Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém  (Přečteno 12820 krát)

Martin 007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« kdy: 26 Března 2020, 10:08:04 »
Zdravím, když spustím fsck.ext4 -fy /dev/sda2, dostanu hromadu takovýchto chyb:

Kód: [Vybrat]
'..' in /Martin/Videa (58329818) is <The NULL inode> (0), should be /Martin (26476545).

Žádné jiné chyby se neobjeví, a to ani při kontrole po připojení a odpojení oddílu.

Ať ten příkaz spustím kolikrát chci, vždycky je výstup stejný.

Nemáte někdo tušení, jak se těch chyb zbavit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2020, 14:55:57 »
No a ten disk je fyzicky v pořádku (smart) ??

Martin 007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2020, 17:01:10 »
Když jsem jej kontroloval na špatný bloky, ani jeden se nenašel.

Podle SMARTu je celkově zdravý.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #3 kdy: 26 Března 2020, 17:27:50 »
Na aktuálny test média je vhodnejšie použiť 'badblocks'.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #4 kdy: 26 Března 2020, 17:30:55 »
1.) Jednoznačný verdikt o zdraví disku poskytne výhradně testovací utilita výrobce (testovat offline!).
2.) Pokud je disk skutečně zdravý, lze to řešit zkopírováním všech dat bokem, vyčištěním disku, vytvoření nových oddílů a nakonec "nalití" dat zpátky.

jmp

  • Host
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #5 kdy: 26 Března 2020, 17:36:49 »
doufám, že jste ten test pouštěl výhradně tehdy, kdy filesystém nebyl připojen rw - jinak je to spíš rozbíjení filesystému...

Martin 007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2020, 00:25:14 »
Samozřejmě, že jsem jej pouštěl při odpojeném oddílu.

Příkaz badblocks vyzkouším, když jsem oddíl testoval na špatné bloky, použil jsem k tomu fsck.ext4.

Martin 007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #7 kdy: 23 Dubna 2020, 08:14:00 »
Tak badblocks při testu se zápisem nachází vadné bloky i po několikátém spuštění (po restartu). A to prý disky dnes vadné sektory samy realokují. Tenhle nejen, že je má pořád, ale jeho počet realokovaných sektorů podle S.M.A.R.Tu je 0, ať už badblocks se zápisem spustím, kolikrát chci.

Je zajímavé, že když jsem nastavil badblocks, aby dělal víc testů, tak první našel vadné bloky, ale další už nenašly žádné. Po restartu se vadné bloky opět objevily.

Dokonce jsem jednou test zrušil a disk na několik dní přestal odpovídat (ATA error).

Dokážete mi to někdo vysvětlit? (Zmizení a objevení vadných bloků a zejména to, že disk přestal odpovídat a po několika dnech zase začal.)
« Poslední změna: 23 Dubna 2020, 08:20:41 od Martin 007 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:fsck.ext4 -fy evidentně neopravuje souborový systém
« Odpověď #8 kdy: 23 Dubna 2020, 19:35:15 »
Tak badblocks při testu se zápisem nachází vadné bloky i po několikátém spuštění (po restartu). A to prý disky dnes vadné sektory samy realokují. Tenhle nejen, že je má pořád, ale jeho počet realokovaných sektorů podle S.M.A.R.Tu je 0, ať už badblocks se zápisem spustím, kolikrát chci.

Je zajímavé, že když jsem nastavil badblocks, aby dělal víc testů, tak první našel vadné bloky, ale další už nenašly žádné. Po restartu se vadné bloky opět objevily.

Dokonce jsem jednou test zrušil a disk na několik dní přestal odpovídat (ATA error).

Dokážete mi to někdo vysvětlit? (Zmizení a objevení vadných bloků a zejména to, že disk přestal odpovídat a po několika dnech zase začal.)

Ve S.M.A.R.Tu na počet realokovaných sektorů nehleď. Všímej si "pending sectors".  Jak se nějaké objeví = disk to má "spočítané".
A nenaděláš s tím nic, bude se to pouze v čase zhoršovat. Zkopíruj si data pokud to ještě jde a takový disk musíš vyřadit...

Jistě, s takovým diskem si můžeš hrát (pokud tě to baví) klidně do alelůja.
Ale žádný praktický důsledek této činnosti kromě ztráty času nevidím... :-\
« Poslední změna: 23 Dubna 2020, 19:53:13 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.