Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lenovo Thinkpad X220  (Přečteno 11453 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Lenovo Thinkpad X220
« kdy: 08 Května 2020, 22:08:34 »
Máte někdo zkušenosti s Linuxem na tomto notebooku? Já jsem si ho koupila za super peníze, není to pracovní notebook ale vlastně na hraní (ne her), na domácí použití, do postele a tak. Na práci mám MacBook a výkonné desktop PC, takže není zase takový problém, když si prostě budu hrát. Ale potřebovala bych vědět jestli funguje veškerý HW, který tento notebook má, tedy včetně čtečky otisků prstů pro přihlášení do systému a nejlépe i TPM chip pro šifrování disku. Teď mám na něm nainstalované Windows 10 Pro a třeba ta čtečka otisků prstů pro přihlášení je úplně super. To samé šifrování disku (BitLocker aktuálně). Nejde mi o ochranu před FBI a podobně, ale pro případ krádeže aby se k datům nedostal zloděj. A odemykání šifrovaného disku v Linuxu je standardně dost složité a nepohodlné, před spuštěním systému tak bych chtěla využít TPM chip (OS by na něm byl jen jeden, žádný dualboot).

Na notebooku je UEFI a mám nastaveno UEFI only, legacy režim nastavovat nebudu. Notebook má touchpad a trackpoint, funguje obojí? Wifi, ethernet, spolupráce s dokovací stanicí, čtečka karet, světýlko, webkamera, prostě všechny ty věci které tam jsou? Beru to jako možnost se konečně Linuxu plnohodnotně věnovat na jednom ne-kritickém počítači a třeba zjistit, že mi může nahradit Windows i na pracovním PC (hry asi ne, ale to by mohl stále řešit dualboot).

Moc díky.

PS: Linux s KDE je moje volba, Gnome je moc omezené, XFCE je vzhledově jak z minulého století a KDE mi přijde, že toho umí nejvíc a celkově je nejdál. A distro buď KDE Neon, Kubuntu nebo Manjaro.
« Poslední změna: 09 Května 2020, 12:41:43 od Abby »

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Lenovo Thinkpad X200
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2020, 09:39:14 »
Vseobecne Thinkpady mavaju skvelu podporu v Linuxe, napr. ja mam X1 Carbon (Gen 3) a funguje na nom vsetko od citacky prstov po dotykovu obrazovku. Aku generaciu toho X200 mas? X220, 240,....?
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X200
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2020, 12:41:26 »
Aha, chybička se vloudila, mám X220 :) Upravím to.
« Poslední změna: 09 Května 2020, 12:45:13 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2020, 16:20:52 »
Tak Abby zase zaperlila, tak mi to nedá reagovat trochu uštěpačn:
Citace
jsem si ho koupila za super peníze
Žádné Lenovo není za dobré peníze.

Bohužel i co se týče spolupráce s Linuxem, tak Lenovo patří k těm nejproblematičtějším. Ale možná, že řada ThinkPad je vyjímka, když to tvrdí Tylnesh.

Citace
Linux s KDE je moje volba, Gnome je moc omezené, XFCE je vzhledově jak z minulého století a KDE mi přijde, že toho umí nejvíc a celkově je nejdál. A distro buď KDE Neon, Kubuntu nebo Manjaro.
Takže jsi si vlastně určila 3 distra, tak proč si je rovnou nevyzkoušíš?

Jinak prostředí jsou modifikovatelná a opravdu po troše úprav třeba xfce nemusí vypadat jako z minulého století. A jak už jsem psal - s hezkým tématem a s Compizem si graficky téměř nezadá s KDE.
A když se kouknu na nynější témata - hlavně ikon - co teď je v módě, tak mi to všechno připadá jak omalovánky pro děti nebo pro infantilní paničky. Zatím jsem neviděl, v tomto ohledu, graficky nic zdařilejšího, než téma ve Win7. Téma ve Win10 a některá témata pro Lin asi tím inspirovaných - (druhá móda témat) jsou zase jak z koncentráku.
Bohužel jsem si všiml, že stáhnu-li si jakýkoliv motiv ikon a to i zařazený přímo ve skupině pro xfce, tak na 18.04 se nenačte - asi došlo k nějaké změně ...
« Poslední změna: 09 Května 2020, 16:40:58 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2020, 16:40:16 »
Tvůj názor, nicméně když srovnám Lenovo s Dell, HP nebo Acer, tak je o třídu jinde. Takže ano, je za super peníze, je kvalitní, ve Windows perfektně funguje, je lehoučký a na to, že to má zastaralý Sandy Bridge tak má bezva výdrž baterky. Takže své názory si prosím nech pro sebe a piš jen fakta, děkuji.

