Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: wine64 wine32 versus playonlinux  (Přečteno 3924 krát)

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #25 kdy: 05 Července 2020, 13:12:52 »
Každý wineprefix má svoje špecifické nastavenia systému a nastavenia programov v system.reg, user.reg,  userdef.reg, ProgramData,  Application Data, Local Settings a pod. Je zbytočné spúšťať v čistom wine program v inom wineprefixe, keďže nové wine tieto údaje o programe nemá, program nepôjde korektne. Tiež Compaq neuviedol, či má Profit nainštalovaný vo Wine, alebo v Playonlinuxe, lebo postupy sa líšia. Mám v Playonlinuxe 7 wineprefixov s rôznymi programami a keď v jednom wineprefixe spustím program z iného wineprefixu, tak sa program buď nespustí, alebo ide s chybami, záleží ako je program náročný.
Compaq má v profile múdry citát "Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu." no asi sa ho nedržal, keď mal funkčný systém aj s Profitom a pichal do toho.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #26 kdy: 05 Července 2020, 13:53:12 »
juwa2 :

moc děkuji za odpověď. Uvažuji dát prefix na jiný oddíl. Když si například vytvořím dva wineprofily jeden 32 bit a druhý 64 bit bude to zabírat velikou spoustu místa v domovském adresáři. Např. bitová kopie domovského adresáře na oddělené partici, navíc je asi zbytečné tímto způsobem wine zálohovat. Škoda že to nejde přepínat mezi 32/64b

zeleno :

Jde prosím u Playonlinuxu nastavit změnu umístění lahví na jiný oddíl?
Druhá věc na kterou nemohu přijít je to jak nainstalovat do Playonlinux pro mě nejdůležitější např. mdac28 a jet40? Pomocí winetricks je to jednoduché, ale v Playonlinuxu to neumím najít >:(

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #27 kdy: 05 Července 2020, 14:15:10 »
Prvú otázku neviem, nikdy som to nepotreboval.  Mdac28 sa dá nainštalovať do wineprefixu vľavo v menu Nastavenia a hore v menu -  Inštalovať súčasti a tam nájsť mdac28 a vpravo dole -pridať. Jet40 sa dá len ručne spustením stiahnutého súboru z internetu. Predtým v nastaveniach wine nastaviť na NT4.0, popísané je to v návode https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=25&t=6984&p=36168&hilit=profit#p36168

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #28 kdy: 05 Července 2020, 15:40:19 »
juwa2 :

moc děkuji za odpověď. Uvažuji dát prefix na jiný oddíl. Když si například vytvořím dva wineprofily jeden 32 bit a druhý 64 bit bude to zabírat velikou spoustu místa v domovském adresáři. Např. bitová kopie domovského adresáře na oddělené partici, navíc je asi zbytečné tímto způsobem wine zálohovat. Škoda že to nejde přepínat mezi 32/64b

zeleno :

Jde prosím u Playonlinuxu nastavit změnu umístění lahví na jiný oddíl?
Druhá věc na kterou nemohu přijít je to jak nainstalovat do Playonlinux pro mě nejdůležitější např. mdac28 a jet40? Pomocí winetricks je to jednoduché, ale v Playonlinuxu to neumím najít >:(

Změnu umístění jakékoli složky (wineprefix i láhev jsou obyčejné složky) uděláš jednoduše jejich přemístěním kam potřebuješ (i na jiný disk/oddíl) a vytvořením odkazu (symlinku) do původního místa. Ten odkaz přejmenuješ tak, aby byl jeho název stejný jako má ta složka.
-------------
Pak bude z hlediska systému ta složka "jakoby" na stejném místě, ale zabírat místo bude na jiném oddíle.

Různé komponenty lze instalovat nejen pomocí winetricks (to je pouze jenom taková pomůcka), nic ti nebrání stáhnout si binárky a nainstalovat cokoli ručně (stejně jako instaluješ ostatní aplikace nebo jak se to dělá ve Windows). To platí i pro registraci .dll knihoven (regsvr).

