Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Konverze audio.  (Přečteno 10842 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Konverze audio.
« kdy: 03 Července 2020, 14:53:08 »
Nevíte jak převést s co největší kvalitou ~.webm na ~ .mp3 ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #1 kdy: 03 Července 2020, 15:03:53 »
Avidemux: Save Audio
pred tým nastaviť konvert do požadoveného formátu v "Audio output"

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #2 kdy: 03 Července 2020, 18:00:41 »
WEBM je kontejner. V něm bývá video (většinou VP8 nebo VP9) a audio (většinou opus).
Takže to otevři třeba v Avidemuxu a zvuk si ulož v čem potřebuješ (mp3 @ 320 kbps).
Nebo to samé udělej pomocí ffmpeg (jestli se neštítíš terminálu)....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #3 kdy: 03 Července 2020, 20:33:39 »
Stahl jsem to jako "audio only" opus a opravdu u toho bylo VP.
Diky za tipy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #4 kdy: 05 Července 2020, 12:18:51 »
Našel jsem tohle, ale udělalo mi to hodně nízký bitrate - nižší, než byl vypsán u vlastností zvuku ~.webm - nejspíše proběhla nějaká konverze automaticky. Nějaký parametr, aby zůstala stejná?
Kód: [Vybrat]
youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 URL
Anebo, jak to udělat pomocí ffmpeg, tak aby zůstala kvalita zvuku co nejlepší? Když jsem použil toto, tak opět došlo ke snížení na 128kb/s:
Kód: [Vybrat]
ffmpeg -i Soul.webm -vn Soul.mp3
« Poslední změna: 05 Července 2020, 12:44:08 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #5 kdy: 05 Července 2020, 12:37:28 »
Našel jsem tohle, ale udělalo mi to hodně nízký bitrate - nižší, než byl vypsán u vlastností zvuku ~.webm - nejspíše proběhla nějaká konverze automaticky. Nějaký parametr, aby zůstala stejná?
Kód: [Vybrat]
youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 URLAnebo, jak to udělat pomocí ffmpeg, tak aby zůstala kvalita zvuku co nejlepší?

Zaprvé si zjisti kvalitu originálu (nemá smysl to konvertovat na vyšší) pomocí mediainfo.
Stáhni si originál.
Zkonvertuj ho pomocí ffmpeg, parametry pro mp3 si jistě vygooglíš...
Nebo raději:
Kód: [Vybrat]
ffmpeg -i "infile.webm" -vn -cb 320k -ar 44100 -y "outfile.mp3"
Bitrate si uprav dle požadavku. Pokud sdělíš parametry toho kodeku (asi je tam opus), dá se poradit přesněji, nicméně 320 kbps je nejvyšší kvalita pro .mp3, tím nic nezkazíš...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #6 kdy: 05 Července 2020, 12:44:29 »
Nepomohlo ani toto:
Kód: [Vybrat]
youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 -f 251 URL
Citace
251          webm       audio only DASH audio  145k , webm_dash container, opus @160k (48000Hz)

Mediainfo staženého webm:
Citace
Overall bit rate                         : 138 kb/s
Sampling rate                           : 48.0 kHz
Bit depth                                    : 32 bits
Compression mode                 : Lossy

