-------------------------------------------
S nasem zřejmě nebudeš muset dělat nic, povolení smb1 ve windows je triviální záležitost, s tím macem budeš mít asi smůlu.
Zkrátka vyzkoušej jak to funguje.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #4 kdy: 20 Února 2020, 21:12:39 »
Najjednoduchšie je dať hostname/IP cieľa do hosts súboru.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2020, 18:03:07 »
juwa2:

Takže, NAS umí SMBv2 a v3 (potvrzeno technickou podporou Zyxelu), když v Linuxu nastavím SMBv1 tak se nedostanu nejen na NAS, ale ani na Windows a na macOS, takže vlastně nikam. MacOS SMBv1 zahodil definitivně, Catalina to prostě neumí a na starou verzi downgradovat nebudu a Windows sice SMBv1 umí, ale vlastně to není řešení, když to důležité v síti to neumí a nikdy už umět nebude.

Jinak "rozhodlo se že to uživatelům stačí" - nepřipadá ti to trochu jako Apple? Jenže Apple nejde proti uživatelům. Ano, Apple často rozhodne, ale vždycky to je na ruku uživatelům, jejich bezpečnosti a pohodlí, nikdy to nejde proti uživatelům. Takže ono "rozhodlo se" je ve skutečnosti zásadní chyba, nikoliv vlastnost.

A já teda nebudu měnit něco co funguje všude kromě Linuxu tak, aby se to všechno přizpůsobilo tomu jednomu (zvláště když to ani nejde). Dokonce i z Androidu to funguje, takže zjevně v Ubuntu rozhodli špatně (ne že by to bylo jejich první špatné rozhodnutí, viz třeba spuštění Dolphinu jako root - v OpenSUSE na kliknutí pravou myší a vybrat z nabídky, v libovolném *buntu to prostě nejde a je jim jedno, že to uživatel potřebuje a že většina uživatelů s výjimkou geeků se na nějakou příkazovou řádku prostě vykašlou. A nebo se vykašlou na celý Linux, to těm vývojářům nedochází?).
Ach jo, copak fakt neexistuje distribuce, která by fungovala na 100%? OpenSUSE funguje v síti, je možné spustit libovolný program jako root, ale nejsem schopná tam nastavit tiskárnu. Neon detekuje tiskárny automaticky a nastaví je aniž bych já musela cokoliv dělat, má stále nové KDE což je super, ale pro změnu neumí zacházet se sítí a spustit cokoliv jako root je nemožné, protože prý nějaká bezpečnost. A že by nechali rozhodnutí na mě, to je při jejich povýšenosti ani nenapadne :-(

Mimochodem, "s tím macem budeš mít asi smůlu". To myslíš vážně, že primární systém se přizpůsobí terciárnímu? Sekundární jsou totiž Windows, Linux je na posledním místě a soudě dle směru vývoje asi ještě hodně dlouho bude. Všechno vždycky volím podle toho, jestli to funguje na Macu a když se ukáže že něco funkčního nefunguje v Linuxu, tak se snažím přizpůsobit Linux tomu nefunkčnímu. Ale ani mě nenapadne abych sebe přizpůsobovala Linuxu, to prostě vždycky bude naopak (a říká se jak je Linux přizpůsobivý, jak zvládne všechno, jak se dá přizpůsobit na jakékoliv požadavky a jak nic není nemožné, tak proč se to říká když to není pravda?). Linux se mi fakt líbí, KDE je nádherné a přizpůsobitelné prostředí, ale když nefungují zásadní samozřejmosti, tak je asi něco špatně...

West:
Asi ano, ale je to škrábání se levou rukou na pravém uchu. Ve skutečnosti je nejjednodušší to nechat na operačním systému a ten se o to postará, tedy alespoň ta normální většina...

A teď co, nechat to tak jak to je a zbytečně složitě používat IP adresu zatímco jinde stačí kliknout na odkaz? Zkusit jinou distribuci a doufat, že to bude fungovat a nebude rozbité pro změnu něco jiného? Vykašlat se na Linux definitivně a najít nějaké využití pro jeho SSD? Poslední možnost mi přijde moc radikální a hloupá. Druhá možnost je nejistá. Takže asi zbývá první možnost a budu doufat, že si vývojáři uvědomí svoji chybu a opraví to. jenže to může trvat roky (jak dlouho už se táhne chyba v Grubu?). Ach jo, není to jednoduché a i když se člověk snaží, tak mu neustále něco háže klacky pod nohy :( Konečně jsem vyřešila funkčnost Assassin's Creed Odysey, funguje skvěle a teď pro změnu tohle, to je fakt jako starat se o štěně.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #6 kdy: 21 Února 2020, 18:46:17 »
=> nejjednodušší je to nechat na operačním systému a ten se o to postará...
To ano, ale to len vtedy keď funguje tak ako treba a užívateľ na počítači len pracuje, nemá potrebu počítač nastavovať, inštalovať systémy a programy. V inom prípade je dosť užitočné keď je užívatel oboznámený s tým ako funguje operačný systém aby si vedel nejaké menšie nedostatky opraviť.
Ja by som si tipol, že:
- smb:// prekladá názov pomocou subsystému NetBIOS
- web browser prekladá názov pomocou DNS
Zvykne to byť defaultne tak, že na systémoch bežia obidva názvové priestory súčasne pokiaľ sa niečo neudeje ako napríklad aj na systéme na ktorom pracujem momentálne a kde som musel opraviť spúšťanie daemonu nmbd, ktorý sa stará práve o preklad na úrovni NetBIOS.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #7 kdy: 21 Února 2020, 19:03:57 »
....budu doufat, že si vývojáři uvědomí svoji chybu a opraví to.

