Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čtečka otisků prstů v KDE  (Přečteno 1964 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Čtečka otisků prstů v KDE
« kdy: 05 Listopadu 2020, 17:42:27 »
Čtečka otisků prstů v Manjaro Gnome mi normálně funguje ihned po instalaci. Jenže Gnome je hrozné, ošklivé, nic neumí, proto používám KDE. Ale v něm mi čtečka otisků prstů nefunguje, ani jsem nenašla aplikaci, ve které bych ji mohla nastavit. Poradíte jak ji rozběhnout?

PS: diskuse o tom, že otisky čte NSA/KGB/marťani je irelevantní, nechci se bavit o tom, jestli to je nebo není bezpečné, chci to jen zprovoznit. Díky :)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2020, 17:41:10 »
Opravdu nikdo nevíte?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2020, 17:49:22 »
Zkus nainstalovat nejprve klasické Ubuntu a do něj si doinstaluj KDE Plasma Desktop
Gnome je opravdu otřesné..  :-[

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2020, 17:56:58 »
Když já používám Manjaro, protože spousta věcí, které jsem v *buntu nezvládala, tak v Manjaro najednou funguje a navíc díky AUR můžu na jedno kliknutí instalovat i věci, na které musím pro *buntu hledat a nastavovat PPA... A ještě ke všemu mi Manjaro přijde podstatně stabilnější a pro běžné uživatele i jednodušší. A navíc má stále nové programy a ne historické jako v *buntu. Prostě kdybych měla používat *buntu, tak se na Linux radši vykašlu, Manjaro mi ukázalo, že to jde i jednoduše. A navíc podle všeho Linux je prostě Linux a to co mi radíš na *buntu tak mi v Manjaro funguje taky (viz ten swap třeba).

Jediný problém je, že v Gnome mi čtečka otisků prstů fungovala out of box a v KDE o ní systém sice ví, ale nemám nejmenší tušení jak ji nastavit... A mám už celkem vyladěný systém, všechno nastavené a funkční a představa, že bych to měla dělat znova a navíc přes Gnome instalovat KDE a pak Gnome odstraňovat zní poněkud děsivě. A Bůhví jestli by to vůbec fungovalo a nebyla by to jen ztráta času.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1752
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #5 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:06:41 »
Děkuji, juknu na to.

Co mě ale trochu děsí je toto:

Kód: [Vybrat]
Note that Arch does not have a system group named plugdev, so creating it from an AUR package is an ugly hack which may break the system if you decide to uninstall the package, in which case the group gets removed regardless if other things still use it or not.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #6 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:27:16 »
Tak nainstalováno, ale hlásí to tuhle chybu. Zřejmě to chce povýšit práva, ale neřekne si o to. Co teď?


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #7 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:52:55 »
Před instalací bylo třeba vytvořit skupinu "plugdev" a přidat se do ní...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2020, 21:03:39 »
Tak to už je pozdě, navíc za Boha nemůžu najít, jak a kde tu skupinu vytvořit a vůbec najít, jaké skupiny tu jsou. Matně si pamatuju, že v OpenSUSE v Yastu na to je klikátko, tady ale asi žádné není.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2020, 21:37:25 »
Tak to už je pozdě, navíc za Boha nemůžu najít, jak a kde tu skupinu vytvořit a vůbec najít, jaké skupiny tu jsou. Matně si pamatuju, že v OpenSUSE v Yastu na to je klikátko, tady ale asi žádné není.
Kód: [Vybrat]

Žádné "klikátko", na to stačí prachobyčejné příkazy....

zobrazení všech skupin:
Kód: [Vybrat]
compgen -g
zobrazení všech uživatelů:
Kód: [Vybrat]
compgen -u
zobrazení všech členů určité skupiny:
Kód: [Vybrat]
getent group <groupname>
zobrazení všech skupin i s členy:
Kód: [Vybrat]
getent group
##nebo
getent group | grep username

Vytvoření nové skupiny:
Kód: [Vybrat]
sudo groupadd -g Group_ID Group_Name    
 (ID zvol tak, aby nekolidovalo s některý stávajícím - najdeš v souboru /etc/group )

Přidání existujícího usera do existující skupiny:
Kód: [Vybrat]
sudo usermod -a -G groupName userName
Odstranění usera ze skupiny:
Kód: [Vybrat]
sudo deluser <user> <group>
Vidíš to prvně v životě? Hrubé nedostatky, věřil jsem ti....  :-\
A druhak mě moc nebaví sem vypisovat tydlety základní věci které si přece každý může najít sám.

EDIT:  Jo, a opravdu je na to "klikátko", já ho v U-Mate mám, v životě jsem to ale nepoužil.... ;)
Ovládací centrum > Uživatelé a skupiny
« Poslední změna: 07 Listopadu 2020, 22:02:40 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Čtečka otisků prstů v KDE
« Odpověď #10 kdy: 08 Listopadu 2020, 14:40:44 »
Poprvé v životě to nevidím, na Macu je to samozřejmost, ale také je samozřejmost, že na to je klikátko :) A potřebovala jsem to jen jednou, když mi zůstala viset skupina pro Boinc a dělala problémy. Jinak také mám skupiny na Synology NAS, opět je tam na to klikátko. A narazila jsem na to v OpenSUSE, kde na to opět je klikátko.

Jinak skupinu plugdev tam mám a výpis členů u té skupiny je

Kód: [Vybrat]
$ getent group plugdev
plugdev:x:964:

Co to znamená? Mám tam tedy vložit svůj účet?

Jinak díky za příkazy, už jsem si je napsala. A říkám si, jestli by nestálo za to udělat příručku pro začátečníky, takové základní příkazy. Nic takového jsem totiž nenašla a že to budu někdy potřebovat zjistím, až když to opravdu potřebuju. A teda opravdu nemám čas googlit a procházet spousty často protichůdných informací.

edit: přidání mého účtu do té skupiny nepomohlo, hlásí to stejnou chybu.
« Poslední změna: 08 Listopadu 2020, 14:43:19 od Abby »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.