Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Konverze audio.  (Přečteno 10877 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #25 kdy: 06 Července 2020, 19:00:54 »
Kontejner (nikoli kodek!) m4a  aka mp4  není opravdu nic nového.
Uvnitř obvykle sedí kodek aac  (fy nero), což je v podstatě taková "vylepšená mptrojka"....
Kodek aac  může být i v kontejneru mkv, pak se jedná o soubor .mka
Některé přehrávaše přehrají i "nahý" aac  (tj. soubory .aac).

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Konverze audio.
« Odpověď #26 kdy: 06 Července 2020, 19:09:58 »
Uz jsem se to naucil v terminalu via ffmpeg nebo Lame. Ale pravda je, ze kdyby se tomu mel clovek venovat vic, tak by to chtelo GUI. Treba nekdy zkusim ten Soundconverter nebo ten Avidemux.
Jinak na Samsungu se shodnem - ten uz mam taky zarazeny do embargovanych znacek nekolik let.
Tak aac je hodne stary - ten ma tak 15  let - a ten prave znam samostatne.
m4a je tedy stejny kontejner jako mp4, akorat s jenom audiem uvnitr?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #27 kdy: 06 Července 2020, 19:12:56 »
juwa2 máš pravdu. Jinak AAC není produktem jen Nero, ale i Apple a Microsoftu, tyhle tři firmy ho vyvíjely. Resp. mám pocit, že původně začaly Apple a Microsoft jako (lepší) konkurenci pro MP3 a Nero se přidalo svým hodně kvalitním kodérem (FAAC a konverze v iTunes vykazuje velké rozdíly, FAAC je znatelně horší při stejném nastavení, jen pro zajímavost). A HE-AAC pro zvukovou stopu ve filmech v kombinaci s h265 nemá chybu, místo 640 kbps AAC je možné použít 160 kbps HE-AAC a zní to naprosto stejně.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding

Já nemám nijak extra kvalitní sluch, ale rozdíl mezi zašuměnou mp3 320 kbps a čistou m4a/aac 256 kbps poznám. Vlastně proto radši v Linuxu řeším jak rozběhnout iTunes nebo nějaký kvalitní přehrávač s podporou m4a/aac než abych degradovala zvuk na mp3 (a to všechny moje zařízení umí obojí).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #28 kdy: 06 Července 2020, 19:16:18 »
Uz jsem se to naucil v terminalu via ffmpeg nebo Lame. Ale pravda je, ze kdyby se tomu mel clovek venovat vic, tak by to chtelo GUI. Treba nekdy zkusim ten Soundconverter nebo ten Avidemux.
Jinak na Samsungu se shodnem - ten uz mam taky zarazeny do embargovanych znacek nekolik let.
Tak aac je hodne stary - ten ma tak 15  let - a ten prave znam samostatne.
m4a je tedy stejny kontejner jako mp4, akorat s jenom audiem uvnitr?

Vyzkoušej, pro některé formáty je potřeba doinstalovat podporu, ale jen si to naklikáš co potřebuješ, jaký bitrate, frekvenci a další věci, jestli cbr nebo vbr, prostě je to přehledné a funkční GUI.

Jjjj, je to tak, m4a je kontejner, kde se většinou skrývá AAC, v dnešní době i HE-AAC a mám pocit, že tam může být i jiný kodek, ale nesetkala jsem se s tím. To samé je MP4, kde většinou je h264 nebo h265, vlastně stejně jako mkv (h264, h265) a mka (většinou AC3, ale můžou být i jiné). Já pro zjednodušení používám nesprávně kontejner jako formát, doufám, že to ničemu nevadí, ale juwa2 má pravdu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #29 kdy: 06 Července 2020, 19:37:42 »
m4a je tedy stejny kontejner jako mp4, akorat s jenom audiem uvnitr?

