Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: syslog: pulseaudio - opakující se "Kritické" - zvuk někde nehraje, podivnosti  (Přečteno 1061 krát)

HelpikDiS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Učený z nebe nespadl.
Dobrý den,

je to pár dní, co mi v některých případech přestal fungovat zvuk v Ubuntu.

Tzv. Normální režim Ubuntu mi nefunguje poměrně dlouho, zatím mi to tolik nevadí. Na to někdy později založím Nové vlákno.
Vše níže je tedy z tzv Nouzového režimu.


Zjistil jsem:
1) Nahoře vpravo vedle času je přeškrtnutý reprák
- "Ztlumit" nejde změnit
- Šoupátko hlasitosti nejde

2) V Nastavení zvuku není ve Výstupu vůbec nic - jsem si jistý, že bylo

3) Rhytmbox hraje, Youtube nehraje

4) /var/log/syslog přes KSystemLog:
Krom jiných záznamů se opakuje:
- [pulseaudio] core-util.c: Home directory not accessible: Operace zamítnuta
- [pulseaudio] main.c: Spuštění démona selhalo.



Ubuntu 16.04 LTS pravidelně aktualizuji pomocí tzv. Správce aktualizací nebo pomocí Synaptic (kde si nechávám poradit) a to zejména aktualizace označené ikonou Ubuntu. V současnosti mám OS aktuální mimo aktualizace prohlížeče (což zatím nepovažuji za top prioritu a nesouvisí to s problémem výše).

V Synaptic mám v Historii ke květnu:
- 31 záznamů

např. 24.5.
Commit Log for Sun May 24 17:06:58 2020
Byly aktualizovány následující balíky:
linux-base (4.5ubuntu1~16.04.1) to 4.5ubuntu1.1~16.04.1

Může mít aktualizace linux-base takový vliv?

To je prozatím vše.
Děkuji všem, co se přidají.

PS: Ověření pomocí obrázku - snad po 20x!
Učený z nebe nespadl.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Nabootuj (z flešky) live.
Pokud v něm problém se zvukem nebude, udělej čistou instalaci (18.04 nebo 20.04). Bude to mnohonásobně rychlejší než pracně, zdlouhavě a mnohdy i marně hledat příčinu problému.
Rozhodně nečekej, že ti tu někdo napíše "zázračný" příkaz který vše opraví...
Nainstalovaný systém si pravidelně zálohuj. Pak nebudeš po každé aktualizaci trnout co zase způsobí - vyhneš se tak neustálým reinstalacím.
« Poslední změna: 27 Května 2020, 15:30:38 od juwa2 »

HelpikDiS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Učený z nebe nespadl.
Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď.

Nejprve má reakce:

1) Ad "Nabootuj (z flešky) live.":
- kdysi jsem zkoušel z USB několikrát a nikdy se mi fleška s OS nenačetla. Je možné, že jsem tam ale něco nepochopil.
- z live CD: to vidím jako jednu z posledních možností. Chtěl bych postupně přejít na Linuxy a více jim rozumět. Čistou instalací problém sice pravděpodobně vyřeším, ale nepochopím, co se dříve udělalo špatně a neposunu se ve znalosti Linuxu/Ubuntu/distribuce. Jsem IT - 7 let s elektro/PC a nemyslím si, že jsem proto tzv. na zelené louce.

2) Ad "Rozhodně nečekej, že ti tu někdo napíše "zázračný" příkaz který vše opraví...":
- To jsem ani nečekal. Pár měsíců Ubuntu používám PC/ntb a několik základních příkazů znám a používám. Rád bych vyřešení pojal jako studium.


3) Ad "Pravidelně zálohuj":
- Klasický problém mnohých - skoro Linux nezálohuji a nemám příliš nastudováno, jak a co v tomto dělat. Nechci ani přijít jak o osobní soubory ani například o soubory programů typu Firefox, Chromium a podobně. Mám obavu, že aktualizací z CD přijdu o všechno, proto oddaluji.



