Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM  (Přečteno 3615 krát)

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« kdy: 14 Května 2020, 20:07:41 »
Dobrý den, mohl by jsem poprosit o radu . Od roku cca 2010 používám linux, nejdříve ubuntu 10.04 a když přešlo na unity, začal jsem používat Xubuntu. Již s předposlední LTS xubuntu verzí  se mi zdál počítač pomalejší a častěji se vyskytovaly pády systému. Od poslední verze, kterou mám nyní nainstalovanou 18.04 je počítač ještě pomalejší, pády systému sice již nejsou, ale je pomalé načítání web stránek atd. ... .  Nejprve jsem pomalost obhajoval tím,  že již nemám úplně nejnovější hardware. Někde jsem však nyní četl, že tyto problémy s výkonem bych teoreticky mohl mít Ubuntu, ale v žádném případě ne systém Xubuntu, které je považován za tzv. lightweight systém.
Když naběhne systém a ještě nic nespustím,  RAM již jede na 38%, k tomu když spustím Operu,  tak mám během chvíle úplně zahlcené RAM. Snažím se hned poté vše přesunout do swapu, ale je to zdržovačka.  Pravda je, že jsem byl zvyklý mít vždy naotevítáno několik panelů. Dříve v minulosti, to však nebyl takový problém jako nyní u poslední  18.04 LTS distribuce. U mozily je to s výkonem trochu lepší, ale upřednostnuji poslední dobou Operu a tam to má velkou spotřebu RAM.
Mám sestavu Intel i3, 2.4 ghz, 4GB RAM. 
Píši o radu právě proto, že jsem četl, že Xubuntu by mělo jet i na 512 MB RAM strojích. Já mám 4Gb RAM. Je tedy prosím pěkně normální, že už jen při spuštění systému jedu na 38% výkonu? Pravda, pár miniaplikací již běží- jako počasí na panelu, hodiny a nějaké drobnosti. Zdá se mi však, že 38% na samotný systém je dost, když mám 4 GB RAM - to znamená asi 1.45 GB RAM z celkových 4GB jen na běh systému a přitom v system requirements pro Xubuntu 18.04 je psán požadavek 512 MB RAM. Když potom spustím ještě operu a otevřu pár oken, začne se mi systém sekat. Mám dual boot a ve Win  vše jede krásně hladce. Win tam mám již řadu let, vždy jen obměnuji linuxy po skončení podpory LTS. Dokonce se winy načtou za pár vteřin a Xubuntu nabíhá asi 2 minuty(vždy tak bylo).  Pamět v compu je v pořádku, je projetá memory 86tkou. Mohl by mi někdo poradit, kde je zakopaný pes, případně jestli je to normální, že jede system xubuntu již po zapnutí na 38% z celkových 4gb ram? Opakuji, že jsem četl, že u ubuntu by to odpovídalo, ale v žádném případě tato hodnota neodpovídá u xubuntu.  Případně prosím o co nejjednodušší radu, jsem spíše pouhý uživatel linuxů:)), děkuji a přeji hezký den:)
« Poslední změna: 14 Května 2020, 21:24:31 od giero »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #1 kdy: 14 Května 2020, 21:03:22 »
Zkusil jsem teď ve virtuálním počítači s 1 GiB RAM (při 512 MB se ani nerozbalil instalátor) nainstalovat Xubuntu 20.04 a moje výsledky spotřeby paměti jsou následující:

po spuštění — zabráno 600 MiB RAM (tzn. cca 60 %)
otevřel/a jsem Firefox — 800 MiB RAM
otevřel/a jsem v něm Wikipedii — 800 MiB RAM + 50 MiB swapu
otevřel/a jsem v dalším tabu YouTube — 850 MiB RAM + 130 MiB swapu
otevřel/a jsem na YouTube video — 815 MiB RAM + 200 MiB swapu

Takže takové hodnoty jsou v dnešních systémech normální. Ve skutečnosti to ještě poroste s některými nainstalovanými balíčky.

