Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: heslo při přihlášení  (Přečteno 1666 krát)

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
heslo při přihlášení
« kdy: 25 Září 2020, 19:58:58 »
Jak vypnout heslo při přihlášení uživatele v Ubuntu 20.04.1LTS

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2020, 20:12:03 »
Jak vypnout heslo při přihlášení uživatele v Ubuntu 20.04.1LTS

Nastavit automatické přihlašování u konkrétního účtu. Heslo jako takové "vypnout" (=nastavit prázdné) nemůžeš (teoreticky ano, ale důrazně nedoporučuji..)

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #2 kdy: 26 Září 2020, 09:49:07 »
Doma mám na PC více uživatelů a potřeboval jsem heslo vypnout u všech ve verzi 18.04 to šlo v nastavení uživatele v 20.04 jsem to nenašel.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #3 kdy: 26 Září 2020, 11:17:44 »
Doma mám na PC více uživatelů a potřeboval jsem heslo vypnout u všech ve verzi 18.04 to šlo v nastavení uživatele v 20.04 jsem to nenašel.

Tak hledáš špatně...
https://linuxconfig.org/how-to-enable-automatic-login-on-ubuntu-20-04-focal-fossa
https://linuxconfig.org/disable-turn-off-lock-screen-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #4 kdy: 27 Září 2020, 11:13:42 »
Podle prvního návodu se mi nedaří zobrazit okno v kroku 2 zobrazuje se mi jen okno viz. příloha a tam nejde heslo vypnout.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #5 kdy: 27 Září 2020, 13:05:57 »
Skus, vpravo hore "odemknout".
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #6 kdy: 27 Září 2020, 14:06:59 »
To jsem zkoušel ale možnost vypnutí hesla se nezobrazí.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #7 kdy: 27 Září 2020, 14:20:38 »
To jsem zkoušel ale možnost vypnutí hesla se nezobrazí.

Jak, nezobrazí??
Vždyť tam zapnutí automatického přihlašování máš, akorát je zašedlé. Aby bylo funkční, je potřeba nahoře odemknout - ale to už bylo řečeno výše...

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #8 kdy: 27 Září 2020, 15:12:25 »
To mě akorát při zapnutí PC automaticky přihlásí ale při přepnutí uživatele to žádá zase heslo i když u něj mám zapnuté automatické přihlášení.Automatické přihlášení zapnuté u více uživatelů.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #9 kdy: 27 Září 2020, 15:27:39 »
To mě akorát při zapnutí PC automaticky přihlásí ale při přepnutí uživatele to žádá zase heslo i když u něj mám zapnuté automatické přihlášení.Automatické přihlášení zapnuté u více uživatelů.

Hesla u uživatelských účtů jsou standardní věc z důvodu bezpečnosti. A u víceuživatelských instalací to platí dvojnásob.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #10 kdy: 27 Září 2020, 15:31:57 »
Pokud chceš, aby se při přihlašování počítač na heslo opravdu nikdy neptal, v tom případě potřebuješ opravdu účty bez hesla. Potřebu zadávat heslo zrušíš následujícím příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo passwd -d uživatel
Ale před tím vytvoř jeden nový „administrátorský“ účet, kterému zabezpečení heslem ponecháš a zařadíš ho do skupin „adm“ a „sudo“. Žádný účet, kterému chceš zrušit heslo, by neměl zůstat ve skupině sudo či adm, protože by tak získal oprávnění superuživatele (resp. administrátora) bez zadání hesla, což je způsob, jak výrazně usnadnit napadnutí nebo zavirování počítače.

Také doporučuji v této situaci odinstalovat ssh nebo jakékoliv další balíčky, které by mohly umožnit vzdálené přihlášení, zapnout firewall a neprovozovat jakýkoliv druh serveru (např. apache2, ftpd nebo mysql) by také mělo být samozřejmostí. Možná by se o tom dala najít i nějaká stránka...

Nemyslím, že účty bez hesla jsou apriori bezpečnostní dírou, jen se prostě stírá hranice mezi jednotlivými uživateli – kdokoliv, kdo se může přihlásit pod jedním účtem, se může přihlásit i pod jiným, a kdokoliv, kdo se k počítači dostane fyzicky, se může přihlásit pod kterýmkoliv (nezaheslovaným) účtem.

Naopak si myslím, že bezpečnostní díra je umožnit vzdálené přihlašování, to by mělo jít nějak snadno zakázat.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #11 kdy: 27 Září 2020, 15:39:13 »
To mě akorát při zapnutí PC automaticky přihlásí ale při přepnutí uživatele to žádá zase heslo i když u něj mám zapnuté automatické přihlášení.Automatické přihlášení zapnuté u více uživatelů.

Nehladas skor toto?
https://linuxconfig.org/disable-turn-off-lock-screen-on-ubuntu-20-04-focal-fossa-linux

Pri prepinani uzivatelov sa neaktivnemu uzamkne obrazovka.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #12 kdy: 27 Září 2020, 15:40:19 »
Doplnění: Je to dobré, podle https://help.ubuntu.com/community/PasswordlessGuestAccount systém vzdálené přihlášení bez hesla stejně nepovolí. Píše se tam:

Citace
By simply deleting the password for the guest account, Ubuntu will allow the user to log in locally without prompting for a password. Remote login attempts (such as through SSH, FTP, etc) will not be allowed to passwordless accounts by the default PAM configuration, making this setup relatively secure.

Ale pořád platí, že pokud se někdo dokáže přihlásit k nějakému (i zaheslovanému) účtu, na ty nezaheslované se pak dostane také. S tím je potřeba počítat.
« Poslední změna: 27 Září 2020, 15:44:49 od singularis »

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:heslo při přihlášení
« Odpověď #13 kdy: 27 Září 2020, 16:28:55 »
Děkuji návod z webu  fungoval.



























 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.