Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Kubuntu na UEFI  (Přečteno 5074 krát)

Abby

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 1205
Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 06 Června 2020, 18:32:30 »
Vzhledem k tomu, že už spoustu let se používá UEFI a internet je plný návodů na instalaci pro starý a dnes už nepoužívaný BIOS (MBR), tak jsem se rozhodla udělat návod, jak nainstalovat (nejen) Kubuntu Linux na UEFI (v různých distribucích je postup prakticky stejný, liší se jen vzhled použitého instalátoru). V tomto případě je použito Kubuntu 20.04 v režimu UEFI ve virtuálu (VMware).

Během instalace je vhodné být připojeni k internetu (kabel, wifi), dost věcí to usnadní. Tento návod s připojením k internetu počítá.

0. pokud máte více disků, určitě odpojte všechny kromě toho, na který chcete Linux instalovat, je to kvůli bezpečnosti dat na ostatních discích

1. nastavte si v UEFI režim "Pouze UEFI", tedy vypnout "Legacy", "CSM" a podobně to bývá pojmenované. UEFI má každý moderní PC/notebook cca od roku 2011, takže dnes už 99+% používaných a 100% dnes prodávaných počítačů. Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Vypněte Secure Boot, i když s ním dnešní distribuce umí pracovat tak není příliš vhodný ani pro Windows, kvůli kterým vznikl, není s ním možné použít např. nepodepsané ovladače.


2. vytvořte si ze staženého ISO souboru USB flashdisk v režimu UEFI (ve Windows např. Rufus, v Linuxu nebo macOS např. Etcher)

Rufus download - https://rufus.ie/cs_CZ.html
Etcher download - https://etcher.download/

3. vložte vytvořený USB flashdisk do volného USB portu, spusťte počítač a nabootujte z tohoto flashdisku (výběr z čeho bootovat se dělá klávesovou zkratkou, např. F11 (můj desktop s mobo MSI), F12 (Lenovo ThinkPad X220) případně jinak, vyhledejte si v manuálu, případně nastavte v UEFI pořadí bootování tak, aby první byl USB HDD

4. objeví se nabídka, ve většině případů stačí zvolit první možnost resp. chvíli počkat. Může se stát, že vám první nabídka nenaběhne, mě se to naposledy stalo poté, co jsem si pořídila Nvidia RTX (nebyly ovladače Nouveau), takže v tom případě zvolte "safe graphics"


5. po chvíli se spustí instalátor

 
6. vyberte si svůj požadovaný jazyk a pokračujte


7. následuje rozložení klávesnice


8. poté je obrazovka ohledně instalace, určitě dejte "Běžná instalace" a zaškrtněte "Nainstalovat aktualizace během instalace Kubuntu" a "Nainstalovat software třetích stran"


9. následuje obrazovka rozdělení disku


10. vyberte si "Ruční"


11. a disk si rozdělte podle svých preferencí. Disk musí být ve formátu GPT!!! Důvod proč použít GPT je v tom, že GPT umožňuje použít oddíl větší než 2 TB a může být v zásadě neomezené množství oddílů na jednom disku. MBR může mít pouze 4 primární oddíly a pokud je jich potřeba víc, tak je potřeba rozšířený oddíl, ve kterém se vytváří další oddíly. Pokud máte nainstalované Windows v režimu Legacy a chcete dualboot, doporučuji celý disk naformátovat, převést na GPT, nainstalovat Windows znova (nebo obnovit ze zálohy) a poté nainstalovat Linux. Pokud je disk určený pouze pro Linux a není v GPT, použijte možnost "Nová tabulka oddílů"


12. V každém případě potřebujete oddíl EFI o velikosti 500 MB (minimálně 200 MB)


13. dále vytvořte oddíl / (root, sem se všechno instaluje), buď přes celý disk nebo pevně danou velikost, pokud chcete samostatný oddíl /home (má to své výhody pro případ reinstalace, když máte samotný oddíl /home, tak zůstanou zachovány vaše data, pokud máte jeden oddíl, tak o svá data přijdete - v obou případech ale je potřeba nezanedbávat zálohování). Můžete si také vytvořit oddíl swap, pokud chcete hibernovat musí mít velikost jako RAM. Tento návod s oddílem swap nepočítá, viz dále. Oddíl / je vhodné rozumně dimenzovat, já používám 60 GB a ještě nikdy jsem se nedostala do problémů s místem.
Jako souborový systém použijeme nejlépe btrfs (umí snapshoty a spoustu dalších užitečných věcí, snadno se vytváří zálohy v programu Time Shift a v případě potíží se snadno vrátíte zpátky k funkční verzi). Pokud nechcete použít samotný oddíl /home zvolte maximální velikost
Nastavte mount point /


14. (voliteně) vytvoříme oddíl /home o velikosti zbytku volného místa, použijeme souborový systém dle svých preferencí, já používám XFS. Nezapomeneme vybrat mount point /home


15. takhle nějak vypadají připravené oddíly. Neměňte umístění zavaděče.