Zakopaný pes je nejspíš v té Opeře, také bych podezříval/a málo výkonný procesor. Víc mě nanapadá. Jakou máš verzi Windows?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #2 kdy: 14 Května 2020, 21:07:41 »
Na skoro stejne konfiguraci provozuji Xubu 18.04 k plne spokojenosti celkem svizne.
Ze se stranky casto nacitaji pomaleji je dane tim, ze ty stranky jsou cimdalvic pitomeji udelane a preplacene. Pouzivam Firefox a ujde to.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #3 kdy: 14 Května 2020, 21:47:28 »
Zkusil jsem teď ve virtuálním počítači s 1 GiB RAM (při 512 MB se ani nerozbalil instalátor) nainstalovat Xubuntu 20.04 a moje výsledky spotřeby paměti jsou následující:

po spuštění — zabráno 600 MiB RAM (tzn. cca 60 %)
otevřel/a jsem Firefox — 800 MiB RAM
otevřel/a jsem v něm Wikipedii — 800 MiB RAM + 50 MiB swapu
otevřel/a jsem v dalším tabu YouTube — 850 MiB RAM + 130 MiB swapu
otevřel/a jsem na YouTube video — 815 MiB RAM + 200 MiB swapu

Takže takové hodnoty jsou v dnešních systémech normální. Ve skutečnosti to ještě poroste s některými nainstalovanými balíčky.

Zakopaný pes je nejspíš v té Opeře, také bych podezříval/a málo výkonný procesor. Víc mě nanapadá. Jakou máš verzi Windows?


Díky za odpo.,  takže jsi se s tolika naotevíranýma tabama dostal na podobné hodnoty jako já, akorát že já mám tyto hodnoty jen při pouhým naběhnutí systému. Což je u tebe celkem slušné. Je to dáno tím, že když mám 4GB RAM, tak si to ten počítač rozloží na více místa?   Pravda je, že nějaké balíčky nainstalovány také mám. Znamenalo by to teda, že mi jede systém víceméně v " normě"? :))
Co se týče procesoru i3 -2.4 Ghz, tam výkyvy směrem nahoru nevidím. Hodnoty při spuštění čehokoliv, nepřesáhnou 15%, a v klidu, když naběhne systém, tak se pohybuje hodnota pouze od 3%- do 6 %. Spíše to RAM mě trochu trápí.

Windows mám staré 8, nebo 8.1, už je ani nepoužívám, tam mě totiž už řadu let pro změnu trápil problém s aktualizací. Vždy se to několik hodin aktualizovalo a potom to napsalo: aktualizace se nepodařilo zavést- navracení do původního nastavení. Takže dalších několik hodin. Vždy mě to stálo celkem 20 hodin zablokovanýho počítače kvůli aktualizacím a výsledek O.  Takže win používám jen občas, protože nemají aktualizace. Prý tyto problémy s aktualizacema a s navracením systému 8čky prý měly často. Ale jinak jedou svižněji než to nové xubu.
« Poslední změna: 14 Května 2020, 22:33:44 od giero »

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #4 kdy: 14 Května 2020, 22:00:11 »
Na skoro stejne konfiguraci provozuji Xubu 18.04 k plne spokojenosti celkem svizne.
Ze se stranky casto nacitaji pomaleji je dane tim, ze ty stranky jsou cimdalvic pitomeji udelane a preplacene. Pouzivam Firefox a ujde to.

A nakolik procent ti jede RAM, jen když necháš naběhnout čerstvě systém?  aniž by jsi cokoliv spouštěl- hlavně ne prohlížeč.

