Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [Vyřešeno] Video z NAS nejde přehrát  (Přečteno 8175 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
[Vyřešeno] Video z NAS nejde přehrát
« kdy: 05 Června 2020, 13:19:14 »
Tak zase problém. Připojím se na NAS, poklepu na video, ono se otevře ve VLC, to chvíli něco dělá (probíhá dole taková čárka jako když se načítá) a bez jakékoliv chyby to nic neudělá, video se nepřehraje. VLC má přístup k síťovým metadatům a poprvé se mě to zeptalo na přístupové údaje ke sdílené složce. Zadala jsem samozřejmě správné údaje. Síť normálně funguje, ke sdíleným složkám mám správný přístup, v NASu ani síti problém není. Nějaká rada?

edit: připojuju se ručním zadáním adresy v Dolphinu (smb://x.x.x.x/složka). Jedná se o KDE/Plasma.
« Poslední změna: 08 Června 2020, 17:05:18 od Abby »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #2 kdy: 05 Června 2020, 13:24:33 »
Tak zase problém. Připojím se na NAS, poklepu na video, ono se otevře ve VLC, to chvíli něco dělá (probíhá dole taková čárka jako když se načítá) a bez jakékoliv chyby to nic neudělá, video se nepřehraje. VLC má přístup k síťovým metadatům a poprvé se mě to zeptalo na přístupové údaje ke sdílené složce. Zadala jsem samozřejmě správné údaje. Síť normálně funguje, ke sdíleným složkám mám správný přístup, v NASu ani síti problém není. Nějaká rada?

edit: připojuju se ručním zadáním adresy v Dolphinu (smb://x.x.x.x/složka). Jedná se o KDE/Plasma.

Jiný přehrávač to přehraje?
A ten soubor který se snažíš přehrát má vlastníka/práva jaká?  Prověř to...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #3 kdy: 05 Června 2020, 13:29:36 »
Žádná samozřejmě, je v síti. Viz screenshot.

Účet, který používám pro sebe na data v síti má práva čtení i zápisu a z Windows i macOS funguje správně. A funguje správně i na ostatní soubory v Linuxu (třeba textový dokument ve Wordu, normálně ho otevřu, edituju, uložím, zavřu a všechno funguje správně). Ten NAS používám už několik měsíců se stejným nastavením. Navíc mi tímhle postupem před nějakou dobou přehrávání fungovalo. Instalovala jsem načisto (nějak se mi povedlo rozbít zavádění a neporadila jsem si s opravou, takže jak Hackintosh tak Linux musely být nainstalované znova) a nefunguje to. Balíčky bych měla mít všechny jako dřív.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #4 kdy: 05 Června 2020, 18:22:33 »
Zkusila jsem další přehrávače (SMPlayer, Kplayer (nebo jak se vlastně jmenuje, prostě nadstavba pro MPlayer pro KDE), Totem, MPlayer) a ze sítě nepřehraje žádný, takže ve VLC (resp. přehrávačích) chyba není. Akorát SMPlayer ohlásil chybu, něco jako že nemůže číst ze smb://.... jenže přístupové údaje má už jen tím, že je ta sdílená složka připojená, vždyť je to jen další disk v systému a je jedno, že je v síti. Windows i macOS s tím nemají nejmenší problém, žádný přehrávač nechce přístupové údaje k síťovému disku když je ten síťový disk připojený v systému. Co s tím?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #5 kdy: 05 Června 2020, 18:34:06 »
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1639986&sid=a50a0605bdebe48319853b6743391e94#p1639986

Citace
Modify the Synology SMB settings. (Max protocoll version: SMB1).
This help to me.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #6 kdy: 05 Června 2020, 19:05:56 »
Skús vo VLC znížiť veľkost na čítanie na úroveň vyrovnávacej pamäte https://postimg.cc/MnbJ0w8b

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #7 kdy: 05 Června 2020, 19:17:52 »
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1639986&sid=a50a0605bdebe48319853b6743391e94#p1639986

Citace
Modify the Synology SMB settings. (Max protocoll version: SMB1).
This help to me.