Co se týče spolupráce s Linuxem, tak podle dotazů na Googlu patří Lenovo mezi nejméně problémové, takže opět, když neznáš fakta, nech si své domněnky pro sebe, na ty nejsem zvědavá, zajímají mě opravdu pouze fakta, ne subjektivní názory.

Proč je rovnou nevyzkouším? Třeba proto, že mám nějaký požadavek, tady je diskusní fórum o Linuxu a je tu spousta lidí se zkušenostmi. A já opravdu nechci po pár hodinách zjistit, že třeba nefunguje čtečka otisků prstů nebo že použití TPM chipu je nemožné. Proto jsem to napsala tak jak jsem napsala, ty odpovídáš na něco úplně jiného.

Co se týče prostředí, nejde jen o vzhled, který je navíc subjektivní (ty nazýváš moderní hezké prostředí hanlivě "omalovánky", mě se líbí a naopak se mi nelíbí zastaralé ošklivé prostředí typu XFCE), hlavně jde ale o funkčnost a ta je v XFCE dost tristní, vůbec to neumí moderní věci a třeba škálování je vysloveně vtipné (100% a 200%? K smíchu).
Že ty jsi neviděl zdařilejší téma než Windows 7 je opět subjektivní, za mě jsou Windows 7 hnusné, Windows 10 jsou hezčí a přehlednější i když k dokonalosti jiného OS jim i tak hodně chybí. Hlavní chyba je, že se neustále mění zatímco ten jiný OS je prakticky stejný a přitom moderní a hezký. KDE je také hezké, umí spoustu věcí, o kterých se XFCE (a i modernímu Gnome) může jen zdát a umožňuje vybrat si jak to bude vypadat.

Jinak tedy když už jsi toho napsal tolik, jaká je odpověď na mou první otázku? Tu jsem tam totiž při veškeré snaze nenašla.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2020, 17:19:27 »
Co se týče spolupráce s Linuxem, tak právě na mnoha fórech jsou stížnosti a vyjádření velmi zkušených uživatelů, kteří hovoří o opaku - takže fakta. Nicméě jsem připustil, že tato modelová řada na tom může být lépe.

Co se týče kvality Lenovo, tak to jsi mě rozesmála, protože to jsou nejporuchovější šmejdy s největším počtem reklamací - to ti můžu odpřísahnout jak jako bývalý prodejce, tak ještě lépe jako mnohaletý servisák - ještě tvrdší fakta.
Tam kde kdysi Acer začínal, tam je dnes Lenovo a Acer bych si koupil radši. Po letech zkušeností ze servisu ( a nejen mých osobních) mi Lenovo a Canon nesmí do baráku.
Ještě více mě rozesmálo stavění snad nejhorších strojů nad Dell a HP, které jsou de facto absolutní špička s nejvyšší mírou spolehlivosti - a to je jeden z důvodů, proč se firmy na repasy více soustředí právě na tyto 2 značky.
Takže Lenovo není o třídu jinde, ale asi o 3 třídy níže, aby to bylo přesnější.

Ne - odpovídám relevantně a na tvou první otázku jsem tak už odpověděl - pokud přihlédneme k tomu, že tento notebook z tak malé komunity nejspíš bude mít možná jeden člověk, který určitě nezkoušel úplně všechna distra a v okamžiku, kdy jsi si vlastně zúžila okruh na distra 3, tak je to z tvé strany obrovská nesoudnost. Tedy odpověď ti zopakuji:
PROČ SI TY 3 DISTRA NEVYZKOUŠÍS?

S tím vzhledem s tebou víceméně souhlasím - je to otázka subjektivní, ale stejně tak i objektivního nevkusu - což ovšem lidé, bez estetického cítění pochopit nemohou -  a těch je hromada a proto kupují na aukcích předražené mazanice a matlalové se nazývají umělci ...
A že jsou Win10 přehlednější - tak to jsi snad jediná, kdo si to myslí - ale nejspíš to nemyslíš vážně - všichni si všimli, že je to dost schizofrenní a kostrbaté - jeden z důvodů, proč sice mírně, ale roste podíl Linuxu.

Co se týče funkčnosti, tak tě na jednu stranu chápu - každý má své potřeby a také mě štve, jak je všechno nekoncepční /nedotažené a také jsem náročný, ale co ty máš  za kvantitu i kvalitu požadavků, to rozhodně není běžné a v dokonalém světě holt nežijeme ... Naopak - díky hlouposti a nevkusu v čímdál horším a ošklivějším ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2020, 19:13:28 »
Lenovo a Canon? LOL :D Lenovo budiž, osobně znám zblízka dlouhodobě pouze Apple. Ale Canon? Nejlepší zrcadlovky a objektivy na světě? :D :D :D No dobře...