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2020, 22:24:44 »
A ještě by jsem se rád zeptal, lze zadat nějaký příkaz do terminálu, díky kterému se mi začnou odkládat data do swapu dříve než se mi RAM zcela zaplní?   Většinou to zatím dělám "spartánsky" tak, že před započetím nějaké delší osobní práce na PC otevřu nějaké webové stránky, které jsou náročné na pamět, nechám to cca 10 minut na nějakém videu čímž vybičuji RAM na maximum, až se mi vždy začne sekat celý systém a zárověn počítač přesouvá data z RAM do SWAPU.  Potom shodím prohlížeč, RAM spadne pod hodnotu, která je při zavedení systému- někdy i na 12%. A potom už celý den pracuju v pohodě a svižně na počítači.  Chtěl by jsem se zeptat, zda- li existuje nějaká jednodušší cesta, aby se mi do SWAPU přesouvala data už např. při dosažení 50% kapacity mé RAM? Abych nemusel uvolnovat RAM výše popsaným způsobem, tím že jí nejdříve musím nechat zcela zaplnit, aby počítač začal přesouvat data do SWAPU.   Díky za odpo:)
« Poslední změna: 14 Května 2020, 22:31:50 od giero »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #6 kdy: 14 Května 2020, 23:09:40 »
Otazka je, jestli zobrazeni vyuziti RAM je ciste nebo je tam zapoctena rezervace pro cache - to se pak jevi jako celkem velka hodnota.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2020, 23:21:36 »
A ještě by jsem se rád zeptal, lze zadat nějaký příkaz do terminálu, díky kterému se mi začnou odkládat data do swapu dříve než se mi RAM zcela zaplní?   Většinou to zatím dělám "spartánsky" tak, že před započetím nějaké delší osobní práce na PC otevřu nějaké webové stránky, které jsou náročné na pamět, nechám to cca 10 minut na nějakém videu čímž vybičuji RAM na maximum, až se mi vždy začne sekat celý systém a zárověn počítač přesouvá data z RAM do SWAPU.  Potom shodím prohlížeč, RAM spadne pod hodnotu, která je při zavedení systému- někdy i na 12%. A potom už celý den pracuju v pohodě a svižně na počítači.  Chtěl by jsem se zeptat, zda- li existuje nějaká jednodušší cesta, aby se mi do SWAPU přesouvala data už např. při dosažení 50% kapacity mé RAM? Abych nemusel uvolnovat RAM výše popsaným způsobem, tím že jí nejdříve musím nechat zcela zaplnit, aby počítač začal přesouvat data do SWAPU.   Díky za odpo:)

Propána - a co takhle si zjistit, CO tu RAM teda žere? (pomocí htop).  :-\

A chování swapování nastavíš úpravou swapinnes:
Na konec souboru /etc/sysctl.conf
přidej řádek
Kód: [Vybrat]
vm.swappiness=90
A restartuj. Systém pak začne swapovat už při zaplnění RAM na 10%.

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #8 kdy: 15 Května 2020, 00:48:12 »
Otazka je, jestli zobrazeni vyuziti RAM je ciste nebo je tam zapoctena rezervace pro cache - to se pak jevi jako celkem velka hodnota.

Je a prosím jak to zjistím, případně kdyby tam  byla zapoctena ta rezervace pro cache, dá se s tím něco dělat pro zlepšení rychlosti počítače, nebo to je dané natrvrdo?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #9 kdy: 15 Května 2020, 10:06:07 »
Mas tam SSD nebo HDD a jaky z tech OS na cem?
Jakou mas grafickou kartu?
Podival jsi se na to vyuziti te pameti, jak psal Juwa? Dej sem do kodu ten vypis.
Taky by mohlo byt zajimave rozvrzeni oddilu - spust gparted, ve volbe zobrazit zatrhni informace o disku a dej sem snimek, popr. snimky, pokud mas vice disku.
(Alt+PrtScr)

To s tim swapem nedelej - to je spise kontrafunkcni v tomto pripade.

