Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: heslo klíčenky default keyring  (Přečteno 1903 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
heslo klíčenky default keyring
« kdy: 06 Ledna 2021, 11:25:48 »
Dobrý den. Od určité doby se mi po startu systému 20.4. objevuje po startu požadavek klíčenky default keyring na zadání hesla. Nevíte prosím jak by to šlo vypnout? Zkusil jsem ve správě hesel smazat, nepomohlo. Nastaveno automatické spouštění.


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #1 kdy: 06 Ledna 2021, 12:01:38 »
Je to bug, který se táhne už léta letoucí a pokud vím, tak nikdo nepřišel ani na relace, kdy se začne projevovat. Někomu po tom, když zadá heslo pro wifi, někomu když manipuluje s účty, jiný ani neví po čem ..
Jako řešení - a kdyby jsi hledal, tak to tady na fóru najdeš - se zatím uvádí ponechat heslo prázdné a odenterovat ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #2 kdy: 06 Ledna 2021, 15:31:53 »
Já myslím, že je celkem jasné, kdy se to projevuje. Základní stav je ten, že výchozí Login klíčenka se při instalaci nastaví na heslo uživatele a automaticky se odemyká při loginu. Do klíčenky se pak ukládají hesla, třeba na tu wifi, nebo hesla pro webové stránky z Chrome. Problém nastane ve chvíli, kdy uživatel změní heslo do systému a klíčenka si drží heslo původní, nebo (jako v tomto případě) si nastaví automatický login, pak se nemůže odemknout s loginem, a při pokusu o přístup do ní, je uživatel vyzván k zadání správného hesla. Při přihlašování heslem do systému stačí nastavit pro Login klíčenku stejné heslo, ale v případě automatického loginu je heslo holt třeba zadat při prvním přístupu k ní. Nebo klíčence heslo zrušit, což ale znehodnotí její význam.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2021, 16:37:24 »
Aha - to dává smysl ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2021, 07:25:12 »
Já myslím, že je celkem jasné, kdy se to projevuje. Základní stav je ten, že výchozí Login klíčenka se při instalaci nastaví na heslo uživatele a automaticky se odemyká při loginu. Do klíčenky se pak ukládají hesla, třeba na tu wifi, nebo hesla pro webové stránky z Chrome. Problém nastane ve chvíli, kdy uživatel změní heslo do systému a klíčenka si drží heslo původní, nebo (jako v tomto případě) si nastaví automatický login, pak se nemůže odemknout s loginem, a při pokusu o přístup do ní, je uživatel vyzván k zadání správného hesla. Při přihlašování heslem do systému stačí nastavit pro Login klíčenku stejné heslo, ale v případě automatického loginu je heslo holt třeba zadat při prvním přístupu k ní. Nebo klíčence heslo zrušit, což ale znehodnotí její význam.
Občas mívám podobný problém (v některých virtuálních počítačích). Uvažuji, že bych heslo ke klíčence zrušil/a. Je pak nějaká možnost, jak klíčenku nastavit, aby žádná hesla neukládala na disk? (Myslím nějaká snazší než soubory klíčenky přesměrovat na ramdisk a po startu spouštět skript, který je obnoví do původního prázdného stavu.)

To není nijak nesmyslný požadavek, třeba git credential helper tak funguje.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #5 kdy: 16 Ledna 2021, 10:25:02 »
Takze byt logicke vysvetleni od GdH, ale vyjasnene to tim nakonec neni , protoze se ukazal pripad, kdy zminene podkladove faktory nebyly naplneny.
Ted jsem delal zase nejake pokusy, tedy jsem nabootoval Live Xubu 18.04(zedne heslo tam nikde neni) Nepracoval jsem s ucty ani nic neprejmenovaval ani nenastavoval hesla. Jen jsem instaloval Chrome. A hledme - po ni se pri spusteni objevila znama otravka klicenka. A ja si vzpomel, ze u kamose na nainstalovanem 14.04 jsem zaznamenal totez - zadne zmeny hesel ani uzivatelskych jmen - nic takoveho a poouze po instalaci Chrome zacala prudit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2021, 10:38:32 »
.. tedy jsem nabootoval Live Xubu 18.04(zedne heslo tam nikde neni) ...

