Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 20.04 LTS  (Přečteno 2828 krát)

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« kdy: 15 Ledna 2021, 13:27:25 »
Ahoj,
snažím se na svůj NTB Lenovo G580 nainstalovat Ubuntu 20.04 LTS. Mám v NTB dva fyzické disky jened 120 Gb SSD a jede 750 Gb HDD. Při instalaci dle návodu při UEFI (https://www.tecmint.com/ubuntu-19-04-installation-on-uefi-firmware/) vytvořím na SSD sda1 ve velikosti 650 MB pro grub UEFI zavaděč, potom na SSD sda2 zbytek disku jako / pro samotný systém, potom na HDD sdb1 ve velikosti 16 Gb pro swap, potom na HDD sdb2 ve velikosti 150 Gb pro /home, zbytek disku nechávám volný. Když mám takto rozděleno ještě nastavím instalaci zavaděče na sda1. Vždy mi vyskočí chyba: při instalaci GRUB 2 zavaděče nastala chyba. Už jsem vyzkoušel i nastavit instalaci zavaděče čistě do sda, ale taky to nepomohlo. Chci se tedy zeptat, zda je možné mít takto rozdělené disky v případě když se instalace povede. Zkoušel jsem i nainstalovat vše na jeden SSD ale vyskakuje mi stejná chyba. Už si nevím rady. Projížděl jsem zdejší fórum a díky toho jsem našel návod na instalaci viz výše v závorce. Nelpím na instalaci pod UEFI, ale rád by jsem věděl proč se toto děje. Pod UEFI jsem takto běžné instaloval už vícekrát a nikdy mi nevyskočila taková chyba.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2021, 13:44:38 »
Zkus zadat pouze /dev/sda  (nové gruby si s tím prý poradí).
Máš ten oddíl 650MB formátovaný na FAT32 ?

Dávat swap na pomalý HDD není rozumné, to raději neměj žádný (použije se autom. swapfile na tom SSD). Pokud ale máš dostatek RAM (16GB++), řešit to nemusíš....
« Poslední změna: 15 Ledna 2021, 13:47:52 od juwa2 »

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 15 Ledna 2021, 13:51:42 »
Zkus zadat pouze dev/sda  (nové gruby si s tím prý poradí).
Máš ten oddíl 650MB formátovaný jako FAT32 ?

Jop, to se provede již při vybraní oddílu pro instalaci grub pod UEFI. Zkoušel jsem zadat cestu pro zavaděč jak popisuješ, ale nastala stejná chyba.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2021, 13:54:11 »
Dávat swap na pomalý HDD není rozumné, to raději neměj žádný (použije se autom. swapfile na tom SSD). Pokud ale máš dostatek RAM (16GB++), řešit to nemusíš....
[/quote]

Swap na HDD jsem volil aby jsem trochu šetřil SSD, jelikož má omezený počet zapsání. Mám 8 Gb rám, tak jsem volil dle návodu dvojnásobek swap.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 15 Ledna 2021, 14:04:22 »
Jinak když pominu teda ten swap, není pro Linux problém mít na jiném disku /home než je samotný systém?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 15 Ledna 2021, 14:17:43 »
Jinak když pominu teda ten swap, není pro Linux problém mít na jiném disku /home než je samotný systém?

/home je vždy lepší mít zvlášť, už kvůli zálohování systému atd.  Jelikož ale obsahuje i např. profily prohlížečů, je ideální dát ho (kvůli rychlosti) na extra oddíl na SSD. Ale SSD zase není vhodné na "skladování" objemných souborů - typicky videa. To lze řešit oddílem /media na HDD kam se složka ~/Videa přesměruje.

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 15 Ledna 2021, 14:58:58 »
Mám ještě jeden dotaz. Když budu instalovat Ubuntu mimo UEFI je zapotřebí výtvářet nějaký oddíl pro spuštění Linuxu jako je to v případě UEFI?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 15 Ledna 2021, 16:18:55 »
Mám ještě jeden dotaz. Když budu instalovat Ubuntu mimo UEFI je zapotřebí výtvářet nějaký oddíl pro spuštění Linuxu jako je to v případě UEFI?

Ubuntu instalované pod klasickým BIOSem (nebo pod UEFI přepnutým do Legacy režimu) žádný extra oddíl pro zavaděč nepotřebuje, grub se instaluje na disk (/dev/sda).

