Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows chce se mi blejt velebnosti  (Přečteno 5975 krát)

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Windows chce se mi blejt velebnosti
« kdy: 31 Prosince 2020, 17:10:33 »
Manželka si koupila notebook s win10. Již léta používá linux instalace linuxu byla jasná volba. Nechtěl jsem windows zlikvidovat, když už jsou zaplacena, tak jsme je spustili. Poté následoval kádrový dotazník,který požadoval spoustu údajů včetně data narození. Celá operace trvala asi hodinu. Během tohoto procesu vyskakovaly hlášky, že nebude možno používat různé služby, valnou většinu z nich nechci.
Závěrem: instalace linuxu je jednodušší než první spuštění zakoupených windows.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #1 kdy: 31 Prosince 2020, 17:13:32 »
Instalaci W1O je třeba provést s odpojeným internetem - pak lze zvolit lokální účet a na půlku věcí se neptá. Ale i tak je ta koncepce a velej MS na zblití. Bohužel mám pocit, že Ubuntu a spol. se k tomu dost blíží ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

richard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 415
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #2 kdy: 31 Prosince 2020, 17:20:30 »
Instalaci W1O je třeba provést s odpojeným internetem - pak lze zvolit lokální účet a na půlku věcí se neptá. Ale i tak je ta koncepce a velej MS na zblití. Bohužel mám pocit, že Ubuntu a spol. se k tomu dost blíží ...

Od té doby, co začly unity jsem přešel na MINT a podobné pocity nemám.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2021, 19:02:22 »
richard: nějaké překvapení? Bude hůř...

A jestli se někdy něco v Linuxu tomu bude blížit (Ubuntu tedy zatím ani omylem), tak není problém si vybrat jinou z moře distribucí. To standardní ovčí otrok si může zvolit M$, M$ nebo M$, případně M$..

https://krabice.wordpress.com/2017/04/28/dohledovy-kapitalismus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/

https://krabice.wordpress.com/2017/04/29/dohledovy-kapitalismus-cast-2-technologie-umoznujici-totalitu/

https://krabice.wordpress.com/2017/04/30/dohledovy-kapitalismus-cast-treti-od-bozskeho-oka-na-obloze-k-zakazum-nenechat-se-smirovat/

https://krabice.wordpress.com/2017/12/04/cokoli-jako-sluzba-prichazi-smrt-automobilismu-a-naprosta-ztrata-kontroly/

Podotýkám, že jsem pravicově a konzervativně orientovaný. To, co předvádějí dnešní globalizátoři, s takovou orientací ale nemá vůbec nic společného. Orwell byl génius, ale přece jen na dnešek (a hlavně zítřek) nemá.

toudy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #4 kdy: 01 Ledna 2021, 20:02:10 »
To, co předvádějí dnešní globalizátoři, s takovou orientací ale nemá vůbec nic společného. Orwell byl génius, ale přece jen na dnešek (a hlavně zítřek) nemá.  >>

Ako že to postupuje tak bude viac optiky
Nemecky telekom chce byt všade:
https://zive.aktuality.sk/clanok/150323/telekom-citime-tlak-na-zvysovanie-cien-za-slovenske-tv-optiku-rozsirime-vo-velkom/
V spojení s androidom v tv budu videť každému až do obýváku
čo neni nič nové, ale stále pokračujú a chapadlá chcú mať všade

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #5 kdy: 01 Ledna 2021, 20:03:48 »
S tym prechodom na inu distribuciu to nieje take lahke. Vsetky sa zhorsuju priblizne rovnakou rychlostou. Ja napriklad teraz prechadzam distribucie a hladam ktora ma funkciu pretahovania okien z plochy na plochu ako to bolo pri compize a je to strasna bieda. Po utlmeni compizu ide strasne vela super funkcii do stratena a vyzera to tak ze distribucie to ignoruju.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #6 kdy: 01 Ledna 2021, 20:38:58 »
Počkej - jako že Compiz je ukončen? To snad neé ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2021, 21:46:02 »
S tym prechodom na inu distribuciu to nieje take lahke. Vsetky sa zhorsuju priblizne rovnakou rychlostou. Ja napriklad teraz prechadzam distribucie a hladam ktora ma funkciu pretahovania okien z plochy na plochu ako to bolo pri compize a je to strasna bieda. Po utlmeni compizu ide strasne vela super funkcii do stratena a vyzera to tak ze distribucie to ignoruju.

http://wiki.compiz.org/Distributions

Jen jako tip, nikdy jsem nepoužíval více ploch, tím méně přetahování oken mezi nimi a compiz jsem viděl jen jako efekt v podobě 3D plochy kdysi dávno tuším na Mandrivě.

Nicméně když jsem napsal do konzole (Kubuntu 18.04)
Kód: [Vybrat]
compiz, tak mi to nabízelo instalaci compiz-core. Není to náhodou volitelné?

Jo a tady https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/shell-workspaces-movewindow.html.en zmiňují přetahování oken v Ubuntu 20.10 (pokud nekecají)...
« Poslední změna: 01 Ledna 2021, 21:50:03 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #8 kdy: 01 Ledna 2021, 22:25:38 »
A ještě tuším bylo lepší instalovat i další komponenty Compiz.
Nejspíše to je tak, že Compiz nejede s Wayland ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #9 kdy: 01 Ledna 2021, 22:42:50 »
A ještě tuším bylo lepší instalovat i další komponenty Compiz.
Nejspíše to je tak, že Compiz nejede s Wayland ..

Wayland jsem coby sprosté slovo četl před několika roky a dodnes jsem to neochutnal. Jen zpovzdálí sleduju, co jsou s tím za potíže a co všechno s tím není kompatibilní.

Proč někteří jedinci musejí furt vymejšlet něco novýho, když to staré funguje OK a mohli by se soustředit "jen" na ev. vylepšení?

Ptá se syn tatínka programátora:
„Tati, proč Slunce vychází na východě a zapadá na západě?“
„Funguje to, nech to bejt!“

Kdyby se toho drželi, jak by vše bylo krásný...
« Poslední změna: 01 Ledna 2021, 22:44:21 od JirkaZ »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Windows chce se mi blejt velebnosti
« Odpověď #10 kdy: 01 Ledna 2021, 23:22:36 »
Ano compiz a wayland sa velmi nemaju radi. Vznika projekt wayfire co je compiz na waylande.
Pretahovania okien co som momentalne skusal bez compizu funguju bud tak ako v mate kde sa pretahuju okna v tom malom applete na liste, alebo je treba otvorit/aktivovat funciu zobrazenia vsetkych ploch na monitore a potom sa daju pretahovat okna z plochy na plochu. Jedine priame pretahovanie ma tusim KDE(alebo LXQT?) ale co citam to je dost problemove a osobne mi velmi nevyhovuje.
Nechapem co sa tak zmenilo od doby gnome2 kde pretahovanie celkom slo aj ked nie tak uplne ako v compiz.
Co sa tyka podpory compiz co som cital niekde na strankach prostredia mate tak compiz uz nema kto opravovat a tak vylucili compiz z predinstolovanych balikov. Zatial sa da rucne doinstalovat z repozitara ale ak je pravda ze ho nema kto opravovat tak casom asi zanikne.

Je tolko projektov ze uz nemaju vyvojarov. :D Kazdy sa hraje na tom svojom polofunkcnom. :(
« Poslední změna: 01 Ledna 2021, 23:25:02 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.