Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na čas odložit Windows  (Přečteno 1921 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak na čas odložit Windows
« kdy: 05 Října 2020, 18:25:26 »
Mám v ruce levný nb lenovo ideapad 120s‑11iap.
Mám za úkol na čas nainstalovat ubuntu na interní SSD.
Ale
Původní Windows musím na čas někam "odložit", tak, aby šly zase kopletně vrátit zpět. Zkrátka vrátit nb úplně do původního stavu (zavaděč, uspávání, záruka atd.).

Jak na to?
celý oddíl s win na externí disk? jak s labely, jak s win zavaděčem?
aplikaci disky a vytvořit obraz disku? ten někam uložit a potom dát zpět?

Díky za rady, tipy, zkušenosti.
« Poslední změna: 05 Října 2020, 18:34:27 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

vivalin

Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #1 kdy: 05 Října 2020, 19:13:31 »
clonezilla
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #2 kdy: 05 Října 2020, 19:18:06 »
Clonezilla > zálohovat celý disk do image.
Image bude uložena na jiném (klidně ext. disku). Tento cílový disk (oddíl) může být i NTFS.
Vrácení uděláš obnovou této image na disk.  O labely, uuid, zavaděč se starat nemusíš, to už si Clonezilla ošetří sama, disk bude po obnově ve stejném stavu jako předtím.
Pokud bys zálohoval jenom oddíl s windows, pak bys musel ručně obnovit po jeho obnově i windowsácký zavaděč, jsou tam ještě další "pomocné" oddíly atd. Tuhle cestu nezkušenému nedoporučuji.
Aplikaci Disky se raději (v tomto kontextu) vyhni.
« Poslední změna: 05 Října 2020, 23:35:53 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2020, 20:17:04 »
Clonezilla > zálohovat celý disk do image.

Díky moc.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

HanzyKisik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #4 kdy: 06 Října 2020, 18:42:54 »
Clonezilla - záloha celého disku do ISO image. :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #5 kdy: 06 Října 2020, 19:10:12 »
Mám v ruce levný nb lenovo ideapad 120s‑11iap.
Mám za úkol na čas nainstalovat ubuntu na interní SSD.
Ale
Původní Windows musím na čas někam "odložit", tak, aby šly zase kopletně vrátit zpět. Zkrátka vrátit nb úplně do původního stavu (zavaděč, uspávání, záruka atd.).

Jak na to?
celý oddíl s win na externí disk? jak s labely, jak s win zavaděčem?
aplikaci disky a vytvořit obraz disku? ten někam uložit a potom dát zpět?

Díky za rady, tipy, zkušenosti.

Acronis a zálohovat celý disk. Clonezilla by byla fajn, kdyby na ní byl 100% spoleh, což Bohužel není. Já jsem ji použila a když jsem potřebovala obnovu, tak jsem zjistila, že neobnoví oddíl zašifrovaný BitLockerem a navíc byl hodně velký problém s NVMe diskem (je to už pár let zpátky, to už snad vychytali). Takže používám Acronis ke 100% spokojenosti, ukládám po síti na NAS.

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #6 kdy: 07 Října 2020, 08:04:22 »
Protože potřebuješ odložit windows, což jde zase jenom na jiný disk, tak možná nejlepší by bylo púvodní disk vybrat, vložit jiný disk a něj instalovat Linux. Potom. když bude nutné vrátit windows, stačí dát zpátky ten disk s windowsem a je vystaráno.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

vivalin

Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #7 kdy: 07 Října 2020, 09:04:31 »
Abby.
Acronis jde zálohovat BTRFS , EXT4 ? (Nemám zkušenost) ,ale co vim tak se dalo klonovat z velkého disku na malej.
Já na WIN. používal Norton ghost. (full verz byla u zakl. desky).
Clonezilla 99% spokojenost


HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #8 kdy: 07 Října 2020, 09:30:31 »
Kdyztak jeste procti toto:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/05/klonovani-disku-porovnani-nastroju/
U "dd" lze k cilovemu zarizeni (napr. /dev/sdb) pridat i oddil, cestukeslozce (volitelne) a nazevsouboru.bin napr. - to se pripadne vygoogli nejaky priklad pouiziti dd - zaloha do souboru ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #9 kdy: 07 Října 2020, 10:35:14 »
Díky zkusím. Windows jsem poslal do koše (smazal), ale nechal jsem si v notebooku recovery win oddíl, do kterého se nabootuje, když strčíte kancelářskou sponku do recovery díry a ten zabírá zbytečně 2GB. Budu ho chtít použít, až tam budu vracet windows pro nějakého zoufalce, co ten nb bude kupovat. Dal by se tento oddíl někam na čas přesunout (na externí disk), ale tak, aby i po návratu na původní místo nabootoval stejným způsobem?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #10 kdy: 07 Října 2020, 11:37:32 »
Abby.
Acronis jde zálohovat BTRFS , EXT4 ? (Nemám zkušenost) ,ale co vim tak se dalo klonovat z velkého disku na malej.
Já na WIN. používal Norton ghost. (full verz byla u zakl. desky).
Clonezilla 99% spokojenost

