Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%  (Přečteno 3505 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #25 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:11:34 »
Mel jsem za to ze prikaz sysctl primo docasne meni hodnotu a tim i nastaveni - ze by se prave nemenil konfigurak.
Pokud ne tak pak opravdu jedine via konfigurak - a tam uz ie taky tech zpusobu nekolik.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #26 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:16:22 »
Podle mě popisovaný problém souvisí s asynchronním či synchronním způsobem přenosu z PC do USB flash klíčenky.

Vyskytovalo se to už kdysi dávno (tuším v openSUSE?) a tehdy byl defaultní způsob připojení asynchronní. To způsobovalo, že se data rychle uložila do nějaké cache a odtamtud se ukládala do USB flash pouze tak rychle, jak to ona dovolovala. Potíž byla tehdy i v tom, že systém falešně hlásil ukončení přenosu, přičemž přenos ve skutečnosti stále běžel...

Už si nevzpomínám, jak se to konkrétně řešilo, nicméně pomohla změna na synchronní připojení. Přenos se jakoby silně zpomalil, ale to, co ukazoval systém, odpovídalo skutečnosti a nebyla tam ona zdánlivá "zaseknutí" někde před 100%.

Dnes mají USB flash o dost rychlejší zápis (čili zpomalení by nemuselo být podstatné), nicméně vůbec netuším, jak konkrétně se v soudobém *buntu (a i jiných distribucích) připojují obecné USB flash. Je to téměř vždy nějakým druhem automountu, ale pokud vím, tak s etc/fstab to nijak nesouvisí a jak to skutečně pracuje, to netuším...

Já pouze vím, že v U 12.04 a 14.04 to nebylo, 16.04 nevím - neměl jsem. A v U 18.04 a výše tento problém je.
Každopádně, pokud se s tím člověk setká poprve, je to silně matoucí, zvláště při kopírování velkého souboru.
Zajímavé ale je, že u externích HDD se to neobjevuje. Takže by bylo zajímavé porovnat jak k tomu systém přistupuje, v čem jsou rozdíly fleška vs. HDD
Mě osobně se to ale zkoumat nechce, mám to vyřešené pomocí hodnoty dirty_bytes.

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #27 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:24:59 »
Co jsem vypozoroval u mě za to mohla hodnota:
Kód: [Vybrat]
vm.dirty_ratio = #číslo -> ve výchozím nastavení byla někde na čísle 40 -> což zapříčinilo problémy s ukazovatelem kopírování. Po snížení této hodnoty se ukazatel rychlosti kopírování a % ukazovalo čím dál přesněji -> hodnotu jsem nastavil na číslo 3. Nevím co by udělala hodnota např. 1, zda by to systém už nezasekalo, při jiných činnostech.

Chyba se dle mě opravila, až po přidání většího zpoždění po startu systému 50 sekund -> zřejmě to zapříčinilo, že se hodnota mohla po startu upravit a žádný jiný proces již hodnotu nevrátil zpět.

Co jsem hledal opravu na internetu, tak jsem zjistil, že problém se vyskytuje napříč distribucemi: arch, manjaro, mint atd.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #28 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:29:01 »
Mel jsem za to ze prikaz sysctl primo docasne meni hodnotu a tim i nastaveni - ze by se prave nemenil konfigurak.
Pokud ne tak pak opravdu jedine via konfigurak - a tam uz ie taky tech zpusobu nekolik.

Ano, je to samozřejmě tak :)
sysctl  mění hodnotu
sysctl -p  načítá hodnoty které jsou v konfiguráku

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #29 kdy: 03 Listopadu 2020, 14:35:32 »
Takže v Kubuntu 18.04 mám udisks2 a tady http://storaged.org/doc/udisks2-api/latest/mount_options.html je něco o konfiguraci.

Čili možná by pomohlo se pohrabat v ní tak, aby se USB flash připojovala vždy synchronně.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #30 kdy: 03 Listopadu 2020, 19:08:13 »
Mel jsem za to ze prikaz sysctl primo docasne meni hodnotu a tim i nastaveni - ze by se prave nemenil konfigurak.
Pokud ne tak pak opravdu jedine via konfigurak - a tam uz ie taky tech zpusobu nekolik.

Ano, je to samozřejmě tak :)
sysctl  mění hodnotu
sysctl -p  načítá hodnoty které jsou v konfiguráku

Takže ten skript by měl fungovat právě bez sysctl -p - všechna nastavení v něm se tímto posledním příkazem ruší, neboť se načtou původní hodnoty z neupraveného konfiguráku.

Jinak tohoto problému si všímám již od Lubu a Xubu 14.04.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #31 kdy: 06 Listopadu 2020, 23:48:45 »
Takže v Kubuntu 18.04 mám udisks2 a tady http://storaged.org/doc/udisks2-api/latest/mount_options.html je něco o konfiguraci.

Čili možná by pomohlo se pohrabat v ní tak, aby se USB flash připojovala vždy synchronně.

To vypadá docela nadějně.. :)  Bohužel teď nemám tolik času se v tom hrabat, ale možná někdo jiný, schopný uchopí ten "prapor". Co ty na to @ventero  :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu 20.04 -> špatné kopírování na USB flashdisk -> zaseknutí na 99%
« Odpověď #32 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:19:46 »
No Juwa - nevim, jestli zase nemas tendence me precenovat. Ale rad se na to mrknu, jak budu mit cas - beru to jako vyzvu. Ale to bude pocitem nejdriv tak ve ctvrtek.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.