16. klepneme na "Instalovat nyní" a odsouhlasíme změny. Až dosud byly změny vratné.


17. vybereme si oblast a časové pásmo


18. vytvoříme uživatele, zadáme heslo a pojmenujeme počítač19. a instaluje se


20. po dokončení instalace restartujeme počítač


21. vyjmeme instalační médium a stiskneme Enter


22. pak se objeví zavaděč (grub) vašeho nově nainstalovaného systému


23. a po chvíli přihlašovací obrazovka


24. po přihlášení naběhne plocha


25. (volitelně) pokud používáte 4k rozlišení, bude všechno hrozně malinkaté, tak si zajděte do Nastavení/Nastavení zobrazení a změňte si měřítko/škálování (proto mám ráda KDE, ostatní prostředí škálování více či méně neumějí, Gnome umí 100,150 a 200, XFCE 100 a 200 a další prostředí jsou na tom podobně špatně, já používám 175, vyhovuje mi nejvíc)


26. (volitelně) po restartu naběhne plocha ve správné velikosti (tady není rozdíl vidět, ale ve skutečnosti na 4k monitoru je to rozdíl mezi možností nejde používat/jde používat)


27. nyní přichází čas nastavení swapu, pokud ho potřebujete (pokud chcete hibernovat, tak swap mít musíte, bez něj to nejde, velikost musí být stejná nebo větší jako je instalovaná RAM). Použití swapu je na uvážení, na desktopu s 32 GB RAM swap nepoužívám, na notebooku s 16 GB RAM mám nastaveno kvůli hibernaci 16 GB, zatím se z něj kromě hibernace nepoužil ani bit. U malého množství RAM (8 GB a méně) se swap vyplatí, čím méně RAM, tím větší swap, u 4 GB RAM bych osobně dala swap na dvojnásobek
zdroj: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Swap

Otevřete si Konsoli(Terminál) a zadejte následující příkazy:
Pokud máte formát disku btrfs tak jako první tyto, pokud máte jiný formát, tak následující přeskočte

Kód: [Vybrat]
sudo truncate -s 0 /swapfile
sudo chattr +C /swapfile
sudo btrfs property set /swapfile compression none

Všichni zadají následující, 4G nahraďte za vaši velikost

Kód: [Vybrat]
sudo fallocate -l 4G /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo chmod u=rw,go= /swapfile
sudo swapon /swapfile
sudo bash -c "echo /swapfile none swap defaults 0 0 >> /etc/fstab"

Důvod proč použít swap v souboru a ne jako oddíl je v SSD. Čím novější SSD tím má menší možný počet zápisů a zapisování na stále stejné místo (oddíl swap) výrazně sníží jeho životnost zatímco soubor si interní logika SSD umístí tak, aby nedocházelo k opotřebování stále stejných buněk. Další výhoda je, že můžete snadno změnit jeho velikost či ho úplně zrušit, prostě se swapem bez problémů pracovat.

Důležité: když máte swapfile na btrfs tak nefunguje Time Shift a snapshoty na btrfs, je tedy nutné použít jiné umístění než na systémovém btrfs oddíle. Pokud máte samotný /home, dejte swapfile do něj (/home/swapfile). A když máte jeden velký oddíl btrfs, tak také dejte swapfile do /home, ale v Time Shift musíte nastavit vyloučení @home.


28. nakonec systém aktualizujte, nastavte si podle sebe, nainstalujte si potřebné programy (určitě nezapomeňte na Time Shift a nastavit ho) a snad spokojeně užívejte. Doporučuji před jakýmkoliv zásahem do systému vytvořit v Time Shift ručně záznam (bod obnovy) a nastavit si automatické snapshoty.


29. Instalace Time Shift

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt update
sudo apt install timeshift

Spustíte z "nabídky start"

30. pokud se stane, že vám po nějakém vašem experimentu, chybné aktualizaci nebo čemukoliv jinému Linux nenaběhne a třeba se ani neobjeví grub, není nutné hned instalovat načisto, ale použijete právě Time Shift.