To nevím, nemám tu potřebu. Ale myslela jsem to tak, že do Windows se nainstaluje Acronis, v něm se vytvoří kompletní záloha na NAS nebo externí disk (+ bootovací recovery flashdisk, funguje i z Ventoy disku) a pak se může klidně disk zformátovat.

vivalin

Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #11 kdy: 07 Října 2020, 13:40:50 »
Acronis + Windows+Ubunt(dualboot)  = je funkční jen z prostředí windows + obnova Live USB Acronis

Live USB Acronis záloha samotného disku Ubuntu  dělá paseku.

https://forum.acronis.com/forum/acronis-true-image-2019-forum/ext4-partition-backup-linux

HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #12 kdy: 07 Října 2020, 14:16:49 »
Díky zkusím. Windows jsem poslal do koše (smazal), ale nechal jsem si v notebooku recovery win oddíl, do kterého se nabootuje, když strčíte kancelářskou sponku do recovery díry a ten zabírá zbytečně 2GB. Budu ho chtít použít, až tam budu vracet windows pro nějakého zoufalce, co ten nb bude kupovat. Dal by se tento oddíl někam na čas přesunout (na externí disk), ale tak, aby i po návratu na původní místo nabootoval stejným způsobem?

1. Acronis umí EXT4, neumí BTRFS.  Neumí zachovat UUID oddílů (u sólo windows to nevadí, linux (dualboot win+linux) nenabootuje - lze dodatečně opravit editací fstab z live).
2. Tyhle recovery oddíly mají tu "nepěknou" vlastnost, že jakmile se jakkoli pohne s layoutem disku, obnova z nich selže. Je to zejména kvůli porušené signatuře disku. Takže ta jejich záloha je stejně k ničemu. Já osobně je dávám pryč, aspoň se ušetří místo. Obnovu OS řeším pomocí zálohy (Acronis & spol. nebo Clonezilla).
« Poslední změna: 07 Října 2020, 14:44:08 od juwa2 »

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #13 kdy: 07 Října 2020, 15:03:46 »
Pokud nezáleží na recovery, pak je v BIOSu uložená licence Windows (lze ověřit) tj. následně to lze nainstalovat z DVD staženého z Microsoftu.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #14 kdy: 07 Října 2020, 21:14:51 »
...dost to trvalo...windows sa aktivuje formou digitalnej licencie...zmazes cely disk,a ked chces win naspat,tak zo stranok microsoftu/media creation tool,dvd je minulost/...nainstalujes,on sa samo aktivuje,a mas notas v zakupenom stave...mozes to robit nekonecne...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #15 kdy: 07 Října 2020, 22:17:40 »
...dost to trvalo...windows sa aktivuje formou digitalnej licencie...zmazes cely disk,a ked chces win naspat,tak zo stranok microsoftu/media creation tool,dvd je minulost/...nainstalujes,on sa samo aktivuje,a mas notas v zakupenom stave...mozes to robit nekonecne...

Nekonečně to sice dělat může, ale vždy bude po tomto procesu mít čistou (ano, aktivovanou) instalaci W10.
Tj. bez nainstalovaných aplikací, vlastních nastavení atd.
Já bych tada takovou "obnovu" nechtěl ani za nic.  Ale pokud to někomu nevadí.... :-\

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Jak na čas odložit Windows
« Odpověď #16 kdy: 08 Října 2020, 07:26:26 »
...dost to trvalo...windows sa aktivuje formou digitalnej licencie...zmazes cely disk,a ked chces win naspat,tak zo stranok microsoftu/media creation tool,dvd je minulost/...nainstalujes,on sa samo aktivuje,a mas notas v zakupenom stave...mozes to robit nekonecne...

Nekonečně to sice dělat může, ale vždy bude po tomto procesu mít čistou (ano, aktivovanou) instalaci W10.
Tj. bez nainstalovaných aplikací, vlastních nastavení atd.
Já bych tada takovou "obnovu" nechtěl ani za nic.  Ale pokud to někomu nevadí.... :-\

Pokud potřebuje NTB do "továrního" nastavení, pak bych osobně řekl, že je to daleko čistší postup, než nechat tam tunu balastu, co mu tam předpřipravil výrobce. Takže pokud se jedná o jednorázovou akci, kdy nezáleží na datech uživatele (což jsem výslovně specifikoval), pak za mne nejlepší možné řešení.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.