Domu se dostanu nejspis az v nedeli k veceru, tak se na to pak mrknu, jak se v ohledu RAM chova Xubu u me. Dneska se budu moct max. podivat, jak to bude vypadat v live.

Mas 4GB RAM a jestlize system cerstve zabira 38% - i kdyby na cisto (bez cache), tak stale zbyva dostatek pameti pro bezproblemovy chod tohoto systemu. Kam tim mirim - pokud se zda Xubu pomale, tak problem s temer absolutni jistotou s timto nesouvisi primo.




« Poslední změna: 15 Května 2020, 17:09:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #10 kdy: 15 Května 2020, 17:08:46 »
Takže jsem teď zapnul PC Xubuntu 18.04.4 - kernel 4.15.0-88 @ core i3-2120 3,3GHz - 4GB RAM - GeForce 210 proprietal - HDD průměrná rychlost 90MB/s:
Náběh OS včetně manuálního výběru v grub-menu a přihlášení 45s do plné pohotovosti (bez proprietalních driverů rychlejší).
Zatížení po startu stabilně: CPU 3% RAM 9%.
Firefox 1 záložka tyto stránky a psaní tohoto příspěvku + 1 startovací záložka: CPU do 6% RAM 17%.
Firefox 5 aktivních záložek - Tato stránka se psaním příspěvku, Youtube přehrávané video 720p, Seznam.cz, Fórum LM, Chip.cz:
CPU 20-30% RAM 30% stabilně.
Takže jak jsem psal - je to o stavu tvé instalace a problém je komplexnější - něco ti systém zpomaluje a žere RAM. Neaktualizoval jsi na novější xfce? Nemáš nainstalované nějaké utility jako preload, prelink? To by vysvětlovalo tu RAM, ale zase by to mělo být rychlejší. Ale nevím, jestli tyhle utility fungují i pod systemd - zdá se že ano.

Doplnění cca 1 hod. Seznam.cz a brouzdání po různých odkazech z této stránky - max 2 záložky zároveň: RAM na stabilních 31% po vypnutí Firefox okamžitý pokles na RAM 10%.
« Poslední změna: 15 Května 2020, 17:46:06 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #11 kdy: 15 Května 2020, 18:31:09 »
Takže jsem teď zapnul PC Xubuntu 18.04.4 - kernel 4.15.0-88 @ core i3-2120 3,3GHz - 4GB RAM - GeForce 210 proprietal - HDD průměrná rychlost 90MB/s:
Náběh OS včetně manuálního výběru v grub-menu a přihlášení 45s do plné pohotovosti (bez proprietalních driverů rychlejší).
Zatížení po startu stabilně: CPU 3% RAM 9%.
Firefox 1 záložka tyto stránky a psaní tohoto příspěvku + 1 startovací záložka: CPU do 6% RAM 17%.
Firefox 5 aktivních záložek - Tato stránka se psaním příspěvku, Youtube přehrávané video 720p, Seznam.cz, Fórum LM, Chip.cz:
CPU 20-30% RAM 30% stabilně.
Takže jak jsem psal - je to o stavu tvé instalace a problém je komplexnější - něco ti systém zpomaluje a žere RAM. Neaktualizoval jsi na novější xfce? Nemáš nainstalované nějaké utility jako preload, prelink? To by vysvětlovalo tu RAM, ale zase by to mělo být rychlejší. Ale nevím, jestli tyhle utility fungují i pod systemd - zdá se že ano.

Doplnění cca 1 hod. Seznam.cz a brouzdání po různých odkazech z této stránky - max 2 záložky zároveň: RAM na stabilních 31% po vypnutí Firefox okamžitý pokles na RAM 10%.

