Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnova smazaných souborů  (Přečteno 3604 krát)

David29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Obnova smazaných souborů
« kdy: 27 Září 2020, 08:00:09 »
Dobrý den,
Jo, jsem de*il.

Smazal jsem něco, co jsem smazat nechtěl (teda chtěl. ale později). Mám nějakou šanci na obnovu (a jak), nebo mám prostě smůlu? ŠLo to přes koš...

Jsem na Kubuntu, správce Dolphin

Díky

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Obnova smazaných souborů
« Odpověď #1 kdy: 27 Září 2020, 11:35:30 »
Zdar,

k obnovování odstraněných souborů slouží utilita „extundelete“. Tu je potřeba doinstalovat (ve výchozí instalaci není):

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install extundelete
Zatím jsem ji nikdy nezkoušel/a, ale z toho, co vím (nebo si myslím), uvádím pár tipů:

  • Čím dřív se do obnovování pustíš, tím spíš tam ten soubor ještě bude. Každý zápis na disk (v rámci daného oddílu) může smazaný soubor přepsat.
  • Souborový systém, na kterém soubor byl, musí být při obnovování odpojený. To znamená, že pokud jsi měl soubor na kořenovém oddílu, budeš muset obnovu provádět z jiného systému (pokud máš /home na samostatném oddílu, stačí obnovu provádět v jednouživatelském režimu s odpojeným /home). Možná by šlo obnovovat i v situaci, kdy by byl oddíl připojený v režimu jen pro čtení, ale jednodušší je nabootovat jiný systém (pro tyto situace je výhodné mít dualboot dvou či více linuxových systémů).
  • Předpokladem je, že používáš výchozí typ souborového systému (ext4). Pokud sis jako kořenový oddíl vytvořil něco jiného (např. btrfs), musíš hledat nástoj pro odpovídající typ systému souborů.
  • Počítej s tím, že ani za jinak příznivých okolností se nemusí podařit daný soubor obnovit. V lepším případě se obnoví pod nesmyslným názvem někde úplně jinde než kde byl. (To není moje zkušenost, ale dojem po přečtení manuálové stránky.)
  • Raději se před snahou o obnovování ještě jednou podívej do Koše, zda tam ten soubor náhodou ještě není.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Obnova smazaných souborů
« Odpověď #2 kdy: 27 Září 2020, 11:43:37 »
https://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1chrana_dat?s[]=obnova#st%C3%A1le_nevid%C3%ADm_data_nebo_d%C5%AFle%C5%BEit%C3%A9_soubory

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Obnova smazaných souborů
« Odpověď #3 kdy: 27 Září 2020, 12:22:35 »
Popr. jeste Testdisk/Photorec
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Obnova smazaných souborů
« Odpověď #4 kdy: 27 Září 2020, 12:55:45 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.