Přidávám obrázek z syslogu:






UPDATE:

Zrovna se podařilo naběhnout v Normálním režimu. Chvátal jsem (než se mi pravděpodobně samo vypne PC) a:
-> Vedle hodin taktéž nejde zrušit "Ztlumit"
-> V Nastavení zvuku u Výstupu taktéž není žádné zařízení u "Přehrát zvuk z:"
-> Při puštění Rhytmbox písnička hraje
-> Youtube jsem nezkoušel
Čili zdá se stejné jako v Nouzáku.


Jak mohu postupovat?

Děkuji.
« Poslední změna: 27 Května 2020, 19:26:16 od HelpikDiS »
Učený z nebe nespadl.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Jak máš postupovat už bylo řečeno. Tvoje (ne)znalosti nestačí na to, abys našel příčinu/opravil to, to je prostě fakt.
Ale pokud jsi snad jiného názoru, v tom případě mnoho štěstí... :-\

Takže opravdu, reinstaluj, v opačném případě pouze ztratíš spoustu času - nic jiného...
Důležité věci si napřed zazálohuj. Pokud máš /home na extra oddíle, můžeš ho zachovat (= velká výhoda).
Výmluvu, že nejsi schopen vytvořit/nabootovat flešku, neberu. :-[

Zálohuje se např. takto (Timeshift, obr. 1), co všechno do zálohy zahrneš už je na tobě.
A migraci nainstalovaných aplikací/konfigurací/dat usnadní třebas Aptik (obr. 2).
« Poslední změna: 27 Května 2020, 19:50:43 od juwa2 »

HelpikDiS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Učený z nebe nespadl.
Dobrý den,

uživatel juwa2 mě podceňuje - tak budu psát log pro ostatní, co mohou nebo budou mít podobný problém, a jako log pro sebe. Snad nám to tu nesmažou :-) .

Jak jsem napsal, ZATÍM nechci přecházet přes Live a mým záměrem je učit se Linux a umět řešit problémy s jeho střevama. Čas tedy neztratím. Zatím nechci motorku (děkuji), když mi stačí kolo. Obě mě dovezou do města.

K zálohování (reakci, jak to udělat) se vrátím později - není to zatím na pořadu dne. Děkuji za pochopení.



Pokročil jsem. Chyba bude pravděpodobně někde v mém nejnovějším uživatelském profilu (cca 3 měsíce starý).
Přihlásil jsem se totiž do stejné verze Ubuntu z GRUBu, ale pod staršího uživatele - problémy se zvukem (viz můj původní dotaz) se vůbec neprojevují.

Odhlašuji se a pokračuji dál přihlášen v uživatelském profilu, který má někde schovanou chybu se zvukem:

Kód: [Vybrat]
pulseaudio --start
E: [pulseaudio] main.c: Spuštění démona selhalo.
To vypadá stejně, jako hláška v "syslogu".

---

Kód: [Vybrat]
alsactl init [i]## initialize driver to a default state[/i]
Found hardware: "HDA-Intel" "IDT 92HD73C1X5" "HDA:111d7675,10280413,00100103" "0x1028" "0x0413"
Hardware is initialized using a generic method

---

Kód: [Vybrat]
pavucontrol  [i]## V gafickém režimu otevře Ovládání hlasitosti[/i]
V okně Ovládání hlasitosti:  Connection to pulseaudio failed automatic retry in 5s.
Aha, tu je další vodítko.

---

Jedeme dál:

Kód: [Vybrat]
aplay -l   [i]## list all soundcards and digital audio devices[/i]
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: MID [HDA Intel MID], zařízení 0: 92HD73C1X5 Analog [92HD73C1X5 Analog]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0
karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Podzařízení: 1/1
  Podzařízení #0: subdevice #0

Aha, i tento uživatelský profil audio zařízení vidí. Proč ho tedy neukáže v Nastavení zvuku a neumožňuje jeho manipulaci? Zatím záhada.

