Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)  (Přečteno 2321 krát)

Dovi

  • Host
prosím o radu. Mám stažené ovladače ze stránek výrobce. Ovladač je pro verzi Ubuntu 16.04, já mám 20.04. Myslím že by to nemělo vadit. ve složce stažené mám adresáře: data.tar.gz a kontro.tar.gz.
V terminálu jsem home/Stažené
Co prosím dál...
« Poslední změna: 04 Května 2020, 08:45:28 od Dovi »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SU 150Suw
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2020, 20:27:47 »
Není to čirou náhodou SP 150SUw?

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SU 150Suw
« Odpověď #2 kdy: 03 Května 2020, 22:50:03 »
Ano je to ona, jak píšu v nadpisu. Ovladače které jsou přidat ze seznamu v ubuntu moc nefungují. Scaner nenalezen a tisk jsem zprovoznil krkolomně... spíš vůbec. Proto chci zkusit od Ricohu

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SU 150Suw
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2020, 07:38:42 »
 v nadpise píšeš
Citace
Su 150SUw?
nie
Citace
SP 150SUw
inak je to .deb balíček , tak prečo ho nenainštaluješ normálne , klasicky napr. cez "ubuntu software " ?

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SU 150Suw
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2020, 08:43:56 »
Ano pravda, přepsal jsem se.
... protože jsem k  Ubuntu  vrátil po 5 letech a opět začínám od nuly a peru se se vším.

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2020, 11:46:58 »
Takže jak ho tedy naistaluji ?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2020, 11:58:42 »
Takže jak ho tedy naistaluji ?

Takže:

1) instalace staženého *.deb balíčku tady a jinde byla popsána x-krát, stačí hledat. Nebo vzpomínat. Klíčová slova: Gdebi, Qapt atd.

2) na http://support.ricoh.com/bb/html/dr_ut_e/re2/model/sp150suw/sp150suw.htm , sekce Firmware/Other OS  nalézám pouze drivery pro Ubuntu 12.04, a to ještě v *.exe formátu (?!?).

Update: ta prasata distribuují i ovladače pro Linux ve formátu selfextract exe, to jsem snad ještě neviděl. Řešení: stačí u staženého souboru změnit extenzi *.exe na *.zip, v něm je pak už *.deb balíček.

Kde je ten popisovaný pro 16.04?

3) pokud nebude souhlasit verze Ubuntu, tak se nemusí instalace podařit (především kvůli nesplněným závislostem). Ale Qapt i Gdebi ony závislosti kontrolují a oznamují už při pokusu o instalaci balíčku.
« Poslední změna: 04 Května 2020, 12:06:43 od JirkaZ »

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2020, 15:00:35 »
Děkuju za snahu, ale vzdávám to. Nechci bejt pořád za debila a odkázanej na pomoc těch "lepších". Zkusil jsem to, ale Ubuntu stále není a nejspíš nikdy nebude user friedly. Manželce koupím Macbook Air, tím se definitivně zbavím tohodle PC kutilství a budu mít doma klid. Můj život je krátkej na to abych studoval příkazovej řádek. Rozchodit tuhle tiskárnu v MacOs trvá asi 2 minuty, včetně stahování ovladače.
Ještě jednou děkuju, Ubuntu se mi líbí, ale to okolo nepřekousnu. Není v tom nic osobního, jen prostě chci v životě dělat jiné věci než studovat co je Gdebi, aby mi tiskla tiskárna...

