Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 18.04 + Nvidia + QT programy  (Přečteno 1387 krát)

Jrk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Ubuntu 18.04 + Nvidia + QT programy
« kdy: 04 Března 2020, 18:12:21 »
  Dobrý den, delší čas jsem používal v Ubuntu prostředí Mate, tam jsem tyto problémy neměl. Chtěl jsem si vyzkoušet i klasické prostředí Gnome3 v Ubuntu (provedl jsem novou čistou instalaci), celkem mi vyhovovalo, až na problémy v některých programech.
  Konkrétně "CEWE Fotosvět" - tam bylo písmo zvětšeno takovým způsobem, že okno bylo větší než obrazovka, písmo zvětšené na cca dvojnásobek - program prakticky nepoužitelný. A další VirtualBox - tam byly zvětšeny cca na dvojnásobek jen některé grafické prvky. Používám Full HD televizor, grafickou kartu Nvidia GTX1050 (tam bude asi problém).
  Zkusil jsem tyto programy na jiném PC s Ubuntu 18.04 (u maminky, starší PC, myslím s integrovanou grafikou) a tam tyto problémy nebyly.

Dokázal by někdo poradit, co s tím? Google mi vůbec nepomohl, což mě zaráží, protože většinu mých problémů má i někdo jiný, tady jsem nic relevantního nenašel, proto se s důvěrou obracím na toto forum.
- Desktop: AMD FX 4300 3,8 Ghz; nVIDIA GTX 1050; 12 GB RAM
- Netbook: Dell Latitude D430 - Intel Core 2 1,2 Ghz; Intel 945; 2 GB RAM

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Ubuntu 18.04 + Nvidia + QT programy
« Odpověď #1 kdy: 06 Března 2020, 11:04:13 »
Měl/a jsem podobný problém v Xfce; bylo to asi spíš monitorem než grafickou kartou (u mně AMD Radeon), protože když jsem připojil/a monitor k jinému počítači, problém se objevil, ale s jiným monitorem ten problém ani u jednoho z počítačů nenastával.

Řešením je vytvořit soubor /etc/xprofile (pokud neexistuje) a doplnit do něj řádek:
Kód: [Vybrat]
export QT_AUTO_SCREEN_SCALE_FACTOR=0A restartovat počítač.

Tím se v QT aplikacích vypne funkce přizpůsobování velikosti grafiky hodnotě DPI monitoru. (Což byl podle mě od začátku špatný nápad; škálování okna má ovládat uživatel, automatika to dost pravděpodobně neudělá správně, zvlášť když bude okno roztažené přes dva monitory.)

Jrk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Ubuntu 18.04 + Nvidia + QT programy
« Odpověď #2 kdy: 06 Března 2020, 20:39:10 »
Super - ono to takto jde - děkuji za radu - moc mě potěšila  :D
- Desktop: AMD FX 4300 3,8 Ghz; nVIDIA GTX 1050; 12 GB RAM
- Netbook: Dell Latitude D430 - Intel Core 2 1,2 Ghz; Intel 945; 2 GB RAM

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.