1. spusťte live systém
2. nainstalujte Time Shift
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt update
sudo apt install timeshift
3. spusťte Time Shift, snapshoty by si měl najít sám
4. vyberte konkrétní snapshot "bez vady", dejte obnovit a poté restartujte (ne z flashdisku!), systém vám naběhne ve stavu jako byl při vytvoření snapshotu.

Doufám, že se najdou lidé, kterým tento návod pomůže. Já když jsem se setkala s Linuxem, tak jsem žádný takový návod neměla (všechno bylo pro BIOS/MBR a já už měla UEFI) a rady byly přepnout na MBR, což je samozřejmě nesmysl. Takže doufám, že začátečníkům tento návod usnadní začátky. Hodně štěstí a trpělivosti :)
« Poslední změna: 06 Června 2020, 23:33:10 od Abby »

TIBOR

 • Guru
 • *****
 • Příspěvků: 6501
 • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2020, 18:51:49 »
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #2 kdy: 06 Června 2020, 19:50:39 »
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.

Tak, tak.  A co teprve linux-image-unsigned (kernely).....

Abby

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 1205
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #3 kdy: 06 Června 2020, 20:03:30 »
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.

Hotovo :) I obrázky jsou zmenšené, něco málo je doplněno. Jestli máte další připomínky, sem s nimi :)
« Poslední změna: 06 Června 2020, 20:21:47 od Abby »

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2020, 18:52:29 »
K postupu instalace v UEFI mám jednu připomínku. V UEFI režimu se zavaděč instaluje do sdax (ESP oddíl) a ne do sda (mbr). To znamená, že v daném příkladu se měl nainstalovat do sda1, teda do ESP (EFI) oddílu. Pokud se to nainstaluje do sda, taky to funguje ale jenom díky zpětné kompatibilitě, protože UEFI si kontroluje taky mbr. Normálně se do sda teda do mbr instaluje v Legacy (BIOS) režimu.
« Poslední změna: 30 Června 2020, 18:54:18 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #5 kdy: 30 Června 2020, 21:34:19 »
K postupu instalace v UEFI mám jednu připomínku. V UEFI režimu se zavaděč instaluje do sdax (ESP oddíl) a ne do sda (mbr). To znamená, že v daném příkladu se měl nainstalovat do sda1, teda do ESP (EFI) oddílu. Pokud se to nainstaluje do sda, taky to funguje ale jenom díky zpětné kompatibilitě, protože UEFI si kontroluje taky mbr. Normálně se do sda teda do mbr instaluje v Legacy (BIOS) režimu.

Jak si může uefi kontrolovat mbr na gpt disku??

Ventero

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 2900
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #6 kdy: 30 Června 2020, 22:14:19 »
To taky nechapu, nicmene take jsem mel za to, ze pri EFI se instaluje zavadec do prislusneho oddilu. Napada me jen, ze si to instalator sam vyhodnoti, ze je disk GPT a pri ponechane volbe do disku automaticky vyhleda a nastavi pro zavadec oddil EFI.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #7 kdy: 01 Července 2020, 09:38:36 »
Jak si může uefi kontrolovat mbr na gpt disku??
Kdysi jsme si potřebovali ujasnit, zda se má správně zavaděč instalovat do sda nebo do sdax (EFI partice) pri UEFI instalaci. Udělal jsem pokus, kdy jsem instaloval jednou do sda a podruhé do sda1 (kde byla EFI partice). Kupodivu fungovaly obě varianty i když správně by měl být zavaděč instalován do EFI partice. Z toho jsem usoudil, že je kontrolován i prostor, kam se nahrával mbr. Je možné, že je to jinak a instalátor si sám změní volbu na EFI partici.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #8 kdy: 01 Července 2020, 09:59:36 »
Asi to tak nějak bude.  Ovšem bylo by zajímavé co se stane při instalaci na nový (prázdný) disk kde ta efi partyšna vůbec není a zvolilo by se jako cíl pro zavaděč sda...