Takže to ještě upřesním:
Kontejnery m4a (pouze zvuk) a m4v (video+zvuk) má takto pojmenované jenom Apple.
Ostatní tomu samému říkají kontejner mp4 (který může obsahovat video+zvuk nebo jenom zvuk).
Přehození kontejnerů se v případě potřeby řeší (je to zcela dostatečné) pouhým přepsáním koncovky .m4v nebo .m4a  -->  .mp4  a vice versa.
« Poslední změna: 06 Července 2020, 20:34:58 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #30 kdy: 06 Července 2020, 19:44:38 »
=> zašuměnou mp3 320 kbps... ?
To bude asi nejaká prerobená 320-ka z nižšej rýchlosti. Dávnejšie som porovnával 128, 192, 320 grabované z CD a vyberané špeciálne pre zvuk, ktorý je v určitých taktoch rozoznateľný konkrétne Mike Oldfield - Tubular Bells. Už na 192 bol ledva badateľný rozdiel oproti WAV, na 320 žiadny rozdiel a to som si dal na tom hodne záležať. Takmer 1/2 roka skoro každý deň som počúval 20 sekúnd z jednej skladby a snažil som sa započuť rozdiel. Rozdiel sa prejavoval v bicích pri ktorých bol počuť mierne rozmazanie (zašumnie) ešte pre úderom.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #31 kdy: 06 Července 2020, 20:45:19 »
Tady jsou ke stažení samply v různých kvalitách (až DSD 256 - přehraje foobar2k  (ano, jde rozběhat i v linuxu pod wine), a deadbeef, ten jede nativně). Takže kdo má zájem, může porovnávat případně si zkusit převádět do čeho chce.
Ovšem kdo neslyší žádný rozdíl (ať už vinou podřadného HW/SW k přehrávání či vlastnímu "hluchu"), ten se tím nemusí dále zabývat.
Na druhou stranu má vlastně štěstí - ušetří, stejně jako poloslepý za 4k TV.... ;)
« Poslední změna: 06 Července 2020, 21:09:29 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #32 kdy: 06 Července 2020, 21:14:53 »
K SACD mám výhrady. Za určitých okolností môže zvuk skôr zhoršovať ako zlepšovať. No a kódovanie DSD (čo je vlastne puzlne šírková modulácia) pochádza práve z SACD. Ventilátory v PC tiež fachajú na tejto modulácii.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #33 kdy: 06 Července 2020, 21:27:03 »
Dokud jsem ještě takové podružnosti řešila, tak jsem si kdysi udělala test - rip vlastního CD do mp3 320 kbps, standardu iTunes m4a 256 kbps, flac a apple lossless a porovnala jsem si to a závěr byl, že flac a apple lossless jsou nejkvalitnější, ale vlastně zbytečné, protože můj sluch a moje aparatura prakticky nezaznamenala rozdíl mezi těmito dvěma bezztrátovými formáty a m4a 256 kbps. Ovšem byl propastný rozdíl v mp3. A protože m4a je domácí formát Applu, iTunes prodává m4a a Apple Music je v tomto formátu také, tak nemám důvod používat něco jiného. Navíc kdyby to byla špatná kvalita a špatný formát, tak firma jako je Apple by to nikdy nevypustila, oni prostě šunty nemají, což musí uznat i jejich odpůrce.

No a jestli někdo neslyší rozdíl mezi mp3 a jinými formáty tak má opravdu štěstí a ušetří, protože mu stačí cokoliv co jen trochu hraje a třeba sluchátka za 7.5k CZK by fakt nevyužil, jak takovým lidem závidím :D (to bylo ironicky, jsem ráda, že hudbu slyším)

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #34 kdy: 06 Července 2020, 21:54:28 »
To, že to hrá inak ani náhodou nemusí znamenať, že to hrá kvalitne. Len to hrá inak. No a mnohí si myslia, že to inak je kvalitne keď je to lossles. Prevodník za 2 US$ na zvukovej karte jednoducho nikdy hrať kvalitne nebude.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #35 kdy: 06 Července 2020, 22:43:12 »
Kdo mluví o zvukové kartě s převodníkem za $2 USD? Ale to máš jedno, já to fakt řešit nebudu, nemám k tomu nejmenší důvod. Mám svůj názor podložený zkušenostmi a ten fakt měnit nebudu jen proto, že někdo na internetu má názor jiný.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #36 kdy: 06 Července 2020, 23:46:48 »
No ja nemám problém názor zmeniť ak sú k dispozícii presvedčivé fakty a tie hovoria jasnou rečou. Konzumné veci niesú vyrábané pre minoritnú skupinu ľudí, ktorí vedia ako má znieť určitý zvuk. Na druhú stranu aj keď by sme si mohli dovoliť kúpiť aparát, ktorý by zahral lepšie ako hociktoré veci od jablka, tak je problém s tým čím ho nakŕmime. Produkcia muziky na nosičoch je v tak katastrofálnom stave, že sa viac oplatí kupovať staré CD nahraté metódou AAD, alebo klasické gramo dosky. Máloktorá súčasná, ale aj tá staršia (napríklad tá remasterovaná) muzika na nosičoch prekročí dynamiku 12 dB a vôbec nieje problém stretnúť tituly s dynamikou menej ako 8 dB.
« Poslední změna: 06 Července 2020, 23:54:18 od West »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #37 kdy: 07 Července 2020, 00:03:41 »
Zase klasické LP na dnešních gramofonech taky zní jinak než dřív a to navíc nevyřeší digitalizaci, protože na ripnutí LP potřebuješ mnohem kvalitnější techniku než na ripnutí CD, ať už je vylisované dnes nebo v roce 1990, pořád na to stačí mechanika za pár korun. Ale u LP jenom "hloupé" kabely vyjdou na pár tisíc aby za něco stály. Jinak tedy fyzické nosiče nepoužívám už asi tak 15 let, od doby kdy jsem si koupila první iPod a tudíž i první album na iTunes (asi 2003 nebo 2004, nepamatuju si to už přesně). Před pár lety jsem našla starou zálohu, kde byly první zakoupená alba a zvuk je horší než dnes i když parametry vypadají stejně, ovšem zajímavé je, že ty původní se už stáhnout nedají, předělali to do nové verze. Ovšem můj starý iPod Classic z roku 2006 přehraje i nové m4a/aac i když by vlastně asi neměl.

