Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat  (Přečteno 14024 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« kdy: 04 Června 2020, 12:04:33 »
https://www.zive.cz/clanky/nejvetsi-vyrobce-pc-vsadi-na-linux-thinkpady-budou-podporovat-ubuntu-a-red-hat/sc-3-a-204229/default.aspx

Podle mě to je dobrá zpráva i když se jistě najdou jedinci, kteří budou tvrdit jak je Lenovo špatné a budou mít desítky výhrad.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2020, 12:56:47 »
Tohle je dobra zprava a o to lepsi, ze se netyka jenom Lenovo. Canonical ma dojednany plan s Lenovo, Dell a HP na neco jako certifikaci pro Ubuntu - min. u vybranych modelovych rad. Pociam, ze to budou prave ty kancelarske, kde se da predpokladat vetsi rozsireni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2020, 13:29:14 »
Že se to netýká jenom Lenovo je o to lepší zpráva :) Snad se přece jenom dočkáme většího rozšíření i mezi běžné uživatele.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« Odpověď #3 kdy: 04 Června 2020, 13:57:27 »
Ano, ano - to bez vyhrad.
Ale pozor! - nic to nemeni na tom, ze jsem jedinec, ktery ma k Lenovo desitky vyhrad :D
I kdyz to machruju - desitky ne - budou tak dve; nejhur ctyri :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« Odpověď #4 kdy: 04 Června 2020, 14:31:21 »
Ještě jednou (už jsem to tu psal):

IBM a později Lenovo řady Thinkpad T série je jedna z nejlepších voleb notebooku, odjakživa má silnou linuxovou podporu (https://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki) a ještě se mi nestalo, že by něco nefungovalo.

Pro upřesnění: mluvím pouze o těchto modelech (tj. nikoliv "plasťácích") a neznám situaci ohledně těch, co jsou momentálně na trhu (nové z principu nekupuju).

Jistě, i tento hw časem občas "odejde", ale to je u hmoty jaksi normální... Rozhodně to není nic výrazného, na to jsem citlivý (mám na mysli záplavu dnešních šmejdů nejrůznějších značek a obvykle PRC původu).
« Poslední změna: 04 Června 2020, 15:27:18 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Lenovo oficiálně podporuje Ubuntu Linux a Red Hat
« Odpověď #5 kdy: 04 Června 2020, 15:06:59 »
Já mám osobní zkušenost pouze se svým X220 a ten je špičkový (jak jsem psala jinde, rozšířila jsem RAM na 16 GB, mám tam dvě SSD, původní devět let stará baterie stále vydrží skoro 4 hodiny a absolutně si nemůžu stěžovat), jinak mám s Lenovo zkušenosti jen z doslechu a ThinkPady každý chválí.

Ostatně řekla bych, že každý notebook za 25k CZK a více bude kvalitní a čím dražší tím kvalitnější. Těžko požadovat nějakou kvalitu po plasťáku za 10k CZK, tam už z principu nejde použít nic kvalitního. Nakonec nebála bych se ThinkPad kvalitou přirovnat k MacBookům. Mají trochu jiné zaměření, podobnou cenu a oboje má špičkové zpracování, špičkovou výdrž a špičkovou podporu.

No a já mám na mém X220 na jednom disku macOS Mojave + Manjaro KDE a na druhém disku Windows 10 a všechno funguje skvěle. Logicky v macOS některé věci nefungují (čtečka otisků prstů, paměťových karet a web kamera, ale to je proto, že Apple buď nic takového nemá nebo používá jiné a prostě nejsou ovladače a je to zkrátka jen Hackintosh, nelze čekat 100%). Ale Linux a Windows fungují skvěle.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.