Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje  (Přečteno 6120 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« kdy: 31 Srpna 2020, 18:41:39 »
Mám nastaveno na NASu alias na název "nas.local". Na Macu i ve Windows to funguje aniž bych musela cokoliv nastavovat, v Linuxu mi to samozřejmě tvrdí:

Kód: [Vybrat]
Tento web není dostupnýIP adresa serveru nas.local nebyla nalezena.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Co s tím? Jak to můžu rozběhnout? IP adresa samozřejmě funguje, ale mám vytvořený odkaz s adresou nas.local na panelu oblíbených v Chrome a chci, aby to takhle fungovalo i v Linuxu na jedno kliknutí. Díky.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2020, 21:40:15 »
To fakt nikdo neví? Všude to funguje, jen v Linuxu ne... A nevěřím, že je Linux tak omezený, aby takovouhle samozřejmost neuměl.

https://i.imgur.com/gLg66IJ.png
https://i.imgur.com/Y7QhkGd.png

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2020, 09:58:36 »
ping v terminálu funguje? Jaké máš nastavené DNS servery na linuxu?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #3 kdy: 15 Září 2020, 23:50:29 »
Stejné jako všude jinde, Cloudflare. Ale ono to není registrovaná doména, je to přístupné jen z lokální sítě a je to vlastnost Synology. Když zadám IP adresu NASu, tak se připojím, když zadám diablo.local na Macu a ve Windows (a teď jsem to zkusila na iPhonu ve Firefoxu a Safari), tak se normálně zobrazí přihlašovací stránka případně když tam dám určitý port, tak se mi zobrazí třeba Plex Server (tedy 192.168.0.10=https://diablo.local), jenže když když to zadám v Linuxu, tak funguje jen IP adresa a ne ta jmenná adresa. Ale ono to nefunguje vlastně s ničím, mám pojmenované i počítače, Mac i Windows vidí jména a připojení např. smb://daemon/d připojí disk D z Windows na desktopu, jenže v Linuxu to řekne chybu a funguje jen smb://192.168.0.11/d (to je desktop). To samé platí o ostatních počítačích, ať už jde o Windows nebo macOS, přes jméno počítače se připojit nejde, přes IP adresu ano. Ovšem zajímavé je, že smb://diablo/movies (tedy NAS) funguje, jenže stejně nějak divně, mám tam účty pro sebe a zbytek rodiny plus "obecný" omezený účet jen na multimédia, můj a rodinné účty fungují, ale media nefunguje, stále dokola vyžaduje heslo i když je zadané správně. Ale když zadám IP adresu tak funguje i účet media. Takže potřebuju nějak rozběhnout "místní překlad adres" nebo co to je, nevím co způsobuje, že to na Macu a Windows a iOS funguje, ale to něco určitě je i pro Linux, jen to asi není ve výchozím stavu zapnuté.

Mimochodem když jsem nastavila v /etc/samba/smb.conf WINS na adresu routru tak to nepomohlo.

Jo a ping na 192.xxxxx funguje, na diablo.local ne (opět na Macu a Windows ano, obojí).
https://i.imgur.com/5Doaubl.png
https://i.imgur.com/XTqohdZ.png

Googlila jsem, ale nedaří se mi nic najít, zřejmě proto, že neumím v tomhle případě položit dotaz, protože nevím PROČ to nefunguje, co může chybět, nebýt nastavené nebo být špatně nastavené. Nevím ani jestli to souvisí nebo může souviset se sambou nebo s něčím jiným, vím jen, že všude jinde to funguje, dva Macy (jeden s Mojave a druhý s Big Sur beta), dva notebooky a jeden desktop s Windows (všechno aktualizované 1903) a iPhone (iOS 14 beta), to je dost široký záběr zařízení.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #4 kdy: 16 Září 2020, 00:03:01 »
Nastav v /etc/samba/smb.conf max verzi na SMB1 a pak sambu restartuj:
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/smbd restart

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #5 kdy: 16 Září 2020, 10:08:34 »
Pokud máš nastaveny DNS servery někde venku, fakt netuší, že v lokální síti se nachází nějaký stroj, který se snažíš pojmenovat.
Čisté řešení by bylo nastavit si DNS server stejný jako DHCP server, resp. aby DHCP server předával DNS serveru informaci, že takový stroj existuje.

Obezlička windows (a podobně MAC, který toto prasácké chování přebírá) je nechutná.
Jako vážně si pojmenuju stroj ubuntu.cz a budu se divit, že se nedostanu ven?

Pokud nelze zajistit soulad DHCP a lokálních DNS, uprav si resolv.conf resp. patřičně uprav dhclient.conf tak, aby obsahoval klauzuli search local (což by mohlo pomoci, ale moc tomu nedávám), resp. si v /etc/hosts vynuť IP adresu k patřičnému záznamu, předpokládám, že ten NAS má IP pevnou.

K překladu adres má sloužit DNS server, ne WINS, nebo NBNS, kdy zas jednou M$ prohlásil tmu za standard.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #6 kdy: 16 Září 2020, 10:52:02 »
=> neumím v tomhle případě položit dotaz, protože nevím PROČ to nefunguje...
Doménu .local obsluhuje na Linuxe Avahi. Treba kuknúť či beží, prípadne reštartovať.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #7 kdy: 16 Září 2020, 11:20:25 »
Nastav v /etc/samba/smb.conf max verzi na SMB1 a pak sambu restartuj:
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/smbd restart

Zkusila jsem a nepřihlásím se na NAS vůbec, NAS má povoleno SMB 2 a novější.