No, každopádně tím jak používám věci od Applu a to dlouhodobě tak mám jasno co používat, navíc si fakt nemyslím, že firma takového formátu by si dovolila používat a vlastně tlačit nějaký šunt. Sice od doby Steva Jobse se leccos změnilo, ale jejich smysl pro detail a kvalitu naštěstí ne. Jediné co mi vadí jsou ceny, nemám problém dát za kvalitu hodně peněz, ale tohle už je trochu moc. Ty peníze za Air Pods Pro jsem dala se silným skřípěním zubů a i když si fakt dokážou cenu obhájit tak je to prostě hodně za sluchátka. O telefonu a počítači nemluvě. Ale zase je to na roky a vím, že dostanu kvalitu. Nicméně asi kdybych vyrostla na Windows jako drtivá většina lidí tak bych dnes asi používala flac nebo ogg a možná bych měla i ty mp3, byla spokojená s Androidem a s největší pravděpodobností bych už měla na počítačích Linux a ten spokojeně používala, Windows by mi dokázal nahradit bez problémů (teda kromě her, to je jasné, ale hry jsou jediný důvod, proč mám PC a proč na něm mám Windows).

Každopádně audiofil by se nám vysmál :D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Konverze audio.
« Odpověď #38 kdy: 07 Července 2020, 00:05:08 »
No ja nemám problém názor zmeniť ak sú k dispozícii presvedčivé fakty a tie hovoria jasnou rečou. Konzumné veci niesú vyrábané pre minoritnú skupinu ľudí, ktorí vedia ako má znieť určitý zvuk. Na druhú stranu aj keď by sme si mohli dovoliť kúpiť aparát, ktorý by zahral lepšie ako hociktoré veci od jablka, tak je problém s tým čím ho nakŕmime. Produkcia muziky na nosičoch je v tak katastrofálnom stave, že sa viac oplatí kupovať staré CD nahraté metódou AAD, alebo klasické gramo dosky. Máloktorá súčasná, ale aj tá staršia (napríklad tá remasterovaná) muzika na nosičoch prekročí dynamiku 12 dB.

Ano, mohu potvrdit - původní nahrávky vydané v 80'-90' letech hrají opravdu lépe než různé remastery z doby poslední.
Vlastním stejné tituly vydané v různém období a na různých nosičích. Tím pádem mám možnost přímého srovnání.

Dodnes si zřetelně pamatuji, jak jsem v. r. 1992 běžel pro tehdy čerstvě vydané CD mého oblíbeného interpreta (stejnou nahrávku už jsem měl na LP a od CD jsem naivně očekával daleko vyšší kvalitu). Zklamání ale bylo veliké - sice to vůbec nešumělo ani se občas neozvalo lupnutí jako z LP, ale jinak to stálo za houby (takové sterilní, nemastné neslané....).  A v tomto názoru jsem se k dnešku ještě utvrdil (oba nosiče stále mám).

