Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu  (Přečteno 3444 krát)

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #25 kdy: 10 Června 2020, 17:39:28 »
Já nevím, kde furt hledáte problémy.
Jak jsem psal - na Legacy jsem fungoval asi 5let, žádnej problém (slovy žádnej) nebyl. Takže nemám důvod cokoliv měnit, a rád zůstanu u Legacy.. Legacy forever!  :D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #26 kdy: 10 Června 2020, 18:14:41 »
Tak neni problem udelat multiboot v efi stejne jako v legacy a pripadne ho opravit - je to jen otazka znalosti a orientace se v nich - pokud to tedy nejaky vyrobce nekomplikuje svym firmwarem, jako treba Acer - tady bych nejaky vyrazny rozdil nevidel.
Ale kdyz se treba nenacte ovladac napr. wifi a nebo wifi driver v Ubuntu je castecne znefunkcnen, kdyz je v dualboot s W10 (pri samotnem Ubuntu plne funkcni), a podobne veci, tak to jsem v legacy resit nikdy nemusel.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #27 kdy: 10 Června 2020, 19:28:52 »
Tak děkuji za rady, ale jsem tam kde jsem byl. Zdravím z Win

UEFI aktivní u obou instalací, grub nainstalován do oddílu EFI... No nic

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #28 kdy: 10 Června 2020, 19:54:32 »
No, pozitivní je, že při mačkání F9 při startu mi vyskočí nabídka, jaký zavaděč chci spustit - jestli win zavaděč, nebo  Grub.
Když zvolím Grub, tak pak už je klasický Grub kde si vyberu co chci.

Ale mačkat každej start F9 je takový... nepraktický. Tuplem, když Win (který naběhnou sami hned) nepoužívám často.


Takže dokáže někdo poradit, jak dostat Grub do popředí?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #29 kdy: 10 Června 2020, 20:39:59 »
V biosu ho nastavit jako primarni.
A v Kubuntu zase proved "sudo update-grub"
« Poslední změna: 10 Června 2020, 20:41:57 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #30 kdy: 10 Června 2020, 20:42:07 »
VYŘEŠENO!

Bylo potřeba v BIOSu v boot nastavení "rozentrovat" položku "boot harddisk" (nebo tak nějak) a tam F6 posunout ubuntu zavaděč nad ten widlí, čímž se stal primární.

Jinak teda obě instalace proběhli v UEFI modu, a zavaděč grub naistalovat do oddílu EFI


Moc teda nechápu, proč jsem nikde neobjevil návod, a že to snad nikde není napsané pohromadě. Tenhle závěr s BIOSem, jsem vymyslel sám - asi napíšu návod :-D :-D

Každopádně všem díky za pomoc, a snad toto vlákno pomůže někomu dalšímu

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #31 kdy: 11 Června 2020, 14:27:19 »
No vidíš že to šlo, gratulka :) Navíc teď to máš správně a když se něco stane, tak víš co s tím. Nezapomeň na Time Shift.

Já jsem psala návod na instalaci v režimu UEFI a posílala jsem ti ho, dualboot jsem neřešila, šlo mi čistě o instalaci Kubuntu resp. Linuxu obecně, protože od instalace na MBR se v některých podstatných detailech liší - https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85056.0.html. Když uděláš návod na dualboot, bude to bezva, já dualboot u sebe řeším samotnými disky pro každý OS (proto na začátku návodu píšu o odpojení ostatních disků, ono se totiž i může stát, ve Windows i Linuxu, že instalátor si bude uzurpovat všechny disky pro sebe a já třeba v desktopu mám tři SSD, NVMe pro Windows, M.2 SATA v redukci PCI-E x4 pro Linux a klasický SATA na data a paradoxně NVMe je braný jako třetí, M.2 SATA je první a SATA je druhý, takže kdybych takhle instalovala Windows, tak bude zavaděč na M.2. Proto je vhodné odpojit všechny disky kromě cílového. Každopádně jestli uděláš návod na dualboot, tak tam odkaž na ten můj návod, ať to neduplikuješ.
« Poslední změna: 11 Června 2020, 14:28:53 od Abby »

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #32 kdy: 11 Června 2020, 19:45:14 »
Abby: Nějak v tomhle světě nežiju, a žádné stránky kam bych podobný  návod dal nemám... Jako jestli zájem je a měla bys ho kam dát, rád nějaký návod sepíšu.

Může se hodit za čas i mě, až to pozapomínám :-D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #33 kdy: 11 Června 2020, 19:57:06 »
...žádné stránky kam bych podobný  návod dal nemám...

Ale vždyť se na nich právě nacházíš, milý hochu.... :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #34 kdy: 11 Června 2020, 20:45:54 »
Viz juwa2 :)

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #35 kdy: 12 Června 2020, 13:16:55 »
Pravda... :-)
Dobhře, klidně něco sepíšu... A kam pak s tím? :-D

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Po instalaci Win a Kubuntu naběhně jen Kubuntu
« Odpověď #36 kdy: 12 Června 2020, 14:43:48 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.