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2020, 15:28:25 »
uff ... no neviem . ja som len dvakrát klikol , dal heslo , a balíček sa nainštaloval . inštalácia trvala 35 sek včetne sťahovania .
 (aký príkazový riadok?)  :o :o :o
« Poslední změna: 04 Května 2020, 15:32:31 od petertomasy »

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2020, 16:10:12 »
A jsme u jádra:
Jsme u příspěvku číslo 10 a stále vim kulové jak to nainstalovat. Můj život je na tohle krátkej. Můžeš se všem okolo pochlubit jak jsi dobrej a zvládl zto a 35 vteřin (což je nejspíš důvod tvého působení tady), ale mě je to k hovnu!
Když procházím ubuntu.wiki tak půlka věcí je k programům které už ani nejsou součástí instalace, v seznamu příkazů chybí cokoliv okolo install a tak dále. Jasně, můžu prolejzat, můžu hledat. Ale když nevim co přesně kledat (Gdebi a podobně) tak se hledá těžko. Pak něco najdeš, ale zrovna to platí pro Mint, nebo to nejde už v 20.04. A bych hledal několik dní jehlu v kupce sena, kvůli podělaný tiskárně, na to můžu teda z vysoka...
Přesně váš problém, že vy to znáte a všechno je strašně jednoduchý a všechno jde najít na dva kliky. Houby, není to tak, jen vy si žijete ve svém světě. A to je přesně ten důvod, proč je Ubuntu (linux) tam kde je: přes 10 let vývoje s heslem Linux pro lidi, ale normální člověk v něm nemá šanci rozchodit ani tiskárnu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #10 kdy: 04 Května 2020, 16:58:54 »
To se mi snad zda - co nechapes na tom, ze mas pripadne zmenit koncovku .exe na .zip, co nechapes na rozbaleni .zip nebo .tar.gz ci jakehokoliv jineho archivu v kterem jsi to stahl a uz vubec nerozumim, co je tak slozite najet mysi na rozbaleny .deb soubor a udelat dvojklik a v dalsim zadat na vyzadani heslo ....
To jsou opravdu uplne zaklady  uplne stejne prace na 2 minuty v jakemkoliv OS.
To uz jsi s tim slepym prednastavenim opravdu prehnal ...
« Poslední změna: 04 Května 2020, 17:01:19 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #11 kdy: 04 Května 2020, 18:03:05 »
Vzhledem k tomu že už v prvním příspěvku píšu, že mám ovladač staženej a rozbalenej nestačilo napsat klikni 2x na .deb?

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #12 kdy: 04 Května 2020, 18:43:16 »
To, jak jsi tu arogantní na lidi, co ti zdarma z vlastní vůle radí, asi raději komentovat nebudu.
To, že neznáš základy OS, který používáš, to je na opováženou, ale komentovat to taky nemá smysl.
To, že neumíš  vznést jednoduchý dotaz do googlu či jiného preferovaného vyhledávače, je jen tvůj problém...práce s informacemi je v dnešní době základ...

takže když dáš do googlu: how to install deb

na první stránce máš hned tento odkaz

https://itsfoss.com/install-deb-files-ubuntu/


PS: nikdo ti nebrání si zaplatit za předraženej apple bazmek a tu tiskárnu si tam zprovoznit do těch tvých 2 minut. Je možné, že to půjde a hladce (na 2. stranu tiskárna za 2 700,- a mac za 30 000,- ... ale jo, kup si to, to se fakt vyplatí  ;D ) A otevřeně ti můžu říct, že v posledních 2 měsících jsem v práci vypomáhal kolegům technikům, kde, a to mi věř, i blbý HP, který by mělo být na pohodu s PCL 5/6 driverama, je do těch Widlí fakt těžký nacpat, a to nemusí být ani extra starej bazmek). Vše chce trpělivost a vytrvalost a věř mi, že to tam prostě nějak narveš a ono to pojede.