Moje požadavky nijak nevybočují z řady běžných lidí, kteří s počítačem pracují (tedy nepoužívají ho pouze na Facebook, Instagram a maily). Většina lidí nepracuje v Linuxu, ale ve Windows a na Macu a holt tyhle dva systémy jsou trochu dál. A když bych chtěla z vlastního rozhodnutí používat Linux víc než na FB a IG, tak to prostě nejde...

Jinak tedy jak se dozvím, jestli jsou moje požadavky splnitelné? Předpokládám, že všechno fungovat bude, ale fakt nechci zkoušet, jestli funguje čtečka otisků a TPM, zvláště když nastavení šifrování disku není tak triviální jako na Macu a Windows, kde to stačí jen z běžícího systému zapnout a ono se to postará o zbytek včetně onoho TPM chipu. Zkoušela jsem jednou šifrování v Linuxu, přes jaký LUKS nebo jak se to jmenovalo a bylo to nepoužitelné, nejen že se to muselo zapnout při instalaci, navíc to vyžadovalo heslo PŘED :O spuštěním systému a další heslo pro přihlášení do GUI a ještě ke všemu se to dalo vypnout jenom formátem, to není zrovna user friendly... Proto se ptám dopředu než zbytečně ztratím cenný čas. A už jen diskuzí s tebou jsem ztratila tak půl hodiny jen odpovídáním na věci, které se netýkají otázky.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2020, 19:32:56 »
Tak nefotím - bavím se o PC světě - ale podle toho, jaký má Canon přístup ke kvalitě materiálů a výrobků a dokonale vyladěná kurvítka na 3 měsíce po záruce, tak bych si ani ten foťák od nich nekoupil.
A že jsou to nejlepší na světě - pokud si pamatuji, tak profesionálové zrovna Canon až tak moc nepoptávali ...
Ale ty se ptáš opravdu na věci, kde je mizivá pravděpodobnost, že ti to někdo řekne, protože ten typ ntb málokdo má notabene s Linuxem a s tebou vybraných distribucí možná nikdo a ne všichni potřebují TPM a čtečku otisků prstů (přece nenechám nějaký korporace, aby měly moje otisky a prodali je Čínské vládě nebo hůř těm americkým fašounům) - leda by jsi zkusila nějaké fórum v USA nebo Číně.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2020, 19:39:29 »
No, kurvítka, mám 450D 14 let a stále funguje jako za mlada. A co se týče profíků, dělí se na uživatele Canonu a Nikonu (+ pár zoufalců s Alfou) a většinou vidíš bílé objektivy. Víc k tomu nemám co dodat.

A co se týče toho, že by korporace měly otisky prstů, ty mě dneska fakt bavíš, takhle jsem se už dlouho nezasmála :D :D :D Něco si o tom nejdřív zjistit než budeš plácat takové zhovadilosti. A američtí fašouni? To už je jen třešnička na dortu :D :D :D

No, vidím, že jen zbytečně ztrácím čas... Tak díky za radu.

4others: pokud máte odpověď na mou otázku, prosím, off-topic diskuze nemá cenu. Opravdu mě nezajímají subjektivní a tím méně paranoidní názory. Jen bych ráda odpověď na mou otázku. Děkuji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2020, 20:01:34 »
Ten kdo považuje známou a už ani nikým netajenou realitu za konspirace a paranoiu je dost mimo - ale to je bohužel většina populace, neboť IQ i zdravý rozum klesá ...
Něco si možná o tom zjisti ty - o světě a lidech vůbec ...
A ano - to se ti snažím naznačit a vysvětlit od začátku, že s tímto nesoudným až drzým dotazem ztrácíš čas, neboť je pravděpodobnost 1/1000 promile, že ti někdo vůbec může odpovědět. Ale asi máš nějaký problém s chápáním, přestože jsi velice inteligentní. Ale dost zaslepená a zahlušená - a to ti brání chápat věci v souvislostech ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2020, 20:35:30 »
No comment. My time is expensive.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2020, 20:55:46 »
Kdyby to zajímalo ještě někoho, dostala jsem odkaz na jednom zahraničním fóru, kde se nezabývají irelevantními blbostmi, ale odpovídají k věci.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Lenovo_ThinkPad_X220

