Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000  (Přečteno 2467 krát)

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« kdy: 07 Listopadu 2020, 20:00:28 »
Zdravím, prosím o pomoc,

1. mám instalaci Dualboot - windows7 a Ubuntu 20.04, monitor Eizo Flexscan S2000.
Nefunguje mi nastavit  rozlišení monitoru více než 1024x728 4:3, na windows7 jde více.
Vím, že to musí být monitorem, včera jsem zkoušel comp na jiném monitoru a běželo to s Linuxem OK.
Co s tím?

Dále dost dlouho se mi Ubuntu načítá, to mě vede, že se dívám po Lubuntu. Je to rychlejší?

2. Na notebook bych chtěl dát Lubuntu na vyzkoušení - jaké byste mi doporučili novější značky notebooku?

3. Tablet pro Ubuntu/Lubuntu? 

Napište, co nepatří do seznamu (jedna položka): "Himálaj, Šumava, Brdy, Jeseníky, Krkonoše":
Proč je v odpovedi špatně Himaláj?

děkuji za info B

 
Ubuntu 20.04.1 LTS
Pentium(R) Dual-Core CPU E5400 @ 2.70GHz × 2
Grafika: Intel® G41 (ELK)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:11:37 »
1. přes co je monitor připojený? HDMI, DP, DVI, VGA...?

2. Lenovo Thinkpad, Dell, HP, z jiných značek bych osobně nevybírala.

Proč Himaláj nepatří do českých pohoří? Jsi bot nebo je problém jinde?

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #2 kdy: 07 Listopadu 2020, 20:42:30 »
1. kabel VGA
Co to načítání Lubuntu bude lepší?
2. díky
3. moje chyba a/á :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #3 kdy: 07 Listopadu 2020, 23:13:53 »
1. PC je dedecek, takze tam zkus v livku Xubuntu 18.04, jak se bude grafika chovat.
Lubuntu uz o moc lepsi v nacitani a sviznosti taky nejak markantne nebude a prostredi je naprd.
Jiny kabel zkusit - nektere vga kabely jsou industrialni, chybi tam zily a nedokazi prenest vyssi rozliseni ani akcelerovanou grafiku.
Kazdopadne, jestli je to nejaky novy monitor, tak mozna to ta staricka grafika nezvlada - reseni by v tomto pripade bylo neco novejsiho levneho v pasivu do PCIe - treba nvidia GT710 z druhe ruky nebo tak neco.
2. Jak pise Abby - osobne mam poradi Dell, HP a Thinkpad (urcite rady)
3. Ten tablet myslis jak a na co? Ma to byt ARM nebo x86?

Kontrolni otazka soudruzi: Proc Himalaj nepatri do ceskych pohori?
"Ja vam to povim naprosto presne: Blablablablablablabla blabla blablabla ... "
Osobne mam teorii, ze se rusky tatickovo a spol. legie soustredili jen na to, jak se pres vychod dostat na zapad co nejdriv a troubove zapomeli cestou zabrat nejake to temer neozbrojene uzemi ... Treba Nepal ... ... a ten by nam i zustal, protoze Cinani nas maj celkem radi a jsou tu cinitele, kteri kaj radi je ...
« Poslední změna: 07 Listopadu 2020, 23:17:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #4 kdy: 08 Listopadu 2020, 07:29:46 »
...velmo vyhovuje aj idea-pad lenovo...bez OS je lacny... :o :o :o

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #5 kdy: 08 Listopadu 2020, 20:40:01 »
Grafika chipsetu Intel G41 zvládá maximální rozlišení  2560x1600, čili nativní rozlišení toho Eiza (1600x1200) by měla umět naprosto bez problémů. Driver pro Intel grafiku je v Linuxu vždy v jádře, čili není třeba řešit nic extra.

Potíž může být s tím, že přes VGA kabel grafika z monitoru nenačte DDC/EDID informace potřebné k přepnutí do příslušného režimu.

Zkusil bych vyměnit kabel (žádné tenké šmejdy, kabel musí mít nejméně 8 mm v průměru!!!), nebo mnohem raději použít propojení DVI (jak chipset, tak monitor ho umějí, otázka je, zda i konkrétní motherboard).

Pokud to nepomůže, lze systému potřebné rozlišení vnutit. Jak se to dělá, tady a jinde bylo mnohokrát (klíčová slova k hledání jsou modeline, xrandr, xorg.conf atd.).