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Konverze audio.
« Odpověď #39 kdy: 07 Července 2020, 00:11:18 »
Tu je to celkom dobre podané ako to vyzerá s produkciou muziky na nosičoch.
http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidime/34-cesta-do-pekel

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Konverze audio.
« Odpověď #40 kdy: 07 Července 2020, 11:57:58 »
Noatakhle je to se vsim - technologie jsou pouzity pouze k tomu, aby vse bylo sofistikovanejsi a vykonejsi a proto je vse novejsi cim dal mene pohodlne, mene prijemne, mene funkcni a v konecnem dusledku jednostraneho amimozniho zamereni uzivatelsky mene kvalitni.
A zrovna Apple OS mi prisel uzivatelsky dost nepohodlny svou koncepci a ani ergonomii notebooku me nepresvedcil. No a jejich novy HW je uz definitivni zhovadelost bez dostatecne vybavy i mnozstvi I/O a nutnosti krkolome pouzivat zhuverile a predrazene rozbocovace. No a pak prisel Windows10 a trumfl ho. Tak jsem sel na Linux a co se nedeje - posledni dobou ma - zvlaste Ubuntu - ambice trumfnout W10.
Proste kretenismus prvni tridy na celem svete a ve vsech odvetvich. A v IT na spici.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Konverze audio.
« Odpověď #41 kdy: 07 Července 2020, 13:03:37 »
Noatakhle je to se vsim - technologie jsou pouzity pouze k tomu, aby vse bylo sofistikovanejsi a vykonejsi a proto je vse novejsi cim dal mene pohodlne, mene prijemne, mene funkcni a v konecnem dusledku jednostraneho amimozniho zamereni uzivatelsky mene kvalitni.
A zrovna Apple OS mi prisel uzivatelsky dost nepohodlny svou koncepci a ani ergonomii notebooku me nepresvedcil. No a jejich novy HW je uz definitivni zhovadelost bez dostatecne vybavy i mnozstvi I/O a nutnosti krkolome pouzivat zhuverile a predrazene rozbocovace. No a pak prisel Windows10 a trumfl ho. Tak jsem sel na Linux a co se nedeje - posledni dobou ma - zvlaste Ubuntu - ambice trumfnout W10.
Proste kretenismus prvni tridy na celem svete a ve vsech odvetvich. A v IT na spici.

+1

K tomu pár glos:

1) poslední dobou (vlastně už hodně dlouho) mám pocit, že onen "vývoj" - a to zejména v oblasti spotřební elektroniky - je ryze samoúčelný. Prostě se neustále generují nové a převážně zbytečné věci a úkolem č. 1 je vnutit je spotřebnímu stádu, ideálně pak vyvolat pocit jejich nezbytnosti, protože pak už to jede samo.
Šílené... Opačný extrém vůči době reálného bolševismu, kdy naopak nebylo skoro nic. Na druhou stranu alespoň ta tehdejší zoufalá doba vedla k tomu, že si lidi dokázali poradit s minimem prostředků. To je dnes pryč.

2) Apple: coby vzdálený pozorovatel jsem až docela nedávno pochopil hrůznost jejich konceptu, totiž že všechno (nebo skoro) je v cloudu. Takovou zrůdnost normální jedinec nevymyslí... Nachechlané pohádky typu "jak neprozradili ani FBI" si můžou strčit někam, marketing nemá (zejména morální) hranice a v tomto smyslu jim nevěřím ani vlastní jméno. Cui prodest?
Celé je to o principu: s jejich systémem nemám možnost volby, prostě buď přijmu jejich diktát, nebo můžu jít jinam.

Problém je, co s tím vším. Nevidím východisko. Ty šmírovací a jinak ovládající hrůzy jsou zabalené do zdánlivě líbivého kabátu, spotřebnímu stádu to nevadí, naopak to vyžadují, protože slogany typu "nemusíte se o nic starat, vše uděláme za Vás" jsou přece tak lákavé...

No nic, dalo by se psát ještě hodně dlouho, ale nepatří to sem. Frikulíni stejně nebudou tušit, proč to vlastně píšu, ti úplně zblblí (či placení?) se dokonce budou za Velkého Bratra plamenně rvát.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Konverze audio.
« Odpověď #42 kdy: 07 Července 2020, 17:10:19 »
1) A netýká se to jen techniky to poradění s minimem prostředků. Také si byly vědomi toho, že radost jim žádná politika ani technologie neudělá a tak si ji dělali sami - i zde z minima vytěžili maximum. A proto byla většina lidí pospolitějších, uvědomělejších, uznalejších, rozumnějších, vstřícnějších a šťastnějších, než v dobách současných.

2) Jasně, že se nedá Apple věřit - je to ještě horší, než Google a MS. A to, že nic neprozradí FBI byl také jen marketing, protože na jiných úrovních s těmi amifašouny spolupracují. Proto jim to taky prošlo, bez jakýchkoliv sankcí na rozdíl od firem, které by např. dál dodávaly tovar pro Huawei apod. Aj Google se zalekl a to byl první, kdo se proti tomuto embargu ozval.