---

Kód: [Vybrat]
lspci -k | grep Audio   [i]## Show kernel drivers handling each device, zobraz obs. "Audio"[/i]
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06)
Subsystem: Dell 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio
02:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300/7300 Series]
Subsystem: Dell Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300 Series]

Aha, prima. Dále viz výsledek předešlého bodu.

---

Kód: [Vybrat]
alsamixer

F6 pro výběr zvukové karty >> asi OK:
1) HDA Intel MID (s hladinami 0-100),
2) HDA ATI HDMI (bez hladin).

U bodu 1 je Auto-Mute: Enabled, Loopback: Enabled. Nevím co dělají.

Vypadá to, že jsem na dobré cestě, ale zvuk zvuk stále nefunguje, v nastavení zvuku u Výstupu stále nejsou zařízení (ačkoliv v Alsamixeru jsou).


Prosím poraďte, teď zatím nevím co a jak.
Děkuji.

« Poslední změna: 28 Května 2020, 17:32:53 od HelpikDiS »
Učený z nebe nespadl.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Pokud máš v logu hlášku „- [pulseaudio] core-util.c: Home directory not accessible: Operace zamítnuta“, jako první bych zkontroloval/a přístupová práva tvého domovského adresáře. Použij příkaz:
Kód: [Vybrat]
getfacl /home ~Správný výstup má vypadat např. takto:
Kód: [Vybrat]
# file: home
# owner: root
# group: root
user::rwx
group::r-x
other::r-x

# file: home/elli
# owner: elli
# group: elli
user::rwx
group::r-x
other::r-x

Také může být problém v tom, že některý konfigurační soubor z nějakého důvodu vlastní root a ne aktivní uživatel, a pulseaudio do něj proto nemůže. Takový soubor či adresář můžeš najít příkazem:
Kód: [Vybrat]
find ~ -user root -printI já jich tam několik mám a asi to ne vždy je problém, spíš zkontroluj, zda mezi nimi není i něco, co by mělo nějaký vztah k pulse-audiu. (Popř. rovnou prozkoumej, co jsou ty soubory a adresáře zač a k čemu asi slouží.)

A také můžeš zkusit příkaz „start-pulseaudio-x11“. V tomto případě asi nepomůže, ale může se ti hodit v případě jiných problémů s PulseAudiem.

Pokud nic z toho nepomůže a na jiných uživatelských účtech zvuk funguje, nejlepším řešením je asi vytvořit nový uživatelský účet (příkazem „adduser“) a do něj si pečlivě „namigrovat“ všechna svoje nastavení a data. A před každou riskantní změnou zálohovat!

A pokud chceš vážně strávit hodně času zkoumáním Linuxu, prozkoumej ve svém domovském adresáři všechny skryté soubory (začínající „.“) a celý podstrom skrytého podadresáře „.config“. Určitě přijdeš na hodně zajímavých věcí! ;)

HelpikDiS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Učený z nebe nespadl.
Dobrý den, děkuji, že se přidáváte a konstruktivně mi pomáháte.

Pokud máš v logu hlášku „- [pulseaudio] core-util.c: Home directory not accessible: Operace zamítnuta“, jako první bych zkontroloval/a přístupová práva tvého domovského adresáře. Použij příkaz:
Kód: [Vybrat]
getfacl /home ~Správný výstup má vypadat např. takto:
Kód: [Vybrat]
# file: home
# owner: root
# group: root
user::rwx
group::r-x
other::r-x

# file: home/elli
# owner: elli
# group: elli
user::rwx
group::r-x
other::r-x

Odpoledne jsem se začetl po těch internetech a také se uvádělo, že opravdu může být problém s uživatelskými právi.
Šel jsem na to jinak a i když jsem na něco divného přišel (jen jsem zkoušel hledat různými výpisy) - což sem napíšu asi zítra a budu rád, když mi k tomu napíšete nějakou úvahu.

