Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak smazat složku, která nejde smazat?  (Přečteno 3781 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Jak smazat složku, která nejde smazat?
« kdy: 15 Listopadu 2020, 17:27:28 »
Mám problém, visí mi na disku ve Windows několik jedna složka a v ní podsložky a nejde to smazat. Přejmenovat to jde. Tvrdí mi to, že systém nemůže nalézt uvedený soubor.
Zkoušela jsem nouzový režim, nabootovat z instalačního disku i Linux a z ničeho to smazat nejde. V Linuxu navíc mám tento disk připojený jen pro čtení, i když hibernace aktivní není a fast boot mám vypnutý. Jedná se o Windows 10 2009 nebo jak je to označené, prostě ta podzimní verze, teď nejnovější.

Disk je zdravý, kontrola povrchu také nenašla žádné problémy. Aktuálně to mám tak, že ve složce Pictures je podsložka ccc s obsahem c/c/c/c/c/AUX a to všechno potřebuju smazat. Poslední složka AUX nejde ani přejmenovat a u všeho to při pokusu o smazání tvrdí, že systém nemůže nalézt uvedený soubor.

Díky moc za jakoukoliv radu (kromě formátu), která povede k odstranění těchto nechtěných složek.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2020, 18:05:50 »
Kontrola suboroveho systemu vo W nepomaha?
Pripadne mazanie v zachrannom mode/rezime (safe mode).
« Poslední změna: 15 Listopadu 2020, 18:09:12 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2020, 18:42:44 »
Právě že nepomáhá, jak rychlá tak i povrchu, nic. A v nouzovém režimu mi to tvrdí přesně to samé co všude jinde, že to tam není...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2020, 19:46:59 »
Toto je známý windowsí problém, který pochází z dob MS-DOSu 6.22. Naštěstí na něj zřejmě před několika lety Microsoft vymyslel řešení. Sám/a jsem to řešení nezkoušel/a, ačkoliv jsem se s tím problémem už kdysi setkal/a, ale je popsané na: https://stackoverflow.com/questions/49356240/cannot-delete-aux-file. Možná to bude chtít pro smazání adresáře ještě nějaký další přepínač, ale ten by se měl dát najít v nápovědě.

Edit:
Na https://stackoverflow.com/questions/17883481/delete-a-file-named-nul-on-windows je ještě lepší řešení — příkaz, kterým by měl jít adresář přejmenovat na rozumnější název a pak jít smazat normálně.
« Poslední změna: 15 Listopadu 2020, 19:51:27 od singularis »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #4 kdy: 15 Listopadu 2020, 20:01:44 »
Děkuju :) Pro jistotu si ukládám na příště, teď jsem obnovila zálohu z minulého týdne a budu doufat, že už se mi to znova nestane. On ten soubor totiž je v databázi Photos.app na Macu a synchronizuje se mi se složkou Pictures na všech počítačích, fakt by mě nenapadlo, že normální soubor z jednoho OS způsobí takové problémy na jiném OS. Dala jsem teda vyloučení té databáze ze synchronizace s Windows a snad už to bude ok...

Mimochodem, proč mi i live distro (Manjaro i Ubuntu) připojilo ten W SSD jen pro čtení? Fast boot mám vypnutý a hibernované to nebylo...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #5 kdy: 15 Listopadu 2020, 20:18:27 »
Mimochodem, proč mi i live distro (Manjaro i Ubuntu) připojilo ten W SSD jen pro čtení? Fast boot mám vypnutý a hibernované to nebylo...

Protože se mu na něm něco "nelíbí". A obvykle má pravdu. (podívej se na ten oddíl v GParted)
První volba je kontrola filesystému chkdiskem.  Ostatně, jednou za čas by se takto měl kontrolovat každý FS (chkdsk X: /f). Protože rozbitý FS způsobuje různé problémy viz ten tvůj.
A prosím neplést kontrolu disku a kontrolu filesystému na oddílech, to jsou dvě úplně jiné věci (na fyzicky dobrém disku může být zcela rozbitý filesystém)
Hned druhé na řadě je přenos/sdílení souborů mezi různými OS. Příklad:
V linuxu dvojtečka v názvu nevadí.
Ve Windows však způsobí "peklo" = soubor nelze smazat ani přejmenovat - systém nezná cestu...
« Poslední změna: 15 Listopadu 2020, 20:20:43 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak smazat složku, která nejde smazat?
« Odpověď #6 kdy: 15 Listopadu 2020, 20:37:25 »
Psala jsem hned na začátku, že disk je v pořádku, nejdřív chkdsk c: bez parametrů (bez chyby), pak chkdsk c: /F a při rebootu kontrola, v pořádku a nakonec chkdsk c: /R a opět při rebootu kontrola, opět v pořádku. Dále byla kontrola v několika programech disku jako takového, vždy v pořádku.

O tomhle vím, bylo to velmi nepříjemné překvapení, když jsem si postavila první herní PC a tudíž se poprvé setkala s Windows (8.1) Do té doby Mac only a naprosto běžné věci ve Windows prostě nefungují, třeba omezení celkové délky všech vnořených složek a souborů, na Macu je běžné, že se soubor jmenuje třeba stoznakovým názvem a celková cesta z rootu má klidně 1000 znaků a když jsem zjistila, že Wndows to má omezené na pár set znaků, to je prostě něco neuvěřitelného. Teď už mě to nepřekvapuje, už jsem dávno přišla na to, že Windows je značně omezený systém, ale na hry nic jiného prostě není. Ovšem to je právě ten důvod, proč se stále snažím pochopit a používat Linux :) Prostě celý život používám Mac, s Windows jsem měla tu čest na střední škole a to pouze zběžně ve škole a pak vlastně až poprvé do větší hloubky v roce 2014.

Jinak nešlo to smazat ani přes Hiren's Boot CD ani při spuštění z boot flashdisku Windows a tam z terminálu. Ta složka tam totiž prý vůbec nebyla a přitom se do ní dalo vlézt a uvnitř vytvořit další složku. Doufám, že už se s tím nesetkám, je to divný bug...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.