Tak to ti jede pěkně. Takto rychle mi nejela už ani poslední distribuce xubu 16.04.  Už minule jsem měl podobné problémy jako nyní.
Jinak vědomě jsem neinstaloval nic jako preload, prelink. Co se týče novější xfce je možné že se mi to tam dostalo s aktualizačníma balíčkama, jestli mám teda novější? A to se dá zjistit, jestli mám novější xfce? Vědomě jsem ale nic neinstaloval. Pouze pravidelně povoluji aktualizace systému.
Jinak ta konzumace RAM je i včetně Cache, jsem ted zjistil. Ale asi je to pořád hodně. že? V klidu pouze při běžícím systému bez prohlížeče mi to s  příkazem "free-m" do terminálu hodilo: mem total: 3759,   used 1383,    free 1632,  shared 101,   buff/cache743,    available 2053
Swap: 2047, used 15,  free 2032

Mimochodem, to je v pořádku ta total hodnota 3759, když mám 4 GB RAM, nemělo by to být 3999, nebo tak nějak?

Jinak NEzkoušel jsem zatím jak psal  juwa to s tím: " /etc/sysctl.conf vm.swappiness=90" - natvrdo, ale vygooglil jsem si, že se to dá otestovat nanečisto do příštího restartu systému příkazem: "sudo sysctl vm.swappiness=90", což jsem udělal, hodnota se skutečně v terminálu kontrolou změnila, ale výsledek  je stále stejný. Nic mi to do swapu nepřesouvá- jen tu trošku co vidíte jak jsem popsal výše.  Jedině když jdu například na youtube spustím na ráz 3xstránky v 1080p, chvíli počkám- vše se zahltí- většina dat se přesune do swapu a já potom shodím prohlížeč a když ho znovu načtu,, zůstane mi potom někdy i 90% volné RAM a celý den pracuji krásně rychle. To je zatím jediná možnost co jsem vždy doposud dělal.
Jinak asi před 14 dny jsem zkoušel nějaký ZRAM, ale také to nebylo o moc výkonnější. Tak jsem to zase odinstaloval.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #12 kdy: 15 Května 2020, 18:40:29 »
Ten systém máš nainstalovaný na čisto, nebo se jedná o upgrade/povýšení??
Otestoval jsi důkladně RAMky? (memtestem - nechat běžet minimálně několik hodin).

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #13 kdy: 15 Května 2020, 19:00:07 »
Ten systém máš nainstalovaný na čisto, nebo se jedná o upgrade/povýšení??
Otestoval jsi důkladně RAMky? (memtestem - nechat běžet minimálně několik hodin).

Načisto, vždy obnovuji načisto
Komplet memtest86

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #14 kdy: 15 Května 2020, 19:00:18 »
Jinak mám HDD a oba systémy jseou na jednom HDD

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #15 kdy: 15 Května 2020, 19:45:20 »
pouze systém bez prohlížeče:   mem total: 3759,   used 1383,    free 1632,  shared 101,   buff/cache743,    available 2053
Swap: 2047, used 15,  free 2032
ještě proč mi to píše 3759 mem total, když je RAM 4GB? ( někde to píše i méně 3668 total mem)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #16 kdy: 15 Května 2020, 19:52:54 »
To je v poradku - cast pameti je rezervovana pro grafickou kartu a adresovani radicu.
Zkus najet Live stejneho systemu a podivat se na ty hodnoty tam.
Aktualizace je mozna pricina - osobne delam aktualizaci hned po instalaci a kdyz vse slape, jak ma, tak uz pak ne. Maximalne Firefox nebo jednotlive aplikace, pokud je nadeje, ze to treba vyresi nejaky dilci nedostatek.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #17 kdy: 15 Května 2020, 19:54:13 »
ještě proč mi to píše 3759 mem total, když je RAM 4GB? ( někde to píše i méně 3668 total mem)

Protože něco si vezme grafika. A některé nástroje to uvádí v MB, jiné v MiB, proto ten rozdíl.
Prověř ještě ten disk (s.m.a.r.t), nejlépe test povrchu na špatné sektory.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #18 kdy: 15 Května 2020, 23:08:21 »
Das sem ty prtscr z gparted?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #19 kdy: 16 Května 2020, 01:21:04 »
pamět asi zatěžuje antivirus clamAV, JENŽE, viz následující:

