Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace z USB flashky na USB flash  (Přečteno 1826 krát)

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Instalace z USB flashky na USB flash
« kdy: 10 Března 2020, 18:47:22 »
Ahojte, vytvořil jsem si Ubuntu Live USB médium s verzí Ubuntu 18.04.3, které funguje ve zkušebním režimu hezky. Chtěl jsem si proto vytvořit nainstalovanou verzi na jiné USB médium podobně, jak popisuje klučina v tomto videu

Provedl jsem rozdělení té druhé USB flashky, kde jsem chtěl mít nainstalované Ubuntu na dvě části (cca 7 GB FAT32 a druhé části, zbytek 25 GB jako ext4) a spustil instalaci s tím, že provádím instalaci na ext4. Instalace se spustila, ale nikdy nedoběhla celá. Mnohdy jsem se dočkal chybových hlášek, že CD médium je možná poškozeno - myslí médium instalační nebo to, na které instaluji? Nemám fotku...

A celkově, je Ubuntu použitelné, když bude nainstalované na USB flashce? Počítám s menší rychlostí, kromě programování v C++ (ještě nevím, jaké prostředí mi Ubuntu k tomu nabízí), Arduina a možná nějakého kancelářského softwaru (Office + prohlížeč) na něm nebudu dělat nic náročného...

Děkuji za radu.
Matěj

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #1 kdy: 10 Března 2020, 19:46:50 »
Na USB flash není vhodné instalovat jakýkoliv systém.

Důvodem je omezený počet zápisů, nebo dokonce obecně přístupů k jednotlivým paměťovým buňkám. Prostě se pak stane, že médium velmi rychle (řádově třeba i za několik dnů) "odejde" a zdánlivě k tomu nebude důvod...

Live běh je koncipován tak, že se jen nějak rozumně limitovaným způsobem data přečtou a vše se pak už odehrává v operační paměti počítače.

Při dnešních cenách SSD (které jsou k tomu určené a existují i USB verze) není přece problém instalovat na toto médium.

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #2 kdy: 11 Března 2020, 20:17:32 »
Na USB flash není vhodné instalovat jakýkoliv systém.

Důvodem je omezený počet zápisů, nebo dokonce obecně přístupů k jednotlivým paměťovým buňkám. Prostě se pak stane, že médium velmi rychle (řádově třeba i za několik dnů) "odejde" a zdánlivě k tomu nebude důvod...

Live běh je koncipován tak, že se jen nějak rozumně limitovaným způsobem data přečtou a vše se pak už odehrává v operační paměti počítače.

Při dnešních cenách SSD (které jsou k tomu určené a existují i USB verze) není přece problém instalovat na toto médium.

Ok, mám doma jeden externí disk, co bych na to mohl použít - není sice SSD, ale to nevadí. Budu počítat s omezenější rychlostí.

Nechci na disku přijít o data, je bezpečně disk při instalaci Ubuntu rozdělit tak, že vezmu volnou část disku a vyhradím ji pro Ubuntu? O zaplněnou část snad nepřijdu, když si od ni "vykousnu" méně, než zbývá jako volné místo, že? Je to už lepší řešení?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1756
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #3 kdy: 11 Března 2020, 20:34:00 »
Na USB flash není vhodné instalovat jakýkoliv systém.

Důvodem je omezený počet zápisů, nebo dokonce obecně přístupů k jednotlivým paměťovým buňkám. Prostě se pak stane, že médium velmi rychle (řádově třeba i za několik dnů) "odejde" a zdánlivě k tomu nebude důvod...

Live běh je koncipován tak, že se jen nějak rozumně limitovaným způsobem data přečtou a vše se pak už odehrává v operační paměti počítače.

Při dnešních cenách SSD (které jsou k tomu určené a existují i USB verze) není přece problém instalovat na toto médium.

Ok, mám doma jeden externí disk, co bych na to mohl použít - není sice SSD, ale to nevadí. Budu počítat s omezenější rychlostí.

Nechci na disku přijít o data, je bezpečně disk při instalaci Ubuntu rozdělit tak, že vezmu volnou část disku a vyhradím ji pro Ubuntu? O zaplněnou část snad nepřijdu, když si od ni "vykousnu" méně, než zbývá jako volné místo, že? Je to už lepší řešení?

Úplně nejlepší je si ten disk dopředu rozdělit na alespoň dvě partition. Tu původní (předpokládám NTFS) zmenšit a na prázdném místě vytvořit novou linuxovou (typicky Ext4). To vše pomocí Gparted z některé live distribuce (ano, třeba i z Ubuntu).

No a instalátor by měl vidět onu Ext4 a nabídnout instalaci na ni.

