Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výměna RAM - Linux nebootuje  (Přečteno 1591 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Výměna RAM - Linux nebootuje
« kdy: 27 Května 2020, 18:54:46 »
Chtěla bych se zeptat, v čem může být problém. Vyměnila jsem v notebooku Lenovo ThinkPad X220 paměť RAM z 2x4 GB 1600 MHz na 2x8 GB 1600 MHz a Linux nebootuje, po vybrání položku z Grubu po chvíli skončí s nicneříkající hláškou "kernel panic". Windows 10 a macOS Mojave na dalších discích fungují normálně, 12 hodin testování memtestem je bez chyby, testy OCCT ve Windows jsou bez chyby. Prostě paměti jsou v pořádku. To Linux nezvládne výměnu RAM? Nebo nastala nějaká zvláštní shoda okolností, která se stane jednou za život a prostě mu něco nesedlo? Po formátu a čisté instalaci totiž opět funguje všechno v pořádku. Jinak paměti jsou Patriot SO-DIMM 16GB KIT DDR3 1600MHz CL11 Signature Line pro Apple https://www.alza.cz/patriot-so-dimm-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl11-signature-line-pro-apple-d383818.htm (stejné jsem měla ve starém Mac Mini 2011 naprosto bez problémů, tyhle jsou nové ale jak ukazují testy tak jsou také v pořádku a Linux po čisté instalaci také běží v pohodě).

Momentálně na X220 mám KDE Neon v nejnovější verzi, tuším že i proběhl upgrade na LTS 2004.

Jinak pro jistotu, nehledám způsob jak rozběhnout nebootující distro, zajímá mě co se mohlo stát, teoreticky (ano, vím že křišťálové koule nefungují, prostě jen teorie mě zajímají). Pokud by s tím byl problém, klidně to smažte a napište mi třeba PM. Díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #1 kdy: 27 Května 2020, 20:00:13 »
V Recovery mode to nabootuje? Co se zobrazuje?
Jinak ta otázka je sice zajímavá, ale čistě akademická - pokud to po čisté instalaci běhá...
Live naběhne? Zřejmě ano....
Asi nejde ani tak o velikost jako o jiný typ RAM. Instalace si HW zřejmě nějak "osahá" a podle toho nastaví nakládání s pamětí - to ale pouze střílím od boku.... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #2 kdy: 27 Května 2020, 20:32:56 »
Nevim, nevim - ruzne jsem prehazoval disk s 14.04 na rozlicne konfigurace PC a vzdyy najel. Takze bud v novejsi verzi zase neco zplznily - odkud se vyhrabal Windows, tam se Ubuntu zahrabava uz vime, ale ze by az tak ...
Chci verit tomi, ze se jedna o nejakou silenou shodu okolnosti. Jestli jsi vyzkousela live i recovery a to jede, pak jeste muzes vyzkouset vratit starou konfiguraci RAM a uvidis zda nabehne - aspon se bude vedet odkud vitr vane.
No a nakonec by tezko zbylo neco jineho, nez cista instalace ...
Jeste pokud tam uz mas vice kernelu - po nejakem updath, tak zkusit ten starsi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #3 kdy: 27 Května 2020, 20:41:27 »
Já nevím, no, vždycky jsem žila v přesvědčení, že Linux přežije jakoukoliv výměnu HW (a vždycky mi přežil), proto mě tohle překvapilo. Starou RAM jsem zpátky nezkoušela, ta šla do jiného notebooku místo stejných modulů ale jen na 1333 MHz. Zkoušela jsem live, naběhlo bez problémů, recovery taky skončilo na chybě a víc jsem to neřešila resp. jsem udělala formát a čistou instalaci a zase funguje bez problémů. Ono právě já jsem vypnula notebook kde mi běžel Linux, vyměnila RAM, zapnula, zkontrolovala velikost a parametry v biosu, spustila Windows a všechno běželo správně. Spustila jsem macOS a opět všechno běželo správně. Spustila jsem Linux a neběželo to. Spustila jsem recovery, neběželo. Spustila jsem testy, nejdřív ve Windows v Aidě a OCCT, pak přímo memtest a nakonec instalaci Linuxu a všechno normálně běží.
Dřív bylo nemyslitelné, že by Windows přežily změnu HW a u mě přežily změnu z Intelu na AMD a pak ještě klonování na větší SSD. A Linux, který tohle zvládal "levou zadní" umře na triviální výměně RAM. Spíš asi jde o nějakou chybu nového distra, i když je LTS, nevěřím že by se Linux celkově takhle zhoršil...