Tak to nepomohlo.

Skús vo VLC znížiť veľkost na čítanie na úroveň vyrovnávacej pamäte https://postimg.cc/MnbJ0w8b

Takhle to mám nastavené výchozí jak máš ty. Nebo to mám snížit víc? Kolik?

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #8 kdy: 05 Června 2020, 19:43:58 »
Aj veľkosť na čítanie skús dať na 16384

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #9 kdy: 05 Června 2020, 20:03:35 »
Já to tak ale mám výchozí.

edit: zajímavé, že když se ve VLC proklikám přes DLNA (Univerzální Plug and Play), tak to běží. V Kodi když si nastavím zdroj tak to taky běží. Ale když si normálně otevřu sdílenou složku ve správci souborů a z něj otevřu film tak to neběží.

edit2: aby mě případně někdo nenařkl, že se jen ptám a nehledám, tak samozřejmě hledám a zjistila jsem, že stejnou otázku položil někdo už v roce 2017 (a dodnes to nebylo vyřešeno). Nicméně rada zněla připojit to přes smb4k. Tak jsem nainstalovala smb4k a zjistila jsem, že mi to prostě připojit nejde. Restart nepomohl. Tak jsem hledala dál a našla jsem manuál a tam jsem našla, že se musí použít jeden ze tří zápisů a každý z nich obsahuje uživatelské jméno (na to se snad normální program zeptá, když zjistí, že ho protistrana vyžaduje, no, zřejmě to není normální program). Nicméně přes tohle to konečně funguje. Jenže si připadám jako kdybych se drbala levou nohou za pravým uchem... Ten smb4k dělá v podstatě to co zápis do /etc/fstab nebo mnou dodnes nezapamatovaný a nezapamatovatelný příkaz do terminálu, tedy připojí sdílenou složku napevno, což je na notebooku dost k ničemu. A je to pomalé a nemotorné, při spuštění smb4k nejde s programem snad 20 sekund nic dělat, protože "něco" skenuje (nenajde ale nic). Ale aspoň že tu je dočasné řešení než se přijde na to jak rozběhnout spuštění přes Dolphin a jeho síťové okolí nebo jak se to jmenuje.
« Poslední změna: 05 Června 2020, 20:22:50 od Abby »

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #10 kdy: 05 Června 2020, 20:35:23 »
V novej inštalácii ti musí chýbať nejaký balík na zdieľanie sieťovej komunikácie, ktorý v starej zrejme bol. Pozri v synaptiku, či máš nainštalovaný winbind. Prípadne vyskúšaj spúšťanie z iného správcu súborov.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2020, 20:40:40 »
Z jiného správce souborů to funguje, zkoušela jsem ten co je v Gnome, ale to není řešení, 1. je ten správce souborů silně omezený a 2. přece nebudu v KDE používat správce souborů z Gnome :) Z balíčků mi také nechybí nic a dokonce mi funguje i věc až dosud nevídaná - vidím v síťovém okolí názvy počítačů a nikoliv jen jejich IP adresy, to se mi podařilo rozběhnout poprvé. Ale stále je tu problém přehrát video z připojení, které udělám v Dolphinu zadáním adresy (smb://xxx/xxx). Ona je to dočasná adresa, po zavření okna se připojení ztratí, což je přesně to, co na notebooku očekávám, že to nebude připojené trvale.

