Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: RAID1 HDD Fail  (Přečteno 1790 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
RAID1 HDD Fail
« kdy: 05 Září 2020, 13:07:37 »
Zdravím,
není to ani tak moc o Ubuntu, ale prosím o vaše rady a zkušenosti.

Mám na rodinné zálohy dlink dns320 a v něm dva stejné disky v RAID 1.
Disky se týdně testují.
Už nějakou dobu hlásí krátký SMART test jednoho disku Fail (druhá Pass). Nic jiného nevím.
RAID 1 je stále ve stavu Completed (ne Dragraded) a podle návodu se nemám vzrušovat. Cítíte to taky tak, nebo byste to nějak řešili...
Disky jsou cca 5 let staré.

Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:RAID1 HDD Fail
« Odpověď #1 kdy: 05 Září 2020, 15:21:14 »
Zdravím,
není to ani tak moc o Ubuntu, ale prosím o vaše rady a zkušenosti.

Mám na rodinné zálohy dlink dns320 a v něm dva stejné disky v RAID 1.
Disky se týdně testují.
Už nějakou dobu hlásí krátký SMART test jednoho disku Fail (druhá Pass). Nic jiného nevím.
RAID 1 je stále ve stavu Completed (ne Dragraded) a podle návodu se nemám vzrušovat. Cítíte to taky tak, nebo byste to nějak řešili...
Disky jsou cca 5 let staré.

Díky.

SMART je naprosto zásadní informace (vytvářená firmwarem) o fyzickém stavu každého disku. Takže pokud jsou ti tvoje data milá, rozhodně tyto hodnoty nepodceňuj.
A to, že (zatím) není zhroucený FS na disku potažmo rozpadlý RAID nic neznamná - to se může rychle změnit jak budou přibývat vadné sektory,  ty se rozlézají jako mor...
« Poslední změna: 05 Září 2020, 15:27:45 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:RAID1 HDD Fail
« Odpověď #2 kdy: 05 Září 2020, 16:20:02 »
Dobře, posílám výpis SMART vadného disku. Je to na výměnu? koupím nový disky. Díky.
« Poslední změna: 05 Září 2020, 16:31:23 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:RAID1 HDD Fail
« Odpověď #3 kdy: 05 Září 2020, 16:42:14 »
Dobře, posílám výpis SMART vadného disku. Je to na výměnu? koupím nový disky. Díky.

Máš tam (zatím) 4 current pending sectors. Jak už jsem psal, bude se to rozlejzat, takže disk raději vyměň.
Ale vyhazovat ho hned nemusíš - na nějaké nenáročné použití (externí skladiště méně důležitých, nenáročných (videa) dat) poslouží. Občas ten smart zkontroluj, jak ty sektory přibývají, pokud to vyleze na stovky a výš, je to definitivní konečná. Taky se to řeší tak, že se ta "nemocná" oblast přeskočí (nechá se jako nepřidělná), oddíly se vytvoří před a za ní. Takový disk může klidně sloužit ještě roky...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:RAID1 HDD Fail
« Odpověď #4 kdy: 05 Září 2020, 16:50:22 »
Samotný d-link si z toho taky nic moc nedělá, viz obr. Počkám, až bude vadných sektorů 50, Koupím nové disky. Díky za rady a tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:RAID1 HDD Fail
« Odpověď #5 kdy: 05 Září 2020, 20:51:02 »
Jojo. Takto presne jsem leta pouzival disky, ze jsem obstrelil mista s vadnymi sektory. To je ovsem nutno zjistit, kde jsou. Ve Win jsem to delal pomoci HDTune Pro v Linuxu asi Badblock ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.