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #9 kdy: 01 Července 2020, 14:00:59 »
Asi to tak nějak bude.  Ovšem bylo by zajímavé co se stane při instalaci na nový (prázdný) disk kde ta efi partyšna vůbec není a zvolilo by se jako cíl pro zavaděč sda...
Pokud tam nebude EFI partišna, tak to při EFI instalaci dopadne špatně, nebude to mít odkud bootovat. Ta EFI (ESP) partišna je při EFI instalaci povinná.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Ventero

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 2900
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #10 kdy: 01 Července 2020, 14:14:06 »
Moc se mi to nezda. V pripade EFI je zavadec prislusny soubor s koncovkou .efi v oddilu fat32 k tomu vyhrazenem. Takze prukazne by bylo zkontrolovat, jestli pri takove instalaci, kde se zvoli sda, tento soubor v tom oddilu je ci nikoliv.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #11 kdy: 01 Července 2020, 14:47:53 »
Moc se mi to nezda. V pripade EFI je zavadec prislusny soubor s koncovkou .efi v oddilu fat32 k tomu vyhrazenem. Takze prukazne by bylo zkontrolovat, jestli pri takove instalaci, kde se zvoli sda, tento soubor v tom oddilu je ci nikoliv.
Však nic ti nebrání si to vyzkoušet a tím to potvrdit, nebo vyvrátit.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Ventero

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 2900
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #12 kdy: 01 Července 2020, 16:48:28 »
Až budu instalovat v EFI, tak to jistě vyzkoušet mohu. Ale jestli už o někdo takto má instalováno, tak je nejjednodušší se podívat, jestli tam ten soubor je nebo není. On totiž soubor zavaděče EFI je jiný kód, než ten co se zapisuje do prostoru MBR. A takto by se zjistilo, jestli UEFI opravdu prohledává toto místo a bere automaticky i legacy kód pro efiboot - což nedává ve světle přepínače na Legacy či CSM mnoho smyslu a také si myslím, že legacy bootloader kód nejspíše neumí pracovat s GPT a tedy by nedokázal předat štafetu - a nebo je instalátor inteligentní a stejně překopíruje soubor ~.efi do oddílu ESP.
Každopádně díky Abby za práci s uceleným návodem, neboť některé stroje nemají možnost přepnutí do CSM.

Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.
« Poslední změna: 01 Července 2020, 17:05:06 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #13 kdy: 01 Července 2020, 18:57:46 »
což nedává ve světle přepínače na Legacy či CSM mnoho smyslu a také si myslím, že legacy bootloader kód nejspíše neumí pracovat s GPT a tedy by nedokázal předat štafetu - a nebo je instalátor inteligentní a stejně překopíruje soubor ~.efi do oddílu ESP.
Každopádně díky Abby za práci s uceleným návodem, neboť některé stroje nemají možnost přepnutí do CSM.

Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.
No tak právě v případě dualbootu s windows je výhoda použití UEFI instalace evidentní. Win10 v defaultu instaluje v UEFI režimu na GPT disk, proto je vhodné i linux nainstalovat v UEFI. Za druhé i pokud by nějakou náhodou byl win10 nainstalovaný v Legacy s diskem s msdos tabulkou, tak dost často zabere všechny čtyři primární partice a je vúbec problematické vytvořit další partice pro instalaci linuxu. Za třetí pokud použiju disk větší než 2GB, je lepší použít GPT tabulku rozdělení disku se kterým Legacy instalace neumí pracovat.
P.S. Instaloval jsem v UEFI hodně krát ale ještě se mi nestalo a ani jsem neslyšel, že by instalace v UEFI bránila použití wifi.
« Poslední změna: 01 Července 2020, 19:04:42 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #14 kdy: 01 Července 2020, 19:17:46 »
Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.

I já se připojuji a nemohu souhlasit. A to rozhodně nepokládám sebe ani uživatele Ventero za osoby "které dané problematice příliš nerozumí"... :-[ :-[

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #15 kdy: 01 Července 2020, 19:23:52 »
P.S. Instaloval jsem v UEFI hodně krát ale ještě se mi nestalo a ani jsem neslyšel, že by instalace v UEFI bránila použití wifi.

Jak vidno, i hodněkrát  může být často někomu  málo.  A zdaleka nejde jenom o wi-fi, na některé stroje nelze nainstalovat Ubuntu v tomto režimu vůbec (stačí pohledat na tomto fóru).
No a vytvořit na mbr disku extended partition + v ní další logické oddíly není nic světoborného, to snad uznáš.
« Poslední změna: 01 Července 2020, 19:26:55 od juwa2 »