Jo a jen tak mimochodem...to, že nejsou drivery pro aktuální systém...to si stěžuj u výrobce tiskárny...za to jakákoli linuxová distribuce nemůže, že výrobce neudělá drivery pro linux.
« Poslední změna: 04 Května 2020, 18:47:35 od macu »
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #13 kdy: 04 Května 2020, 19:27:28 »
Že pomáháte zdarma je hezké (smekám), ale smiřte se s tím že většina lidí, tady nechce studovat Ubuntu do hloubky a linux není jejich koníček! Dokonce si myslím že ho dost lidí i nesnáší, ale je to pro ně jediná schůdná varianta k Win, takže většina lidí chce Ubuntu především používat. A k tomu musí nazačátku překousat omezení s podporou hardware atd. Ale jakmile to jednou překonají tak po nějakých hlubších znalostech ovládání ani nevzdechnou. A pokud ano, tak až časem s tím jak pronikají hlouběji do systému. Chcete pomáhat, ale zároveň vás štve, že si to lidi nenajdou sami. Od nuly a z ničeho... já přesto hledal, o víkendu jsem na anglickém foru našel řešení jak zprovoznit dualboot na tom debilnim Aceru (to je i zadarmo předraženej bazmek). Takže někdy se mi povede vyřešit i složitá věc a pak se zaseknu na základní blbosti. Když vím že mám hledat instalaci .deb  tak to můžu zadat do googlu. Když nevím že mám hledat .deb, tak to tam jde napsat těžko


Widle jsou zoufalost a osobně je od Visty odmítám použít. Manželku widle trápěj dlouho, proto jsem se pro ní pustil do Ubuntu, které mi příjde fajn.  Potřeboval jsem rozchodit připojení k NAS a tiskárnu, víc od Ubuntu nepotřebuju. NAS jsem zvládl ale kvůli tiskárně nestrávim příští týdny samostudiem...
Jedu už 8 let na Macbooku a ten počítačít vypada a funguje stále jako novej. A to 2x spadl ze stolu a byl semnou měsíc v poušti. K tomu stále zdarma nové veze Apple softu. Takže otázku předraženosti neřeším, protože neexistuje... 
 
A tím bych to ukončil, protože je mi krajně nepříjemné žádat pomoc od někoho s kým se hádám. Že bych byl arogantní si nemyslím. Já se slušně rozloučil a vysvětlil důvody. To že někomu napíšu že mi je jeho oznámení o 35 vteřinách k hovnu, nepovažuji za nic špatného...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #14 kdy: 04 Května 2020, 19:55:27 »
Dovi - nechces si to precist vsechno poradne? Petertomasy uz to jednou napsal neprimo, ze pres Centrum SW a kdyz jsi si jel tu svou, tak na to reagoval, tak ze primo napsal, ze staci jen dvakrat kliknout, zadat heslo a trva to 35 sekund. A ty jsi si zase jel tu svou prednastavenou za kazdou cenu. Tak jsem to zopakoval a ty porad pokracujes s tou svou, bez jakekoliv sebereflexe, ze najit na netu jak instalovat deb balik by zabralo do minuty a do dalsi minuty instalace. Presto bylo porazeno, navedeno a je jen tvoje chyba, ze jsi to necetl pozorne ci nevnimal. A o to jde - ne o to, ze nejsi zkuseny a ze vse musis hledat ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #15 kdy: 04 Května 2020, 20:04:09 »
To je stále dokola. Co mi pomůže věta nainstaluj přes Centrum SW? Vy stále nechápete, že vám je to všechno jasné, ale na druhé straně sedí člověk, kterej netuší jak to nainstalovat přes Centrum SW...

Už to nemá cenu řešit... ubuntu šlo s disku. Představa že jakekoliv řešení problému hledám na forech v cizině, nebo naslepo v google mě opravdu neláká
« Poslední změna: 04 Května 2020, 20:22:47 od Dovi »

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #16 kdy: 04 Května 2020, 23:16:12 »

Citace
Už to nemá cenu řešit... ubuntu šlo s disku. Představa že jakekoliv řešení problému hledám na forech v cizině, nebo naslepo v google mě opravdu neláká


A to je právě ten přístup, který nás odlišuje....chceš informace, tak si je prostě musíš umět najít. Je jedno jaké...jestli chceš koupit nějaký produkt (je jedno, jestli elektronika, auta, jak opravit nějakou věc...) tak prostě hledáš a sháníš si informace. Bez znalostí prostě nic neuděláš. Dřív se hledalo v knihách, slovnících...dnes hledáme na netu...pohodlně, rychleji...jediné, co musíš umět, je správně položit dotaz...a to, že to hledáme "v cizině"? No asi proto, že naše země je tak malá, že výskyt daného "problému" se pravděpodobně najde více ve světě než v naší malé kotlině. A nebavím se jen o Ubuntu, to mi věř.