Pokud máš nastaveny DNS servery někde venku, fakt netuší, že v lokální síti se nachází nějaký stroj, který se snažíš pojmenovat.

Nevím, ale tohle podle mě vůbec s DNS nesouvisí, protože nejde o registrovanou doménu.

Obezlička windows (a podobně MAC, který toto prasácké chování přebírá) je nechutná.
Jako vážně si pojmenuju stroj ubuntu.cz a budu se divit, že se nedostanu ven?

Ty jsi asi úplně nepochopil můj dotaz. Tady nejde o diablo.cz ale diablo.local, tedy adresu pouze uvnitř lokální sítě (zvenku je NAS přístupný účet u Synology, to vůbec neřeším). Mě prostě jde o to, že NAS s nějakou IP adresou má systémově nastavený název, stejně jako se nastavuje název počítače (Mac, Windows, Linux) a podle toho názvu jsou počítače v síti vidět. Není to žádná obezlička Windows a už vůbec to nepřebírá Mac, protože jestli si dobře pamatuju, tohle uměl jako Mac a ještě předtím systém, ze kterého vychází (tuším že BSD?). Ale to je jedno, jde o standardní chování v síti, které mi v Linuxu nefunguje, ergo je chyba někde v Linuxu, jen nevím kde a proč. Ale nabízí se to, vzhledem k tomu, že i pitomý konfigurák na sambu jsem si musela stáhnout z repozitáře a bez něj půlka věcí nefungovala. Nevím proč to nemůže být funkční rovnou po instalaci jako je tomu jinde, nikoho nebaví po instalaci systému dalších x hodin nebo dnů řešit proč něco standardního nefunguje a nastavovat to.

Pokud nelze zajistit soulad DHCP a lokálních DNS, uprav si resolv.conf resp. patřičně uprav dhclient.conf tak, aby obsahoval klauzuli search local (což by mohlo pomoci, ale moc tomu nedávám), resp. si v /etc/hosts vynuť IP adresu k patřičnému záznamu, předpokládám, že ten NAS má IP pevnou.

K překladu adres má sloužit DNS server, ne WINS, nebo NBNS, kdy zas jednou M$ prohlásil tmu za standard.

Lokální DNS je co? Pokud vím, tak vůbec nic takového nepoužívám a pokud náhodou ano, tak je to systémová věc, kterou uživatel neřeší.

=> neumím v tomhle případě položit dotaz, protože nevím PROČ to nefunguje...
Doménu .local obsluhuje na Linuxe Avahi. Treba kuknúť či beží, prípadne reštartovať.

Zkusím to, děkuji.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #8 kdy: 16 Září 2020, 11:23:13 »
=> neumím v tomhle případě položit dotaz, protože nevím PROČ to nefunguje...
Doménu .local obsluhuje na Linuxe Avahi. Treba kuknúť či beží, prípadne reštartovať.

Hmmm, co teď?

Kód: [Vybrat]
[abby@abby-vmware ~]$ sudo systemctl status avahi-daemon.service
● avahi-daemon.service - Avahi mDNS/DNS-SD Stack
     Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/avahi-daemon.service; enabled; vendor preset: disabled)
     Active: active (running) since Wed 2020-09-16 11:20:56 CEST; 1min 7s ago
TriggeredBy: ● avahi-daemon.socket
   Main PID: 655 (avahi-daemon)
     Status: "avahi-daemon 0.8 starting up."
      Tasks: 2 (limit: 9499)
     Memory: 1.8M
     CGroup: /system.slice/avahi-daemon.service
             ├─655 avahi-daemon: running [abby-vmware.local]
             └─681 avahi-daemon: chroot helper

zář 16 11:20:56 abby-vmware avahi-daemon[655]: Network interface enumeration completed.
zář 16 11:20:56 abby-vmware avahi-daemon[655]: Registering new address record for ::1 on lo.*.

edit: podle tohoto https://wiki.archlinux.org/index.php/Avahi mám všechno v pořádku...

edit 2: on možná bude problém i v tom, že nevidím síťové okolí, viz https://i.imgur.com/h2j2Dn6.png

edit 3: zadala jsem do /etc/hosts řádek

Kód: [Vybrat]
192.168.0.10 diablo.local

a přes prohlížeč se už správně připojím nicméně stále nefunguje smb://diablo/složka. Nicméně je zjevné, že to Linux také umí, jen je otázka jak to nastavit, aby to fungovalo "out of box" jako všude jinde... Každopádně řešení přes hosts není řešení.
« Poslední změna: 16 Září 2020, 12:08:11 od Abby »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #10 kdy: 17 Září 2020, 11:36:03 »
West: děkuji, ale nepomohlo, já tam ten řádek mám a navíc na fyzické instalaci se to chová stejně (používám VMware na vyzkoušení postupu u něčeho, co nefunguje, abych si nerozbila fyzický systém).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přihlášení na NAS v prohlížeči nefunguje
« Odpověď #11 kdy: 17 Září 2020, 18:07:38 »
Dnes došlo ke změně, představte si, přišly nějaké aktualizace a po restartu normálně funguje jak přihlášení na NAS ve web prohlížeči tak jako jinde a i smb v Dolphinu, na všechny sdílené složky se dostanu přes jméno počítače a není nutné používat IP adresy.

Není tady někde skrytý nějaký vývojář? :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.