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #12 kdy: 09 Května 2020, 21:06:50 »
No vidíš - nakonec jsem ti poradil dobře - podívat se někde jinde, kde je větší šance. I když mám pocit, že za tu dobu by jsi to minimálně v jednom distru měla všechno odzkoušeno ;) Arch wiki je jedna z nejlepších - možná úplně - studnic podrobných informací a návodů.
Ale pochybuji, že přejdeš na Arch - myslím, že je úplně mimo tvou filtraci :D - ale orientačně víš, že by to na Deb-base fungovat mohlo a teď si to stejně budeš muset vyzkoušet na svém vyvoleném distru ...
... co k tomu dodat - Your Time is expensive - Republica Banana ...
« Poslední změna: 09 Května 2020, 21:08:40 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
HW
« Odpověď #13 kdy: 10 Května 2020, 08:10:05 »
Diskusi jsem jen prolétnul. K hardware. Je fakt, že z mé zkušenosti u servisu Lenovo lapťopy vůči například HP a Acer, byly poruchovější, hlavně kolem roku 2010 (Lenovo nemělo ještě oficiální zastoupení pro ČR). Údajně nezvládli technologii bezolovnatého pájení (zpravidla se projevilo až po záruce), měnily se celé MB. Ale zase například u Acer před 20 roky několik roků praskaly panty. Ač u nás nejsou asi moc prodávány, tak největšími držáky byly Fujitsu. Ale jde jen o průměr, jednotlivé typy/řady mohou vybočovat a hodně. Nehodnotím podporu v Ubuntu. ThinkPad bývaly hodně oblíbené u nás, ale ještě produkované IBM. Ke konci je vyráběl asi někde jiný, než značka byla předána postupně Lenovo.
« Poslední změna: 10 Května 2020, 09:05:59 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #14 kdy: 10 Května 2020, 10:52:33 »
Fujitsu mivaly dva zasadni neduhy - ultratenke plosne spoje - tedy s nizsi odolnosti proti mechanickemu poskozeni a nekvalitni kondenzatory. Ale porad bych jim dal prednost oproti Lenovo. Acer v dobe, kdy zacinal tak to byly strasny krapy a zrovna Lenovo (temer cerstve odkoupene od IBM) bylo skoro na vrcholu. Pak se Acer hodne zvedl a pro nizsi tridu na levne smejdy vytvoril filialku eMachine, ktera po nejake dobe zmizela z trhu. Mezitim Lenovo slo cimdalvic dolu, az k novodobe nejhorsi mozne volbe pro vyber PC.
Jinak argumentovat 14let staryym fotakem neni uplne relevantni, nebot tenkrat se veci delali opravdu kvalitneji, nez prave takove firmy jako treba Canon podlehly te nenasytne filozofii maximalizace zisku za kazdou cenu na ukor vyroby s tim, ze lide jsou na znacku zvykli a stejne ji budou kupovat ... Ale delaj to temer vsechny firmy - jenom zrovna Canon a Lenovo jsou takove vyrazne exemplarky ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #15 kdy: 10 Května 2020, 10:53:43 »
regine: jenže tady vůbec nejde o to jestli a jak jsou Lenovo kvalitní, tady jde o to jestli na Thinkpadu X220 bude fungovat veškerý HW. To Ventero to takhle zaplevelil a já se odpověď nedozvěděla. Nakonec jsem na zahraničním fóru zjistila že funguje všechno včetně čtečky otisků, akorát nastavení té čtečky není tak jednoduché jak by mělo být. Co jsem ale nezjistila tak jak použít TPM chip na šifrování disku, tak jako to dělá BitLocker a FileVault.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #16 kdy: 10 Května 2020, 11:12:56 »
Tim plevelem byl uz samotny dotaz - coz vlastne dalsim vyvojem si po castech sama potvrzovala. A sama jsi se chytla toho, co tam bylo spise nevazne, nez te stati, kterou jsem ti vysvetloval gro teto zalezitosti a mych reakci z toho vyplyvajicich. Ale nechme toho uz - neni treba budovat nepratelstvi - to umi kazdej primitiv a to my tady nejsme ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #17 kdy: 10 Května 2020, 11:41:36 »
V kdysi mnou uživané Fedora, asi není problém:
https://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/ibm-lenovo/lenovo-thinkpad-x220-nyd2smc
O šifrování disku není zmínka, asi málo požadováno uživateli. Jen vím z minulosti, že TPM je použitelné pod Windows a na linux platformách se problém obcházel použitím Windows-oddílem. Na Linux jde asi o drbání levou rukou za pravým uchem.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #18 kdy: 10 Května 2020, 12:45:18 »
Ale nechme toho uz - neni treba budovat nepratelstvi - to umi kazdej primitiv a to my tady nejsme ...