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #6 kdy: 09 Listopadu 2020, 00:29:18 »
jak jsem psal mám dualboot, takže jsem zkoušel a 1600x1200 na window7 nastavím. v ubuntu to nejde, takže kabel to není.
Proč rozlišení ten systém omezuje, je to trivialní věc? Jestli dokážu přenastavit podle návodu, vůbec netuším...   

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #7 kdy: 09 Listopadu 2020, 09:01:09 »
Či sa dá prenastaviť rozlíšenie monitora sa dá zistiť aj v grafickej utilite. Doinštaluj si v synapticu  "arandr", ten zobrazí všetky dostupné možnosti. Predpokladám však, že vyššie rozlíšenie tam nebude, pretože monitor môže byť zle detekovaný. https://postimg.cc/7J17QP6k

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #8 kdy: 09 Listopadu 2020, 10:19:22 »
Vsechno teto variante nasvedcuje - pak opravdu to rozliseni vynutit - co hledat uz vis - ono by stacilo pohledat treba jen "vynutit rozliseni ubuntu" a podobne variace - jen zde na foru se to nekolikrat resilo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #9 kdy: 09 Listopadu 2020, 23:14:31 »
díky, ale to je dost triviální věc, Problémy na rozlišení jsem našel 12let zpět, to je dost doba - věc se kterou by si systém měl poradit sám při spuštění.

Takže podporována je graf. Intel. Mám starou graf. Intel a musím si vynucovat rozlišení, protože není správně detekováno.Co na to říct.

Arandr - jsem nainstaloval, ale pustí mě s rozlišením jen do nižších.
 
Synaptic jsem si nainstaloval, ale nenašel jsem jaký balík aktualizovat...

Jak se dostanu k souboru, kde se má vložit požadované rozlišení?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2020, 23:29:46 »
díky, ale to je dost triviální věc, Problémy na rozlišení jsem našel 12let zpět, to je dost doba - věc se kterou by si systém měl poradit sám při spuštění.

Takže podporována je graf. Intel. Mám starou graf. Intel a musím si vynucovat rozlišení, protože není správně detekováno.Co na to říct.

Arandr - jsem nainstaloval, ale pustí mě s rozlišením jen do nižších.
 
Synaptic jsem si nainstaloval, ale nenašel jsem jaký balík aktualizovat...

Jak se dostanu k souboru, kde se má vložit požadované rozlišení?

https://www.root.cz/texty/jak-se-spravne-ptat/

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2020, 23:45:16 »
díky, ale to je dost triviální věc, Problémy na rozlišení jsem našel 12let zpět, to je dost doba - věc se kterou by si systém měl poradit sám při spuštění.

Takže podporována je graf. Intel. Mám starou graf. Intel a musím si vynucovat rozlišení, protože není správně detekováno.Co na to říct.

Arandr - jsem nainstaloval, ale pustí mě s rozlišením jen do nižších.
 
Synaptic jsem si nainstaloval, ale nenašel jsem jaký balík aktualizovat...

Jak se dostanu k souboru, kde se má vložit požadované rozlišení?

Kdybys měl Mac, tak takovýhle šrot ti už nebude fungovat vůbec, měl bys být rád, že ti to funguje alespoň nějak a že je možnost to rozběhnout, i když tam je nějaký problém. Co se mě týče, já bych zbytečnou kompatibilitu zahazovala asi tak po deseti letech, jako to dělá právě Apple. Takže buď rád, že v Linuxu se to neděje. A zeptej se normálně, třeba tak, jak ti poslal JirkaZ.

Mimochodem, zkusil jsi vůbec tu nejzákladnější věc, zmíněnou hned ze začátku a to vyměnit VGA kabel (mimochodem, VGA to je takový ten tlustý s tím velkým množstvím pinů a ještě analogový? To jsem neviděla už minimálně těch 10 let, spíš ještě mnohem déle :) Takový anachronismus jsem netušila, že vůbec ještě někdo používá :D ).

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #13 kdy: 10 Listopadu 2020, 14:25:23 »
Ano - k tomuto jsme to s JirkouZ směřovali.

Rozlišení ale není správně detekováno stran komunikace monitoru - s jinými monitory jsem na tomto chipsetu žádný takový problém neměl - Xubu 14.04 jsem instaloval na mnoho kompů s touto grafikou s mnoha různými monitory via VGA.

Stejně bych zkusil, ten digitál (DVI,HDMI) - nejspíše pak nebude třeba nic vnucovat a obraz bude mnohem lepší.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #14 kdy: 17 Listopadu 2020, 18:38:20 »
Ano - k tomuto jsme to s JirkouZ směřovali.