Citace
Co mi pomůže věta nainstaluj přes Centrum SW? Vy stále nechápete, že vám je to všechno jasné, ale na druhé straně sedí člověk, kterej netuší jak to nainstalovat přes Centrum SW...
Nezlob se, ale to, co jsi napsal je jen čirý alibismus....To je jak kdyby mi manželka řekla....Nasyp prací prášek do násypky a zapni pračku...Ale copak já vím, co to vlastně ta násypka je? Lol chlape, prober se....Pro to, abys něco znal a mohl to používat, tak si musíš přečíst manuál, zjistit si, jak to funguje...No a když ne tak se nediv, že to prostě nepracuje, protože sám nevíš, jak to ovládat....
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #17 kdy: 05 Května 2020, 06:14:05 »
Spociatku som s Dovi sucitil, ale cim dalej, tym viac mam pocit, ze ide o trolla. Ak sa vsak mylim, drzim mu palce s tym, macom, kedze v rodine zopar Applistov mam, cez ruky mi presli skoro vsetky stroje od MacBook Pro 2012 po poslednu generaciu s butterfly keyboard a za tolko problemov, co som riesil s macOS by sa ani Windows ME nemuselo hanbit.

Posledny problem co som riesil bol so starou HP tlaciarnou. iPad cez wifi tlacil, Ubuntu cez Wifi tlacilo, dokonca aj ten Windows 10 to zvladol, ale macOS ani tuka. Navyse v ramci pouzivatelskej privetovisti ziadnu chybovu hlasku nevypise, skratka len ziadnu stranku ne. Nakoniec to pouzivatel vzdal a dalej tlaci len cez iPad
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Dovi

  • Host
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #18 kdy: 05 Května 2020, 18:18:41 »
Nemyslím si že jsem troll. Pochopil jsem že Ubuntu není pro mě. Nehodlám trávit dlouhé večery učením a zkoumáním. Jsem člověk který chce počítač používat a né ho studovat. Zastávám názor že mi má počítač pomáhat a né já Pomáhat počítači.
Kdybych rozchodil tu tiskárnu, stal bych se běžným uživatelem grafického rozhraní a programů které jsou v Ubuntu předinstalované. Na to fakt nepotřebuju velké znalosti. Takže ano, naservírovat mi tu tiskárnu pod nos by mi pomohlo. Ale evidentně tu o takové uživatele nestojí. Na to jsem byl málo zapálenej a uvědomělej. Nekteří lidé tu hrabáním v počítači žijí. Já ne. Od začátku jsem v příspěvcích prosil a děkoval. Jestli někomu tady dělá problém poradit po lopaťe, tak já nikoho nenutil mi odepsat.
Debatu o Apple tady nemá cenu rozjíždět...
 

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace ovladače k Tiskárně Ricoh SP 150SUw (opraven název)
« Odpověď #19 kdy: 05 Května 2020, 18:29:59 »
Uz me to nebavi a tak naposledy:
Ono ti uz celkem z kraje bylo porazeno polopaticky - jenze ti to nedocvaklo, protoze jsi byl zaslepen svym prednastavenim a cestu si si zacal uzavirat sam. To se stat muze - nevim proc to nemuzes prijmout - nepochopeni? pycha?
Nikdo te tu nepranyruje - jen bylo udelano pro tebe maximum - byt s trochou ironie, kterou jsi si vsak vzhledem k predchozimu zaslouzil - a ty jsi nas pocastoval tak, ze uz to hranicilo s napadanim. No - a tak se na tebe sesypala kritika, kterou porad neprijimas. Tot vse - nic vice - nic mene ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.