Tak jsem v terminálu příkazem htop zobrazil pamět (trvalo mi to chvíli než jsem se zorientoval v tomto rozhraní pod příkazem htop-sry za zpoždění) a  na prvním místě mi to hodilo 19% clamAV, které jsem vždy s instalací nového systému zaváděl. Dočetl jsem se nyní na netu, že poslední dobou clamav může konzumovat hodně paměti. Potom už tam byly jen drobnosti, v řádu 0.5 až 1%. Takže za většinu toho může asi ten clamAV antivirus. Rozhodl jsem se teda, že ho odeberu. Před odinstalací jsem chtěl ale systém naposledy zkontrolovat na viry. Projel jsem systém grafickým rozhraním clamTK na kontrolu virů a po hodině to nalezlo 6 hrozeb. Jenomže mi to už neukázalo jakjé hrozby to nalezlo a ani mi to neumožnilo je odstranit, nebo přesunout do karantény. Dříve mi TK rozhraní dávalo nabídky k odstranění a vypsalo to o jaké se jedná hrozby (přímo pod terminálem jsem calmAv nikdy jako běžný uživatel neměl spuštěný-nemám s tím zkušenosti- pouze jsem ho přes term nainstaloval po instalaci nového OS).  Zkusil jsem tedy ještě jednou to projet tím clamTK a po hodině to samé, zase to napsalo 6 hrozeb a  neumožnilo mi to s tím cokoliv udělat. 
Tak jsem se rozhodl, že clamAV odeberu ze systému příkazy přes terminál, nehledě na viry které mi v počítači zůstanou. Většinou to  v minulosti nalezlo stejně jen nějaký junk ve vyhledávačích, typů  "PUA win Trojany atd... . I když tentokrát nevím o jaké se jedná hrozby a ani mi je to neumožnilo odstranit. Přesto jsem se rozhodl, že teda ten clam AV pro vysokou zátěž RAM odeberu zcela ze systému následujícím způsobem:

1) To remove just clamav package itself from Ubuntu 16.04 (Xenial Xerus) execute on terminal:

sudo apt-get remove clamav


2)To remove the clamav package and any other dependant package which are no longer needed from Ubuntu Xenial.

dále jsem zadal tento příkaz:
sudo apt-get autoremove clamav

3)If you also want to delete configuration and/or data files of clamav from Ubuntu then this will work:

do třetice:
sudo apt-get purge clamav

4)To delete configuration and/or data files of clamav and it's dependencies from Ubuntu Xenial then execute:

a nakonec:
sudo apt-get autoremove --purge clamav

Takže jsem předpokládal, že jsem clamAV  ZCELA odstranil ze systému !!!

Restartoval jsem-

Zadal htop do terminálu a ClamAV mi to zobrazuje stále aktivně, s tím rozdílem, že mi to ted clamAV ukazuje spotřebu RAM ještě o 6% vyšší než předtím.  Takže clamAV má nyní spotřebu 25%RAM.

Odinstalovaly se i veškeré ikony clamTK rozhranní z plochy i  samotné clamTK grafické rozhraní aniž bych ho odebíral v centru software, tak jak je možné že to ukazuje, že tam clamAV je stále přítomno a že to žere ještě více RAM paměti, když jsem to řádně a pečlivě výše popsaným způsobem čtyřma příkazama přes terminál odstranil???