Samozřejmě o data se dá přijít vždycky, tím spíš při manipulaci s velikostí oddílu na disku. Od toho tu máme zálohování.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #4 kdy: 11 Března 2020, 21:18:23 »
Pokud je disk externí (= připojen přes rozhraní usb), tak největší "brzdou" není samotný disk, ale právě toto usb rozhraní (usb 2.0 max. 25 MB/s a to ještě pouze pro sekvenční zápis).
Takže ano, jakýkoli externí disk je lepší než jakákoli fleška, ale není nad sata (příp. lepší) připojení....
« Poslední změna: 11 Března 2020, 22:05:57 od juwa2 »

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2020, 09:26:45 »
Pokud je disk externí (= připojen přes rozhraní usb), tak největší "brzdou" není samotný disk, ale právě toto usb rozhraní (usb 2.0 max. 25 MB/s a to ještě pouze pro sekvenční zápis).
Takže ano, jakýkoli externí disk je lepší než jakákoli fleška, ale není nad sata (příp. lepší) připojení....

Přemýšlím nahlas, s nižší rychlostí počítám. Mám tyto možnosti:
1) Nainstaluju Ubuntu vedle Windowsu na interní disk. Musel bych ale na něm uvolnit místo, protože mám starší notebook, ne příliš velký disk a mnoho dat v něm - Zatím nechci

2) Nainstalovat Ubuntu na externí USB - Není možné smyslplně používat kvůli omezeným zápisům, jak už zde bylo řečeno

Zbývá tedy poslední varianta, pokud nechci fungovat ve Virtual boxu
3) Nainstalovat Ubuntu na externí disk, ale s připojením přes USB, protože jiné rozhraní můj starší notebook pro tento účel nemá...

Trojka je podle mě nejlepší varianta, o jiné nevím. Pro mě je podstatné se s Ubuntu jen nějak spřátelit, pak už bych to případně řešil variantou číslo jedna...

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2020, 09:55:42 »
Hlavně pozor na volbu instalace zavaděče GRUBU. Měl by být na externím disku, u tebe pravděpodobně sdb. Já mám systém taky na sdb, místo mechaniky. Swap mám na sda.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2020, 10:21:30 »
Pouzivam Xubuntu na externim hdd jiz dlouho a da se. Pri instalaci ovsem postupuji tak, ze pro jistotu odpojim vsechny ostatni disky - nejen v instalatoru W10, ale i Ubu byl jiz v minulosti zaznamenan nejeden pripad samovolne instalace zavadece jinam, nez si clovek urcil ...
Udelam si tak 30GB ext4 na Linux jeden oddil /, na swap oddil kaslu (vim, co s tim delam, budu delat a tak se zaseku nebojim, nehlede na to, ze nova distra si vytvori swapfile) a zbytek mam ntfs, kde mam z grubu naretezeny multiboot WinPE a uzivatelska data. Tedy 2 primarni oddily a mam na svem externaku vse, co potrebuji pro praci i pro sebe.
Jinak doporucuji nekupovat externi hdd nybrz interni 2,5" hdd a k tomu usb box. Treba Adata ma silikovany - narazu, prachu a ostriku vzdorny box za cca 350,- Kc.
Takove reseni ma 2 vyhody - v pripade boxu Adata, 3 vyhody - system instalovat a prenest data muzes via standartne pripojeny disk na sata a pak teprve prehodit do boxu, coz je o dost rychlejsi a data jsou v pripade poruchy snadneji a hlavne svepomoci pravdepodobneji zachranitelna. U externaku by toto mohla dosti draha sranda byti.
« Poslední změna: 12 Března 2020, 10:23:53 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Instalace z USB flashky na USB flash
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2020, 11:04:34 »
Pokud je disk externí (= připojen přes rozhraní usb), tak největší "brzdou" není samotný disk, ale právě toto usb rozhraní (usb 2.0 max. 25 MB/s a to ještě pouze pro sekvenční zápis).
Takže ano, jakýkoli externí disk je lepší než jakákoli fleška, ale není nad sata (příp. lepší) připojení....

Přemýšlím nahlas, s nižší rychlostí počítám. Mám tyto možnosti:
1) Nainstaluju Ubuntu vedle Windowsu na interní disk. Musel bych ale na něm uvolnit místo, protože mám starší notebook, ne příliš velký disk a mnoho dat v něm - Zatím nechci

2) Nainstalovat Ubuntu na externí USB - Není možné smyslplně používat kvůli omezeným zápisům, jak už zde bylo řečeno

Zbývá tedy poslední varianta, pokud nechci fungovat ve Virtual boxu
3) Nainstalovat Ubuntu na externí disk, ale s připojením přes USB, protože jiné rozhraní můj starší notebook pro tento účel nemá...

Trojka je podle mě nejlepší varianta, o jiné nevím. Pro mě je podstatné se s Ubuntu jen nějak spřátelit, pak už bych to případně řešil variantou číslo jedna...

Ano, na vyzkoušení/osahání systému to stačí...
Ale dlouhodoběji to takto provozovat bych nechtěl. Protože i v případě obyčeného pomalého 5400 ot. HDD je to poměrně velký rozdíl.
Pokud totiž Ubuntu nainstaluješ na interní sata disk, zjistíš, že na stejném HW běží linux daleko svižněji než windows.
Dostaví se (příjemný) pocit, jako bys měl výkonnější mašinu...
A linux není tak žravý jako win, klidně mu k fungování stačí cca 20GB, tolik místa snad na disku najdeš....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.