Východisko také nevidím - ale příroda jich pár má a neváhala je v minulosti použít. Odrovnáme se kapitalismem stejně, jako všechny velké civilizace před námi - toť oficiální závěr komplexní studie NASA, kterou si objednala vláda USA. Nebylo však možné označit NASA za bandu zlotřilých komunistů (jak to dnešní kryptofašismus 70 let dělá, když je jim pravda nemilá a protože se jim podařilo konzumem a nepříliš propracovanými, lehce vyvratitelnými,  lži lidi oblbnout, tak to pokaždé stačí), tak se studie začala ignorovat a tutlat. Ale zmínky se o ní dají najít - vybírám spíše pravičácký zdroj, aby nikdo nemohl blekotat, že jde o nějaké proruské konspirativní weby (ty mám rád asi stejně, jako proamerické konspirativní weby - i když to jsou dneska skoro všechny ostatní):
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci-225118

Ale to už jsme se dostali úplně mimo téma a rámec tohoto portálu.
« Poslední změna: 07 Července 2020, 17:14:48 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Konverze audio.
« Odpověď #43 kdy: 07 Července 2020, 17:58:54 »
2) Apple: coby vzdálený pozorovatel jsem až docela nedávno pochopil hrůznost jejich konceptu, totiž že všechno (nebo skoro) je v cloudu. Takovou zrůdnost normální jedinec nevymyslí... Nachechlané pohádky typu "jak neprozradili ani FBI" si můžou strčit někam, marketing nemá (zejména morální) hranice a v tomto smyslu jim nevěřím ani vlastní jméno. Cui prodest?
Celé je to o principu: s jejich systémem nemám možnost volby, prostě buď přijmu jejich diktát, nebo můžu jít jinam.

Já bych ti doporučila si půjčit tak na měsíc libovolný MacBook nebo Mac a prostě ho používat, protože zjevně netušíš, která bije. iCloud je velice pohodlný, pokud máš pouze Mac, je šifrovaný a nikdo se k datům nemůže dostat, pouze majitel. Já protože kromě Macu mám i Windows a Linux nepoužívám iCloud, protože ve Windows funguje špatně a v Linuxu vůbec a není to nejmenší problém, nikdo mě do iCloudu netlačí, prostě používám Mac + iPhone off-line (resp. používám placený Google Drive a free OneDrive). Oba "cizí" cloudy na Macu fungují bez problémů a kdo nevěří cloudu a věří ve "velkého bratra", tak nemusí používat žádný cloud, může jet čistě off-line. Nebo můžeš používat Own Cloud, Next Cloud, používat NAS jen jako síťový disk nebo třeba jen externí disky, prostě Mac tě nijak neomezuje. Pokud ti chybí porty, prostě si koupíš hub nebo přímo dock, opět žádný problém (desktopy mají samozřejmě portů výrazně víc než MacBooky, které jsou ultramobilní, v případě Pro i velice výkonné a s velkou výdrží a fakt není důvod mít připojeno najednou X zařízení. V případě kanceláře to pak řeší ten dock). Prostě doporučuji nejdřív získat vlastní zkušenosti a pak teprve soudit.

No a co se týče bezpečnosti, tak Apple je naprostým etalonem v bezpečnosti, FileVault používaný na Macu i iOS/iPad OS je stále neprolomený a neprolomitelný, iPhone je standardně šifrovaný a FBI na ně nemůže vlastně jen kvůli US ústavě, která zaručuje právo na soukromí. FileVault je bezpečnější než BitLocker, Luks nebo VeraCrypt.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Konverze audio.
« Odpověď #44 kdy: 07 Července 2020, 20:38:38 »
Ano - jako uzivatelska ochrana je to opravdu na spici i kdyz bych netvrdil, ze neni nic srovnateleneho - ale nikdo te to neuchrani pred tim, kdyz se tato firma rozhodne data poskytnout pro politicke ucely. A to dela bohuzel i Apple. S tim jednim telefonem si za pouziti ustavy udelaly jen obrovskou reklamu zadarmo. Ve skutecnosti ustava neustava (s veskerou uctou opravdu naivni argument nekoho, kdo nema prehled) kdyby nespolupracovali jinak (viz vyse), tak by je zadreli stejne - neudelali by to primo (pres ustavu tam jit nemuzou), ale schvalili by neco, co by jim to umoznilo z jine strany je vytrestat, coz je bezna praxe. Mimochodem ten telefon po cca dvou mesicich rozlouskly.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.