Ale oni si nic neuvědomí, jelikož toto chování bylo jejich cílem - aby ta nová samba byla hlavně "bezpečná".
P.S. Toto by snad mělo opodstatnění v nějaké rozsáhlé firemní síti, ale pro domácího uživatele se dvěma PC, nasem a TV tato honba za bezpečností postrádá smysl, pouze to uživatele otravuje...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2020, 20:57:19 »
Hoď sem to, čo sa nachádza v súbore "resolv.conf". Mal by sa nachádzať v adresári /etc
wins server nechaj tak ako to bolo. Tým to neni.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #9 kdy: 21 Února 2020, 21:28:21 »
Ale oni si nic neuvědomí, jelikož toto chování bylo jejich cílem - aby ta nová samba byla hlavně "bezpečná".
P.S. Toto by snad mělo opodstatnění v nějaké rozsáhlé firemní síti, ale pro domácího uživatele se dvěma PC, nasem a TV tato honba za bezpečností postrádá smysl, pouze to uživatele otravuje...

No přesně, v domácím prostředí je to fakt postavené na hlavu a měli by dát uživateli na výběr jestli dá přednost bezpečnosti nebo pohodlí. Navíc ve Windows a macOS to prostě funguje. Jasně, Windows není zrovna etalonem bezpečnosti ani spolehlivosti, ale ten Mac ano a přesto tam dali přednost pohodlí. Ono to totiž podle mě ve skutečnosti nebude tak horké jak si vývojáři myslí, asi jsou trochu paranoici...

West: hned to bude.

edit: je tam tohle

Kód: [Vybrat]
# This file is managed by man:systemd-resolved(8). Do not edit.
#
# This is a dynamic resolv.conf file for connecting local clients to the
# internal DNS stub resolver of systemd-resolved. This file lists all
# configured search domains.
#
# Run "systemd-resolve --status" to see details about the uplink DNS servers
# currently in use.
#
# Third party programs must not access this file directly, but only through the
# symlink at /etc/resolv.conf. To manage man:resolv.conf(5) in a different way,
# replace this symlink by a static file or a different symlink.
#
# See man:systemd-resolved.service(8) for details about the supported modes of
# operation for /etc/resolv.conf.

nameserver 127.0.0.53
options edns0
search home
« Poslední změna: 21 Února 2020, 21:30:57 od Abby »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #10 kdy: 21 Února 2020, 21:40:55 »
Já tam mám to samé...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #11 kdy: 21 Února 2020, 22:07:51 »
A tobě funguje zobrazení zařízení podle názvu a ne jen podle IP? Teda pokud nějaké takové máš samozřejmě.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #12 kdy: 22 Února 2020, 00:42:49 »
A tobě funguje zobrazení zařízení podle názvu a ne jen podle IP? Teda pokud nějaké takové máš samozřejmě.

Ano, samozřejmě, ale jedu na SMB1
A dokud jsem to nepřepnul, okolní zařízení v síti byly "neviditelné" (nebyly vidět ani IP). Přitom pokud jsem konkrétní IP sdílených složek zadal ručně, tak jsem se do nich normálně dostal.  Přišlo to cca před půl rokem s novou verzí samby.

« Poslední změna: 22 Února 2020, 01:08:22 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2020, 12:00:16 »
To, čo je potrebné na preklad názvov na lokálnej sieti pomocou DNS sa volá Avahi. Je potrebné ho mať spustený na všetkých strojoch, hlavne na Linuxe a to aj na NAS. To bude tiež asi Linux.
Vtip je v tom, že to má špecálnu doménu "local", teda aspoň na mojom stroji. U teba bude možno "home", to ale neviem iste. Ja pracujem dlhodobo snáď už 15 rokov na Fedore. Nestriedam distrá keď niečo nefunguje. Snažím sa vyriešiť problém na tomto systéme. Je to potrebné pingovať v tvare: ping diablo.local
Ak bude fungovať ping, tak pôjde aj pripojenie na diablo cez web browser.


1. Otestuj či máš spustený Avahi. Mal by byť v stave Active (running) a vo výpise je vidieť, ktoré siete obsluhuje.
-> systemctl status avahi-daemon.service

2. Over si, či máš vo firewalli povolený príslušný port. Umňa je to 5353. U teba to môže byť 53.

3. pingni NAS -> ping diablo.local
Ak nefunguje budú potrebné ešte nejaké menšie úpravy. Pravdepodobne bude v niektorom konfiguráku ešte chýbať IP adresa routra, pretože /etc/resolv.conf je len link na iný konfigurák.