Říkám si, jestli by nebylo snazší rozběhnout na NASu NFS než tohle. Ale když jsem to zkusila tak jsem zjistila že absolutně nevím která bije...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #12 kdy: 05 Června 2020, 20:47:39 »
Už som to myslím tuná niekde spomínal. Pomocou Doplhin to pôjde až vtedy ak to konečne opravia tak, aby fungoval browsing siete cez SMB2 (a vyšší) protokol. Na Fedore to funguje už dávno včítane toho o čo ti ide. Keď to nutne potrebuješ bolo by vhodné to dať do bugzily i keď si myslím, že to tam asi už bude.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2020, 20:54:45 »
Já už jsem to tu řešila kdysi a nevyřešila a nenašla jsem to původní vlákno. Jinak jako ohlášený bug to je už několik let, na to, že KDE je největší DE řeší problémy dost pomalu :( Jinak si nemyslím že bych to potřebovala jen já, NAS je v dnešní době už celkem standardní součást domácností (dokonce sousedi totální BFU když zjistili že něco takového existuje, tak se mě zeptali co to je, k čemu to je a koupili si domů jednodiskový Synology. Po roce se začali poohlížet po vícediskovém :D ). A čím víc takových lidí bude tím víc lidí bude vyžadovat takovou standardní funkci jako je naklikat si přístup na sdílený disk a dvojklikem si spustit film. A budou to vyžadovat v tom OS, který budou mít. Tihle zatím mají Windows, protože tam to prostě funguje, nedokážu si představit co by říkali kdyby měli Linux a věc, kterou už druhým rokem běžně používají by jim nefungovala.

Mimochodem, jak to že ve Fedoře to jde? Já mám momentálně KDE Neon (ale uvažuju o návratu zpět na Manjaro, jsou tam věci, které prostě v buntu jsou obtížné a celkově mi přijde Manjaro jednodušší, Aur je geniální věc a Pacman jako Store nemá asi konkurenci), tam je nejnovější verze KDE, je to vlastně takové napůl rolling release (základ Ubuntu 20.04 a KDE se neustále aktualizuje, Fedora si myslím nemůže mít novější verzi).

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2020, 21:11:57 »
=>  jak to že ve Fedoře to jde?  To neviem, ale domnievam sa, že to bola nutnosť dorobiť do RedHat OS, ktoré sa hodne používa v bankách, poisťovniach a pod. Fedora to potom zrejme prevzala i keď myslím, že to bolo naopak, bo Fedora je testovacou verziou pre RedHat. Používam Fedora24 a normálne to funguje. Protokol SMB1 mám na NAS-e vypnutý.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #15 kdy: 05 Června 2020, 21:14:17 »
Já SMB1 také nemám aktivní a pravděpodobně ani nejde zapnout, na mém NASu je aktivní SMB2 a 3.

Do háje, nechce se mi zase měnit distro, musí to jít i jinde.

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #16 kdy: 06 Června 2020, 12:27:58 »
Pomohlo by ve VLC
Nástroje>Nastavení(Vše)>Vstup/Kodeky>Přístupové moduly>SMB
vyplnit formulář?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #17 kdy: 06 Června 2020, 13:07:37 »
Bohužel nepomohlo. V Linuxu jsem to vyplnila (zrovna tak jsem vyplnila ty stejné údaje v nastavení KDE), ve Windows a macOS to vyplněné nemám a tam to funguje.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #18 kdy: 07 Června 2020, 20:23:12 »
Napadá někoho ještě něco? Protože mi to pořád nefunguje...

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #19 kdy: 08 Června 2020, 10:52:13 »
Co to udělá ve vlc přes Média>Otevřít síťový proud...

Co udělá v terminálu   vlc smb://něco

Co udělá v dolphin Otevřít s vlc nějaký jpg z toho NAS?

Zkusit ve vlc  Nástroje>Nastavení(Vše)>Pokročilé>Zaznamenávání Zaškrtnout a zadat název souboru  a vybrat Podrobnost Ladění. Jestli se z toho něco zjistí.

Obsahují názvy videí mezery apod.?

Pokud to z dolphin nejde a z jiného správce souboru jde. Může být problém v tom jak dolphin předá URL.
V /usr/share/applications/ (popřípadě v ~/.local/share/applications) jsou deskop soubory. Pozor, vlc.desktop se může ve správci souborů zobrazit něco "jako Multimediální přehrávač VLC".
Nás zajímá položka
Kód: [Vybrat]
Exec=/usr/bin/vlc --started-from-file %U %U znamená seznam URLs. %u je pro jedno URL. Ještě je možné %F a %f. Zkusit ostatní písmena, popřípadě dát do uvozovek ("%u"). Taky nevím jak to ovlivní argument --started-from-file.
Není od věci zkopírovat si vlc.desktop z  /usr/share/applications/ do ~/.local/share/applications a v tom se teprve zkusit povrtat.