Zadal jsem teda do terminálu následující příkaz který jsem na poslední chvíli  vygooglil)- a to příkaz:  clamscan -r --remove /  , že se  prý používá  pro přímé spuštění clamAV přes terminál (bez clamTK rozhraní- které jsem využíval já jako běžný uživatel), a říkal jsem si, jestli se ten antivirus neodstranil, tak se rozeběhne  v terminálu a já budu vědět na čem jsem -jestli se teda odinstaloval nebo nel. Jenomže terminál mi zahlásil, že příkaz nebyl nalezen.    Takže se ten antivirus odstranil, nebo ne?  A proč mi to v "htop" hlásí clamAV 25% stále. A pamět
 je doopravdy i ve správě úloh vysoká!!   Jinak pod "htop" příkazem nic jiného pamět nezatěžuje, než ten clamAV (který jsem již "snad" odstranil).


P.S.:
Mám 18.04, a našel jsem příkazy k odstranění clamAV, které tam někdo zadal pro 16.04 (Xenial Xerus), ale myslím že to je snad jedno, ne?

Tak jsem z toho jelen, OMG

« Poslední změna: 16 Května 2020, 02:01:34 od giero »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #20 kdy: 16 Května 2020, 02:13:16 »
No, tohle jsem tušil.....
Takže celého slavného clamavu se zbav a budeš mít pokoj - kdysi jsem ho zkoušel a "produkoval" samé falešné poplachy, i u zcela neškodných souborů. Zvláště vražedné je provozovat realtime "ochranu"..... :(
V tom htopu  je sloupec command  s cestou k procesu který vytěžuje - dej sem printscreen.
(v htopu zmáčkni F6 a vyber PERCENT_MEM a zmáčkni Enter)
------------------------
Musíš odinstalovat nejen clamav samotný, ale taky jeho daemon který běží na pozadí. Takže zadej:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get --purge remove clamav clamav-freshclam clamav-daemon clamav-base libclamunrar7 libclamv7 ClamTKPotom restartuj a pak zkontroluj htopem jak to vypadá..... :)
« Poslední změna: 16 Května 2020, 02:24:14 od juwa2 »

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #21 kdy: 16 Května 2020, 02:41:18 »
No, tohle jsem tušil.....
Takže celého slavného clamavu se zbav a budeš mít pokoj - kdysi jsem ho zkoušel a "produkoval" samé falešné poplachy, i u zcela neškodných souborů. Zvláště vražedné je provozovat realtime "ochranu"..... :(
V tom htopu  je sloupec command  s cestou k procesu který vytěžuje - dej sem printscreen.
(v htopu zmáčkni F6 a vyber PERCENT_MEM a zmáčkni Enter)
------------------------
Musíš odinstalovat nejen clamav samotný, ale taky jeho daemon který běží na pozadí. Takže zadej:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get --purge remove clamav clamav-freshclam clamav-daemon clamav-base libclamunrar7 libclamv7 ClamTKPotom restartuj a pak zkontroluj htopem jak to vypadá..... :)

Díky za zaslání příkazu, akorát před chvílí, než jsi napsal, jsem zrovna také vygooglil na nějakých UK forech tento příkaz(viz níže), který jsem zadal a po restartu a následném spuštění sytému mi již jela ram na 13% (dříve i 37%). Je to sice o 4% více než jede kolegovi viz výše v diskuzi, který má stejnou sestavu jako já, ale vzhledem k tomu, že mám ještě nějaké aplikace, tak by to ted mohlo jet tak jak má. A že těch 13% RAM na čistý OS bez prohlížečů atd...,  je tedy konečně v normě.
Příkaz který jsem zadal je zde:
sudo apt-get --purge remove clamav clamav-base clamav-daemon clamav-freshclam libclamav2

Je trochu jiný než mi posíláš ty, mám zadat do terminálu pro jistotu tedy ještě i ten příkaz, který mi posíláš ty, nebo výše zmíněný příkaz který jsem již zadal  je dostačující pro úplné vyčištění od clamAV? Systém se však nyní zdá, že jede jak má a je prostý daemonů!