Každopádně přidávám můj výpis Vašeho příkazu pro porovnání:

Kód: [Vybrat]
getfacl /home ~
getfacl: Odstaňování úvodního "/" z názvů absolutních cest
# file: home
# owner: root
# group: root
user::rwx
group::r-x
other::r-x

# file: home/spr--2020-01--karel
# owner: root
# group: root
user::rwx
group::rwx
other::rwx

Vidíte tam nějakou podivnost? Děkuji.



Také může být problém v tom, že některý konfigurační soubor z nějakého důvodu vlastní root a ne aktivní uživatel, a pulseaudio do něj proto nemůže. Takový soubor či adresář můžeš najít příkazem:

Kód: [Vybrat]
find ~ -user root -print

V té větě si myslím, že je zakopaný ten můj pes  ;) . Uživatelská práva jsem studoval vlastně jen dnes  a moc jim nerozumím ... a jak jsem napsal výše, napíšu nějaké zjištěné věci nejspíše zítra.

Pro úplnost posílám výpis Vašeho příkazu:
Kód: [Vybrat]
find ~ -user root -print:

/home/spr--2020-01--karel
/home/spr--2020-01--karel/.viminfo
/home/spr--2020-01--karel/.cache/dconf
find: „/home/spr--2020-01--karel/.cache/dconf“: Operace zamítnuta

možná spíše:

Kód: [Vybrat]

find ~ -user spr--2020-01--karel -print | grep pulse:

/home/spr--2020-01--karel/.config/chromium/Default/Extensions/aomidfkchockcldhbkggjokdkkebmdll/2.2.1_0/assets/images/pulse-ad-468x60.mp4
/home/spr--2020-01--karel/.config/chromium/Default/Extensions/aomidfkchockcldhbkggjokdkkebmdll/2.2.1_0/assets/images/redirect-path-pulse.gif
/home/spr--2020-01--karel/.config/chromium/Default/Extensions/nbjdmeadccgbgmjhbahkgadffhpejgbd/1.4.1_0/assets/img/pulse-ad-468x60.mp4
/home/spr--2020-01--karel/.config/chromium/Default/Extensions/oeehiifcaeengdofhogmkblhkmpephcj/7.3.8_0/skin/gtd/i/gtdi-pulse.png
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/401b806e572601f77933fb3857784e33-default-source
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/cookie
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/401b806e572601f77933fb3857784e33-device-volumes.tdb
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/401b806e572601f77933fb3857784e33-default-sink
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/401b806e572601f77933fb3857784e33-stream-volumes.tdb
/home/spr--2020-01--karel/.config/pulse/401b806e572601f77933fb3857784e33-card-database.tdb
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/remote-access
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/remote-access/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/combine
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/combine/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/rtp-recv
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/rtp-recv/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/rtp-send
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/rtp-send/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/zeroconf-discover
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/modules/zeroconf-discover/%gconf.xml
/home/spr--2020-01--karel/.gconf/system/pulseaudio/%gconf.xml
find: „/home/spr--2020-01--karel/.cache/dconf“: Operace zamítnuta


Vidíte nějakou podivnost? Děkuji.



Ad "start-pulseaudio-x11" se vypíše:

"Spojení selhalo: Spojení odmítnuto
pa_context_connect() selhalo: Spojení odmítnuto"


Prozatím velké DĚKUJI.

Učený z nebe nespadl.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Převezmi vlastnictví+práva home zpátky na sebe (důvod proč to nyní vlastní root mohlo být způsobeno v minulosti spuštěním nějaké gui aplikace pod rootem)
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R spr--2020-01--karel:spr--2020-01--karel /home/spr--2020-01--karel
sudo chmod 775 -R  /home/spr--2020-01--karel

Tím by měl být problém s právy vyřešen....
« Poslední změna: 29 Května 2020, 01:30:25 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.