A nesnaží se dolphin prvně zkopírovat video do lokální složky, což může trvat dlouho? Zkusit ustřihnout si kratičké video v tom formátu jako jsou ty ostatní.
https://www.reddit.com/r/kde/comments/d976bt/how_to_open_files_on_network_shares_with_dolphin/

A je ve vlc.desktop  položka X-KDE-Protocols=ftp,http,smb   obsahujíci smb? Pokud není zkusit přidat. Pokud je. co udělá odebrání smb?

A jakou máš verzi dolphin. Údajně je problém vyřešen v dolphin 20.04
https://www.reddit.com/r/kde/comments/er2udt/opening_video_files_from_dolphin_with_vlc_in/

« Poslední změna: 08 Června 2020, 14:36:44 od ulawak »

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #20 kdy: 08 Června 2020, 12:49:47 »
Dolphin v starsich verziach (v najnovsej by to malo byt fixnute) vzdy skopiruje najskor multimedialny subor do /tmp a az nasledne prehra - je to obmedzenie KDE, ktore bolo dlho, predlho zanedbavane.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #21 kdy: 08 Června 2020, 15:23:23 »
Dolphin v starsich verziach (v najnovsej by to malo byt fixnute) vzdy skopiruje najskor multimedialny subor do /tmp a az nasledne prehra - je to obmedzenie KDE, ktore bolo dlho, predlho zanedbavane.

To zkopírování je ale chyba, některé přehrávače se o to snaží, ale dokážete si představit kopírovat 80 GB rip kvůli přehrání? Navíc když mám /tmp na ramdisku a notebook má jenom 16 GB RAM? To je přece blbost. Ale asi už jsem zjistila proč to nejde. V KDE je stále chyba a to že nepředává přihlašovací údaje další aplikaci, proto to všechno hlásí chybu. Řešení je prý začít používat NFS, což ale v mém NASu má nějak moc složité nastavení, tak uvidím jestli to zvládnu, kdyžtak přijdu pro radu.

Co to udělá ve vlc přes Média>Otevřít síťový proud...

Co udělá v terminálu   vlc smb://něco

Co udělá v dolphin Otevřít s vlc nějaký jpg z toho NAS?

Zkusit ve vlc  Nástroje>Nastavení(Vše)>Pokročilé>Zaznamenávání Zaškrtnout a zadat název souboru  a vybrat Podrobnost Ladění. Jestli se z toho něco zjistí.

Obsahují názvy videí mezery apod.?

Pokud to z dolphin nejde a z jiného správce souboru jde. Může být problém v tom jak dolphin předá URL.
V /usr/share/applications/ (popřípadě v ~/.local/share/applications) jsou deskop soubory. Pozor, vlc.desktop se může ve správci souborů zobrazit něco "jako Multimediální přehrávač VLC".
Nás zajímá položka
Kód: [Vybrat]
Exec=/usr/bin/vlc --started-from-file %U %U znamená seznam URLs. %u je pro jedno URL. Ještě je možné %F a %f. Zkusit ostatní písmena, popřípadě dát do uvozovek ("%u"). Taky nevím jak to ovlivní argument --started-from-file.
Není od věci zkopírovat si vlc.desktop z  /usr/share/applications/ do ~/.local/share/applications a v tom se teprve zkusit povrtat.

A nesnaží se dolphin prvně zkopírovat video do lokální složky, což může trvat dlouho? Zkusit ustřihnout si kratičké video v tom formátu jako jsou ty ostatní.
https://www.reddit.com/r/kde/comments/d976bt/how_to_open_files_on_network_shares_with_dolphin/

A je ve vlc.desktop  položka X-KDE-Protocols=ftp,http,smb   obsahujíci smb? Pokud není zkusit přidat. Pokud je. co udělá odebrání smb?