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #8 kdy: 16 Ledna 2021, 07:18:30 »
Jinak když pominu teda ten swap, není pro Linux problém mít na jiném disku /home než je samotný systém?

/home je vždy lepší mít zvlášť, už kvůli zálohování systému atd.  Jelikož ale obsahuje i např. profily prohlížečů, je ideální dát ho (kvůli rychlosti) na extra oddíl na SSD. Ale SSD zase není vhodné na "skladování" objemných souborů - typicky videa. To lze řešit oddílem /media na HDD kam se složka ~/Videa přesměruje.
Já na to mám jiný názor. Podle mě jsou domovské adresáře uživatelů součástí systému a měly by být zálohovány současně s ním (obsahují spoustu konfiguračních souborů, aplikace nainstalované pro konkrétního uživatele, keše, věci, o kterých uživatel ani neví apod.). Naopak uživatel by svoje data měl ukládat jinam, aby se mu nemíchala s těmi systémovými.

Odkládací oddíl na jiném než systémovém disku není žádný problém (ale může to být problém pro instalátor, takže je lepší to pak přenastavit po instalaci. Lze použít i odkládací soubor, ale takový by měl být na oddílu s ext4 (tzn. ne btrfs, ntfs, fat32 apod.).

Pokud nehodláš odkládací soubor aktivně používat a budeš ho mít jen jako nouzovou zálohu, je podle mého názoru jeho umístění na HDD lepší volbou než SSD prostě proto, že HDD je větší a každý bajt je na něm levnější. V praxi to pak příliš nepoznáš (což je moje zkušenost, používal/a jsem odkládací soubor na HDD víc než rok, ačkoliv se do něj skoro nikdy skoro nic nezapsalo). Pokud hodláš odkládací soubor intenzivně používat, možná by bylo lepší investovat do rozšíření RAM, protože SSD disky na to opravdu nejsou dělané (zvlášť ty s malou kapacitou, ty budou mít i malou životnost).

Se selháním instalace GRUBu jsem se už setkal/a, ale u jiných systémů a bohužel nevím, co s tím.

pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #9 kdy: 17 Ledna 2021, 08:25:35 »
ale nenapísal akú chybu ti vypísalo.môžeš to konkretizovať?

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #10 kdy: 17 Ledna 2021, 10:08:22 »
ale nenapísal akú chybu ti vypísalo.môžeš to konkretizovať?

Vždy mi vyskočí chyba: při instalaci zavadece Grub došlo k chybě.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #11 kdy: 17 Ledna 2021, 11:01:05 »
Jaka je to presne verze? Je to to pate cislo 20.04.x - zjistis v live.
Je mozne, ze se jedna o bug a pak by pomohlo zkusit starsi nebo novejsi podverzi. Popr. zkusit, jak se to bude chovat pri pokusu instalace 18.04.1.
Take je mozne, ze oddil ESP je blokovany nejakym atributem - to by se dalo zkontrolovat v gparted - take v live.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #12 kdy: 17 Ledna 2021, 11:43:35 »
Jinak když pominu teda ten swap, není pro Linux problém mít na jiném disku /home než je samotný systém?

/home je vždy lepší mít zvlášť, už kvůli zálohování systému atd.  Jelikož ale obsahuje i např. profily prohlížečů, je ideální dát ho (kvůli rychlosti) na extra oddíl na SSD. Ale SSD zase není vhodné na "skladování" objemných souborů - typicky videa. To lze řešit oddílem /media na HDD kam se složka ~/Videa přesměruje.
Já na to mám jiný názor. Podle mě jsou domovské adresáře uživatelů součástí systému a měly by být zálohovány současně s ním (obsahují spoustu konfiguračních souborů, aplikace nainstalované pro konkrétního uživatele, keše, věci, o kterých uživatel ani neví apod.). Naopak uživatel by svoje data měl ukládat jinam, aby se mu nemíchala s těmi systémovými.

Odkládací oddíl na jiném než systémovém disku není žádný problém (ale může to být problém pro instalátor, takže je lepší to pak přenastavit po instalaci. Lze použít i odkládací soubor, ale takový by měl být na oddílu s ext4 (tzn. ne btrfs, ntfs, fat32 apod.).