Přijde mi to trochu zase jako máslovina - pokud nezadám parametr, tak vždy to bývalo tak, že platily výchozí hodnoty. A taky už ten rozpor - ve vlastnostech je udáno 160 a zároveň 145 a mediainfo tvrdí že 138. Tak co je sakra pravda a proč je tam tolik údajů na stejnou vlastnost?
Asi fakt žijeme v hodně zmateném světě ...
« Poslední změna: 05 Července 2020, 13:00:25 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #7 kdy: 05 Července 2020, 13:37:42 »
Ten "rozpor" je dán tím, že je ten bitrate variabilní.
A už jsi to teda zkonvertoval?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #8 kdy: 05 Července 2020, 14:08:14 »
Ano - ale ten ffmpeg mi to stáhl na 128kb/s. Chtěl bych, aby to zůstalo stejné - je nesmysl to resamplovat - nebo na to parametr není, aby to zůstalo na původní kvalitě a budu muset resampl na 160?
Je hloupá ta politika vývojářů, že když se nezadají parametry, tak se nastaví na nějakou defaultní hodnotu a nikoliv tak, že převezmou původní hodnoty, jako to bývalo dříve ...
Rád bych i zjistil, jak to udělat přímo v youtube-dl, aby ten resampl neproběhl na těch 69kb/s - to jsem ani nepochopil, kde to vzal a proč?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #9 kdy: 05 Července 2020, 15:16:54 »
youtube-dl přece stáhne každý stream v té samé kvalitě co je na serveru...
A ffmpeg ti ten opus převede na .mp3 v bitrate jaký si v parametru nastavíš. Pokud tam dáš 320, víc už pro kvalitu udělat nemůžeš.
Nebo si to pro mě za mě převeď třeba do .wav nebo .flac, ale docílíš jen že to bude velké jako kráva a uchometricky stejně nepoznáš žádný rozdíl.
-------------------------
Ještě pro info: Každým převodem mezi formáty (kromě lossless) kvalita utrpí - jde jen o to tuhle ztrátu minimalizovat.
A při tom převodu se to stejně nejprve (na pozadí) převede na .wav a následně z .wav na .mp3
« Poslední změna: 05 Července 2020, 15:25:30 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #10 kdy: 05 Července 2020, 15:43:16 »
youtube-dl to stáhne asi tak jak to tam je, ale při použití konverze to přesamploval na 69kb/s. Nejspíš k tomu používá taky ffmpeg, ale nevím proč mu dá parametry na down bitrate.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #11 kdy: 05 Července 2020, 15:58:45 »
Ano, yt-dl taky používá ffmpeg. A jaké jsou výchozí parametry té konverze najdeš možná v dokumentaci (yt-dl).
Stáhni to normálně, bez koverze a pak si to zkonvertuj sám s libovolnými parametry - myslel jsem, že už to dávno máš...
EDIT: Výpis z dokumentace
Kód: [Vybrat]
-x, --extract-audio              Convert video files to audio-only files
                                 (requires ffmpeg or avconv and ffprobe or
                                 avprobe)
--audio-format FORMAT            Specify audio format: "best", "aac",
                                 "flac", "mp3", "m4a", "opus", "vorbis", or
                                 "wav"; "best" by default; No effect without
                                 -x
--audio-quality QUALITY          Specify ffmpeg/avconv audio quality, insert
                                 a value between 0 (better) and 9 (worse)
                                 for VBR or a specific bitrate like 128K
                                 (default 5)

Takže teď už víš, že výchozí kvalita je 5 (=128K) takže tam stačí přidat parametr  --audio-quality 320K  nebo --audio-quality 0  (vbr)
« Poslední změna: 05 Července 2020, 16:20:24 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #12 kdy: 05 Července 2020, 15:59:21 »
Nastav tak rovnaký bitrate. Aký má zdroj. Tipujem, že nespoznáš prípadný resampling.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #13 kdy: 05 Července 2020, 16:24:28 »
Našel jsem tohle, ale udělalo mi to hodně nízký bitrate - nižší, než byl vypsán u vlastností zvuku ~.webm - nejspíše proběhla nějaká konverze automaticky. Nějaký parametr, aby zůstala stejná?
Kód: [Vybrat]
youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 URL
Anebo, jak to udělat pomocí ffmpeg, tak aby zůstala kvalita zvuku co nejlepší? Když jsem použil toto, tak opět došlo ke snížení na 128kb/s:
Kód: [Vybrat]
ffmpeg -i Soul.webm -vn Soul.mp3

128 kbps je defaultní hodnota která je použita pokud není zadán parametr -cb nebo  -vb
Vše je v dokumentaci - pročpak to ti lidi nečtou?  :-\
« Poslední změna: 05 Července 2020, 16:28:08 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #14 kdy: 05 Července 2020, 17:21:16 »
Už jsem se s tím popral a nějaké výsledky jsou. Ale stejně bych chtěl, aby ten ffmpeg neprováděl změnu bitrate a nechal ho tak, jak to udělá ten youtube-dl při nastavení --audio-quality na 0 (odpovídá původnímu souboru ~.webm)
A ještě se snažím dopátrat parametr pro youtube-dl, který by změnil vzorkovací frekvenci  na výstupu na 44100Hz (orig. je 48000) - nedaří se.
Pokusil jsem se převzorkovat pomocí LAME, ale zase mi stáhl bitrate na 128 - chci, aby zůstal původní ... A opět to v té dokumentaci (man lame) nemohu najít, jaký je parametr, který zachová bitrate vstupního souboru. Stejně tak to nemohu najít u ffmpeg.
EDIT:
Tak u ffmpeg jsem na to přišel - místo "-ab 160k" (parametry -cb -vb podle dokumentace neexistují) se použije "-aq 0"
« Poslední změna: 05 Července 2020, 17:53:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #15 kdy: 05 Července 2020, 17:50:03 »
No a už si došiel na to, že webm používa audio kodek opus? Pri konvertovaní ma mp3 vždy dochádza k resamplingu. Použi výstupný kodek opus aby sa ti to neresamplovalo. Či to takto zhltne tvoj player, tak to netuším.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #16 kdy: 05 Července 2020, 17:51:11 »
Už jsem se s tím popral a nějaké výsledky jsou. Ale stejně bych chtěl, aby ten ffmpeg neprováděl změnu bitrate a nechal ho tak, jak to udělá ten youtube-dl při nastavení --audio-quality na 0 (odpovídá původnímu souboru ~.webm)
A ještě se snažím dopátrat parametr pro youtube-dl, který by změnil vzorkovací frekvenci  na výstupu na 44100Hz (orig. je 48000) - nedaří se.
Pokusil jsem se převzorkovat pomocí LAME, ale zase mi stáhl bitrate na 128 - chci, aby zůstal původní ... A opět to v té dokumentaci (man lame) nemohu najít, jaký je parametr, který zachová bitrate vstupního souboru. Stejně tak to nemohu najít u ffmpeg.
EDIT:
Tak u ffmpeg jsem na to přišel - místo "-ab 160k" (parametr cb podle dokumentace neexistuje) se použije "-aq 0"

