Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jak zkontrolovat md5sum při instalaci xubuntu 20.04.1  (Přečteno 1065 krát)

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
jak zkontrolovat md5sum při instalaci xubuntu 20.04.1
« kdy: 03 Listopadu 2020, 21:10:40 »
Dobrý den.
Já používám Xubuntu a ted mám staženou 20.04.1 distribuci.  Vypalovací program Brasero mi již vygeneroval MD5SUM hash, ale nemám kde porovnat.  Na stránkách xubuntu jsem našel jenom SHA256SUMS , které ale s MD5SUM co vygeneroval Brasero před vypálením nesedí, což je asi logické.    Tak jsem to teda chtěl zkontrolovat přes terminál, co jsem si našel na netu postup přes to  SHA256SUMS, tento postup je sice zdlouhavý přes terminál, ale to mi zase hned po zadání prvního příkazu do trminálu  napsalo, že soubor neexistuje, takže jsem dále postupovat také nemohl.  Zde co napsal terminál při snaze porovnat:
bash: cd: download_directory: Adresář nebo soubor neexistuje
Podle tohoto návodu na kontrolu SHA256SUMS  jsem chtěl postupovat:   https://help.ubuntu.com/community/HowToSHA256SUM

Mohl by mi někdo prosím nasměrovat na stránku s MDSUM hashema pro různé deriváty od ubuntu 20.04?  Mám konkrétně Xubuntu 20.04.1    V minulosti, když jsem vždy reinstaloval, tak ač s obtížema jsem ten hash někde sehnal. Letos už vůbec.  Vypalovač brasero MD5 již hash vygeneroval, jen to potřebuji porovnat a bylo by to asi nejjednodušší než přes to SHA256SUMS v terminálu, na které ještě ke všemu terminál nereaguje.
Nebo nějaký jednoduchý způsob jak zkontrolovat hash jestli je obraz iso v pořádku?    Děkuji.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2020, 22:12:30 od giero »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:jak zkontrolovat md5sum při instalaci xubuntu 20.04.1
« Odpověď #1 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:27:56 »
Brasero vygeneroval MD5SUM čeho?  Toho staženého souboru .iso?
Myslel jsem, že Brasero slouží k vypalování....

Jinak samozřejmě existují aplikace které ti spočítají/zobrazí hashe jakéhokoli souboru. Např. GtkHash

Takže si GtkHash nainstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gtkhash
Aplikaci spusť.
V nastavení aplikace si zaškrtneš které hashe to má počítat/zobrazit
Takže si nech spočítat/zobrazit SHA256SUMS  pro ten stažený soubor .iso a porovnej ho s tím co je uveden stránkách.
A ano, MD5SUM už se většinou  neuvádí/nepoužívá (je méně bezpečný)....
« Poslední změna: 03 Listopadu 2020, 21:44:52 od juwa2 »

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:jak zkontrolovat md5sum při instalaci xubuntu 20.04.1
« Odpověď #2 kdy: 03 Listopadu 2020, 21:57:57 »
jj, díky zkusím cos psal a napíšu výsledek.

Btw, ano Brasero umí před vypálením iso obrazu generovat MD5SUM.  Co brasero používám řadu let, tak to vždy uměl.

giero

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:jak zkontrolovat md5sum při instalaci xubuntu 20.04.1
« Odpověď #3 kdy: 03 Listopadu 2020, 22:07:37 »
Ok, díky vyřešeno

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.