Pokud nehodláš odkládací soubor aktivně používat a budeš ho mít jen jako nouzovou zálohu, je podle mého názoru jeho umístění na HDD lepší volbou než SSD prostě proto, že HDD je větší a každý bajt je na něm levnější. V praxi to pak příliš nepoznáš (což je moje zkušenost, používal/a jsem odkládací soubor na HDD víc než rok, ačkoliv se do něj skoro nikdy skoro nic nezapsalo). Pokud hodláš odkládací soubor intenzivně používat, možná by bylo lepší investovat do rozšíření RAM, protože SSD disky na to opravdu nejsou dělané (zvlášť ty s malou kapacitou, ty budou mít i malou životnost).

Se selháním instalace GRUBu jsem se už setkal/a, ale u jiných systémů a bohužel nevím, co s tím.

Přemístění swapu po instalaci není až tak triviální - pokud změnu zapíšeš pouze do fstab, nenabootuješ (zamrzne to na splash screen)... Po nabootování Grub > Recovery mode je vidět, že se to zasekne na hlášce:
Kód: [Vybrat]
Gave up waiting for suspend/resume device
Řešení:
Je třeba uuid nového swapu změnit nejenom v
Kód: [Vybrat]
/etc/fstab
ale rovněž v
Kód: [Vybrat]
/etc/initramfs-tools/conf.d/resume
v souboru bude pouze řádek
Kód: [Vybrat]
RESUME=<UUID>
(pokud swap rušíme, nesmí tam být uuid žádné)
---
Důležité! Na závěr zadáme příkaz (nutno provést z live v chrootnutém systému):
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u

Pokud si chceme odpustit tuto "opičárnu", nabízí se jednodušší řešení - změnit UUID nového swapu tak aby bylo stejné jako u swapu původního:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -a  ##odpojení - pokud je připojen
sudo mkswap -U UUID_STARÉHO_SWAPU /dev/sdxY



pepestar1

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 142
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #13 kdy: 17 Ledna 2021, 19:03:03 »
ak si nebudeš vedieť rady,skús jednoduchú čistú inštaláciu.podľa mňa.postupuj podľa tvojho návodu čo si sem dal.s názvom techmint.máš tam aj obrázky a na jednom obrázku keď už ideš inštalovať UBUNTU je treba začiarknuť políčka čo chceš inštalovať.a je tam aj install third party software.to políčko nechaj prázdne.nezaškrtni to.inštaluješ tak len čistý UBUNTU systém.vyskúšaj.za to nič nedáš.doinštalovať potom dodatočne môžeš čo chceš.aj na obrázku a v postupe to máš tak.a napíš ako to dopadlo

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #14 kdy: 18 Ledna 2021, 21:05:34 »
Jinak když pominu teda ten swap, není pro Linux problém mít na jiném disku /home než je samotný systém?

/home je vždy lepší mít zvlášť, už kvůli zálohování systému atd.  Jelikož ale obsahuje i např. profily prohlížečů, je ideální dát ho (kvůli rychlosti) na extra oddíl na SSD. Ale SSD zase není vhodné na "skladování" objemných souborů - typicky videa. To lze řešit oddílem /media na HDD kam se složka ~/Videa přesměruje.
Já na to mám jiný názor. Podle mě jsou domovské adresáře uživatelů součástí systému a měly by být zálohovány současně s ním (obsahují spoustu konfiguračních souborů, aplikace nainstalované pro konkrétního uživatele, keše, věci, o kterých uživatel ani neví apod.). Naopak uživatel by svoje data měl ukládat jinam, aby se mu nemíchala s těmi systémovými.

Odkládací oddíl na jiném než systémovém disku není žádný problém (ale může to být problém pro instalátor, takže je lepší to pak přenastavit po instalaci. Lze použít i odkládací soubor, ale takový by měl být na oddílu s ext4 (tzn. ne btrfs, ntfs, fat32 apod.).

Pokud nehodláš odkládací soubor aktivně používat a budeš ho mít jen jako nouzovou zálohu, je podle mého názoru jeho umístění na HDD lepší volbou než SSD prostě proto, že HDD je větší a každý bajt je na něm levnější. V praxi to pak příliš nepoznáš (což je moje zkušenost, používal/a jsem odkládací soubor na HDD víc než rok, ačkoliv se do něj skoro nikdy skoro nic nezapsalo). Pokud hodláš odkládací soubor intenzivně používat, možná by bylo lepší investovat do rozšíření RAM, protože SSD disky na to opravdu nejsou dělané (zvlášť ty s malou kapacitou, ty budou mít i malou životnost).