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #29 kdy: 05 Července 2020, 23:32:56 »
Funguje to s tím symlinkem perfektně :) Vyzkoušel jsem i Playonlinux a potřebné knihovny se mi podle Zeleno podařilo nainstalovat a zprovoznit. Jenom se mi nedaří nainstalovat více aplikací do jednoho virtuálního disku. Přece nebudu mít pro každou aplikaci jinej virtuální disk, Jedná se o programy které nejsou v seznamu playonlinuxu

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #30 kdy: 06 Července 2020, 11:39:20 »
... Jenom se mi nedaří nainstalovat více aplikací do jednoho virtuálního disku. Přece nebudu mít pro každou aplikaci jinej virtuální disk, Jedná se o programy které nejsou v seznamu playonlinuxu
Mohol by si uviesť o aké programy sa jedná, pretože niektoré potrebujú iné nastavenia, iné wine a nastavenie windows.
Skúšam funkčnosť viacerých win programov a snažím sa dodržovať zásadu, že do jedného wineprefixu dávam len programy s podobným zameraním a nekombinujem napríklad office programy s grafickými, alebo zvukovými. Sedem wineprefixov mi stačilo na odskúšanie 60 programov. https://postimg.cc/ctKR07GV
« Poslední změna: 06 Července 2020, 12:24:57 od zeleno »

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #31 kdy: 06 Července 2020, 13:19:31 »
... Jenom se mi nedaří nainstalovat více aplikací do jednoho virtuálního disku. Přece nebudu mít pro každou aplikaci jinej virtuální disk, Jedná se o programy které nejsou v seznamu playonlinuxu
Mohol by si uviesť o aké programy sa jedná, pretože niektoré potrebujú iné nastavenia, iné wine a nastavenie windows.
Skúšam funkčnosť viacerých win programov a snažím sa dodržovať zásadu, že do jedného wineprefixu dávam len programy s podobným zameraním a nekombinujem napríklad office programy s grafickými, alebo zvukovými. Sedem wineprefixov mi stačilo na odskúšanie 60 programov. https://postimg.cc/ctKR07GV

Díky jistě mohu dát výpis programů, ale určitě žádný z nich neznáš. Primárně je pro mě např. absolutně nenahraditelný Swisslog: http://www.swisslogforwindows.com/download.html neustále aktualizovaný spoustu let. Ve wine jde rozchodit dobře, ale musí upravit i nastavení Wine.
Ostatní programy jsou ze stejného"oboru"
Zeleno jenom mi jde o to jak třeba k tomuhle plně funkčnímu programu přidat další do toho samého wineprefixu? Když chci instalovat další programy vždy mi Playonlinux nabídne :

1)Instalovat do nového virtuálního disku
2)Změnit či aktualizovat existující aplikaci

Obojí z obou možností znefunkční Swisslog. Promiň neznalost zkouší, Playonlinux poprvé a připadá mi hooodně nepřehledný. Pod samotným Wine s winetricks mi všechny programy fungují pod jednou verzí wine a jedním nastavením winecfg

Playonlinux bych chtěl používat zvlášť pro wineprefix32 a wineprefix64. Pod samotným wine to jde i podle rady juwa2 taky udělat, ale ta obsluha  :(   Po letech jsem např. zvýklý spustit winecfg ale tady to samoshřejmě vytvoří nový prefix .wine. Musím nezapomenout a složitě spustit WINEPREFIX=/home/josef/.wine32 winecfg, O spouštěčích ani nemluvě. To v Playlinuxu by bylo velké usnadnění jenom to umět...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #32 kdy: 06 Července 2020, 14:14:14 »
Když chci instalovat další programy vždy mi Playonlinux nabídne :
1)Instalovat do nového virtuálního disku
2)Změnit či aktualizovat existující aplikaci
Obojí z obou možností znefunkční Swisslog.

Platí obecná zásada, že pokud nějaký program nejde spustit, je třeba ho spustit z terminálu - vypíší se chyby "proč to nejde".
Pak budeš zase "o něco chytřejší"...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #33 kdy: 06 Července 2020, 16:26:43 »
"...Když chci instalovat další programy vždy mi Playonlinux nabídne :

1)Instalovat do nového virtuálního disku
2)Změnit či aktualizovat existující aplikaci

Obojí z obou možností znefunkční Swisslog."