LAME je knihovna k převodu na .mp3
A formát .mp3 jako takový podporuje pouze 44,1 kHz. Proto vše co má jinou samplerate, do toho převzorkuje.
Jo, a u toho ffmpeg se bitrate nastavuje jako -b:a (cbr) nebo -q:a (vbr)
Na změnu samplerate je parametr  -ar  ale když dáš převést na .mp3 tak to stejně bude (musí být) 44.1 i bez parametru...
« Poslední změna: 05 Července 2020, 17:56:07 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #17 kdy: 05 Července 2020, 17:56:18 »
Citace
test@op390test:~/Hudba$ mediainfo LA1.mp3
General
Complete name                            : LA1.mp3
Format                                   : MPEG Audio
File size                                : 9.79 MiB
Duration                                 : 9 min 21 s
Overall bit rate mode                    : Variable
Overall bit rate                         : 146 kb/s
Writing library                          : LAME3.100

Audio
Format                                   : MPEG Audio
Format version                           : Version 1
Format profile                           : Layer 3
Format settings                          : Joint stereo / MS Stereo
Duration                                 : 9 min 21 s
Bit rate mode                            : Variable
Bit rate                                 : 146 kb/s
Channel(s)                               : 2 channels
Sampling rate                            : 48.0 kHz
Frame rate                               : 41.667 FPS (1152 SPF)
Compression mode                         : Lossy
Stream size                              : 9.79 MiB (100%)
Writing library                          : LAME3.100
-ar funguje.
Vypadá to, že obecně platí u těchto aplikací, že jak se zvolí číslo bitrate, tak je to CBR a jak se zvolí kvalita, tak VBR. ABR je počítám k ničemu nebo jsem ho nepochopil.
« Poslední změna: 05 Července 2020, 18:03:14 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #18 kdy: 05 Července 2020, 18:21:50 »
Zjednodušeně řečeno, abr je jako něco mezi cbr a vbr, bitrate se snaží držet + - kolem nějaké hodnoty (average bitrate).
A proč to vlastně převádíš, vždyť opus přehraje kdeco?
« Poslední změna: 05 Července 2020, 18:23:22 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #19 kdy: 05 Července 2020, 18:38:16 »
mp3 walkmany ne a úplně všechny mobily také nepřehrají většinou nic jiného, než mp3 nebo wma. Se vzorkem 48000 také jistě žádný nepočítá a např. moje BT bedýnka s mp3 přehrávačem na USB nebo microSD má problémy přehrát bitrate nad 256 - jsou tam pak artefakty v podobě praskání - to je vůbec problém levných zařízení tohoto typu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #20 kdy: 05 Července 2020, 19:45:08 »
Co soundconverter nebo pro KDE soundkonverter, ten by nepomohl?

Mimochodem, který že mobil nepřehraje 48 kHz nic jiného než mp3 nebo wma? A dokonce ne vyšší bitrate než 256 kbps? Já teda používám nativní Apple Music, ale kdybych chtěla, tak i na tom "uzavřeném a zlém" iPhonu přehraju cokoliv včetně opus, flac a dalších, je to jen otázka aplikace. 48 kHz a 320 kbps m4a pár mám a jde to bez problémů i v nativním přehrávači. To samé bluetooth repro, máme doma dvě, extrémně levný Sony XB01 a ne tak levný Sony XB41 a zvládají to bez problémů oba. Moje autorádio Kenwood KM-BTT305 taky bez problémů jak z flashdisku tak přes bluetooth z iPhonu (a dříve z Xperie). Pokud nemáš nějaký čínský šmejd za $2 USD tak to musí zvládat cokoliv.

