Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)  (Přečteno 1529 krát)

Tabit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« kdy: 06 Prosince 2020, 19:16:22 »
Ahoj,

mám zájem vytvořit instalační USB. Už se mi to povedlo (pomocí widlí nebo os x, už nevím). Tentokrát bych to rád zvládl z linuxu.

Na ikonce souboru .bin je ozubené kolečko - jakože to nemá čím spustit. Když to rozkliknu, říká, že nemá vhodnou aplikaci a jestli jí chci vyhledat ze softwaru. Po rozkliknutí se nic neukáže.

Mám k dispozici Lubuntu (tam to nešlo) tak jsem šel na Ubuntu, také nešlo. Nabídl mi povýšení na 20.04, tak jsem na to kývl, že by to mohlo pomoci. Také ne. S pauzama na tom pracuju od 14 hod. Asi tušíte jaké je moje rozpoložení...  >:(

Na unetbootin / rufus nelpim.

(Píšu první příspěvek, a povim vám, že to ověřování: obrázek a 3 rébusy, mi přijdou nemálo obtěžující. Jeden by nestačil?)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #1 kdy: 06 Prosince 2020, 19:59:11 »
Když oni se tady množili blbi, co sem dávali různé reklamy a odkazy na pofidérní servery atp.

Informací by jsi mohl dávat víc, když chceš poradit. Mohlo být jasné už dříve, že potíž ve verzi OS je nejméně pravděpodobná a za 14 hodin, kdyby jsi pohledal, tak je už hotovo.
Takže momentálně víme prd, co je to soubor.bin a kde jsi ho vzal. Dá se snad vyvodit, že z nějakého staženého unetbootin zdrojáku/binárky a v tom bude problém - ten by jsi musel kompilovat. Takže, jak jsi na unetbootin došel a kde jsi ho stáhl a co přesně?
Kdyby jsi se podíval na domovskou stránku tohoto projektu, tak by jsi tam po kliknutí na "Download Linux" hnedle viděl, jak ho jednoduše nainstalovat třemi příkazy v terminále:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt update
sudo apt install unetbootin

Jinak si tady pro zajímavost můžeš pročíst o dalších možnostech ohl. tvorby bootflash v Linuxu:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/04/tvorba-boot-usb-flash/
« Poslední změna: 06 Prosince 2020, 20:10:00 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #2 kdy: 06 Prosince 2020, 20:09:01 »
Pokial chces vytvorit instalacne usb na ubuntu tak klikni na ISO subor pravym mysitkom, vyber "otvorit pomocou", zvol "nastroj na zapis obrazu disku". Otvori sa ti nastroj "disky" s volbou vyberu usb disku, zvol ho a nechaj ho vytvorit instalacne usb.
« Poslední změna: 06 Prosince 2020, 20:12:41 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #3 kdy: 06 Prosince 2020, 20:12:26 »
Taky to tak jde - akorát zbytek flashky je pak nepoužitelný - dobré, když máš starou párgigovku, co kapacitně sedí na instalačku ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Tabit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2020, 00:16:11 »
Když oni se tady množili blbi, co sem dávali různé reklamy a odkazy na pofidérní servery atp.

Informací by jsi mohl dávat víc, když chceš poradit. Mohlo být jasné už dříve, že potíž ve verzi OS je nejméně pravděpodobná a za 14 hodin, kdyby jsi pohledal, tak je už hotovo.
Takže momentálně víme prd, co je to soubor.bin a kde jsi ho vzal. Dá se snad vyvodit, že z nějakého staženého unetbootin zdrojáku/binárky a v tom bude problém - ten by jsi musel kompilovat. Takže, jak jsi na unetbootin došel a kde jsi ho stáhl a co přesně?
Kdyby jsi se podíval na domovskou stránku tohoto projektu, tak by jsi tam po kliknutí na "Download Linux" hnedle viděl, jak ho jednoduše nainstalovat třemi příkazy v terminále:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:gezakovacs/ppa
sudo apt update
sudo apt install unetbootin

Jinak si tady pro zajímavost můžeš pročíst o dalších možnostech ohl. tvorby bootflash v Linuxu:
https://www.linux-mint-czech.cz/2020/04/tvorba-boot-usb-flash/