Tomuto celkom dobre nerozumiem, máš v Playonlinuxe nainštalovaný Swisslog v samostatnom wineprefixe a keď nainštaluješ
iný program do nového wineprefixu XYZ, tak prestane ísť Swisslog v pôvodnom wineprefixe?
To, že nainštalovanie iného programu do wineprefixu môže pôvodný program znefunkčniť je celkom možné, ak inštalátor nového programu prepíše, alebo nainštaluje nové dll-ká, alebo zmení verziu wine. V takomto prípade je dobre mať špecifický program sám vo svojom wineprefixe. Lenže, ak ti to išlo vo wine s viac programami dobre, je možné, že len niekde v Playonlinuxe pri inštalácii robíš nejakú chybu.
Kukni aj návod na HamRadio https://f4bpp.com/articles.php?lng=en&pg=61&tconfig=0
https://postimg.cc/DWkKwVwf
« Poslední změna: 06 Července 2020, 19:50:35 od zeleno »

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #34 kdy: 06 Července 2020, 21:20:09 »
Ale vždyť píšu že si umím poradit s instalací Swisslogu v samotném wine i v Playonlinuxu.
 Dosud jsem používal tenhle program a plus asi dalších 15 se stejným zaměřením  v samotném wine v prefixu jednom .wine v domovském adresáři se stejným nastavením pro všechny programy

V Playonlinuxu nainstaluju a zprovozním Swisslog ale mám problém s instalací těch dalších cca 15 programů viz minulý dotaz 1) 2)
Při instalaci dalšího programu to po mě chce vytvořit nový wineprefix který obsahuje znovu registry windows program files. Přece kvůli dalším 15 vyzkoušeným programům nevytvořím 15 prefixů. To by zabralo 15x více místa  :)
Původní .wine v domovském adresáři se všemi programy zabírá okolo 1.4 gb. V playonlinuxu by to mělo být 20gb?
Asi jsem zabržděnej vůbec tomu nerozumím  >:(

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #35 kdy: 06 Července 2020, 21:54:03 »
Ak vo wine fungujú spolu všetky programy, musia aj v Playonlinuxe. Treba ich nainštalovať do wineprefixu Swisslog, teda možnosť č.2

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #36 kdy: 06 Července 2020, 22:14:52 »
Ak vo wine fungujú spolu všetky programy, musia aj v Playonlinuxe. Treba ich nainštalovať do wineprefixu Swisslog, teda možnosť č.2

Nojo ale realita je jiná proto se ptám. Když dám možnost 2 tak se program do wineprefixu nainstalí, ale znefunkční Swisslog! Takhle jsem zkusil po opravě Swisslogu dva různé programy a skončilo to stejně. Podotýkám že ty ostatní programy jsou celkem jednoduché a nevyžadující nějaké dotažené knihovny...

Dokážu pochopit že již od názvu je Playonlinux určený pro hry, kdy se pro každou jednotlivou hru vybere nejlepší nastavení wineprefixu. Bohužel to pro mě není. Přece nedopustím aby mi programy zabraly přes 20gb. To mohu zrovna použít Virtualbox s Win10 a s programy se do 25gb v pohodě vejdu.
Raději použiju to co mi poradil juwa2 a nějak si zvyknu na jiný způsob nastavování :)
Ještě jednou díky za ochotu pomoci

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #37 kdy: 06 Července 2020, 22:57:05 »
Playonlinux je jenom wrapper kolem wine, nic jiného (za tím nehledej).
A proč tvrdošíjně odmítáš debugnout proč ti po instalaci dalších programů nejde ten swisslog spustit??  :-\

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #38 kdy: 06 Července 2020, 23:18:26 »
Tam je spousta věcí o kterých ani netuším co znamenají. Swisslog startuje ale ke konci hodí chybu s errorovým hlášením 0x0......... Jde to opravit přeinstalováním mdac28. Po opravě zkusím nainstalovat další program a mohu to opakovat. Bez Playoninuxu se mi to nikdy nestalo. Buď další program šel, nebo nešel nainstalovat ale nikdy to prefix neovlivnilo aby Swisslog nenaběhl. Potřebuju aby to chodilo spolehlivě hned po startu a ne abych to nahodile musel před zápisem opravovat a dopisovat to z papíru :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #39 kdy: 07 Července 2020, 00:10:48 »
Tam je spousta věcí o kterých ani netuším co znamenají. Swisslog startuje ale ke konci hodí chybu s errorovým hlášením 0x0......... Jde to opravit přeinstalováním mdac28. Po opravě zkusím nainstalovat další program a mohu to opakovat. Bez Playoninuxu se mi to nikdy nestalo. Buď další program šel, nebo nešel nainstalovat ale nikdy to prefix neovlivnilo aby Swisslog nenaběhl. Potřebuju aby to chodilo spolehlivě hned po startu a ne abych to nahodile musel před zápisem opravovat a dopisovat to z papíru :)