A jakou máš verzi dolphin. Údajně je problém vyřešen v dolphin 20.04
https://www.reddit.com/r/kde/comments/er2udt/opening_video_files_from_dolphin_with_vlc_in/



1. nic resp. to samé jako otevření z Dolphinu

2. bash: !HD/Apollo: event not found

3. přehraje to 10 sekund něčeho ale není nic vidět

4. když se jedná o víceslovný název tak samozřejmě ano, dávám příklad názvu:
/movies/!HD/Rychle a zběsile/09 - Rychle a zběsile 9 Hobbs and Shaw 2019 2160p.mp4

5. Je to tam, zkusila jsem i ty uvozovky a %F a %f a nic se nezměnilo.

6. s VLC se o to nesnaží, snažil se o to s nějakým přehrávačem, nevím už jakým, ale VLC se snaží přehrávat přímo. Když připojím sdílenou složku přes smb4k tak to přehrává, když dám připojení do /etc/fstab tak to taky přehrává. Ale první je hrozně zdlouhavé a to druhé používám na desktopu, který nemění polohu, ovšem na notebooku, který je často mimo domácí síť je to nesmysl, protože to při startu hází chyby. Navíc mám na NASu několik mount points (movies a series na videa a pak další na další věci, ale třeba dokumenty z Dolhpinu fungují správně)

7. ano, je to tam, konkrétně ftp, http, https, mms, rtmp, rtsp, sftp, smb. Odebrání smb neudělá nic

8. mám verzi 19.12.2, KDE Plasma je 5.18.5 (mám pocit, že jde o nejnovější verze, tím 20.04 myslíš spíš verzi Kubuntu než Dolphinu, že?)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #22 kdy: 08 Června 2020, 15:35:53 »
Tak NFS není řešení, 1. mi vytvoří úplně novou složku a nejde použít existující a 2. i když jsem ji zkušebně vytvořila, tak se nejde připojit. Jedině nějak prostě vyřešit to smb připojení. Případně ještě by byla možnost afp, to mám aktivní také a na Macu používám tohle místo smb.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #23 kdy: 08 Června 2020, 17:04:46 »
Narazila jsem na tenhle dotaz - https://www.reddit.com/r/kde/comments/er2udt/opening_video_files_from_dolphin_with_vlc_in/ - a po jeho přečtení jsem nainstalovala ono zmíněné kio-fuse a ono to funguje, přehrávání z Dolphinu ve VLC už běží normálně jak má.

Do háje, to fakt nemůže být jediná Linuxová distribuce, která bu fungovala od samého začátku? Proč to všechno musí být "dodo"? A leckdy "dodo" ani nefunguje, jako třeba moje čtečka otisků prstů, která sice má uložený otisk, při testu ho správně načte, ale nejde se s ním přihlásit ani potvrdit žádost o heslo i přesto, že jsem se držela návodu krok za krokem.

No, můžu si odškrtnout další nefunkční věc a přejít v seznamu na další položku :D

edit: mimochodem jak jsem tu nedávno v jiném topicu řešila, že se mi seká 4k h265 na X220, tak to je vyřešené taky, ale nevím jak, prostě jsem teď po vyřešení nefunkčního přehrávání pustila po sobě několik 4k h265 videí a zatížení systému a plynulost je ~stejná jako ve Windows a macOS na stejném stroji. Důvod neznám.
« Poslední změna: 08 Června 2020, 17:07:20 od Abby »

ulawak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Video z NAS nejde přehrát
« Odpověď #24 kdy: 08 Června 2020, 17:12:51 »
Citace
8. mám verzi 19.12.2, KDE Plasma je 5.18.5 (mám pocit, že jde o nejnovější verze, tím 20.04 myslíš spíš verzi Kubuntu než Dolphinu, že?)
Myšleno je dolphin 20.04 nikoliv kubuntu 20.04. Dolphin 20.04 vyšel teď v dubnu. Na fedoře už asi  je. Bude v kubuntu groovy.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.