Moc díky za pomoc:)
« Poslední změna: 16 Května 2020, 03:44:39 od giero »

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #22 kdy: 16 Května 2020, 03:01:40 »
Jinak ještě bezpečnostní DOTAZ na závěr.
Těch 6 HROZEB, které mi clamAV našel, než jsem clamAV odinstaloval a které jsem již nemohl pro polofunkčnost clamTK  rozhraní ODSTRANIT.  Mám mít nyní nějaké obavy? Zůstaly mi v systému a ani nevím o jaké hrozby se tentokrát jednalo. V minulosti mi clamAV párkrát našel nějaké "PUA win Trojany". Co to bylo tentokrát za havět nevím, ale zůstalo to v systému.
Četl jsem, že se snad dá provozovat clamAV nějak bez daemonu, či co?   Nebo snad nějak bez realtimu.  Potom jsem četl, že lze instalovat i jiné antiviry, ale není to asi jednoduché je na linuxy instalovat,že?  Mohl by jsi mi poradit, nebo někdo prosím, jsem rád za každou radu, jaký jiný antivirus instalovat, případně jakým způsobem?  Prosím však již o co nejednodušší postup:), jsem již unaven po tomto problému, cokoliv složitě nastavovat:)) Jsem spíše pouhý uživatel.) Díky:)

Nebo spíše jak občas projet systém opět v tom clamAV, aniž by tento antivirus opět zlobil?  Používal jsem ho od začátku, cca 9 let zpět, co jsem přešel na linux a až od verze 16.04 to takto zlobí.  Do té doby jsem problém s pamětí nikdy, díky clamAV neměl.
« Poslední změna: 16 Května 2020, 03:39:43 od giero »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #23 kdy: 16 Května 2020, 10:10:17 »
Příkaz už zadávat nemusíš.
Na antivir na linuxu zapomeň - víc škody jak užitku, samé falešné poplachy. Navíc zatěžuje systém, ale to už víš...
Ty "hrozby" co ti tam zůstaly byly beztak falešný poplach, tím se nevzrušuj. Ale možná jsou ve složce "karantény":
Kód: [Vybrat]
~/.clamtk/viruses
Tak se do ní podívej (můžeš ji celou smazat).

A ano, clamav se dá použít i v režimu "bez daemona". Pak samozřejmě nefunguje realtime ochrana. Použít to lze pouze pro občasné ruční zkontrolování nějakého souboru (pomocí ClamTK). Ale jak už jsem napsal, je to celkem zbytečné.

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« Odpověď #24 kdy: 17 Května 2020, 20:40:29 »
Příkaz už zadávat nemusíš.
Na antivir na linuxu zapomeň - víc škody jak užitku, samé falešné poplachy. Navíc zatěžuje systém, ale to už víš...
Ty "hrozby" co ti tam zůstaly byly beztak falešný poplach, tím se nevzrušuj. Ale možná jsou ve složce "karantény":
Kód: [Vybrat]
~/.clamtk/viruses
Tak se do ní podívej (můžeš ji celou smazat).

A ano, clamav se dá použít i v režimu "bez daemona". Pak samozřejmě nefunguje realtime ochrana. Použít to lze pouze pro občasné ruční zkontrolování nějakého souboru (pomocí ClamTK). Ale jak už jsem napsal, je to celkem zbytečné.

Ve složce není nic. Ono se mi to právě vždy dotazovalo, jestli chci ten sajrajt přesunout do karantény, ale tentokrát s tím nešlo dělat nic.
A jakým příkazem(zy) nainstaluju ten clamAV, bez daemonu?  Alespon ještě by jsem to s tím projel, pro klid (a potom to zase odstranil), abych viděl co mi zůstalo v počítači za havět.  Nedaří se mi nikde najít žádný přímý příkaz.
Prý je pro linux už známo několik virů, i trojani: Viz odkaz níže:


Jestli by jsem mohl teda poprosit o nějaký ten příkaz:)
« Poslední změna: 17 Května 2020, 21:02:41 od giero »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.