Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kdy mám aktualizovat?  (Přečteno 1108 krát)

kaisrmaulo5

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Kdy mám aktualizovat?
« kdy: 09 Června 2020, 12:43:09 »
Momentálně jsem na Ubuntu 16.04 a přemýšlel jsem:

Mám aktualizovat na 17.04?

Existují nějaké bezpečnostní obavy, pokud neaktualizujete?

Pokud ne, kdy bych měl příští aktualizaci nebo je bezpečné zůstat na 16.04 po dlouhou dobu?

Aktualizuje se instalace aktualizací v softwarovém centru Ubuntu na novější verzi 16.04 nebo 16.10 nebo 17.04?

Děkujeme za pomoc, kterou můžete poskytnout.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Kdy mám aktualizovat?
« Odpověď #1 kdy: 09 Června 2020, 13:07:25 »
Verze 16.04 byla LTS, podpora by měla být minimálně ještě jeden rok...následně další LTS vyšly 18.04 a teď nedávno 20.04 Verze mezi tím jsou "testovací" verze a většina z nich již nemá podporu. Pokud chceš aktualizovat, šel bych do nejnovější 20.04....nejlépe je udělat backup home pomocí nástrojů, které jsou např. uvedeny v tomto foru a následně čistě nainstalovat 20.04.
Pokud máš správně rozdělený disk (tzn. /, swap a /home) na oddělených partitionech, čistá instalace je hračkou a zabere pár minut.
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kdy mám aktualizovat?
« Odpověď #2 kdy: 09 Června 2020, 14:19:18 »
Verze aplikací v centru SW jsou "zamrzlé" na konkrétní verzi ubuntu (každá verze má svoje vlastní repo).
Pokud chceš na starší verzi ubuntu dostat novější verzi sw, musíš přidat jeho externí PPA (pokud ovšem existuje). Pak se ti ta aplikace bude normálně aktualizovat. Další řešení jsou .appimage, flatpaky a snapy.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Kdy mám aktualizovat?
« Odpověď #3 kdy: 09 Června 2020, 19:23:38 »
Přesné informace o době podpory jednotlivých verzí Ubuntu jsou přehledně v tabulce na Wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_version_history#Table_of_versions). Verze 16.04 Xenial Xerus bude podporovaná do dubna 2021; do té doby budou poskytovány bezpečnostní aktualizace, takže bezpečnostní obavy nejsou nutné, pokud si aktualizace pravidelně instaluješ. Nejpozději po skončení této „podpory“ je vhodné systém buď aktualizovat na novější podporovanou verzi, nebo odpojit od sítě a již nepřipojovat (provozovat starý systém offline je relativně bezpečné a některým uživatelům to může stačit). Já osobně se snažím aktualizovat dřív, protože mám zájem o nové verze programů.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.