Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po aktualizaci ovladačů GK nejde systém restartovat/vypnout  (Přečteno 3427 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1350
Viz název tématu, netušíte co s tím? KDE/Plasma, Nvidia RTX s ofiko ovladači. Než jsem přišla na to, že příkaz reboot v terminálu restartuje, tak jsem to řešila tlačítkem reset, což fakt není v pořádku a ono i spuštění terminálu kvůli restartu počítače je dost hovadina. Problém přetrvává roky, ale už mě to fakt přestalo bavit, několikrát jsem to hlásila a chyba nebyla opravena. A určitě nejsem jediná, kdo používá KDE a Nvidii.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Po aktualizaci ovladačů GK nejde systém restartovat/vypnout
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2020, 20:02:26 »
Pokud příkaz „reboot“ funguje pokaždé, tak si můžeš na restartování vytvořit spouštěč, dát si ho do nabídky „oblíbené“ a zvyknout si ho používat. Já jsem podobným způsobem v Xfce řešil/a problém, když jsem chtěl/a, aby mi počítač před vypnutím zahrál melodii.

Také je otázka, zda je to chyba KDE nebo NVIDIA...

Spouštěč se vytvoří následujícím příkazem:
Kód: [Vybrat]
mkdir -p ~/.local/share/applications && cat > ~/.local/share/applications/reboot.desktop <<< '[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=Restartovat
Exec=reboot
Icon=system-reboot
Terminal=false'

A najdeš ho pak v nabídce pod názvem „Restartovat“. Analogicky si můžeš udělat spouštěč na vypnutí, kde se použije „Name=Vypnout“, „Exec=poweroff“ a „Icon=system-shutdown“ a pochopitelně ho musíš pojmenovat jinak než „reboot.desktop“.
« Poslední změna: 30 Října 2020, 20:15:46 od singularis »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1350
Re:Po aktualizaci ovladačů GK nejde systém restartovat/vypnout
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2020, 23:04:23 »
Já ten příkaz používám jen po aktualizaci ovladačů Nvidie, protože až do nového spuštění to nic nedělá po kliknutí v menu start na "restart, vypnout, uspat" a v GUI vlastně s tím nejde nic dělat. Jinak to funguje normálně, takže stisknout F12 na vyvolání konzole a napsání reboot je fakt to nejmenší, nepotřebuju na to dělat zástupce :) I když děkuji za návod, pro "strýčka" si ho ukládám. Spíš jestli se s tím někdo nesetkal a nezná řešení, ale podle mě asi řešení není a je to chyba v KDE, která trvá už roky... V Gnome, XFCE, Mate a Cinnamonu s tím problém nikdy nebyl a v KDE vždycky a v libovolné distribuci, prostě jen stačí nainstalovat/aktualizovat ovladače Nvidia a hned ten první restart nejde, každý další už je bez problémů. Platí i pro vypnutí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.