Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejlepší linuxová distribuce  (Přečteno 13733 krát)

HanzyKisik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #25 kdy: 06 Října 2020, 18:54:31 »
... tak MX jsem ti uz predtim take nabidl ... :-) Je hodne chvalen pro stabilitu  rychlost (s vyjimkou rychlosti u jedne konkretni verze - nejspise otazka jadra) a trochu jsem prubiroval - v podstate bych na nej i presel, kdyby se mi tam podarilo implantovat jednu pro me zajimavou feature z Xubuntu.
Tak to promiňte, ale MX Linux je asi to nejhorší distro, co jsem měl tu čest vyzkoušet. Ano je tam plno vychytávek, Conky systém atd. ale co se týče nastavení, je hodně mimo. Panel pohoda, dokud si na něj nezačnete dávat ikony... Já nechci hodiny, koš apod. na začátku z leva, ale napravo. Bohužel smůla, nenastavíte to bez zkušeného zásahu do terminálu. Takže i pro mne, jako pro dá se říci zkušeného IT, to byl trochu oříšek. Takových věcí je tam spousta.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #26 kdy: 06 Října 2020, 19:06:42 »
HanzyKisik: já jsem se k tomu zatím nedostala, ale to opravdu nejde mít na panelu hodiny vpravo jak je všude zvykem? :O A koš třeba nechci mít na panelu vůbec, ten mám v docku (snažím se mít vzhled co nejvíc podobný macOS, jsem na něj zvyklá celý život), je v MX něco takového možné?

No, asi ho nejdřív zkusím ve virtuálu...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #27 kdy: 06 Října 2020, 19:41:52 »
Tak to promiňte, ale MX Linux je asi to nejhorší distro, co jsem měl tu čest vyzkoušet. Ano je tam plno vychytávek, Conky systém atd. ale co se týče nastavení, je hodně mimo. Panel pohoda, dokud si na něj nezačnete dávat ikony... Já nechci hodiny, koš apod. na začátku z leva, ale napravo. Bohužel smůla, nenastavíte to bez zkušeného zásahu do terminálu. Takže i pro mne, jako pro dá se říci zkušeného IT, to byl trochu oříšek. Takových věcí je tam spousta.


Všetky ikony v paneli sa dajú dať na ľubovolné miesto v grafickom nastavení https://postimg.cc/8f7f48Cx, to Hanzy trocha prepískol :)

Ešte si pozri, ako si na MX nastaviť MAC vzhľad https://www.youtube.com/watch?v=DGL8kanNE7Y
« Poslední změna: 06 Října 2020, 20:04:58 od zeleno »

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #28 kdy: 06 Října 2020, 20:52:34 »
Ano potvrzuji, panel v MX linux je poměrně solidně konfigurovatelný https://i.postimg.cc/J0tsxPxh/Sn-mek-obrazovky.png
Já osobně jsem s MX linuxem velice spokojený, a komunikace na jejich foru je příkladná. Většinou na Vaše otázky odpovídají přímo vyvojáři distra. Je třeba vyzkoušet.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #29 kdy: 06 Října 2020, 21:05:11 »
Ještě, co používáte za GUI? Já teda nejspíš dám přednost KDE, ale asi bych zkusila i to další, z těch dvou, jak je to použitelné a co případně zvolit? XFCE nebo Fluxbox? Počítač je výkonný, není nutné řešit ušetření pár MB RAM a podobně.

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #30 kdy: 06 Října 2020, 21:21:53 »
MX linux měl donedávna jako výchozí prostředí Xfce, nedávno přidali Kde. V oblíbených aplikacích jsou připraveny pro instalaci okenní správci Fluxbox a IceWm, a nejpoužívanější desktopová prostředí, to vše na jedno kliknutí. MX linux má také ve svých repositářích na výběr 11 internetových prohlížečů...
« Poslední změna: 07 Října 2020, 07:18:35 od jarek163 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #31 kdy: 07 Října 2020, 08:43:55 »
Nevim, o cem ten chlap pise - zrovna xfce (vychozi v MX) ma mozna nejlepsi konfigurovatelnost panelu ze vsech ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #32 kdy: 07 Října 2020, 11:41:25 »
Ok, tak já zkusím XFCE a uvidíme, třeba mě přesvědčí o svých kvalitách :)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #33 kdy: 07 Října 2020, 13:42:21 »
Pro konzervativní uživatele mého typu bylo vždy nejlepší KDE. S příchodem Plasmy a idiotských plochých monochromatických ikon se to sice silně zhoršilo, ale pořád ještě lze udělat ruční zásahy a ty humusy do značné míry vykopat ven.

KDE proto, že má ze všech prostředí nejlepší konfigurovatelnost a věci jsou převážně intuitivní.

Na konkrétní distribuci až tak úplně nezáleží, je ale dobré se držet něčeho, co je průběžně udržované (pozor - to nutně neznamená nejnovější!). Je pravda, že některé věci se třeba v Ubuntu based distribucích instalují a/nebo nastavují lépe, než třeba v openSUSE. Tím lépe teď myslím, že se to stane samo, příp. se celá věc snadno nakliká a není nutné chodit do systému přes konzoli nebo konf. soubory. Nicméně toto platí pro běžné uživatele a ortodoxní linuxák by to třeba viděl jinak...

Závěrem: základní je samotná existence Linuxu vůbec, bez něj si to coby pradávný uživatel DOSu a posléze Windows dnes vůbec nedovedu představit. No a pestrost distribucí a prostředí dává záruku, že nemůžu skončit proto, že skončila jedna. Navíc si vždycky vyberu.