Rozlišení ale není správně detekováno stran komunikace monitoru - s jinými monitory jsem na tomto chipsetu žádný takový problém neměl - Xubu 14.04 jsem instaloval na mnoho kompů s touto grafikou s mnoha různými monitory via VGA.

Stejně bych zkusil, ten digitál (DVI,HDMI) - nejspíše pak nebude třeba nic vnucovat a obraz bude mnohem lepší.
1.díky kabel jsem taky vyměnil a pomohlo to taky, ale proč mu vadí kabel VGA?

2. v Terminalu když mám napsat heslo - mi nefunguje klávesnice. Víte někdo? díky 

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #15 kdy: 17 Listopadu 2020, 18:57:12 »
2. Heslo sa nezobrazuje ale pise sa. Je to preto aby nik nemohol odpozorovat ani dlzku hesla.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #16 kdy: 17 Listopadu 2020, 19:46:30 »
2. Heslo sa nezobrazuje ale pise sa. Je to preto aby nik nemohol odpozorovat ani dlzku hesla.

ano, ale když mě vyzve k zadání hesla: přestane fungovat klávesnice, zůstane tam jen blikat kurzor, nejde tam nic napsat

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #17 kdy: 17 Listopadu 2020, 20:05:04 »
A když stiskneš enter, udělá to něco?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #18 kdy: 17 Listopadu 2020, 20:48:17 »
1.díky kabel jsem taky vyměnil a pomohlo to taky, ale proč mu vadí kabel VGA?

No konečně, to je diskuse k posr.ní, reakce po x dnech. Důvody píšu výše, prostě u VGA nefunguje DDC, třeba tam vůbec nejsou piny, nepotkají se verze, kdo ví.

Na monitory s vyšším rozlišením je zásadně třeba používat digitální rozhraní (např. DVI), pokud je k dispozici, protože obraz je pak nepoměrně kvalitnější. VGA je analogové (míněny signály RGB) a kvůli tomu u LCD monitoru musí proběhnout D=>A=>D převod, navíc analogovému signálu více vadí impedanční nepřizpůsobení vedení, odrazy, frekvenční závislost atd. To je notoricky známo prakticky od okamžiku existence digitálního rozhraní.

DDC se u VGA rozhraní objevilo až dodatečně a může dělat potíže. DVI má obvykle novější verzi DDC a zpravidla funguje lépe (zpětná kompatibilita).

Pokud tomu všemu někdo nerozumí, tak správná odpověď je "prostě proto" a dotyčný má dělat, co se mu řekne.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:nová instalace - Monitor Eizo FLexscan S2000
« Odpověď #19 kdy: 18 Listopadu 2020, 11:16:15 »
Sakra chlape - Tibor to psal - kirzor blika, pismena se pisou, ale nezobrazujou - vypada to jako, ze se nic nepise, ale pise - jen to NENI videt. Takze napises SPRAVNE heslo a zmacknes Enter ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BigMingo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
USB
« Odpověď #20 kdy: 28 Listopadu 2020, 01:40:16 »
programy  např.  Inkscape nevidí USB, přes Soubory to vidím ok, ale v programu ne. díky

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:USB
« Odpověď #21 kdy: 28 Listopadu 2020, 04:42:08 »
programy  např.  Inkscape nevidí USB, přes Soubory to vidím ok, ale v programu ne. díky

A není to náhodou instalované jako snap?  Pak je toto chování běžné, snapy se takto chovají (strict confinment).
Řešení je buďto danou aplikaci instalovat klasicky (přes apt, Synaptic či balíky *.deb) nebo ten snap odinstalovat a pak nainstalovat znova, tentokrát s parametrem classic:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove package_name
sudo snap install package_name --classic

Kde místo "package_name" napíšeš název toho snapu (té aplikace).

Kód: [Vybrat]
snap list  ##(výpis všech nainst. snapů)
snap list package_name  ##(zobr. nainst. verzi určitého snapu)

Ano, centrum softwaru tyto snapy "vnucuje", mnohdy ani uživatel neví, že místo normální verze nainstaloval tu snapovou.... :-\
Řešení je odinstalovat z gnome-software  snap plugin:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove gnome-software-plugin-snap
Pokud není gnome-software  nainstalované a je tam místo něho snap-store, tak:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove snap-store
sudo apt-get install gnome-software
« Poslední změna: 28 Listopadu 2020, 04:49:25 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.