Pokud tím myslíš automatický login, pak to dává smysl, klíčenka není odemčena a Chrome se jí snaží použít.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #7 kdy: 16 Ledna 2021, 11:42:22 »
Nejsem sto posoudit, zda by toto vysvetleni mohlo odpovidat, protoze vlastne nevim na co tam ta klicenka je a co ma presne na starosti a zda tam musi byt, ale jak jsem psal - totez se stalo i v instalovanem systemu, kde autologin nastaven neni - tedy toto vysvetleni zde nelze uplatnit.
Osobne jsem mel prvotni pocit, ze klicenka je nejaky spravce vsech hesel. Ale k cemu je zde spravce hesel, pokud neslouzi (nebo jsem aspon nikde nenasel moznost) tam nejaka hesla ulozit a nechat je zobrazovat ci vyplnovat pod spravou hesla generalniho jako napr. v keypass apod.
Nemuzu se zbavit dojmu, ze je to nejaky pohrobek neceho, co bylo v Ubu driv nebo nejakeho nedokonceneho feature projektu a ze tam je vlastne k nicemu a jeste je tam bug a prudi v nesmyslnych pripadech. A nebo je to ne uplne dobra systemova koncepce spravy hesel.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #8 kdy: 16 Ledna 2021, 14:13:27 »
Ta systémová klíčenka je založena na aplikaci Seahorse a má jasnou funkci v tom, že umožňuje ukládat na disk hesla a klíče v šifrované podobě a tudíž je bez hesla těžké je přečíst. Což např. Chrome sám neumí, bez klíčenky bude hesla ukládat v palin text podobě. Firefox to nějak šifruje sám, ale klíč míval na disku hned vedle.. Ukládat do klíčenky vlastní hesla není problém, můžeš si udělat i několik klíčenek, generovat gpg či ssh klíče, ...
Tohle vypadá jako celkem rozumný přehled: https://www.lifewire.com/guide-to-seahorse-tool-2196541
Jinak netvrdím, že někde nemůže být chyba, v Ubuntu vždy byla spousta retardovaných chyb, které léta nikdo neřešil.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #9 kdy: 16 Ledna 2021, 14:21:37 »
Uz jsme to tady resily - nejsem si jsit zda se jedna o seahorse - spise jsem vypatral, ze keyring. Ale o to jde - je to nevyzadane, nema to ovladani - tedy si nemohu ukladat hesla ktere chci a volit moznost automatickeho vyplnovani apod. A spousti se to kdy chce - alespon zdanlive ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #10 kdy: 16 Ledna 2021, 15:47:04 »
Uz jsme to tady resily - nejsem si jsit zda se jedna o seahorse - spise jsem vypatral, ze keyring. Ale o to jde - je to nevyzadane, nema to ovladani - tedy si nemohu ukladat hesla ktere chci a volit moznost automatickeho vyplnovani apod. A spousti se to kdy chce - alespon zdanlive ...
Vždyť to není tak docela pravda; klíčenka se nespouští, kdy sama chce, ale když ji o to nějaká aplikace požádá. Takže chyba je na straně Google Chrome. Klíčenka nemůže za to, že ji prohlížeč chce. Rovněž možnost automatického vyplňování je něco, co musí být na straně aplikace, která klíčenku používá, nikoliv na straně klíčenky, ta jen poskytuje aplikaci hesla, o která si aplikace řekne.

A rozhraní to podle odkazovaného článku (https://www.lifewire.com/guide-to-seahorse-tool-2196541) má, dokonce GUI, což je víc než nabízí většina linuxových programů (třeba pořád neznám žádné GUI k LVM). Horší je to asi s možnostmi konfigurace nebo nahrazení alternativou, která by se chovala tak, jak by chtěl uživatel (což u mně znamená vše ukládat jen do RAM, zbytečně nešifrovat a na kliknutí na určitou ikonu okamžitě zapomenout uložená hesla, aby je uživatel musel znovu zadat — ale u jiných uživatelů to zase znamená něco jiného).

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:heslo klíčenky default keyring
« Odpověď #11 kdy: 16 Ledna 2021, 15:49:27 »
Uz jsme to tady resily - nejsem si jsit zda se jedna o seahorse - spise jsem vypatral, ze keyring. Ale o to jde - je to nevyzadane, nema to ovladani - tedy si nemohu ukladat hesla ktere chci a volit moznost automatickeho vyplnovani apod. A spousti se to kdy chce - alespon zdanlive ...

V případě GNOME desktopu je GNOME Keyring ten backend, zatímco Seahorse frontend, tedy rozhraní, přes které se v tom můžeš šťourat bez příkazového řádku a v Ubuntu se maskuje jako aplikace Hesla a klíče. Podobně se Nautilus uživateli ukazuje jako Soubory. V Xubuntu by to nemělo být o moc jiné.
https://itsfoss.com/ubuntu-keyring/
https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeKeyring/
https://wiki.gnome.org/Apps/Seahorse/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.