Jinak ano, otázka je čistě akademická, než abych to bůhvíjak dlouho řešila tak jsem to za čtvrt hodinky nainstalovala znova a dalších 10 minut zabralo obnovení dat ze zálohy. Jen je mi to prostě divné, proč se to stalo. Fungovalo to předtím, funguje to teď po čisté instalaci a všechno je v pořádku.
« Poslední změna: 27 Května 2020, 20:43:56 od Abby »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #4 kdy: 27 Května 2020, 23:08:02 »
Tak hlavne, ze uz funguje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

HelpikDiS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
  • Učený z nebe nespadl.
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2020, 00:25:49 »
Jsme rádi, že máte po problému.

Budete-li mít dotaz nebo nějakou chybku v Ubuntu, neváhejte a napište -> vytvořte Nový dotaz/Nové téma. Někdo se Vám bude věnovat.

A admini mohou označit za Vyřešeno  ;) 8).
Učený z nebe nespadl.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 29 Května 2020, 13:17:13 »
HelpikDiS: ty jsi z teamu Ubuntu.cz? Nebo na co si to hraješ?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #7 kdy: 29 Května 2020, 13:37:07 »
A nebo si z nás dělá pr~l ...  :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #8 kdy: 29 Května 2020, 13:38:13 »
To je taky možnost :D Pět příspěvků a chová se jako admin :D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #9 kdy: 29 Května 2020, 21:23:37 »
Kdyby nekomu, kdo je novy, tak to beru jako povzbuzeni. Ale takhle je to vtipny, ze nekdo s 5 prispevky tohle napise nekomu s 700 :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #10 kdy: 29 Května 2020, 22:00:53 »
No přesně, navíc když jsem ani nehledala radu, ale jen jsem napsala svou (pravda, poněkud zvláštní) zkušenost :D

Mimochodem ať to není úplně OT, tak KDE Neon stále funguje bez problémů stejně jako ostatní dva operační systémy. Paměti tedy jsou řekla bych na 100% v pořádku a s největší pravděpodobností je brouček v LTS 20.04...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #11 kdy: 29 Května 2020, 22:06:40 »
To tak vychvalujes, ze tu zarivku budu muset zkusit taky ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #12 kdy: 29 Května 2020, 22:09:48 »
No hele fakt doporučuju :) Víš že já s Linuxem spíš válčím než že bych jen spokojeně používala, ale KDE Neon je stále aktualizovaný a spousta problémů se velmi rychle řeší. A KDE je velké prostředí se spoustou vývojářů a za mě je fakt mnohem lepší než Gnome (o těch menších ani nemluvě).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #13 kdy: 29 Května 2020, 22:14:02 »
Od doby, co pouzivam Linux jsem mel vzdy slabsi PC a tam bylo KDE hodne znat. Gnome jako takove jsem si nikdy neoblibil, ale fork Mate mi od 2016 prijde celkem vydareny a odladeny.
Ale ted bych ho uz vyzkouset mohl ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Výměna RAM - Linux nebootuje
« Odpověď #14 kdy: 29 Května 2020, 22:18:29 »
Subjektivně nevidím rozdíl v rychlosti mezi Pentium dvoujádro, 8 GB DDR3 a SATAII SSD a Ryzen 5 3600, 32 GB DDR4 a NVMe SSD, samozřejmě v běžných věcech jako je mail, web, přehrávání hudby, prohlížení fotek, přehrávání videa. KDE si vezme něco kolem 2.5 GB RAM, ani na tom notebooku neswapuje i když tam swap mám, ve velikosti RAM aby se dalo hibernovat. A když jsem zkoušela Xubuntu tak rychlost vypsaných věcí mi také přišla stejná. Prostě i stařičké Pentium je už na základní věci dostatečně rychlé a grafické prostředí nemá vliv na rychlost spouštění programů a práci v nich. Nemluvím samozřejmě o převodu RAW nebo videa, to by to Pentium asi vybouchlo :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.