To, kam to Mrtwošrot a ostatní šmírující globalizátoři ve spojení s dobrovolnou spoluprací ovčího stáda dotáhli, je masakr nestvůrných rozměrů.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #34 kdy: 07 Října 2020, 14:36:54 »
Existuje "Nejlepší" žena? :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #35 kdy: 07 Října 2020, 16:46:51 »
Existuje "Nejlepší" žena? :-)

Jistě ;-)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #36 kdy: 07 Října 2020, 20:29:08 »
A co nejlepší muž?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #37 kdy: 07 Října 2020, 23:20:09 »
Jiste - je to ten, ktereho neznas ;-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #38 kdy: 07 Října 2020, 23:25:39 »
Trefa :D

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #39 kdy: 08 Října 2020, 19:13:58 »
Tak jsem zkusila MX KDE, ve virtuálu se mi to ani nepodařilo nainstalovat, na notebooku ano, ale po restartu to už nenabootovalo. Asi to nebude úplně kvalitní distro, tohle se mi nestalo u žádného.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #40 kdy: 08 Října 2020, 20:15:45 »
MX Xfce funguje. Ve virtuálu jsem nezkoušel. Jinak MX mě taky vůbec nenadchl. Vadí mi hlavně staré verze některých programů.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #41 kdy: 09 Října 2020, 10:56:17 »
Zkusím i XFCE, ale přiznávám se, že kromě funkčnosti dám i na vzhled a KDE je nejen funkční ale i pěkné a má takové drobnosti, které se mi prostě líbí a jinde nejsou, třeba střídání tapet na pozadí, na každém monitoru jiná tapeta a i stahování tapet z internetu (Astro, National Geographic, Bing a další), to jsem v jiném prostředí nenašla a marně to hledám i pro macOS a Windows.

Staré verze programů mi taky vadí, proto se mi líbí Manjaro. Snad to byl jen dočasný exces že to nefungovalo a já měla zrovna tu smůlu jsem si to vyžrala.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #42 kdy: 09 Října 2020, 11:27:18 »
...které se mi prostě líbí a jinde nejsou, třeba střídání tapet na pozadí, na každém monitoru jiná tapeta a i stahování tapet z internetu

Za mě bych tapety zrušil úplně. Jen barvu. Je to jako, když si lidi dávali pod sklo na pracovní stůl pohlednice z dovolené a fotky rodiny. Přežitek (můj názor). :-)

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #43 kdy: 09 Října 2020, 12:22:44 »
Uznávám, že každý člověk má svůj názor a nemusí se shodovat s mým, ale proč rovnou něco rušit, když s tím nesouhlasím? Já tapety na ploše používám, jsou to obvykle mé fotky (i když teda zrovna teď mám tapety z Cyberpunku 2077 :) ), ale právě v KDE se mi líbí možnost stahovat pěkné obrázky z internetu, je to vlastně něco jako zamykací obrazovka Windows, ale lepší.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #44 kdy: 09 Října 2020, 13:43:51 »
ale právě v KDE se mi líbí možnost stahovat pěkné obrázky z internetu, je to vlastně něco jako zamykací obrazovka Windows, ale lepší.

...a o existuje nějaký OS, kde není možné si dát na plochu stažený obrázek z internetu?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #45 kdy: 09 Října 2020, 14:28:40 »
...které se mi prostě líbí a jinde nejsou, třeba střídání tapet na pozadí, na každém monitoru jiná tapeta a i stahování tapet z internetu

Za mě bych tapety zrušil úplně. Jen barvu. Je to jako, když si lidi dávali pod sklo na pracovní stůl pohlednice z dovolené a fotky rodiny. Přežitek (můj názor). :-)

A presne tvoj nazor zdielaju vyvojari GUI a preto sa v modernych neda skoro nic nastavit. Podla nich je mnozstvo veci prezitok a ze to pouziva kopa inych ludi ich nezaujima a tak odstranuju nastavenia jedna radost. :D
« Poslední změna: 09 Října 2020, 15:38:12 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #46 kdy: 09 Října 2020, 15:18:06 »
Pamatujte na rozdíl mezi funkčností a kravinami.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #47 kdy: 09 Října 2020, 20:07:04 »
...a o existuje nějaký OS, kde není možné si dát na plochu stažený obrázek z internetu?

Opravdu jsi četl celý můj příspěvek???

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #48 kdy: 10 Října 2020, 16:59:33 »
...a o existuje nějaký OS, kde není možné si dát na plochu stažený obrázek z internetu?

Opravdu jsi četl celý můj příspěvek???

Omlovám se, asi jsem ho nepochoipil správně. Mně osobně nepřipadají věci, jako pozadí plochy a vzhled zamykací obrazovky atd. důležité. Ale mám pochopení i pro ty, kdo tyto vychytávky vymýšlejí, nebo si s nimi hrají a dělá jim to radost. :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Nejlepší linuxová distribuce
« Odpověď #49 kdy: 13 Října 2020, 01:00:17 »
Já doporučuju Debian (ten používám už léta), Zorin OS (předělané Ubuntu), případně Xubuntu. :) MX Linux jsem taky zkoušel, je nenáročný na hw, ale ne vše tam fungovalo či se dalo nastavit, prostě jsem si na to nezvykl. ;) Manjaro mě taky zaujalo, ale protože to je jiný balíčkovací systém (není to DEB) a má jiné terminálové příkazy, tak jsem ho brzy smazal. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.