Jo, pravdu máš. Informací jsem nedal přehršle.
Psal jsem OD 14 hod = 5 hodin. Četl jsem si i nějaké věci okolo, pročítal FAQ atd. Vše ale směřovalo k tomu, abych Linuxu lépe porozuměl.
Nepruď, napsal jsem to jak jsem uměl. Na této stránce jsem zkoušel všechno http://unetbootin.github.io/linux_download.html Jako nejlepší se jeví soubor .bin. Kompilování neznám, co to je?
Ty terminály mi zabrali asi nejvíce času. A neptej se co jsem tam psal a proč to nešlo. Psal jsem všechno! Teda.. tak se mi to jeví z mého pohledu. Jestli mám něco přepisovat v těch terminálech, tak nevim co.
Ok, kouknu na to, díky.

Nejvíc mi asi vadí, že to nemůžu nainstalovat poklepáním, jak jsem zvyklej u jiných os. To bych rád vyřešil. Jestli to nepůjde, tak bude asi potřeba se opět zaměřit na ten terminál..


Pokial chces vytvorit instalacne usb na ubuntu tak klikni na ISO subor pravym mysitkom, vyber "otvorit pomocou", zvol "nastroj na zapis obrazu disku". Otvori sa ti nastroj "disky" s volbou vyberu usb disku, zvol ho a nechaj ho vytvorit instalacne usb.
Ok, podívám se na to, díky.

Taky to tak jde - akorát zbytek flashky je pak nepoužitelný - dobré, když máš starou párgigovku, co kapacitně sedí na instalačku ..
Nevěděl jsem, že je možné, aby na USB ještě zbylo volné místo, v čem to vězí?


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2020, 03:33:46 »
Nevěděl jsem, že je možné, aby na USB ještě zbylo volné místo, v čem to vězí?

Co je to za dotaz?  :o  Když budeš mít 32GB flešku a dáš na ni 2GB instalačku Ubuntu tak kolik na ní zbyde místa - ha??
A pilně googli (dotazy zadávej přednostně anglicky - pak se ti vrátí mnohonásobně víc odpovědí)....
Potom se zde nebudeš vyptávat na základní pojmy (co je to....). To sem opravdu nikdo recyklovat nebude, od toho je wikipedie....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2020, 10:38:21 »
Nejlepsi je nainstalovat to temi prikazy v terminalu. Pokud se to nekomu jevi jinak, tak je to vec nazoru. Nicmene me to z terminalu fungovalo, tobe z binarky ne ...

Kompilace je uzpusobeni zdrojoveho kodu pro konkretni system - vyzaduje nastroje ...

Kdyz na flashku zapises obraz iso, tak se - priblizne takto - v tabulce oddilu pevne urci jeden oddil strukturovany/formatovany jako uzavreny CD/DVD disk. Tedy pak zbytek volneho mista, ktere by ti jinak zbyl (napr. zkopirovanim 1,5GB dat na 8GB flash bezne naformatovanou pak zbyde 6,5GB mista pro dalsi data) - tak tento zbytek mista je pak nedostupny. Kdyz tak tento vyklad nekdo upresni/poopravi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2020, 22:30:51 »
Já myslím, že v Linuxu existuje naprosto super nástroj MultiWriter, se kterým zapíšeš ISO na USB naprosto v pohodě. Proč používat Unetbootin, který je/byl primárně pro Windows??? A v terminálu to pomocí nástroje "dd" jde ještě rychleji... Ostatně MultiWriter i nástroj v LinuxMintu na "dd"stojí  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Tabit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
[dočasně vyřešeno] Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2020, 23:49:21 »
Děkuju všem za odpovědi, jak bude slina, zase se tím půjdu prokousávat :)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Nedaří se nstalace .bin (unetbootin / rufus)
« Odpověď #9 kdy: 09 Prosince 2020, 08:06:01 »
Z terminálu se to dělá takto:
Kód: [Vybrat]
sudo dd status=progress if=jmeno.iso of=/dev/sdXsdX = tvoje flashka. Zjistí se třeba příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo lsblkJe to však pořád ten případ, o které jsem psal - flashka už nebude, do zformátování, na nic jiného použitelná.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.