Na mojom stroji to funguje. Je s tým dlhodobý problém. Si pamätám, že som sa s tým zabával niekedy pred 10 rokmi.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #14 kdy: 22 Února 2020, 21:24:43 »
Hlásím, že ping na diablo.local funguje:

Kód: [Vybrat]
abby@Daemon-Linux:~$ ping diablo.local
PING diablo.local (192.168.0.10) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.0.10 (192.168.0.10): icmp_seq=1 ttl=64 time=0.151 ms
64 bytes from 192.168.0.10 (192.168.0.10): icmp_seq=2 ttl=64 time=0.176 ms
64 bytes from 192.168.0.10 (192.168.0.10): icmp_seq=3 ttl=64 time=0.169 ms
64 bytes from 192.168.0.10 (192.168.0.10): icmp_seq=4 ttl=64 time=0.177 ms
64 bytes from 192.168.0.10 (192.168.0.10): icmp_seq=5 ttl=64 time=0.176 ms
^C
--- diablo.local ping statistics ---
5 packets transmitted, 5 received, 0% packet loss, time 4080ms
rtt min/avg/max/mdev = 0.151/0.169/0.177/0.019 ms

a otevření http://diablo.local funguje také :)

Teď ještě otázka, adresa diablo.local bude fungovat i z macOS a Windows? Nebo tam je to prostě jiné a stačí to bez toho .local?  Jde mi o vytvoření zástupce na otevření, z důvodu pohodlí, abych to nemusela vypisovat ale mohla to otevřít jen kliknutím, tak aby to fungovalo ve všech systémech.

Jinak teda mockrát děkuju, mocmoc :)

edit: to tedy znamená že i na NASu běží Avahi? V Neonu ano:

Kód: [Vybrat]
● avahi-daemon.service - Avahi mDNS/DNS-SD Stack
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/avahi-daemon.service; enabled; vendor preset: enabled)
   Active: active (running) since Sat 2020-02-22 21:20:08 CET; 5min ago
 Main PID: 1276 (avahi-daemon)
   Status: "avahi-daemon 0.7 starting up."
    Tasks: 2 (limit: 4915)
   CGroup: /system.slice/avahi-daemon.service
           ├─1276 avahi-daemon: running [Daemon-Linux.local]
           └─1312 avahi-daemon: chroot helper

úno 22 21:20:08 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Network interface enumeration completed.
úno 22 21:20:08 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Registering new address record for ::1 on lo.*.
úno 22 21:20:08 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Registering new address record for 127.0.0.1 on lo.IPv4.
úno 22 21:20:09 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Server startup complete. Host name is Daemon-Linux.local. Local service cookie is 3004070856.
úno 22 21:20:12 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Joining mDNS multicast group on interface enp35s0.IPv6 with address fe80::c68:e8da:48d3:5830.
úno 22 21:20:12 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: New relevant interface enp35s0.IPv6 for mDNS.
úno 22 21:20:12 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Registering new address record for fe80::c68:e8da:48d3:5830 on enp35s0.*.
úno 22 21:20:13 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Joining mDNS multicast group on interface enp35s0.IPv4 with address 192.168.0.11.
úno 22 21:20:13 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: New relevant interface enp35s0.IPv4 for mDNS.
úno 22 21:20:13 Daemon-Linux avahi-daemon[1276]: Registering new address record for 192.168.0.11 on enp35s0.IPv4.

« Poslední změna: 22 Února 2020, 21:26:50 od Abby »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #15 kdy: 22 Února 2020, 22:22:46 »
Ano, v podstate na všetkých systémoch beží niečo ako Avahi. Na Mac-u sa to volá tuším Bonjour service. Na iných systémoch ako Linux je to zrejme vyriešené inak. Na Windowse som si nevšimol, že by som musel písať doménu local. Vždy to fungovalo s hostname cieľa.

shox

  • Host
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #16 kdy: 23 Února 2020, 00:49:26 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nefungují mi názvy zařízení v síti
« Odpověď #17 kdy: 23 Února 2020, 14:54:16 »
Ano, v podstate na všetkých systémoch beží niečo ako Avahi. Na Mac-u sa to volá tuším Bonjour service. Na iných systémoch ako Linux je to zrejme vyriešené inak. Na Windowse som si nevšimol, že by som musel písať doménu local. Vždy to fungovalo s hostname cieľa.

Bonjour je služba pro hledání dalších zařízení v síti, takže asi máš pravdu. Ale ani na Macu ono .local nemusím psát, funguje to stejně jako ve Windows (jestli proto že i ve Windows mám Bonjour nainstalované nebo že to funguje stejně nevím).
Nedá se to nějak zařídit, aby to ve všech systémech fungovalo stejně? Teď abych měla dva odkazy na nastavení NASu, jeden pro Windows a macOS a druhý pro Linux, první nefunguje v Linuxu a druhý nefunguje ve Windows a macOS, což je dost schizofrenní...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.