No, hele, docela ti to věřím...
Léta používám obyčejné wine. Když jsem se začal podrobněji zajímat o ten slavný Playoninux, zjistil jsem, že je to jenom takový wraper kolem wine, nic zázračného jsem na něm neviděl - spíše komplikace. Proto jsem po zralé úvaze od jeho použití upustil....
Ono v tom wine stačí pochopit ten princip a umět si vytvořit spouštěče - opravdu na tom nic jiného není...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #40 kdy: 07 Července 2020, 10:56:40 »
Tam je spousta věcí o kterých ani netuším co znamenají. Swisslog startuje ale ke konci hodí chybu s errorovým hlášením 0x0......... Jde to opravit přeinstalováním mdac28. Po opravě zkusím nainstalovat další program a mohu to opakovat. Bez Playoninuxu se mi to nikdy nestalo. Buď další program šel, nebo nešel nainstalovat ale nikdy to prefix neovlivnilo aby Swisslog nenaběhl. Potřebuju aby to chodilo spolehlivě hned po startu a ne abych to nahodile musel před zápisem opravovat a dopisovat to z papíru :)
Bolo by v nastaveniach wineprefixu pozrieť, či sa nezmení verzia windovs po nainštalovaní iného programu a tiež, či v časti Libaries máš nastavené knižnice dao360 a msjet40 nastavené na native.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #41 kdy: 07 Července 2020, 12:23:22 »
zeleno: verze wine zůstává stejná a knihovny dao360 a msjet40 také. V nastavení je mimo jiné bezpodmínečně nastavit msado15 na nativní. V systému je ale v nastavení wine úplně zmizí! musím ji dopsat a přeinstalovat mdac28. Ale když rychle potřebuju spustit program tak je tenhle postup nepoužitelný a strachovat se aby to způsobila aktualizace některého z programů nechci. Playonlinux je opravdu o rozchození jednoho programu v jednom wineprefixu to je pro hry akceptovatelné.

Ps jenom pro info jsem zkusil CrossOver a ten nic nemaže

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #42 kdy: 07 Července 2020, 12:35:31 »
Ak to funguje v Crossoveri, tak to maj v ňom, má GUI aj možnosť 32 i 64 bitové bootle. https://postimg.cc/V0NzVpm4

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #43 kdy: 09 Července 2020, 22:37:26 »
Díky. Moje pokusy:

Citace
E: Nelze najít balík libwindclient0

Citace
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
 openssl : Koliduje s: openssl:i386
 openssl:i386 : Koliduje s: openssl
E: Nelze opravit problémy, některé balíky držíte v porouchaném stavu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #44 kdy: 09 Července 2020, 23:02:35 »
Díky. Moje pokusy:

Citace
E: Nelze najít balík libwindclient0

Citace
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
 openssl : Koliduje s: openssl:i386
 openssl:i386 : Koliduje s: openssl
E: Nelze opravit problémy, některé balíky držíte v porouchaném stavu.

Tak asi ten libwindclint0 není ve tvém repo. Stáhni si ho odjinud (pkgs.org). To samé ty sslka.  Stávající odinstaluj, ty stažené dej do samostatné složky, otevři v ní terminál a zadej
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i *.deb
« Poslední změna: 09 Července 2020, 23:11:04 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wine64 wine32 versus playonlinux
« Odpověď #45 kdy: 09 Srpna 2020, 12:51:55 »
V Kubuntu 20 vše funguje jak má. PROFIT i s QR kódy.

Tak jsem přiinstalovat na Ubuntu kubuntu-desktop a jedu v něm a tam QR zas nic... :-(
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 10:55:50 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.