Na Xperii XZ Premium a následovnici 5 jsem běžně používala i Apple Lossless a flac, stačilo mi na to mít nainstalované Google Music (nebo jak se ten jejich přehrávač jmenuje, už to je nějaká chvíle co jsem Android opustila).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #21 kdy: 05 Července 2020, 22:07:13 »
Tak ani jeden z těch modelů BT repro nemá integrovaný mp3 přehrávač. Bavím se o HW krabičkách se sluchátky, starších mobilech, mikrověžích apod. - tam bývají možnosti a podpora formátů je dost omezená. Na novější Androidy a iOSy jistě existuje přehrávač, který bere opus. A těch 48kHz vzorkovačky u mp3 už vůbec není běžné, jak už Juwa podotknul.
« Poslední změna: 05 Července 2020, 22:24:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #22 kdy: 05 Července 2020, 22:12:00 »
Já jsem to nečetla celé, jen začátek. Jinak pokud bereš novější iOS řekněme od verze 7 a novější Android od verze 4.4 tak ano, existují přehrávače.
Jinak 48 kHz u mp3 jako k čemu? Vždyť ten formát je tak špatný, že postrádá smysl se snažit ho nějak vylepšit, existují mnohem lepší formáty (aac/m4a, ogg, flac...).
Jinak z přenosných přehrávačů znám jen iPod a kdysi jsem měla chvíli Zune (dárek od zřejmě nepřítele, to byl hrozný krám, naštěstí se našel nešťastník, který to koupil) a ani tam nebyl problém. Ale fakt je ten, že používám pouze m4a a u toho s kompatibilitou neexistuje problém, podporuje to úplně všechno pokud to není vyslovený šunt.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Konverze audio.
« Odpověď #23 kdy: 05 Července 2020, 22:23:24 »
48kHz má ten původní sampl opus kodeku a tak se i převedl do mp3.
Formát m4a jsem viděl letos poprvé a v podstatě jen coby část videa na YT, takže pochybuji, že ho starší audiopřístroje přehrají - on každý nemůže pořád utrácet za nejmodernější a nejvýkonnější hračky ...
A ty audiopřístroje mají v podstatě jen jakousi základní HW akceleraci a tedy dost omezený výkon a co přehrají za formáty a jejich parametry určuje zejména jejich rok výroby (existence kodeku v dané době), rozšířenost formátu a cena výrobku.
« Poslední změna: 05 Července 2020, 22:25:01 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #24 kdy: 06 Července 2020, 18:24:39 »
Jasně, chápu. Nebylo by lepší to převzorkovat? Co ten soundkonverter jak jsem psala?

Používám m4a už minimálně 15 let, není to žádná novinka, akorát teda dnešní kodek je o poznání kvalitnější než byl v době kdy vyšel. A kdo tvrdí něco o utrácení za nejmodernější hračky? Mám telefon z roku 2016 (a přesto je lepší než vlajkoví Androidi z roku 2020, jediné v čem byla lepší moje Xperia 5 byl display, jinak ve všem zaostával oproti čtyři roky starému iPhonu 7. A na Android 10 jsem čekala tři měsíce než ho konečně vydali, na iPhonu mám aktuálně iOS 14 beta 1 a funguje lépe než Android 10 final), notebook  2017 (obyčejný MacBook Air, žádný drahý Pro), hodinky z roku 2017 (a jsou mnohem lepší než Samšunt 2019 a 2020 nebo Garmin 2020). Nemusím mít nutně to nejmodernější a nejvýkonnější, ale musím mít kvalitu. Když si mám zvolit, jestli si koupím např. Samšunt Watch Active 2 (konec roku 2019) za 6.000 CZK nebo Apple Watch 3 (konec roku 2017) za 5.790 CZK, tak zvolím Apple Watch, zvláště po zkušenostech, co mám se Samšunt Watch Active. A upřímně, čekám na září na Apple Watch 6 a také až bude konečně skladem iPhone SE 2020. Jak říkám, nepotřebuju to nejmodernější, vyžaduju kvalitu. Např. proto také jsem si do auta vybrala autorádio Kenwood, které navíc bylo hodně levné v porovnání se stejně vybavenou konkurencí (~2.500 CZK) a je to autorádio roku 2019. Není umění nakupovat draze, tam je kvalita očekávatelná (s výjimkou Samšuntu, u nich ani top modely nejsou kvalitní), je umění nakupovat kvalitu za rozumné peníze.

Co to vůbec je za přístroje? Mimochodem proč mi iPod Classic z roku 2007 přehraje to samé co zvládnou dnešní přehrávače? Proto, že nešetřím za každou cenu, ale koupím si vyváženou kvalitu za rozumnou cenu. Kdybych si tenkrát místo iPodu za cca 5.000 CZK koupila něco levnějšího, tak už to bude dávno ve smetí, takhle jsem jen vyměnila baterku a jede se dál. Akorát Air Pods Pro k němu nepřipojím, ale na propojení s reproduktorem a hraní na zahradě to stačí. A starý A/V receiver Pionner ho také dodnes umí i přes starý 40 pin konektor. Takže i já mám staré věci. Ale jak říkám, žádný levný šunt, ale ani předražený high end.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.