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #16 kdy: 01 Července 2020, 20:14:20 »
No a vytvořit na mbr disku extended partition + v ní další logické oddíly není nic světoborného, to snad uznáš.
Nečetl jsi pozorně. Pokud windows obsadí 4 primární partice na disku s msdos tabulkou rozdělení, další partici už nevytvoříš. Samozřejmě pokud mám obsazené jako primární jenom tři, múžu jednu zmenšit, vytvořiť štvrtou jako rozšířenou a v ní dalších až 11 particí. Avšak v GPT jich múže být primárních až 128 bez jakýchkoliv kejklú. Pokud v UEFI nejde instalovat Ubuntu, tak je to většinou dúsledek aktivního TPM čipu nebo neautorizování zavaděče v UEFI, pokud je tato funkce v UEFI implementovaná. Viď konec nasledujícího článku http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

regine

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 754
zo Slovenska
« Odpověď #17 kdy: 01 Července 2020, 20:21:48 »
Nevím, zda neuvádím zbytečně, možná znáte článek UEFI v kocke pre BFUhttp://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/
Ubuntu 16.04 LTS 32bit

Ventero

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 2900
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #18 kdy: 01 Července 2020, 20:31:13 »
Souhlasim s tim, ze moznost pouziti vysokokapacitniho disku je vyhoda. Osobne zadny takovy nemam.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #19 kdy: 01 Července 2020, 21:35:26 »
Článek/problemaiku samozřejmě znám. Ale zatím mně nic pádně nepřesvědčilo o "tzv. výhodách uefi".
Disky (mbr) si vždy dělím zásadně dopředu před instalací čehokoli (ano, i W10 lze nainstalovat v legacy/mbr).
Systémové oddíly zásadně nešifruji.
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #20 kdy: 01 Července 2020, 21:47:39 »
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Tak např. zde https://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/max-number-of-logical-partition-754458/ což bylo první, když jsem zadal do vyhledávače "Max number of logical Partition". Teda 4 primární a 11 logických, což je dohromady 15.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #21 kdy: 01 Července 2020, 22:22:50 »
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Tak např. zde https://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/max-number-of-logical-partition-754458/ což bylo první, když jsem zadal do vyhledávače "Max number of logical Partition". Teda 4 primární a 11 logických, což je dohromady 15.

No ale správně je celkem 64 (3 primary,1 Extended, 60 Logical =64).  Což je pro naprostou většinu případů dostatečné....
« Poslední změna: 01 Července 2020, 22:27:55 od juwa2 »

Ventero

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 2900
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #22 kdy: 01 Července 2020, 22:48:34 »
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.
« Poslední změna: 01 Července 2020, 23:34:37 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

 • Závislák
 • ****
 • Příspěvků: 4544
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #23 kdy: 01 Července 2020, 23:17:28 »
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.

MBR zvládne max 2TB oddíly, to je fakt...
Řešením je větší disk rozdělit po 2TB.  Nebo existuje "obezlička" Acronisu zvaná "Rozšířená kapacita".

Nicméně takto velké disky se stejně používají pouze na data (není potřeba z nich bootovat), takže klidně mohou být GPT i pod Legacy.
S GPT datovými disky umí nativně pracovat už W7 a daší OS.

Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)
« Poslední změna: 01 Července 2020, 23:32:15 od juwa2 »

livan

 • Návštěvník
 • *
 • Příspěvků: 97
Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« Odpověď #24 kdy: 02 Července 2020, 08:48:30 »
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.

MBR zvládne max 2TB oddíly, to je fakt...
Řešením je větší disk rozdělit po 2TB.  Nebo existuje "obezlička" Acronisu zvaná "Rozšířená kapacita".

Nicméně takto velké disky se stejně používají pouze na data (není potřeba z nich bootovat), takže klidně mohou být GPT i pod Legacy.
S GPT datovými disky umí nativně pracovat už W7 a daší OS.

Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)
Tak tady bych to viděl spíš jak otázku evoluce. Tak jak v Linuxu se začal prosazovat systemd i když skalní linuxáci zuří, že co je to za blob, že to jde proti filozofii linuxu a podobně, tak je to i s UEFI. To že všechny počítače přecházejí na UEFI je prostě fakt, který je nutné brát do úvahy a neustále si hrát na nějakou kompatibilitu s BIOSem, kterou čím dál tím více výrobci omezují a je spoustu ntb, kde se už ani Legacy nedá nastavit. Je proto nutné se naučit zvládat instalaci v UEFI režimu, brát to jako normu a nepoužívat rúzné obezličky ve formě rozšířených oddílú a podobně. Časem se kapacity diskú budou zvětšovat a nebudu přece rozkouskovávat disk na x 2TB oddílú.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

 


Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.