V tomhle s tebou plně souhlasím. Ale jinak můj dotaz byl legitimní a jak se ukázalo jinde, tak odpověď není nijak složitá.

V kdysi mnou uživané Fedora, asi není problém:
https://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/ibm-lenovo/lenovo-thinkpad-x220-nyd2smc
O šifrování disku není zmínka, asi málo požadováno uživateli. Jen vím z minulosti, že TPM je použitelné pod Windows a na linux platformách se problém obcházel použitím Windows-oddílem. Na Linux jde asi o drbání levou rukou za pravým uchem.

Skutečně není problém, zkusila jsem live Manjaro KDE a opravdu funguje všechno. Takže teď ještě počkám až mi dorazí druhé SSD (mSATA), na které Manjaro nainstaluju (nechám si tam i Windows 10, pro jistotu). Ale co se týče šifrování, tak většina lidí v mém okolí šifrování disku používá, ať už na Macích (který to nabídne hned po instalaci) tak i na PC ve Windows. Ono nejde ani tak o to schovat data před CIA, FBI nebo třeba BIS, jde o to, aby se nikdo neoprávněný nedostal k datům v případě krádeže. A právě díky TPM chipu je to velice jednoduché, jak ve Windows tak na Macu, stačí prostě jen zapnout šifrování (BitLocker resp. FileVault), klíče se uloží do TPM chipu a stačí se pak jen normálně přihlásit do systému (heslo, otisk prstu - mimochodem i když je čtečka na Lenovu stará a primitivní oproti mému MBA, kde stačí prst jen přiložit na zapínací tlačítko, tak funguje spolehlivě, akorát se tím prstem musí přejet). Nastavit čtečku v Manjaro se ukázalo nakonec celkem jednoduché, je potřeba doinstalovat app zmíněnou v odkaze, ale to šifrování, to je oříšek. Navíc když se musí nastavit v instalátoru a později to není možné (i když nechápu proč, když vidím na dvou jiných systémech, že to není problém a na SSD to ani netrvá dlouho).

Mimochodem, na desktopu mám BitLocker taky aktivovaný, Ryzen má TPM přímo v sobě. O Macu ani nemluvě, FileVault jsem používala ještě na HDD, kde docházelo ke zpomalení, ale bezpečnost především. Ostatně telefon mám šifrovaný automaticky (mám pocit, že to Apple zavedl hned ve druhé verzi iOS) a když jsem měla Android, tak Sony taky šifroval automaticky (SD kartu volitelně, samozřejmě zapnuto), Samsung taky, horší to bylo s čínskými šmejdy (Xiaomi, Huawei), které to měly vypnuté. Ale je přece normální si chránit svoje data, zvláště když existují zloději. Proto mě překvapuje, že v Linuxu je to tak složité a že obvykle paranoidní linuxáci nešifrují.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #19 kdy: 10 Května 2020, 16:08:38 »
Tak v Linuxu je vlastni sifrovaci mechanismus a muzes si to zvolit rovnou pri instalaci.
A pak take existuji souborove formaty, ktere sifrovani podporuji primo.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #20 kdy: 10 Května 2020, 17:29:20 »
Jasně, ale co když chci zašifrovat už existující instalaci? Jinak můj SSD má podporu HW šifrování, na X220 je možné zadat heslo v UEFI a tím se to HW šifrování zapne (jestli jsem to dobře pochopila), ale to je právě to, co nechci, zadávat dvakrát heslo jen proto, abych mohla spustit systém a přihlásit se do něj.

Mimochodem, to bych nevěřila, že je snazší nainstalovat a nastavit nepodporovaný Hackintosh než podporovaný Linux... Jediné co mi chybí k dokonalosti je wifi a ta už je na cestě, jen z Číny asi půjde dost dlouho... A mSATA SSD pro dualboot. Ale je až neuvěřitelné, že nepodporovaný macOS určený pro Macy funguje lépe než moderní podporovaný Linux, který má 100% podporu pro X220.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #21 kdy: 10 Května 2020, 21:51:23 »
myslím, že když to ten linux umí zašifrovat během instalace, tak by to mohl umět i po ní. Jen je třeba zjistit, jaká utilita to dělá a jak ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo Thinkpad X220
« Odpověď #22 kdy: 10 Května 2020, 22:59:25 »
Právě, zjistit to, to je oč tu běží. Mě se to najít nepodařilo a to ani v Arch Wiki, kde je snad všechno a jde nejspíš o nejlépe udržované zdroje k Linuxu. A je to často použitelné i pro jiné distribuce než jen Arch a jeho deriváty (třeba Manjaro nebo dříve Antergos než zanikl).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.