Se selháním instalace GRUBu jsem se už setkal/a, ale u jiných systémů a bohužel nevím, co s tím.

Přemístění swapu po instalaci není až tak triviální - pokud změnu zapíšeš pouze do fstab, nenabootuješ (zamrzne to na splash screen)... Po nabootování Grub > Recovery mode je vidět, že se to zasekne na hlášce:
Kód: [Vybrat]
Gave up waiting for suspend/resume device
Řešení:
Je třeba uuid nového swapu změnit nejenom v
Kód: [Vybrat]
/etc/fstab
ale rovněž v
Kód: [Vybrat]
/etc/initramfs-tools/conf.d/resume
v souboru bude pouze řádek
Kód: [Vybrat]
RESUME=<UUID>
(pokud swap rušíme, nesmí tam být uuid žádné)
---
Důležité! Na závěr zadáme příkaz (nutno provést z live v chrootnutém systému):
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u

Pokud si chceme odpustit tuto "opičárnu", nabízí se jednodušší řešení - změnit UUID nového swapu tak aby bylo stejné jako u swapu původního:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -a  ##odpojení - pokud je připojen
sudo mkswap -U UUID_STARÉHO_SWAPU /dev/sdxY

Tak tohle je na mě už moc složité :D

QEDS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #15 kdy: 18 Ledna 2021, 21:07:07 »
ak si nebudeš vedieť rady,skús jednoduchú čistú inštaláciu.podľa mňa.postupuj podľa tvojho návodu čo si sem dal.s názvom techmint.máš tam aj obrázky a na jednom obrázku keď už ideš inštalovať UBUNTU je treba začiarknuť políčka čo chceš inštalovať.a je tam aj install third party software.to políčko nechaj prázdne.nezaškrtni to.inštaluješ tak len čistý UBUNTU systém.vyskúšaj.za to nič nedáš.doinštalovať potom dodatočne môžeš čo chceš.aj na obrázku a v postupe to máš tak.a napíš ako to dopadlo

Vyzkoušel jsem, ale bohužel vyskakuje stejná chyba. Začínám si myslet, že to bude nějaká vada HW v mém notebooku.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #16 kdy: 18 Ledna 2021, 21:29:26 »
A zkoušel jsi to s tou 18.04.1? To by leccos osvětlilo. Proti Lenovo toho mám hodně, ale Ubuntu jsem tam vždy nainstaloval. Jo to Acer je jiná šaráda na instalaci linuxu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Instalace Ubuntu 20.04 LTS
« Odpověď #17 kdy: 19 Ledna 2021, 19:36:25 »
Přemístění swapu po instalaci není až tak triviální - pokud změnu zapíšeš pouze do fstab, nenabootuješ (zamrzne to na splash screen)... Po nabootování Grub > Recovery mode je vidět, že se to zasekne na hlášce:
Kód: [Vybrat]
Gave up waiting for suspend/resume device
Řešení:
Je třeba uuid nového swapu změnit nejenom v
Kód: [Vybrat]
/etc/fstab
ale rovněž v
Kód: [Vybrat]
/etc/initramfs-tools/conf.d/resume
v souboru bude pouze řádek
Kód: [Vybrat]
RESUME=<UUID>
(pokud swap rušíme, nesmí tam být uuid žádné)
---
Důležité! Na závěr zadáme příkaz (nutno provést z live v chrootnutém systému):
Kód: [Vybrat]
sudo update-initramfs -u

Pokud si chceme odpustit tuto "opičárnu", nabízí se jednodušší řešení - změnit UUID nového swapu tak aby bylo stejné jako u swapu původního:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -a  ##odpojení - pokud je připojen
sudo mkswap -U UUID_STARÉHO_SWAPU /dev/sdxY

Jen pro doplnění — to, co píšeš, platí, když instalátor vytvoří odkládací oddíl. Pokud mu odkládací oddíl nedovolíš, vytvoří jen odkládací soubor /swapfile a ten stačí jen odstranit z /etc/fstab a po restartu smazat, jeho UUID se nikde neobjeví, protože je to soubor a ten se podle UUID stejně najít nedá.

A když smažeš původní /swapfile, vytvoření vlastního je už otázka pár příkazů.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.