Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Autor Téma: Cubic - tvorba vlastního instalačního ISO.  (Přečteno 1032 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 2500
    • Zobrazit profil
Cubic - tvorba vlastního instalačního ISO.
« kdy: 19 Březen 2020, 13:00:27 »
Pracuje pouze s obrazem ISO, který rozbalí, připojí squasfile a v něm spustí terminál s právy root. Tam si pomocí "apt" apod. nainstaluje člověk co chce a do připojeného squash si člověk také může nakopírovat co chce a upravit v něm konfigurační soubory - např. konečnou podobu grub menu a jeho chování po instalaci. Nakonec je úplně skvělá nabídka modifikovat, které balíky se z takto vytvořeného live po instalaci OS odinstalují. Ostatní modifikace zůstanou i po instalaci - což je veliká výhoda.
 
Celou dobu to pracuje ve virtuálním OS s připojeného squashfile, takže vyjma přidání repozitáře a samotné instalace aplikace není prováděn žádný zásah do systému v kterém je aplikace spuštěna. Tento program je možné plnohodnotně použít i z live.

Jediné na co je třeba si dávat pozor je neměnit název disku (popř. s tím počítat a vědět co zadat při přihlašování) a při kopírování souborů do squash dbát na správná oprávnění složky/souboru v cílovém umístění, tak aby souhlasily s okolními soubory nebo s vlastním potřebou. Jinak nedojde po spuštění live k automatickému přihlášení, možná to znemožní přímou instalaci (vždy pro jistotu instaluji z odzkoušeného live) a v druhém případě nemusí být soubory po instalaci z takovéhoto média přístupné a je třeba měnit práva dodatečně.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 081525E2B4F1283B
sudo apt-add-repository ppa:cubic-wizard/release
sudo apt update
sudo apt install cubic
První řádek možno vynechat, neboť instalace veřejného klíče není min. v novějších verzí Ubu a odnoží není nutná, neboť repozitář se nachází na Launchpad, který je automaticky brán jako prověřený - takhle jsem to aspoň z anglofonních informací pochopil. V Xubu 18.04 jsem klíč k repo na Launchpad přidávat nemusel ve Slaxu 9.11 jsem musel (bylo to docela martirium, protože je to hodně osekanej Debian 9)

Aplikace je celkem intuitivní, přehledná a ve složce, která je aplikace určena (1. krok po spuštění aplikace) je možné provádět některé validní změny o něco lépe přímo, než-li via Cubic-terminal: Podrobnější návody zde:
https://askubuntu.com/questions/741753/how-to-use-cubic-to-create-a-custom-ubuntu-live-cd-image
https://linoxide.com/linux-how-to/create-custom-live-cd-image-cubic-ubuntu/
« Poslední změna: 19 Březen 2020, 13:04:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...